Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni

18 iunie 2026 – 25 iunie 2026 @ ore diverse –

Asociația Culturală In Ars Veritas lansează proiectul „Brâncuși inspiră poezie”, dedicat elevilor de liceu din vestul și centrul țării. Inițiativa, organizată în contextul Anului Constantin Brâncuși, le oferă tinerilor șansa de a participa la ateliere de istoria artei și scriere creativă și de a publica într-un volum colectiv.

Articol de Dana Florea, 18 iunie 2026, 00:00 / actualizat: 19 iunie 2026, 11:10

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni

Când

18 iunie 2026 - 25 iunie 2026    
ore diverse

Tip de eveniment

Liceenii din județele Timiș, Alba, Cluj și Sibiu sunt invitați să participe la concursul de creație „Brâncuși inspiră poezie”, organizat în cadrul unui proiect cultural dedicat celebrării a 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși.

Inițiativa, derulată de Asociația Culturală In Ars Veritas, îmbină competiția literară cu ateliere de istoria artei și scriere creativă, oferindu-le tinerilor șansa de a-și dezvolta talentul și de a explora universul artistic al marelui sculptor român.

Concursul se adresează elevilor cu vârste între 14 și 19 ani care scriu poezie și doresc să facă parte parte dintr-un proiect cultural unic, inspirat de universul artistic al lui Constantin Brâncuși. Înscrierile au loc în perioada 18–25 iunie și se realizează online, prin trimiterea a două sau trei poezii proprii, a numelui complet, a liceului la care studiază și a datelor de contact la adresa de e-mail asociatiainarsveritas@gmail.com.

În urma selecției, 40 de participanți vor lua parte, în luna iulie, la ateliere organizate la Timișoara și online. Acestea vor fi coordonate de istoricul de artă și artistul plastic Ilie Mitrea, restaurator la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu, și de poetul Radu Vancu, profesor la Facultatea de Litere și Arte a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.

Pe parcursul workshopurilor, adolescenții vor descoperi opera și viziunea artistică a lui Constantin Brâncuși și vor crea texte poetice inspirate de acestea. Cele mai reușite creații vor fi incluse într-un volum colectiv publicat la Editura Eikon. Cartea va fi ilustrată de studenți ai Facultății de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Lansarea volumului este programată pentru luna septembrie și va marca încheierea proiectului, care urmărește promovarea patrimoniului cultural românesc și susținerea debutului literar al tinerilor.

Proiectul este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
20
21
24
27
28
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
UPDATE / Festivalul de Operă şi Operetă, în Parcul Rozelor
21 august 2015 - 30 august 2015    
ore diverse
La Timişoara începe, vineri, 21 august 2015, cea de-a 11-a ediţie a Festivalului de operă şi operetă. Spre deosebire de anii trecuţi, spectacolele programate vineri [...]
Show aviatic aniversar la Aeroportul Internaţional Timişoara
Aeroportul Internaţional Timişoara sărbătoreşte 80 de ani de existenţă printr-un spectaculos show aviatic sâmbătă, 18 iulie 2015, de la ora 9.00. Vor putea fi urmărite [...]
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
Pepe, Anna Lesko şi Desant la "Zilele Oraşului Gătaia"
Timp de trei zile, între 10 şi 12 iulie 2015, la Gătaia vor avea loc "Zilele Oraşului Gătaia". Va fi un weekend cu muzică, dans, cântec joc şi [...]
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Serbării Berii Timişoreana, la Iulius Mall
Bănăţenii sunt invitaţi la cea de-a 13-a ediție a Serbărilor Berii Timișoreana care va avea loc în parcarea Iulius Mall din Timişoara de vineri, 5 iunie [...]
Trupa HIM concertează la Timişoara
Trupa HIM, una dintre trupele emblematice ale muzicii rock și metal, revine în România după mai bine de 9 ani de absență. Ville Valo și [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Festivalul Internaţional de Folclor "Ana Lugojana"
Festivalul Internaţional de Folclor "Ana Lugojana", ediţia a XIII-a, se va desfăşura în perioada 11 - 15 august 2015 la Lugoj. 18 formaţii artistice din [...]
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Caravana TIFF aduce filme premiate la Timişoara
Caravana Filmelor TIFF poposește pentru o săptămână la Timișoara, între 6 şi 12 august 2015 și aduce șapte dintre cele mai noi și apreciate filme ale [...]
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
Events on 28 octombrie 2024
poezie si rock biblioteca judeteana arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad
visit timisoara

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
secession
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:30

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

8 octombrie 2016 - 23 octombrie 2016 @ 18:30 - A cincea ediţie a Festivalulului Baroc va avea loc la Timișoara  în perioada 8 – 23 octombrie...

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz
conferinta arad administratie
Alte evenimente culturale, spiritualitate duminică, 11 septembrie 2016, 19:00

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

11 septembrie 2016 @ 19:00 - 21:30 - 11 septembrie, ora 19:00, Sala "Capitol", Timişoara Filmul regizorului Cristi Puiu, SIERANEVADA,  despre care...

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 3 septembrie 2016, 19:00

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT

3 septembrie 2016 @ 19:00 - 22:00 - 3 septembrie ora 19:00, parcul Reconcilierii, Arad Ediția a X-a a Galei de Operă OPEN AIR – un regal liric de...

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 16 mai 2026, 15:00

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia

16 mai 2026 - 30 iunie 2026 @ 15:00 - Muzeul Interactiv pentru copii se deschide pe 16 mai 2026 în Bastionul Theresia. Destinat copiilor cu vârste...

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:00

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

10 septembrie 2016 @ 20:00 - Maramureșenii de la Dirty Shirt revin la Timișoara pentru un concert special, în data de 10 septembrie 2016, în Club...

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

Să ciTimișoara – incursiune în istoria și conflictele Orientului Mijlociu

8 mai 2026 @ 17:30 - 19:00 - Publicul este invitat să participe la o întâlnire care promite nu doar informație, ci și context, claritate și...

Să ciTimișoara – incursiune în istoria și conflictele Orientului Mijlociu