Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Revoluția de la Timișoara, păstrată în imagini. Mărturiile fotografului revoluției anticomuniste

Povestea revoluției din 1989 de la Timișoara se păstrează în amintirea celor care au trăit acele vremuri și este transmisă mai departe și datorită fotografiilor.

Revoluția de la Timișoara, păstrată în imagini. Mărturiile fotografului revoluției anticomuniste
Foto: Constantin Duma

Articol de Radio Timișoara, 18 decembrie 2024, 13:22

Sunt zile în care la Timișoara, oamenii care s-au aflat aici în 1989 își aduc aminte cum a fost cei care au venit pe lume după ce țara s-a eliberat de comunism continuă să afle povestea celor zile fierbinți de decembrie.

Ceea ce caută fiecare sunt imaginile surprinse chiar atunci când Timișoara se răzvrătea, iar regimul comunist încerca să înăbușe revolta în sânge.

Primele imagini, în 17 decembrie 1989

Povestea este transmisă mai departe prin fotografiile realizate în urmă cu 35 de ani de Constantin Duma, fotograful revoluției anticomuniste. Primele imagini le-a surprins chiar pe 17 decembrie.

Eu, având acolo mulți prieteni în Complexul Studențesc, am urcat în căminul 21 sau la 22, am urcat la etajul patru și aveam acolo un un un prieten grec. El avea un aparat de fotografiat. Am avut un film la mine și am făcut câteva fotografii până când o parte din coloana de manifestanți a ajuns, ajuns pe pod, după care am fugit și am i-am ajuns deja când veneau spre Județeana de partid. Am mai fotografiat la Județeana de partid. Aveam un prieten, Dumnezeu să-l ierte, Onuț. Danciu. El avea un atelier lângă magazinul Bega. De acolo am luat un aparat de fotografiat, am fotografiat 10-20 de imagini de lângă Universitatea de Medicină, l-am lăsat acolo, pentru că era periculos. După ce am făcut fotografiile, am lăsat aparatul la Onuț, am fugit, am plecat în mulțime fără aparat. Mie mi-a fost frică, eu recunosc, îmi recunosc limitele. Atunci erau lucruri dure. Am fotografiat de deasupra magazinului Bega, era o acțiune în care au intervenit taburile. Am câteva secvențe în care oamenii au scos benzină de la o Dacie, am o imagine cu un cocktil Molotov, se împrăștie combustibilul pe pe bordul unui tab și se vede flacăra. De ce e important momentul acela? Din ceea ce atunci aflam în spatele magazinului Bega a venit un camion, din acel camion s-a distribuit muniție de război”, spune Constantin Duma.

Fuga din calea gloanțelor

Fotograful revoluției recunoaște cu onestitate teama pe care a trăit-o atunci și își amintește cu exactitate locurile și momentele la care a fost martor, dar și cum a fugit din calea gloanțelor.

Ne-am îndreptat spre treptele Catedralei. În acel vacarm, a apărut în locul unde este acum amplasat monumentul Paul Neagu, atunci era parcare, în acea parcare au apărut vreo 30 militari, care s-au desfășurat într-un lanț și au executat un foc de intimidare. Se făcuse deja seară, vedeam foc la țeava puștii și focul era în sus. În acest moment, lumea scanda în piață, după care s-a tras direct spre noi, spre oameni, mai mult la picioare, pentru că vedeam foarte multe ricoșeuri din caldarâm. Lângă noi a fost lovită o femeie. Am fugit spre parc. Pașii până am ajuns la parc și ne-am ne-am adăpostit, acesta fost unul din cele mai apăsătoare moment”, mărturisește Constantin Duma.

Nu am făcut pace cu istoria

După 35 de ani, ne punem întrebarea dacă revoluția din România putea fi altfel, asemenea schimbărilor de regim din țările est-europene. Răspunde istoricul Sorin Ionescu.

Ceea ce s-a întâmplat în România nu este un model al revoluțiilor din Europa de de Est din 1989. Este un model tipic nord-coreean și chinezesc de înnăbușire a unor revoluții. Ce i-au spus cei din jurul lui Ceaușescu nu știm, pentru că, din păcate, după 1989, noi nu ne-am împăcat cu istoria noastră. Noi n-am făcut un lucru simplu. N-am publicat lista tuturor colaboratorilor Securității de dinainte de 1989, chestiune pe care, în RDG, statul a decis-o în primele luni din 1990. În fond, nu trebuie să vânăm cine a fost și cine n-a fost, doar trebuie să știm. Neavând această împăcare cu istoria, iată că trăim, la 35 de ani, din păcate, în continuare într-o serie de dileme și într-o serie de de neclarități. Trebuie să recunoaștem și trebuie să ne cerem scuze instituțional pentru faptul că anumite instituții ale statului român au folosit forța pentru a reprima în sânge Revoluția de la Timișoara, că anumite instituții ale statului au folosit armele împotriva poporului român”, spune istoricul Sorin Ionescu.

Fotografiile realizate chiar în zilele revoluției de Constantin Duma sunt prezentate în expoziția Libertate 1989: Timișoara, deschisă până în data de 7 ianuarie la Art Center de pe strada Oituz.

Reporter: Mihaela Ioncelescu

 

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Social vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Social vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Social vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social vineri, 26 iunie 2026, 09:07

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori

Valul de căldură se intensifică în vestul țării, iar de astăzi județul Timiș intră sub cod portocaliu de caniculă. Temperaturile vor...

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social joi, 25 iunie 2026, 20:08

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane

Specialiștii în securitate cibernetică avertizează că pericolele din mediul online depășesc cu mult sfera fraudelor financiare. Rețelele...

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane
Social joi, 25 iunie 2026, 18:37

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei

Direcția de Asistență Socială Timișoara anunță reluarea programului de intervenție comunitară destinat persoanelor vulnerabile afectate de...

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei
Social joi, 25 iunie 2026, 18:08

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital

Un accident grav s-a produs în parcarea Shopping City Timișoara, unde un autoturism a pătruns pe o zonă destinată pietonilor și a lovit mai...

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:28

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție

După performanța obținută la Eindhoven, în Olanda, elevii timișoreni continuă să promoveze robotica la nivel internațional. Echipa CyberMoon...

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție