Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Fotbalul se reinstalează pe baza „CFR”! Care va fi soarta terenului principal după pandemie?

În spatele Gării Mari, fotbalul a trecut pe planul secund. Cel puțin pentru un an de zile, după cum spune procesul verbal de predare-primire semnat la 22 aprilie de Compania Națională CFR SA și Ministerul Apărării Naționale. Așadar, s-au scurs mai bine de două luni de când terenul principal al bazei sportive „CFR” a fost mutilat pentru amenajarea spitalului de campanie pentru pacienți COVID, încă nefuncțional. Spitalul Militar din oraș, care are în gestiune unitatea modulară, așteaptă încă aprobări din partea ministerului de resort.

AUDIO / Fotbalul se reinstalează pe baza „CFR”! Care va fi soarta terenului principal după pandemie?
Foto: sdr

Articol de Gabriel Toth, 27 iunie 2020, 14:55

În cealaltă jumătate a bazei, cea dinspre Circumvalațiunii, au început pregătirile pentru reîntoarcerea echipelor pe care le are clubul CFR. Așa cum am anunțat în urmă cu aproape două săptămâni, „leoparzii” au primit acceptul Spitalului Militar să își amenajeze terenul II, pentru antrenamente și meciuri oficiale în următorul an.

Miercuri, am fost invitat de președintele CFR-ului Constantin Nedela, la baza sportivă, pentru a aprofunda subiectul. Nu mi s-a permis însă accesul în incintă, fiind plimbat de la o intrare la alta de militarii care păzeau spitalul, pentru ca apoi să mi se spună că va sosi la un moment dat un superior care să-mi comunice procedura. Discuția cu Titi Nedela am purtat-o, astfel, în afara bazei sportive.

O discuție strict despre ceea ce se întâmpla dincolo de gard, pe terenul 2, unde a început procesul de amenajare pentru reluarea activității fotbalistice:

Constantin Nedela are încredere că, totuși, după trecerea pandemiei de coronavirus, și terenul principal va reveni clubului de fotbal. Interesant e că în procesul de predare-primire semnat de Compania CFR și de MApN, nu există nicio clauză prin care utilizatorul actual e obligat să readucă baza la forma ei inițială. Totuși, e menționată Legea 132/1997, privind rechizițiile de bunuri, unde, la articolul 19 se specifică: „Proprietarii bunurilor rechiziționate au dreptul la despăgubiri, dacă bunurile au suferit degradări și devalorizări”. Din păcate, aici există riscul unor noi lupte în instanță.

Iar de lupte în instanță a tot avut parte bătrâna arenă de la Gara Mare, din primii ani de după Revoluție și până în zilele noastre. Povestea a început în 1991, când un grup de persoane, autointitulați continuatori ai defunctului Club Sportiv Banatul, s-au intabulat pe fals pe bazele sportive ale CFR-ului. Adică pe stadion și pe spațiul de pe Vasile Pârvan. Opt ani mai târziu, mai precis pe 9 iulie 1998, un funcționar al Biroului de Carte Funciară a modificat în CFR proprietarul stadionului, trecut din pix din proprietatea Primăriei în cea a Clubului Banatul. În aceeași zi, nefuncționalul club sportiv a vândut stadionul „CFR” și anexele lui Dorel Gheorghiu și Florian Ionescu, pentru 1,5 miliarde de lei vechi. De aici a început zbaterea clubului de fotbal al CFR-ului, care a obținut în primă fază condamnarea la un an cu suspendare a funcționarului care a modificat fraudulos Cartea Funciară, iar Curtea de Apel a decis revenirea actului la stadiul inițial.

Povestea s-a complicat și mai mult atunci când Dorel Gheorghiu a reușit înscrierea în CF a contractului de vânzare-cumpărare din 1998, contrar tuturor deciziilor instanței mai devreme amintite. După alți ani grei prin sălile tribunalelor, Compania CFR SA a reușit radierea din CF a lui Gheorghiu și anularea contractului de vânzare-cumpărare.

Din 2012 s-a revenit la situația juridică inițială, din 1990. Adică stadionul e proprietatea CFR SA, iar pâmăntul e al Primăriei, care l-a dat încă din 1946 în concesiune clubului sportiv, pe perioadă nelimitată. Cu o singură specificație însă: atât timp cât acolo există activitate sportivă.

În ultimii opt ani, actualul club, CSF CFR 1933 Timișoara, a solicitat în repetate rânduri Primăriei ca baza să îi fie predată cu totul. Nu s-a obținut decât un contract de comodat prin care echipa de fotbal a putut să își desfășoare activitatea.

Președintele Constantin Nedela susține că, dacă Primăria ar fi fost de acord cu doleanța clubului, acel stadion ar putea avea o soartă mai fericită. În plan există reamenajarea totală a bazei, din fonduri proprii și bani europeni:

Până la reconstrucția stadionului „CFR”, rămâne să vedem ce se va întâmpla după demontarea Spitalului de Campanie. Există temerea reală și îndreptățită că sunt cu totul alte interese pentru acel spațiu. Pe de o parte, complicata situație juridică din ultimii 30 de ani, plus atuurile implicite: poziționarea foarte aproape de centrul orașului și existența unei surse de apă termală de 90 de grade, încă neexploatată, chiar sub terenul 2.

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
Fotbal miercuri, 24 iunie 2026, 10:54

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 

Politehnica Timișoara a reluat pregătirile. Fotbaliștii viola se antrenează deocamdată pe plan local, până la 14 iulie. Primul amical va fi...

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Fotbal marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fotbal luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă