Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Cântece din Ţara Zarandului în medalionul muzical dedicat interpretei Rodica Ardelean Oniţa, la „De dor şi drag”.

Rodica Ardelean OnitaCântecul popular e la el acasă în Ţara Zarandului, iar autenticitatea lui a fost păzită de artiştii locurilor păstrându-i caracteristicile în fiecare subzonă. În partea de câmpie, una dintre cele mai frumoase localităţi este Şicula. De-acolo a plecat compozitorul Emil Monţia, acolo s-au născut Florica Bradu, Cornelia Căprariu Roman precum şi  Rodica Ardelean. Ea a văzut lumina zilei la 10 ianuarie 1961 într-o familie de vază a satului. Tatăl ei cânta la taragot şi era nelipsit de la petreceri şi hore unde, de mică o lua cu el pe Rodica. Încă de la grădiniţă i-au fost remarcate aptitudinile muzicale iar în timpul şcolii era o micuţă artistă în spectacolele folclorice cu ansamblul şcolii în care s-a integrat repede, la emisiunile pentru copii, la concursuri şi activităţi culturale, având mare succes atât la public cât şi la juriu (când era cazul).  Cu un zâmbet radios şi sincer, îmbracată în cele mai frumoase costume din zona Ineului, fie că avea pe cap coroniţa împodobită specifică Şiculei, fie că îşi punea baticul înflorat, cu un glas frumos, bine timbrat, cu doinele şi jocurile culese cu mare sârg, a început să cânte pe marile scene alături de intereţi de renume, culegând aplauze, adunând succese şi dorindu-şi să ajungă tot mai sus.

Cântece din Ţara Zarandului în medalionul muzical dedicat interpretei Rodica Ardelean Oniţa, la „De dor şi drag”.

Articol de Daniela Bacila, 3 februarie 2016, 12:53

A absolvit Liceul pedagogic din Arad iar în anul 1979 a devenit învăţătoare, meserie pe care o practică şi acum cu drag şi pasiune. În timpul liceului au venit şi premiile obţinute la Festivaluri folclorice din care amintim câteva: Festivalul de la Moneasa, cel de la Costeşti HD, „Floare de pe Bărăgan” din Slobozia…marea realizare a constituit-o trofeul „Floarea din grădină” la Televiziunea Română  care i-a oferit apoi posibilitatea să imprime cântece alături de Orchestra Radioteleviziunii condusă de George Vancu. Rodica Ardelean, devenită prin căsătorie Oniţa, a inregistrat 30 de cântece care se regăsesc pe un disc Electrecord şi o casetă. Pe parcursul activităţii sale artistice a colaborat cu orchestre şi ansambluri folclorice din Arad şi din întreaga ţară. Cu „Doina Crişului” din Ineu a făcut mai multe turnee în Franţa, Grecia, Germania, Italia. Una dintre cele mai fructuoase colaborări a avut-o cu „Rapsozii Zarandului”, orchestra condusă de Petrică Paşca, alături de care a imprimat o parte din piesele realizate la Bucureşti. În activitatea didactică a fost preocupată în permanenţă să insufle copiilor dragostea de cântec, să trezească interesul pentru tradiţiile noastre strămoşeşti, să descopere tinere talente care să ducă mai departe comoara nepreţuită a culturii noastre populare. În prezent, Rodica Ardelean Oniţa este învăţătoare la Şcoala gimnazială „Iosif Moldovan” din Arad, apreciată atât de părinţii copiilor cărora le îndrumă primii paşi cât şi de colegii de catedră care au doar cuvinte de apreciere, spune Maria Stan Toma, într-un amplu articol apărut în publicaţia Săptămâna Românească. Soţul ei este medic veterinar iar fiul lor se pare că-şi moşteneşte mai mult tatăl.

În emisiunea „De dor şi drag” din această seară (3 febr.), de la ora 21:15, Daniela Băcilă vă invită să ascultaţi câteva dintre cele mai frumoase cântece ale sale.

Rodica Ardelean Oniţa – „M-o făcut mama lunea”

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare
Folclor și tradiţii luni, 18 mai 2026, 14:18

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare

Săptămâna viitoare, la Lugoj  va avea loc o premieră de excepție. Marți, 26 mai, de la ora 18:00, Sala Teatrului Municipal “Traian...

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare
Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a
Folclor și tradiţii miercuri, 13 mai 2026, 12:03

Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a

Joi, 14 mai, la emisiunea “Din suflet pentru tine” vă prezentăm laureații ediției 2026 a Festivalului „Drăgan Muntean”. Veți putea...

Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a
Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!
Folclor și tradiţii marți, 28 aprilie 2026, 12:17

Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!

Viața folclorică a Banatului are slujitorii ei de nădejde. Ioan Gheorghe Oltean este cu certitudine unul dintre ei. Dedicat culturii...

Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!
Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”
Folclor și tradiţii luni, 27 aprilie 2026, 12:25

Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”

Studenții timișoreni de la Ansamblul folcloric “Doina Timișului” vă invită miercuri, 29 aprilie, de la ora 18:30, la Casa de Cultură a...

Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”
Folclor și tradiţii vineri, 17 aprilie 2026, 10:52

Viorel Nistor, personalitate marcantă a dansului popular românesc, s-a stins…

Lumea folclorului arădean e mai săracă. Maestrul coregraf Viorel Nistor a trecut la cele veșnice după trei luni de luptă acerbă cu boala...

Viorel Nistor, personalitate marcantă a dansului popular românesc, s-a stins…
Folclor și tradiţii miercuri, 15 aprilie 2026, 11:00

Festivalul “Drăgan Muntean” la Deva, ultimele pregătiri

Ediția a XIII-a a Festivalului-Concurs Național de Interpretare Vocală a Cântecului Popular Românesc „Drăgan Muntean” va avea loc...

Festivalul “Drăgan Muntean” la Deva, ultimele pregătiri
Folclor și tradiţii marți, 31 martie 2026, 10:55

Două premii ale Festivalului „Crizantema de Argint” de la Chișinău au ajuns la Timișoara

Timișoreanca Ana-Maria Stănoia câștigă premiul I la secțiunea de interpretare a Festivalului de romanțe „Crizantema de Argint” de la...

Două premii ale Festivalului „Crizantema de Argint” de la Chișinău au ajuns la Timișoara
Folclor și tradiţii miercuri, 25 martie 2026, 12:44

Spectacol cu Ansamblul “Timișul” de Floriile catolice, la Timișoara

“Azi la noi cântă tot natul” este spectacolul pregătit de Ansamblul “Timișul” al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara. Se va...

Spectacol cu Ansamblul “Timișul” de Floriile catolice, la Timișoara