Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Maestrul coregraf Toma Frențescu a încetat din viață

Maestrul coregraf Toma Frențescu, un veritabil simbol al artei populare din Banat a încetat astăzi din viață.
Cel care a transformat Ansamblul “Timișul” într-un etalon al dansului bănățean s-a stins din viață în prima zi a Festivalului Inimilor de la Timișoara.
Născut la 13 septembrie 1947, în localitatea cărăşană Borlova, Toma Frenţescu a absolvit Facultatea de Fizică şi Chimie a Universităţii din Timişoara, promoţia 1968. În perioada 1974–1981 a urmat cursurile de coregrafie organizate de Ministerul Culturii, fiind atestat maestru coregraf.
Într-un articol pregătit să apară luna aceasta în ziarul “Lira”, Daniela Băcilă de la Radio Timișoara consemnează că Toma Frențescu a pregătit mai multe formaţii coregrafice din şcoli, cămine culturale, facultăţi, case de cultură, a montat suite la ansambluri din Caransebeş, Deva, Sibiu, Bucureşti, în Serbia şi Canada. A obţinut numeroase premii la concursuri naţionale, cu formaţia de dansuri din Borlova (1970, 1972, 1974), cu ansamblurile studenţesti „Datina” (1984, 1986), „Doina Timișului” (1988, 1990) şi bineînţeles, cu Ansamblul „Timişul”.
În anul 1969 a devenit angajat al Casei de Cultură a Municipiului Timişoara, coordonând activitatea coregrafică a ansamblului, pe care l-a însoțit în numeroase turnee şi festivaluri internaţionale, în Ungaria, Austria, Franţa, Bulgaria, Turcia, Irak, Italia, Serbia, Spania, Anglia, Elveţia, Belgia, Olanda, Polonia, Luxemburg, Grecia, Germania, Canada şi S.U.A. A făcut parte din comisii de specialitate, la numeroase concursuri, precum şi la atestările profesionale ale ansamblurilor profesioniste. Din 1996 susţine cursuri de specialitate cu participare internaţională, organizate sub egida „Balkan Folk”. În ianuarie 2001 a devenit vicepreşedinte al Asociaţiei Naţionale a Coregrafilor din România. În 2004 a inițiat seminarul de coregrafie cu participare internaţională „Folk Seminar”, care a adus la Timișoara cursanţi din întreaga lume.
Cei 50 de ani de activitate au fost recompensaţi cu o serie de diplome, premii, distincţii, culminând cu titlul de Cetăţean de Onoare al Municipiului Timişoara, în 2019.
“Dincolo de aceste recunoaşteri oficiale rămân amintirile, dragostea şi preţuirea multor generaţii care şi-au găsit împlinirea alături de formaţiile Casei de Cultură din Timişoara. Dansatori, solişti, instrumentişti, artişti din diverse genuri, coregrafi, prezentatori, au găsit în Toma Frenţescu sprijinul de nădejde al omului care şi-a capacitat atenţia, priceperea şi meticulozitatea într-o viziune clară în arta spectacolului, intuind mereu publicul ţintă, oferind calitate, performanţă și diversitate în valoare”, consemnează Daniela Băcilă, redactor Radio Timişoara.

