Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Trei medici timișoreni, decorați de președintele țării cu Ordinul „Meritul Sanitar”

Mai mulţi medici din întreaga ţară aflaţi în prima linie a luptei cu pandemia de COVID-19 au fost decoraţi de preşedintele Klaus Iohannis, cu prilejul Zilei Naţionale.

Trei medici timișoreni, decorați de președintele țării cu Ordinul „Meritul Sanitar”
Foto: Foto: presidency.ro

Articol de Radio Timișoara, 2 decembrie 2020, 06:00 / actualizat: 2 decembrie 2020, 9:54

Mai mulţi medici din întreaga ţară aflaţi în prima linie a luptei cu pandemia de COVID-19 au fost decoraţi de preşedintele Klaus Iohannis, cu prilejul Zilei Naţionale.

Pe listă se regăsesc şi patrucadre medicale din Oradea: Dacz Monika Erika, Marc Florea, Alexandra-Angela Pop și Raul Suciu.

Alți trei medici sunt din Timișoara: Corina Georgescu, Adelina Băloi și Ciprian Henţia, și unul din Reșița, Ema-Raluca Pascal. Cei trei sunt medici ATI la Spitalul Județean Timișoara, iar, în luna aprilie, ei au făcut parte din echipa românească formată din 11 medici, 3 asistenți și 1 ofițer ISU, plecată în misiune în Italia.

Cadrele medicale au primit Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de Cavaler.

Alături de aceştia au primit decoraţii şi Univesităţile de Medicină şi Farmacie din Timișoara, Cluj-Napoca, Iași, București, Târgu-Mureș și Craiova, în semn de recunostinţă pentru calitatea procesului educaţional şi pentru efortul depus în contextul măsurilor de combatere a pandemiei.

Etichete:
Străzi modernizate în zona Blașcovici
Administrație & politică joi, 11 iunie 2026, 13:29

Străzi modernizate în zona Blașcovici

Primăria Timișoara anunță că echipele societății Drumuri Municipale au finalizat asfaltarea pe străzile Umbrei și Vidin, iar în toamnă...

Străzi modernizate în zona Blașcovici
Criza deșeurilor din Timiș: gunoiul va fi transportat în alte județe până la finalizarea celulei 3 de la Ghizela
Administrație & politică miercuri, 10 iunie 2026, 18:13

Criza deșeurilor din Timiș: gunoiul va fi transportat în alte județe până la finalizarea celulei 3 de la Ghizela

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că județul se află în plină criză a deșeurilor din cauza întârzierilor...

Criza deșeurilor din Timiș: gunoiul va fi transportat în alte județe până la finalizarea celulei 3 de la Ghizela
CJ Timiș propune o parcare subterană lângă Spitalul Județean; municipalitatea vine cu alte variante
Administrație & politică miercuri, 10 iunie 2026, 17:47

CJ Timiș propune o parcare subterană lângă Spitalul Județean; municipalitatea vine cu alte variante

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat că instituția pe care o conduce a transmis Primăriei Timișoara, în urmă...

CJ Timiș propune o parcare subterană lângă Spitalul Județean; municipalitatea vine cu alte variante
Primăria Arad a epuizat deja bugetul pentru curățarea gropilor ilegale de gunoi
Administrație & politică marți, 9 iunie 2026, 18:39

Primăria Arad a epuizat deja bugetul pentru curățarea gropilor ilegale de gunoi

Primăria Arad a epuizat, deja, fondurile alocate pentru întregul an în vederea curățării terenurilor transformate ilegal în gropi de gunoi....

Primăria Arad a epuizat deja bugetul pentru curățarea gropilor ilegale de gunoi
Administrație & politică marți, 9 iunie 2026, 17:55

Timișul pregătește o asociație pentru valorificarea resurselor geotermale

Consiliul Județean Timiș poartă discuții cu administrațiile locale pentru înființarea Asociației de Resurse Geotermale Banat, un proiect care...

Timișul pregătește o asociație pentru valorificarea resurselor geotermale
Administrație & politică marți, 9 iunie 2026, 12:46

Consiliul Judeţean Timiș anunță cel mai mare complex sportiv din ţară

Consiliul Judeţean Timiş va construi cel mai mare complex sportiv multifuncţional din ţară, pe un teren de peste nouă hectare, la limita dintre...

Consiliul Judeţean Timiș anunță cel mai mare complex sportiv din ţară
Administrație & politică luni, 8 iunie 2026, 20:29

Două oferte pentru cele 10 troleibuze noi ale Timișoarei

Licitația lansată de Primăria Timișoara pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii a atras două oferte depuse de companiile Bozankaya...

Două oferte pentru cele 10 troleibuze noi ale Timișoarei
Administrație & politică luni, 8 iunie 2026, 16:14

Ștrandul STPT din Timișoara, închis după trei zile de la deschidere

Ștrandul administrat de Societatea de Transport Public Timișoara și-a suspendat activitatea la scurt timp după deschiderea oficială. Potrivit...

Ștrandul STPT din Timișoara, închis după trei zile de la deschidere