Cod portocaliu de caniculă cu temperaturi de peste 37 de grade
Vestul țării intră sub influența unui val de căldură persistent, care se va intensifica de la o zi la alta.
Articol de Radio Timișoara, 25 iunie 2026, 14:20 / actualizat: 25 iunie 2026, 18:21
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare valabilă până în 29 iunie, la ora 10:00, privind extinderea și intensificarea valului de căldură în întreaga regiune.
Potrivit meteorologilor, canicula se va instala treptat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități, mai întâi în zonele de câmpie, apoi și în cele de deal. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 30 și 39 de grade Celsius, cele mai ridicate valori urmând să fie înregistrate în Câmpia de Vest în a doua parte a intervalului.
Astăzi, până la ora 21:00, județele Timiș, Arad, Bihor, Hunedoara și Caraș-Severin se află sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. În aceste zone sunt prognozate maxime între 30 și 35 de grade, iar pe alocuri se va resimți canicula.
Vineri, județele Timiș, Arad și Hunedoara intră sub cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat, valabil între orele 12:00 și 21:00. Meteorologii estimează temperaturi maxime cuprinse între 33 și 37 de grade Celsius, iar indicele ITU va depăși pragul critic, ceea ce va amplifica senzația de căldură.
În același interval, județul Caraș-Severin este sub cod galben de caniculă cu temperaturi maxime între 30 și 34 de grade.
Specialiștii avertizează că nopțile de la sfârșitul săptămânii vor deveni tropicale, în special în intervalele sâmbătă spre duminică și duminică spre luni, când temperaturile minime nu vor coborî sub 20 de grade în anumite zone.
Meteorologii precizează că valul de căldură se va menține și în primele zile ale lunii iulie.