Ministrul Energiei anunță la Timișoara finanțări de miliarde pentru proiecte energetice
Ministrul Bogdan Ivan a prezentat la Timișoara principalele direcții ale politicii energetice, anunțând finanțări importante pentru proiecte strategice, în special în domeniul energiei nucleare.
Articol de Radio Timișoara, 18 aprilie 2026, 17:09
România pregătește investiții majore în sectorul energetic, după negocieri purtate la Washington pentru atragerea unor finanțări de miliarde de euro.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că discuțiile cu instituții financiare internaționale și oficiali americani au deschis noi oportunități pentru dezvoltarea producției de energie, în special la Centrala Nucleară Cernavodă:
„În urma întâlnirilor pe care le-am avut la cel mai înalt nivel în Statele Unite ale Americii, cu președintele Băncii Mondiale, cu preşedintele US Exim Bank, cu ministrul Energiei din SUA, am venit cu o serie de lucruri care sunt extrem de importante pentru România. Și anume, un acord care va crea finanțarea pentru producția de energie nucleară din țara noastră, la Cernavodă, din partea Băncii Mondiale. România va fi prima țară din lume care finanțează energie nucleară cu bani cu dobândă foarte mică și când spun asta mă refer la dobânzi care sunt cuprinse între 1 și 1,5%, comprativ cu 6-7% că se întâmplă astăzi în România, pentru a ne asigura că în următorii 30 de ani vom produce energie electrică în bandă la un cost care să nu depășească 100 de euro pe megawatti, lucru care îndeplă de echibilitate și automat capabilitate de dezvoltare economică a țării noastre”
Ministrul a mai precizat că România s-a confruntat în ultimii ani cu unele dintre cele mai ridicate prețuri la energie electrică raportate la venituri, iar obiectivul principal este reducerea acestora prin creșterea producției interne și investiții în infrastructură.
Autoritățile mizează pe aceste proiecte pentru a asigura stabilitatea energetică și pentru a susține dezvoltarea economică pe termen lung.