Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Primarul Timișoarei a numit reprezentanții în consiliile de administraţie ale spitalelor

Primarul Dominic Fritz, a numit reprezentanții în consiliile de administraţie ale spitalelor din subordinea Consiliului Local Timişoara.

Primarul Timișoarei a numit reprezentanții în consiliile de administraţie ale spitalelor

Articol de Radio Timișoara, 4 februarie 2021, 17:59

“Prioritatea mea este profesionalizarea administraţiei publice şi obiectivul este ca Timişoara să fie un exemplu. Doar aşa putem oferi serviciile de calitate de care timişorenii au nevoie, cu oameni pricepuţi la locurile potrivite. Un criteriu în numirea lor a fost şi faptul că nu lucrează în spitalele în care vor fi membri în consilii de administraţie. Astfel, nu doar evităm conflicte de interese, ci şi contribuim la o strategie mai coerentă şi mai colaborativă pentru infrastructura medicală la Timişoara. Spitalele – şi administraţia, în general -, nu pot fi sinecuri pentru politicieni fără nicio legătură cu domeniul de care se ocupă. Lipsa de viziune, de prioritizare a investiţiilor, politizarea au produs tragedii precum cea de la ‘Matei Balş’. A venit timpul ca profesioniştii să fie la conducere”, spune  Dominic Fritz.

La Spitalul Municipal a fost numit dr. Mădălin Margan, medic specialist obstetrică-ginecologie. A absolvit studii postuniversitare în managementul spitalelor la Şcoala Naţională de Sănătate Publică şi un program executiv de project management al proiectelor în sănătate la Harvard. A fost şi consilier în Cancelaria premierului Dacian Cioloş. Membru supleant va fi prof. univ. dr. Simona Drăgan, medic primar medicină internă, specialist cardiolog, şefa secţiei Recuperare Cardiovasculară a Institutului de Boli Cardiovasculare Timişoara, fost visiting professor la Universităţile Duke, Carolina de Nord şi Georgetown, Washington DC, SUA.

La Spitalul de Copii ‘Louis Ţurcanu’ a fost numită dr. Gabriela Olariu, medic primar pediatru/neonatolog, şef de secţie Neonatologie la Maternitatea Odobescu a Spitalului Municipal. Din 2007 este expert medical în neonatologie în diferite granturi care au avut ca scop formarea profesională în neonatologie. Membru supleant va fi dr. Nicolae Rădoi, specialist în cardiologie, care a condus 11 ani Secţia de Cardiologie a Spitalului Militar din Timişoara, iar ulterior a ocupat funcţiile de comandant şi director medical în acest spital.

La Spitalul de Boli Infecţioase din Timişoara, reprezentantul primarului este medicul primar pediatru dr. Mihai Gafencu, cu un masterat în management sanitar, dializă şi atestat în ecografie, management şi dializă la copil, specialist în nefrologie pediatrică, coordonatorul Centrului regional de toxicologie şi al Laboratorului de dializă de la Spitalul de Copii din Timişoara. Din 2016, este preşedintele Organizaţiei Salvaţi Copiii. Supleant îi va fi dr. Octavian Jurma, medic şi cercetător specializat pe neuroştiinţe, cu studii postuniversitare în SUA, unul dintre fondatorii grupului pentru studiul formal al sistemelor vii, care încearcă să găsescă modele matematice şi să formalizeze fenomenele biologice şi sociale.

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei
Administrație & politică vineri, 26 iunie 2026, 08:57

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei

Circulația vehiculelor de mare tonaj va fi restricționată pe drumurile județene din Arad în perioadele cu temperaturi extreme. Vehiculele cu...

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei
CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare
Administrație & politică joi, 25 iunie 2026, 07:17

CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare

Consiliul Județean Timiș ia în calcul preluarea Căminului pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare, după modelul aplicat în cazul centrului...

CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare
CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 21:15

CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, spune că investiția este necesară atât pentru infrastructura medicală din zonă,...

CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean
Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 21:04

Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara anunță că intervențiile au fost încheiate înaintea perioadei de trafic intens din timpul...

Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 20:49

Complexul sportiv „Timiș for All” de la Giroc intră în etapa de proiectare

Un nou pas a fost făcut pentru realizarea complexului sportiv multifuncțional „Timiș for All”, care va fi construit la Giroc, pe un teren...

Complexul sportiv „Timiș for All” de la Giroc intră în etapa de proiectare
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:53

PSD a decis să îşi asume guvernarea; Sorin Grindeanu, propunerea de premier

Biroul Permanent Naţional al PSD a decis, în unanimitate, ca partidul să îşi asume guvernarea, iar preşedintele social-democraţilor, Sorin...

PSD a decis să îşi asume guvernarea; Sorin Grindeanu, propunerea de premier
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:38

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei

Circulația bicicletelor în centrul istoric al Timișoarei ar putea fi restricționată. Potrivit viceprimarului Ruben Lațcău, au fost inițiate...

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:21

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate

Primăria Timișoara propune transformarea terenurilor ocupate de garaje de pe Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița, în locuri de...

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate