Centrul de Colectare cu Aport Voluntar din Dumbrăvița a devenit funcțional
Primul Centru de Deșeuri prin Aport Voluntar construit cu fonduri europene în județul Timiș a fost deschis oficial la Dumbrăvița. Locuitorii pot preda de la aparatură electrică și mobilier, până la moloz și resturi din grădină.
Articol de Radio Timișoara, 29 octombrie 2025, 13:19
Centrul de Deșeuri prin Aport Voluntar din comuna timișeană Dumbrăvița a devenit oficial funcțional de astăzi. Localnicii pot preda aici, pe baza actului de identitate, deșeuri de diferite tipuri: textile, aparatură electrică și electrocasnică mică, obiecte de uz casnic, hârtie și carton, plastic, lemn, mobilier, sticlă, anvelope, metal, deșeuri periculoase, resturi vegetale și materiale din construcții.
La prima vizită, cetățenii trebuie să prezinte dovada contractului cu Retim sau ultima factură pentru locuința proprie.
Centrul este amplasat pe strada Naturii, în spatele complexului LEGOFRUCT, și va funcționa miercuri, joi și vineri între orele 11:00–19:00, iar sâmbăta între 09:00–17:00.
Investiția, în valoare totală de 5,1 milioane de lei, a fost realizată cu fonduri europene și reprezintă primul proiect de acest fel din județul Timiș.