Maestrul coregraf Toma Frențescu a încetat din viață

Articol de Radio Timișoara, 5 iulie 2023, 16:28

Maestrul coregraf Toma Frențescu, un veritabil simbol al artei populare din Banat a încetat astăzi din viață.
Cel care a transformat Ansamblul “Timișul” într-un etalon al dansului bănățean s-a stins din viață în prima zi a Festivalului Inimilor de la Timișoara.
Născut la 13 septembrie 1947, în localitatea cărăşană Borlova, Toma Frenţescu a absolvit Facultatea de Fizică şi Chimie a Universităţii din Timişoara, promoţia 1968. În perioada 1974–1981 a urmat cursurile de coregrafie organizate de Ministerul Culturii, fiind atestat maestru coregraf.
Într-un articol pregătit să apară luna aceasta în ziarul “Lira”, Daniela Băcilă de la Radio Timișoara consemnează că Toma Frențescu a pregătit mai multe formaţii coregrafice din şcoli, cămine culturale, facultăţi, case de cultură, a montat suite la ansambluri din Caransebeş, Deva, Sibiu, Bucureşti, în Serbia şi Canada. A obţinut numeroase premii la concursuri naţionale, cu formaţia de dansuri din Borlova (1970, 1972, 1974), cu ansamblurile studenţesti „Datina” (1984, 1986), „Doina Timișului” (1988, 1990) şi bineînţeles, cu Ansamblul „Timişul”.
În anul 1969 a devenit angajat al Casei de Cultură a Municipiului Timişoara, coordonând activitatea coregrafică a ansamblului, pe care l-a însoțit în numeroase turnee şi festivaluri internaţionale, în Ungaria, Austria, Franţa, Bulgaria, Turcia, Irak, Italia, Serbia, Spania, Anglia, Elveţia, Belgia, Olanda, Polonia, Luxemburg, Grecia, Germania, Canada şi S.U.A. A făcut parte din comisii de specialitate, la numeroase concursuri, precum şi la atestările profesionale ale ansamblurilor profesioniste. Din 1996 susţine cursuri de specialitate cu participare internaţională, organizate sub egida „Balkan Folk”. În ianuarie 2001 a devenit vicepreşedinte al Asociaţiei Naţionale a Coregrafilor din România. În 2004 a inițiat seminarul de coregrafie cu participare internaţională „Folk Seminar”, care a adus la Timișoara cursanţi din întreaga lume.
Cei 50 de ani de activitate au fost recompensaţi cu o serie de diplome, premii, distincţii, culminând cu titlul de Cetăţean de Onoare al Municipiului Timişoara, în 2019.
“Dincolo de aceste recunoaşteri oficiale rămân amintirile, dragostea şi preţuirea multor generaţii care şi-au găsit împlinirea alături de formaţiile Casei de Cultură din Timişoara. Dansatori, solişti, instrumentişti, artişti din diverse genuri, coregrafi, prezentatori, au găsit în Toma Frenţescu sprijinul de nădejde al omului care şi-a capacitat atenţia, priceperea şi meticulozitatea într-o viziune clară în arta spectacolului, intuind mereu publicul ţintă, oferind calitate, performanţă și diversitate în valoare”, consemnează Daniela Băcilă, redactor Radio Timişoara.

 

Etichete:
Înscrieri pentru Festivalul Concurs „Florica Bradu”
Folclor și tradiţii marți, 9 iunie 2026, 12:48

Înscrieri pentru Festivalul Concurs „Florica Bradu”

Până în 18 iunie se pot face înscrieri la Festivalul Concurs Național de Folclor „Florica Bradu”, ediția a II-a. Concursul se adresează...

Înscrieri pentru Festivalul Concurs „Florica Bradu”
Gheorghe Galetin – un  simbol al vieții folclorice din Banat
Folclor și tradiţii joi, 4 iunie 2026, 08:43

Gheorghe Galetin – un simbol al vieții folclorice din Banat

Ne luăm astăzi rămas bun de la Gheorghe Galetin… Un om în care Dumnezeu a împletit toate calitățile umane și artistice posibile. Bunătate...

Gheorghe Galetin – un simbol al vieții folclorice din Banat
Au început înscrierile pentru Festivalul “Doina Aninei”– ediția a V-a
Folclor și tradiţii marți, 2 iunie 2026, 13:08

Au început înscrierile pentru Festivalul “Doina Aninei”– ediția a V-a

Până în 23 iunie se pot înscrie soliști vocali din întreaga țară cu vârste cuprinse între 15 și 24 de ani. Ediția a V-a a Festivalului...

Au început înscrierile pentru Festivalul “Doina Aninei”– ediția a V-a
Au început preselecțiile regionale pentru Festivalul „Crizantema de Aur”
Folclor și tradiţii miercuri, 27 mai 2026, 13:52

Au început preselecțiile regionale pentru Festivalul „Crizantema de Aur”

Până în 30 iunie 2026 se va desfășura campania națională de preselecții pentru Festivalul Național de Interpretare și Creație a Romanței...

Au început preselecțiile regionale pentru Festivalul „Crizantema de Aur”
Folclor și tradiţii luni, 18 mai 2026, 14:18

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare

Săptămâna viitoare, la Lugoj  va avea loc o premieră de excepție. Marți, 26 mai, de la ora 18:00, Sala Teatrului Municipal “Traian...

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare
Folclor și tradiţii miercuri, 13 mai 2026, 12:03

Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a

Joi, 14 mai, la emisiunea “Din suflet pentru tine” vă prezentăm laureații ediției 2026 a Festivalului „Drăgan Muntean”. Veți putea...

Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a
Folclor și tradiţii marți, 28 aprilie 2026, 12:17

Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!

Viața folclorică a Banatului are slujitorii ei de nădejde. Ioan Gheorghe Oltean este cu certitudine unul dintre ei. Dedicat culturii...

Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!
Folclor și tradiţii luni, 27 aprilie 2026, 12:25

Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”

Studenții timișoreni de la Ansamblul folcloric “Doina Timișului” vă invită miercuri, 29 aprilie, de la ora 18:30, la Casa de Cultură a...

Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”