Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Marian Iancu ar reveni în fotbal doar în Timișoara sau Giulești! „În niciun caz la nivel decizional”

Fostul patron al Politehnicii Timișoara din perioada 2005-2012, Marian Iancu, s-a reobișnuit cu ieșirile în public după ispășirea unei sentințe de 8 ani după gratii. Iancu a fost și invitatul Diviziei Sport, la final de săptămână, și a analizat starea de fapt a fotbalului timișorean, dar și condițiile unei implicări viitoare în fenomen.

AUDIO / Marian Iancu ar reveni în fotbal doar în Timișoara sau Giulești! „În niciun caz la nivel decizional”

Articol de Gabriel Toth, 20 februarie 2023, 11:36

Marian Iancu a recunoscut în intervențiile publice din ultimele săptămâni că nu crede că poate rămâne foarte multă vreme departe de fotbal. Ieri, la Arena Radio, fostul șef al BkP a admis că Poli și Rapid sunt singurele opțiuni realiste în acest sens. Și totuși, investițiile și implicarea nu vor mai fi la nivelul celor de acum 10-15 ani: „Mi s-a tot pus această întrebare. Nu sunt sigur că mai am nervii necesari să mă mai implic la nivel decizional. Dar dacă va fi un club care să mă atragă sufletește – iar aici nu pot fi decât Timișoara și Rapid – cred că nu pot sta foarte departe de fenoment. Dar în niciun caz la nivel decizional”.

Fostul patron al echipei timișorene e la curent cu ceea ce se întâmplă la actuala Poli și spune că implicarea unor nume precum Costel Pantilimon, Paul Codrea sau Iosif Rotariu poate avea șanse de reușită, mai ales dacă se va încerca implementarea unui model bazat pe dezvoltarea academiei, pe modelul brevetat de Gheorghe Hagi la Constanța. Și totuși, nimic nu e posibil fără o infrastructură de nivel înalt, consideră Iancu: „Ei cunosc fenomentul, sunt repere importante ale fotbalului local și pot atrage alături copii, familii și autorități locale. (…) Ei vor reuși numai și numai în jurul unei investiții serioase în infrastructură, mă refer la infrastructura de prima ligă. O infrastructură modernă, care să atragă lumea la stadion”.

Despre scindarea ACS Poli – ASU Politehnica

„Cred că s-a întâmplat inertic. Orgolii, dorințe, putințe mai puține. Cred că asta a dezbinat… Nu poți trece ușor peste emoția colectivă și mă refer la fani. E nevoie de ei, e nevoie să te raportezi la dorințele și aspirațiile lor. Ei trebuie cooptați în oricare dintre proiectele actuale și viitoare, dar nu în administrație”.

Despre capacitatea actualei administrații de a susține sportul

„Nu depinde de capacitatea administrației să susțină sportul, ci de cei care sunt în jurul lor, de fani, de dorința de a repune pe tapet la nivelul de sus acest nume, Politehnica Timișoara. Dacă ei vor împinge lucrurile, și autoritățile se vor mișca, pentru că se raportează la ei în alegeri. (…) Eu cred că Timișoara va renaște din propria cenușă, cunoaștem foarte bine acest fenomen. Eu am speranța că, mai devreme sau mai târziu, va reveni”.

În fișierul atașat mai jos, puteți asculta interviul complet realizat de Florin Cărăbaș cu fostul patron al lui Poli, Marian Iancu:

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
Fotbal miercuri, 24 iunie 2026, 10:54

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 

Politehnica Timișoara a reluat pregătirile. Fotbaliștii viola se antrenează deocamdată pe plan local, până la 14 iulie. Primul amical va fi...

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Fotbal marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fotbal luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă