Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ședință festivă a Consiliului Local, la 31 de ani de la Revoluția din 1989. Povestea unui erou, relatată de primarul Timișoarei

Evenimentele dedicate celor 31 de ani care au trecut de la declanșarea Revoluției din decembrie 1989 au început, la Timișoara, cu o ședință festivă a Consiliului Local. La eveniment au luat parte, cu respectarea regulilor sanitare, reprezentanții asociațiilor de revoluționari și oficialități, dar și mitropolitul Banatului, Ioan Selejan.

Ședință festivă a Consiliului Local, la 31 de ani de la Revoluția din 1989. Povestea unui erou, relatată de primarul Timișoarei

Articol de Radio Timișoara, 16 decembrie 2020, 16:00

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a mărturisit că, de-a lungul timpului, și-a pus întrebarea de ce a pornit revoluția din orașul de pe Bega. Edilul a precizat că libertatea face parte din spiritul orașului și a ținut să sublinieze că revoluția a fost făcută de oameni în carne și oase. Din acest motiv, Dominic Fritz a prezentat povestea unui erou al revoluției din 1989.

“Ceea ce mi-am dorit să descopăr, în anii petrecuți la Timișoara, a fost povestea timișorenilor despre Revoluție, a lor personală, din acele zile, cea pe care o transmit copiilor și nepoților și strănepoților. Memoria acelor zile, care va rămâne pentru totdeauna în familiile lor, ca o moștenire prețioasă. Timișoara acelor zile este un puzzle format din toate aceste istorii personale, iar una dintre ele o să o împărtășesc, azi.

Femei și bărbați care au luat un mic dejun, s-au îmbrăcat, și-au îmbrățișat copiii, și-au privit părinții și au plecat de acasă să moară. Unul dintre acești oameni este Edita Reiter. Povestea Editei a rezistat timpului pentru că moartea ei a marcat pe altcineva, pe viață.

Era 19 decembrie 1989 și, cu o zi mai devreme, Geta împlinise 35 de ani. Voia să meargă la niște prieteni care, în mod îngrijorător, nu apăruseră la mica serbare de ziua ei. Lângă Spitalul Județean  o Dacie opri brusc lângă Geta și a lăsat în drum trupul fără însulflețire al unei fete. O fată mignonă în jeanși roșii, Geta încă-i mai vede și azi.

Singură pe stradă, se apropie de corpul inert și rece și-i zări fața tânără, relaxată. Știa ce se întâmpla în acele zile în oraș, știa că are legătură cu revoluția. A apucat să-i scoată buletinul din haină și să-i verifice numele și adresa, înainte ca, tot de nicăieri, să apară o salvare, în care doi brancardieri să încarce trupul femeii.

În ziua următoare, Geta a reușit să ajungă în Iozefin, unde stătea femeia, și a vorbit cu o vecină. Victima se numea Edita Reiter, lucra la Institutul de Sudură și Încercare a Materialelor, plecase să-i ia medicamente mamei sale în vârstă și nu s-a mai întors. Se pare că, în încercarea de a speria muncitorii de la ELBA pe cale de a participa la revoluție, s-a deschis focul dinspre un transportor amfibiu blindat și au fost împușcate mortal Edita și încă o femeie.

Geta a mers apoi în centrul orașului. Furia și tristețea îi alungaseră frica. I se părea nedrept că un om atât de tânăr și-a pierdut viața.

31 de ani mai târziu, consideră ca schimbarea s-ar fi putut produce fără victime și că acea femeie avea dreptul să trăiască. I se strânge inima când se gândește la toate lucrurile bune ce i s-ar fi putut întâmpla ei și celorlalți care au fost uciși.

An de an, în 18 decembrie, tot ce poate face e să aprindă acasă o lumânare în memoria fetei în jeanși roșii. Din 1989 nu-și mai sărbătorește ziua de naștere, îmi spune Geta: Ziua mea e în fiecare zi, pentru că trăiesc”, a relatat Dominic Fritz.

Sorin Oprea, unul dintre revoluționarii timișoreni, a vorbit despre importanța recunoașterii meritelor celor care au dat dovadă de curaj în 1989.

“Propriu-zis, noi, revoluționarii suntem cunoscuți ca președintele asociației X, dar nimeni nu cunoaște cine suntem de fapt în toată revoluția aceasta. Noi suntem doar revoluționari. Atât. Nu suntem doar atât, noi suntem acei lideri. Să te întâlnești pe vremea comuniștilor cu un prim-ministru și să îi ceri scris ca Ceaușescu să demisioneze era un lucru mare. Am făcut-o”, spune Sorin Oprea.

La rândul său, Petrișor Morar a vorbit despre necesitatea reconstituirii adevărului istoric cu privire la ce s-a întâmplat în Decembrie 1989:

“Restituirea adevărului istoric va fi o reparație adusă demnității naționale, reprezentată de o majoritate tăcută, care trăiește onest, cu conștiința respectului de sine. Revoluția din decembrie 1989 a reușit să repună în valoarea lupta poporului român pentru o cauză nobilă, pentru libertate. Timișoara a oferit României cel mai înalt exemplu de solidaritate umană, de eroism. Oamenii adevărați din Timișoara, prin curajul lor, prin jertfa lor, au urnit din loc istoria României. Timișoara este, prin spiritul său, un oraș european, iar pe acest principiu putem să construim prezentul și viitorul țării noastre”, spune Petrișor Morar.

Ambasadorul SUA, Adrian Zuckerman, a fost prezent la ședința festivă a Consiliului Local, fiind prezent pentru a doua oară la Timișoara în timpul evenimentelor care marchează revoluția din 1989.

“România trebuie să meargă înainte, trebuie să fie respect pentru democrație, pentru statul de drept, pentru piața liberă și oamenii care au dus România înapoi în ultimii zece ani nu trebuie să aibă un loc să poată face aceeași distrugere”, a spus ambasadorul SUA la București, Adrian Zuckerman.

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Social vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Social vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Social vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social vineri, 26 iunie 2026, 09:07

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori

Valul de căldură se intensifică în vestul țării, iar de astăzi județul Timiș intră sub cod portocaliu de caniculă. Temperaturile vor...

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social joi, 25 iunie 2026, 20:08

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane

Specialiștii în securitate cibernetică avertizează că pericolele din mediul online depășesc cu mult sfera fraudelor financiare. Rețelele...

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane
Social joi, 25 iunie 2026, 18:37

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei

Direcția de Asistență Socială Timișoara anunță reluarea programului de intervenție comunitară destinat persoanelor vulnerabile afectate de...

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei
Social joi, 25 iunie 2026, 18:08

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital

Un accident grav s-a produs în parcarea Shopping City Timișoara, unde un autoturism a pătruns pe o zonă destinată pietonilor și a lovit mai...

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:28

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție

După performanța obținută la Eindhoven, în Olanda, elevii timișoreni continuă să promoveze robotica la nivel internațional. Echipa CyberMoon...

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție