25 de străzi din Timișoara cuprinse în campania de salubrizare
Primăria Timișoara anunță o nouă campanie de salubrizare care cuprinde 25 de străzi din municipiu.
![25 de străzi din Timișoara cuprinse în campania de salubrizare 25 de străzi din Timișoara cuprinse în campania de salubrizare](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/04/1-1-scaled.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 14 aprilie 2024, 18:06
Curățenia stradală va cuprinde operațiuni de măturat mecanizat și spălare a carosabilului, pentru îndepărtarea stratului de praf și nisip acumulat la rigolele de la marginea șoselei.
“Operațiunile de măturat mecanic și spălare a carosabilului au drept scop prevenirea riscului de îmbolnăvire a populației ca urmare a acțiunii patogene a microorganismelor existente în praful stradal”, transmite municipalitatea.
Reprezentanții primăriei au constatat că pe străzile pe care se parchează permanent pe prima bandă de circulație s-au acumulat cantități importante de praf și nisip.
Pentru desfășurarea operațiunilor de salubrizare, este necesară instituirea parcării alternative a autovehiculelor și restricționarea parcării pe străzile incluse în graficul de curățenie care poate fi consultat AICI.
Prin urmare, de luni se va implementa parcarea alternativă a autovehiculelor pe anumite străzi și bulevarde din Timișoara, în zilele și orele stabilite pentru efectuarea operațiunilor de măturat mecanic și spălat carosabil.
Informații suplimentare și pentru a consulta graficele cu parcarea alternativă se găsesc AICI.