Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Au început înscrierile pentru Concursul ”Cangurașul matematician”

21 noiembrie 2024 – 17 decembrie 2024 @ Toată ziua –

Concursul este destinat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV și va avea loc în 17 decembrie 2024. Elevii pot susține testul atât offline, cât și online.

Articol de Dana Florea, 21 noiembrie 2024, 00:00 / actualizat: 21 noiembrie 2024, 12:24

Au început înscrierile pentru Concursul ”Cangurașul matematician”

Asociația Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educație (IDEE) anunță deschiderea înscrierilor pentru cea de-a XX-a ediție a Concursului Cangurașul matematician. Destinat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV, concursul, care va avea loc pe 17 decembrie 2024, îi ajută pe cei mici să se pregătească mai bine pentru înțelegerea conceptelor matematice.

„Itemii sunt structurați în maniera subiectelor PISA, iar problemele sunt contextualizate în universul apropiat copiilor corespunzător vârstei și conțin aplicații ale matematicii în viața de zi cu zi și în diferite domenii”, explică Boris Singer, fondatorul Asociației IDEE.

Elevii din clasa pregătitoare vor primi un test sub forma unor puzzle-uri cu 24 de abțibilduri, în timp ce  participanții din clasele I*, a II-a și a III-a vor da câte un test alcătuit din 25 de itemi, structurați pe baza unei povești redate prin text și imagini. De asemenea, participanții din clasa a IV-a vor primi un test format din 25 de itemi.

Elevii pot susține testul pe hârtie, pe baza subiectelor transmise către profesori și multiplicate în scoli, folosind foile de răspuns transmise de asociația IDEE, sau pot susține concursul online.

În varianta offline, responsabilul de concurs (un profesor sau un părinte) se va ocupa de prezentarea, înscrierea elevilor și organizarea locală. Perioada de înscriere a elevilor se va încheia pe data de 6 decembrie 2024. După susținerea concursului, responsabilul va expedia prin colet poștal foile de răspuns completate de elevi, în termen de două zile lucrătoare de la data concursului, la adresa: Editura Sigma, O.P. 83, C.P. 36, București.

În varianta online, părinții pot înscrie elevii individual, pe https://editurasigma.ro, iar înscrierea se poate face inclusiv în ziua susținerii concursului. De asemenea, înscrierile pot fi coordonate de către profesori, pe baza codului alocat școlii.

Corectarea răspunsurilor se face computerizat, asigurând analiza imparțială a foilor de răspuns și stabilirea clasamentelor. Grila cu răspunsurile corecte va fi afișată pe site-ul www.cangurul.ro. Fiecare elev, folosind codul său de participare, va găsi pe site-ul concursului: foaia cu răspunsurile date, calculul punctajului, răspunsurile corecte.

Regulamentul complet îl găsiți pe www.cangurul.ro.

Despre IDEE

Înființată în 2007, Asociația Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educație (IDEE) reunește profesori și cercetători din domeniul științelor educației, cu o bogată experiență în elaborarea programelor educaționale, în evaluare și dezvoltare de curriculum. Scopul asociației este realizarea unei comunități profesioniste capabile să creeze mecanisme funcționale pentru creșterea calității sistemului de învățământ preuniversitar. De-a lungul timpului, Asociația IDEE a derulat o serie de proiecte, cu impact local sau mai extins, pentru sporirea calității educației.

Despre Cangurul

Concursurile Cangurul se bucură de un mare succes la nivel național și internațional, ele însoțind generații întregi de elevi de-a lungul parcursului lor școlar. Astfel, Cangurul a devenit mai mult decât un concurs, a devenit o comunitate a cărei pasiune pentru cultură, știință și perspicacitate a unit elevi din întreaga lume într-o entitate cu valori comune.

Radio Timișoara este partener media al evenimentului.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
30
7
13
14
19
21
24
1
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 octombrie, la Timișoara
Fotbal în Traian, festival de teatru pentru copii, evenimente dedicate patrimoniului și arhitecturii, party-uri, concerte și zilele culturale ale germanilor din Banat sunt doar câteva dintre evenimentele săptămânii.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Festivalul internațional de film documentar fARAD / PROGRAM
Ediția de anul acesta vine cu 12 filme despre sport, campioni și drumul către succes, invitați și evenimente speciale.
Dezbatere - Rolul dublu al teatrului: o platformă pentru inovare și o cale spre vindecare
Dezbaterea face parte din proiectul Sunlight Over Borders și va fi un prilej de a vorbi despre puterea teatrului de a vindeca, de a inova și de a construi o solidaritate internațională.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Recital inedit de handpan cu Nadayana și atelier de mandale la Galeria Pod din Timișoara
Atelierul are loc în cadrul expoziției de pictură arabă ”Aripi”, în care sunt expuse, în premieră la Timișoara, lucrările artiștilor vizuali Ammar Alnahhas, Gafar Dia și Aya Haj Omar.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
German Fest, prima ediție, la Timișoara / PROGRAM
Programul cuprinde spectacole de dansuri și o paradă a portului popular, muzică de cameră, rock, jazz, reconstituiri istorice, teatru și sport.
Zilele Județului Arad, la prima ediție / PROGRAM
În cadrul Zilelor Județului, vizitatorii vor putea participa și la Festivalul Toamnei și Ziua Recoltei, care includ târguri de produse locale și expoziții de artă și meșteșuguri.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Prezentarea proiectului „Tezaur bănățean autohton româno-sârb”
Proiectul are ca scop promovarea patrimoniului cultural imaterial româno-sârb din zona Banatului prin creaţii originale de muzică şi teatru și prin activități pentru elevi şi diseminarea acestor acțiuni în mediul digital.
Spectacole de top, invitate de Teatrul German de Stat Timișoara
Cele trei spectacole, invitate în cadrul manifestării Theater Connection │ teatrul care ne unește, se vor juca la Centrul Regional de Afaceri Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
”Dansurile lumii”, eveniment inedit la Galeria Pod din Timișoara
Tobe, dansuri Tanoura și Odissi, călușari și derviși rotitori, toate acestea într-un nou eveniment exotic și spectaculos prilejuit de expoziția de pictură arabă Aripi de la Timișoara.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Ecluze pe Bega, o călătorie cinematografică despre apele Timișoarei
Scurtmetrajul documentar, prezentat la Cinema Victoria, pune accent pe evoluția peisajului și pe modul în care omul s-a adaptat și a interacționat cu acest mediu.
Cinema Timiș aniversează un an de la redeschidere, cu film și muzică
Timp de trei zile, publicul este invitat să se bucure de un program special, care cuprinde un concert de jazz live și cinci proiecții de film.
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Motion Data, expoziție de artă new media, în cadrul proiectului Fluid 2.0
Conexiuni interdisciplinare, artă și sport, vizualizări de date, mișcare și baschet sunt elemente ale expoziției Motion Data creată de artistul 13m10j.
Festivalul Național de Folclor ”Tradiții la Români”, la Timișoara
Festivalul, organizat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, reunește peste 25 de nume răsunătoare ale folclorului românesc, tradiții autentice din Moldova, Oltenia, Ardeal și Banat.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Relația omului cu apa, în expoziția „Între Ape” de la Timișoara
Între Ape aduce împreună între 17 octombrie și 10 noiembrie patru inițiative interdisciplinare care explorează ecologia socială a apei.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
„Lumi la intersecții” - expoziție, film documentar  și website
Proiectul pornește de la o selecție de interviuri cu 50 de persoane deportate din zona Banatului pe tema „povestea vieții” , coordonate de Smaranda Vultur, scriitoare și cercetătoare în domeniul istoriei orale.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Expoziția „La revedere, El Monumental” la Stadionul „Dan Păltinișanu”
Expoziția este un omagiu adus de Asociația Suporterilor „Druckeria” acestei arene legendare, care urmează să fie demolată, încheind astfel un capitol major din istoria fotbalului timișorean.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
„Povestea acelor oameni care într-o seară s-au adunat în jurul unei mese” la Teatrul Național Timișoara, în seara de Revelion
Spectacolul își propune să catalizeze valențele benefice ale comunicării, demonstrând că, la fel ca în viață, nimic nu e axiomatic, există dreptate pentru toată lumea, este loc de conflict, dar și de iubire, de frustrare, dar și de contemplare.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
Programul lunii noiembrie al Filarmonicii Banatul din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Programul lunii noiembrie al Operei Naționale Române Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism
luni, 15 septembrie 2025, 11:33

Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism

Un automotor care circula pe ruta Salonta – Kotegyan (Ungaria) a lovit un autoturism Mercedes înmatriculat în Franța, la un pasaj de trecere la...

Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism
Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse
luni, 15 septembrie 2025, 11:29

Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse

Animalele expuse, după o pauză de câțiva ani, la cel mai mare târg de specialitate din vestul țării, Agromalim, desfășurat în weekend la...

Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse
Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025
luni, 15 septembrie 2025, 09:31

Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025

Juriul Salonului Internaţional Excellent IDEA 2025 a apreciat diversitatea invențiilor, modul de promovare al acestora, activitățile non-formale...

Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025
Fatum Nyiregyhaza, câștigătoarea Cupei CSM Lugoj
luni, 15 septembrie 2025, 09:28

Fatum Nyiregyhaza, câștigătoarea Cupei CSM Lugoj

Tot ieri, CSM Lugoj a pierdut cu 3-1 în fața Coronei Brașov și încheie cu înfrângeri pe linie turneul tradițional dinainte de startul noului...

Fatum Nyiregyhaza, câștigătoarea Cupei CSM Lugoj
luni, 15 septembrie 2025, 06:33

Circulație închisă pe străzile Divizia 9 Cavalerie și Grigore Alexandrescu

Circulația rutieră va fi restricționată, în mai multe etape, începând de astăzi pe străzile Divizia 9 Cavalerie și Grigore Alexandrescu....

Circulație închisă pe străzile Divizia 9 Cavalerie și Grigore Alexandrescu
luni, 15 septembrie 2025, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea se va ameliora sub aspectul precipitațiilor. Cerul va fi variabil cu unele înnorări dimineața, când vor mai fi posibile averse...

Vremea în Banat și Crișana
duminică, 14 septembrie 2025, 21:50

Şoferii de Bolt și Uber, livratorii Glovo şi Wolt vor avea propriul sindicat

Şoferii de la Bolt sau Uber, livratorii de la Glovo şi Wolt sau alte aplicaţii similare vor avea propriul sindicat în care se pot înscrie și...

Şoferii de Bolt și Uber, livratorii Glovo şi Wolt vor avea propriul sindicat
duminică, 14 septembrie 2025, 21:32

Sute de credincioși s-au adunat la racla Sântului Iosif cel Nou de la Partoș

Sărbătoarea închinată Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș a început de duminică seara cu slujba de Vecernie unită cu Litia....

Sute de credincioși s-au adunat la racla Sântului Iosif cel Nou de la Partoș