Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara

26 februarie 2025 @ 19:30 –

O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.

Articol de Dana Florea, 26 februarie 2025, 19:30

”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
Teatrul German de Stat Timișoara prezintă miercuri, 26 februarie 2025, de la ora 19.30, spectacolul ”Leonce și Lena” de Georg Büchner, în regia lui Niky Wolcz.

Comedia „Leonce și Lena”, scrisă în anul 1836, a fost prima dată publicată într-o revistă în 1838, ceva mai mult de un an după moartea prematură a autorului ei, Georg Büchner. Sub formă de carte a apărut doar în 1850. Până la prima reprezentație însă, în 1895, urma să treacă încă o dată aproape o jumătate de secol. Cum se explică totuși că această piesă, care în secolul 20 a făcut o carieră fabuloasă pe scenele spațiului cultural germanic și care este considerată ca fiind una din cele mai importante comedii clasice ale literaturii germane, a fost lăsată atâta timp deoparte, cu toate că este spirituală cum nu e alta și în care jocurile de cuvinte se țin lanț precum perlele de șampanie?

Unul din motive este faptul că o astfel de satiră politică până la acea vreme nu exista în literatura germană. Într-o Germanie alcătuită din mai multe regate și din și mai multe ducate, ridiculizarea unei curți regale nu avea cum să fie primită cu entuziasm. Leonce e prințul regatului Popo, iar Lena prințesa regatului Pipi! Pare a fi o glumă inocentă, dar în spatele ei se află un autor care a făcut parte la fondarea unei Societăți secrete pentru Drepturile Omului, care scrisese un pamflet cu parola „Pace bordeielor! Război palatelor!” și pe care autoritățile l-au pus sub urmărire, el fiind nevoit să se refugieze în străinătate. Lui Johann Wolfgang von Goethe, în rang de ministru la curtea din Weimar, nu i-ar fi trecut prin cap nicicând, să critice clasa politică conducătoare.

Multă vreme „Leonce și Lena”, comedia melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul, a fost considerată ca eșuată. I se reproșa lipsa de acțiune și absența unei construcții clasice. Faptul că cineva avea dificultăți cu sine însăși precum cele enunțate de Leonce – „Oh, dacă cineva ar reuși să fi altul. Doar pentru un minut.” -, oboseala față de lume, care pe cei doi protagoniști îi face să fie ființe sufletește înrudite, veneau în contradicție cu imaginea existentă despre chipul uman de atunci. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare. Melancolia lor provine din lipsa iluziilor și din refuzul viziunilor idealizante. Cu întrebări referitoare la identitate și la sensul vieții, cu percepția grotescă pe care o proiectează asupra clasei politice, Büchner de fapt a fost cu mult înaintea vremurilor sale. Doar moartea prematură l-a împiedicat să devină un Shakespeare al literaturii germane.

Biletele pot fi cumpărate online sau de la casieria teatrului, orar: de marți până vineri între orele 10.00 – 13.00 și 17.00 – 19.00, sâmbătă între orele 10.00 – 13.00 și cu o oră înainte de începerea spectacolelor. Duminică și luni casieria este închisă. Rezervări şi la telefon, fax sau email: +40256-435743, tickets@dstt.ro. Persoanele cu dizabilități beneficiază de acces gratuit la spectacolele Teatrului German de Stat, conform prevederilor Legii nr. 448/2006, în limita locurilor disponibile.

Pagina spectacolului.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
9
10
16
17
20
24
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Expoziția Atlasul Singurătății – o hartă vizuală și sonoră a singurătății Generației Z, de explorat la Timișoara
Expoziția Atlasul Singurătății @GenZ:TM aduce laolaltă poveștile autentice a șase tinere și tineri între 19 și 28 de ani, aflați în momente diferite ale vieții, care vorbesc despre singurătate cu o luciditate necosmetizată.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Festivalul ”Ceaunul de Aur” la Sânmartinu Sârbesc
Evenimentul se desfășoară în paralel cu Hramul Bisericii Ortodoxe Române din localitate și sfințirea Căminului Cultural.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 noiembrie, la Timișoara
Timișoara Ideas Fest aduce discuții curajoase despre adevăr și manipulare, Caravana Paradiso transformă orașul într-un mic festival de scurtmetraje, iar CULMEA – Film & Educație de Mediu ne amintește, prin povești pentru toate vârstele, cât de fragilă și frumoasă e lumea în care trăim.
Culmea, festival de film pentru copii și tineri despre natură și planetă, ajunge la Timișoara
Festivalul are loc în perioada 13 - 15 noiembrie 2025 și include câte o proiecție unică pentru fiecare categorie de vârstă, începând de la 3 ani.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână se deschide Cinema Johnny - noul cinematograf din Freidorf, continuă seria de documentare „Portret vertical” cu portretul arhitectului Șerban Sturdza și tururile ghidate prin cartierele Timișoarei.
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - duminică, 23 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Art Your Winter, târg de artă contemporană, la Centrul de Proiecte
Pe parcursul expoziției, cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va fi organizată a doua ediție a Maratonului de pictură, în cadrul căruia publicul va avea ocazia să întâlnească artiștii participanți.
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
Living With Tango. Milonga  cu ... costume populare de 1 decembrie!
29 noiembrie 2025 - 1 decembrie 2025    
ore diverse
Patru zile de neuitat în Oradea, în inima Art Nouveau a României – acolo unde ritmul tangoului argentinian întâlnește magia Zilei Naționale a României.
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 8 noiembrie 2025
Events on 27 noiembrie 2025
Avertisment pentru părinți, în perioada sărbătorilor: Copiii se pot rătăci ușor în locurile aglomerate
vineri, 26 decembrie 2025, 12:53

Avertisment pentru părinți, în perioada sărbătorilor: Copiii se pot rătăci ușor în locurile aglomerate

Evenimentele cu public numeros și zonele comerciale intens frecventate în perioada sărbătorilor pot reprezenta un risc pentru copiii mici, care...

Avertisment pentru părinți, în perioada sărbătorilor: Copiii se pot rătăci ușor în locurile aglomerate
Mesaj RO-ALERT pentru nordul judeţului Tulcea din cauza unor atacuri asupra Ucrainei
vineri, 26 decembrie 2025, 11:09

Mesaj RO-ALERT pentru nordul judeţului Tulcea din cauza unor atacuri asupra Ucrainei

Locuitorii din zona de nord a judeţului Tulcea au primit alerte pe telefoanele mobile, în noaptea de joi spre vineri, informează Radio România....

Mesaj RO-ALERT pentru nordul judeţului Tulcea din cauza unor atacuri asupra Ucrainei
Serial Divizia Sport: Eroii uitați ai băncilor timișorene
vineri, 26 decembrie 2025, 10:37

Serial Divizia Sport: Eroii uitați ai băncilor timișorene

În perioada Sărbătorilor de iarnă, Divizia Sport Radio Timișoara propune un nou serial documentar de istorie. Gabriel Toth ne va aduce...

Serial Divizia Sport: Eroii uitați ai băncilor timișorene
Istvan Kovacs, al patrulea arbitru al lumii în 2025
vineri, 26 decembrie 2025, 10:17

Istvan Kovacs, al patrulea arbitru al lumii în 2025

Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului a anunţat topul mondial al arbitrilor pe anul 2025. Francezul Clement Turpin...

Istvan Kovacs, al patrulea arbitru al lumii în 2025
vineri, 26 decembrie 2025, 10:11

Australian Open: Trei românce pe tabloul principal, una în calificări

Organizatorii Australian Open, primul turneu de mare șlem al noului an, au confirmat lista jucătorilor admiși direct pe tabloul principal și a...

Australian Open: Trei românce pe tabloul principal, una în calificări
vineri, 26 decembrie 2025, 09:25

Fără zăpadă pe pârtiile din Banat: sezonul de schi întârzie la Muntele Mic și Semenic

În cele două stațiuni de schi importante din munții Bănatului, Muntele Mic și Semenic, nu este zăpadă. Nu a nins deloc pe munte, iar...

Fără zăpadă pe pârtiile din Banat: sezonul de schi întârzie la Muntele Mic și Semenic
vineri, 26 decembrie 2025, 08:07

Magazinele se redeschid la Timișoara. Programul marilor retaileri după Crăciun

Principalele magazine și centre comerciale din Timișoara au stabilit programe speciale pentru perioada Crăciunului și a Anului Nou. După ziua de...

Magazinele se redeschid la Timișoara. Programul marilor retaileri după Crăciun
vineri, 26 decembrie 2025, 08:07

Un muzeu al sportului la Sânnicolau Mare? „Am cu ce, nu am unde!” / AUDIO

Un nou serial de istorie a sportului începe sâmbătă, 27 decembrie, la Radio Timișoara. Protagonistul este colecționarul, scriitorul și...

Un muzeu al sportului la Sânnicolau Mare? „Am cu ce, nu am unde!” / AUDIO