Stadiul proiectului privind trenul rapid dintre Timișoara și Reșița
Proiectul trenului rapid care să lege Timișoara de Reșița este în grafic, dau asigurări autoritățile timișene.
Studiul de prefezabilitate a fost aprobat, iar acum este în lucru cel de fezabilitate, care ar trebui finalizat în luna ianuarie, spune vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Proteasa.
![Stadiul proiectului privind trenul rapid dintre Timișoara și Reșița Stadiul proiectului privind trenul rapid dintre Timișoara și Reșița](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/01/tren-gara-de-nord-timisoara.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 11 noiembrie 2022, 17:33
Deocamdată nu este clar dacă și gările de pe traseul noului tren vor fi reabilitate și modernizare. Intenția autorităților este ca acest tren să parcurgă traseul Timișoara-Reșița într-o oră și jumătate, devenind astfel mai eficient în raport cu mașina personală.
Lucrările efective la linia de cale ferată ar putea începe, cel mai devreme, în a doua parte a anului viitor.