Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Taylor Swift a câştigat disputa cu Apple

Taylor Swift a câştigat disputa cu Apple privind noul serviciu de streaming Apple Music, urmând ca Apple să plătească onorarii tuturor muzicienilor a căror muzică va putea fi ascultată gratuit de utilizatorii noului serviciu în primele trei luni de la lansarea din 30 iunie, conform starpulse.com.

Taylor Swift a câştigat disputa cu Apple

Articol de Carla Chiu, 26 iunie 2015, 14:49 / actualizat: 20 decembrie 2023, 19:31

În consecinţă vedeta a anunţat că ultimul său album, ‘1989’, va fi disponibil şi în biblioteca muzicală Apple Music.

‘După evenimentele din această săptămână am luat decizia de a permite ascultarea albumului ‘1989’ în formatul oferit de Apple Music…şi este o decizie pe care am luat-o cu bucurie’, conform unui mesaj postat joi de Taylor Swift pe contul său de Twitter. ‘În cazul în care vă întrebaţi dacă am luat această decizie în urma unei înţelegeri exclusiviste cu Apple, aşa cum a încheiat această companie şi cu alţi artişti, pot să vă asigur că nu este vorba de aşa ceva’, a adăugat ea.

Conflictul dintre Swift şi Apple a început după ce vedeta a trimis o scrisoare deschisă companiei. Taylor Swift şi-a început scrisoarea cu formula ‘Pentru Apple, Cu Dragoste Taylor’. În scrisoare, vedeta îşi explică decizia de a nu permite folosirea albumului său ‘1989’ în cadrul acestui serviciu pentru că trei luni de gratuitate implică faptul că persoanele care au contribuit la realizarea acestui album nu vor primi niciun fel de onorarii.

‘Este nedrept să-i ceri cuiva să muncească fără să-i oferi bani’, susţine ea în scrisoare, adăugând că decizia nu a fost luată pentru ea, care o duce foarte bine din punct de vedere financiar, ci pentru ‘cei care lucrează în spatele scenei, care vor avea de suferit din cauza deciziei Apple’.

‘Aici nu este vorba despre mine. Din fericire, mă aflu la cel de-al cincilea album şi pot să mă susţin financiar, la fel cum pot să susţin şi instrumentiştii şi echipa de management prin banii pe care-i obţin din concerte. Este vorba însă de noii artişti şi noile formaţii care şi-au lansat pe piaţă, cu mari cheltuieli, primul lor single şi nu vor fi plătiţi pentru succesul lor (…) Este vorba şi despre producătorul care lucrează neobosit pentru a crea şi inova, la fel ca şi inovatorii de la Apple, dar nu va fi plătit pentru munca sa timp de trei luni (…) Noi nu vă cerem vouă iPhone-uri gratuite. Vă rog să nu ne cereţi nici voi muzică pe gratis’, susţinea ea în scrisoarea deschisă.

Conform Yahoo!, Apple a renunţat la această decizie la doar 17 ore după scrisoarea lui Taylor Swift. Vicepreşedintele Apple, Eddy Cue, a anunţat că vor fi plătite onorarii către muzicieni chiar şi în perioada de trei luni în care utilizatorii vor putea folosi serviciile Apple Music în mod gratuit. Răspunsul lui Cue, postat pe contul de Twitter al cântăreţei, a fost laconic dar la obiect: ‘Ne vedem la #AppleMusic pe 30 iunie!’.

Sursa: Agerpres, foto: happenings.com.ng

Bulgaria a câştigat Eurovision 2026; România pe locul al treilea
Pop & rock duminică, 17 mai 2026, 06:10

Bulgaria a câştigat Eurovision 2026; România pe locul al treilea

Cântăreaţa bulgară DARA a adus Bulgariei prima victorie la concursul Eurovision, cu piesa “Bangaranga”. Melodia este un imn al petrecerii şi...

Bulgaria a câştigat Eurovision 2026; România pe locul al treilea
România s-a calificat în finala Eurovision 2026
Pop & rock vineri, 15 mai 2026, 07:40

România s-a calificat în finala Eurovision 2026

România merge în finala Eurovision Song Contest 2026. Alexandra Căpitănescu a reușit calificarea în urma celei de-a doua semifinale...

România s-a calificat în finala Eurovision 2026
A murit Mugurel Vrabete, basist al trupei Holograf
Pop & rock joi, 12 martie 2026, 10:16

A murit Mugurel Vrabete, basist al trupei Holograf

Muzicianul Mugurel Vrabete, basist al trupei Holograf, a murit la vârsta de 70 de ani. Născut la 14 octombrie 1955, la Craiova, el a urmat...

A murit Mugurel Vrabete, basist al trupei Holograf
Alexandra Căpitănescu reprezintă România la Eurovision 2026 de la Viena cu piesa „Choke Me”
Pop & rock joi, 5 martie 2026, 10:10

Alexandra Căpitănescu reprezintă România la Eurovision 2026 de la Viena cu piesa „Choke Me”

România și-a ales reprezentantul pentru Eurovision Song Contest 2026. Artista Alexandra Căpitănescu va urca pe scena competiției de la Viena cu...

Alexandra Căpitănescu reprezintă România la Eurovision 2026 de la Viena cu piesa „Choke Me”
Pop & rock duminică, 15 februarie 2026, 16:25

Chemați intens de public, cei de la Bijelo Dugme au revenit pe scenă cu o impresionantă orchestră | VIDEO & FOTO

Trupa Bijelo Dugme a ajuns în sfârșit aseară să cânte și în România, într-o formulă de excepție, condusă de legendarul Goran Bregović,...

Chemați intens de public, cei de la Bijelo Dugme au revenit pe scenă cu o impresionantă orchestră | VIDEO & FOTO
Pop & rock joi, 25 decembrie 2025, 11:01

Mariah Carey, detronată după 31 de ani în topul melodiilor de Crăciun pe Spotify

După 31 de ani în care a dominat topurile în perioada Crăciunului cu hitul său “All I Want For Christmas Is You”, lansat pe 1 noiembrie...

Mariah Carey, detronată după 31 de ani în topul melodiilor de Crăciun pe Spotify
Pop & rock luni, 22 decembrie 2025, 19:01

A murit cântăreţul britanic Chris Rea

Cântăreţul britanic Chris Rea a încetat din viaţă la vârsta de 74 de ani, a anunţat familia sa, relatează DPA/PA Media. Muzicianul născut...

A murit cântăreţul britanic Chris Rea
Pop & rock marți, 2 decembrie 2025, 19:47

A murit Adrian Pleșca, vocalistul trupei Partizan și fondator al trupei Timpuri Noi

Voce extrem de cunoscută a rockului românesc, Adrian Pleșca a fost nu doar fondator al trupei Timpuri Noi și Partizan, ci a și activat în Corul...

A murit Adrian Pleșca, vocalistul trupei Partizan și fondator al trupei Timpuri Noi