Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Cinema Timiș aniversează un an de la redeschidere, cu film și muzică

11 octombrie 2024 – 13 octombrie 2024 @ 19:30 –

Timp de trei zile, publicul este invitat să se bucure de un program special, care cuprinde un concert de jazz live și cinci proiecții de film.

Articol de Dana Florea, 11 octombrie 2024, 19:30

Cinema Timiș aniversează un an de la redeschidere, cu film și muzică

Când

11 octombrie 2024 - 13 octombrie 2024    
19:30

Unde

Cinema Timiș
Piața Victoriei 7, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

După Cinema Victoria, care a marcat doi ani de funcționare la mijlocul lui septembrie, e rândul Cinema Timiș să își sărbătorească prima aniversare. Din 11 până în 13 octombrie 2024, publicul este invitat să se bucure de un program special, care cuprinde un concert de jazz live și cinci proiecții de film, cu unele dintre cele mai noi și așteptate titluri ale anului, dar și cu filme cult readuse pe marele ecran.

Pe parcursul ultimelor 12 luni, la Cinema Timiș, cel mai mare cinematograf renovat și redeschis de Primăria Municipiului Timișoara, au avut loc 323 de proiecții de film și alte evenimente culturale deschise publicului larg, care au atras în total peste 54.000 de spectatori.

Pe lângă programul cinematografic constant, care a inclus premierele celor mai așteptate filme internaționale și românești, proiecții speciale cu capodopere ale cinematografiei mondiale, festivaluri de film și alte serii tematice, Cinema Timiș a găzduit și concerte și cine-concerte live, retransmisii de operă sau balet de pe mari scene mondiale, spectacole de stand-up comedy și teatru, dar și numeroase conferințe și dezbateri pe teme importante pentru orașul nostru.

Pe scena de la Cinema Timiș au urcat în ultimul an numeroase personalități autohtone, printre care actorul Horațiu Mălăele, regizorii Stere Gulea, Tudor Giurgiu sau Radu Jude, poeta Nora Iuga, tenismenul Ilie Năstase, umoristul Mircea Bravo, care au intrat în dialog cu publicul, dar și celebrități internaționale precum șahistul Garry Kasparov, actrița franceză Maiwenn, muzicianul José González sau președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.

Weekendul aniversar, cu program special, începe vineri, 11 octombrie, cu o seară dedicată muzicii jazz, atât pe scenă, cât și pe ecran. De la ora 19:00 publicul va face cunoștință cu Sebastian Burneci Quintet, un grup de cinci muzicieni – trompetă, saxofon, contrabas, pian și tobe –  care activează în cadrul Big Band Radio România și al Bucharest Jazz Orchestra. Recitalul alcătuit special pentru publicul de la Timișoara va conține atât standarde de jazz, consacrate de mari trompetiști ai genului precum Lee Morgan sau Chet Baker, cât și lucrări celebre compuse special pentru marele ecran, ca cele semnate de Miles Davis pentru Ascenseur pour l’échafaud sau de Bernard Hermann pentru Taxi Driver.

După un scurt moment de socializare în foaierul cinematografului, seara muzicală continuă, de această dată pe ecran, cu proiecția specială a documentarului Let’s get Lost, realizat în 1988 de Bruce Weber și prezentat într-o versiune proaspăt restaurată, despre viața și muzica marelui vocalist și trompetist de jazz Chet Baker.

Ziua de sâmbătă, 12 octombrie, aduce două filme extrem de așteptate, proiectate pentru prima dată în orașul nostru. De la 17:00 va rula drama britanică We Live in Time, cu Florence Pugh și Andrew Garfield ca protagoniști ai unei povești de dragoste emoționante, de la regizorul John Crowley, cunoscut publicului pentru Brooklyn. De la 19:30, spectatorii vor putea descoperi în sfârșit Trei kilometri până la capătul lumii, singurul film românesc din competiția de la Cannes din acest an și distins cu marele premiu la Festivalul de la Sarajevo. Proiecția în premieră va fi urmată de o discuție cu echipa filmului.

Duminică, 13 septembrie, programul continuă de la 17:00 cu încă un film în proiecție exclusivă la Cinema Timiș, May December, o dramă inspirată din fapte reale despre o relație conjugală scandaloasă, care aduce în prim plan un duo de actrițe celebre: Natalie Portman și Julianne Moore. Este vorba de cel mai recent film al regizorului american Todd Haynes, cunoscut publicului pentru Carol.

Weekendul aniversar se încheie cu Timeless Timiș, un program dedicat filmelor cult care au trecut testul timpului. La exact 30 de ani de la lansarea sa în cinematografe, cu un cast impresionant și un regizor la fel de celebru, Quentin Tarantino, Pulp Fiction a fost alegerea evidentă. După proiecție, spectatorii sunt invitați la demisolul cinematografului, în fostul Club 30, pentru un after party cu DJ Shuffle, cu muzică inspirată de coloana sonoră a filmului.

Programul detaliat și biletele se găsesc pe site-ul Cinema Timiș.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
7
10
14
15
21
22
24
31
1
2
3
+
4
Evenimentele lunii iulie în Timișoara
În luna iulie 2024, Timișoara se transformă într-un adevărat hub cultural, găzduind o mulțime de evenimente care vor încânta atât localnicii, cât și turiștii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iulie la Timișoara
JAZZx, Festivalul Inimilor, Orgile Cetății și un „gulaș” de film realizate de cineaști maghiari sunt doar câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Leontina Vaduva şi Robert Nagy alături de Strauss Festival Orchestra Vienna în "Vienna Classic Christmas"
Strauss Festival Orchestra Vienna prezinta, pentru al saselea an consecutiv in Romania, spectacolul „Vienna Classic Christmas”. Maiestria desavarsita a artistilor Orchestrei, al carei nume este sinonim, [...]
Expoziție de pictură ”Parfumuri” la Galeria de Artă Helios
Lucrările, semnate de Alexandra Catina, au ca sursă de inspirație o serie de opere lirice ale unora dintre cei mai cunoscuți autori ai literaturii române și internaționale.
Capodopere ale cinematografiei italiene, în proiecţii speciale la Timişoara / PROGRAM
Filmele vor fi proiectate în versiuni restaurate, prezentate în ultimii ani la marile festivaluri, şi fac parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema! la Timișoara.
Atelier de pictură „Dunărea prin ochii tăi!”, la Moldova Nouă
Atelierul oferă șansa tuturor pasionaților de pictură, indiferent de nivel și de vârstă, să-și exprime ideile despre Dunăre în cel mai creativ mod, folosind diferite tehnici. Participarea este gratuită.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 iulie
În această săptămână, profitați de ultimele spectacole din actuala stagiune a Teatrului Național Timișoara, de petreceri, de expoziții și de filme franțuzești la Cinema Victoria, pentru că e săptămâna Franței.
Colinde tradiţionale româneşti şi internaţionale, la Filarmonica Arad
18 decembrie 2014 - 19 decembrie 2014    
19:00
Concertul tradiţional de colinde al Filarmonicii de Stat Arad, programat joi, 18 decembrie, de la ora 19.00, va fi reluat vineri, 19 decembrie, de la [...]
Integrala sonatelor lui Beethoven într-un recital cu Gabriel Popa şi Dragoş Mihăilescu
Marţi, 20 ianuarie, de la 0ra 19.00, melomanii vor putea aculta Integrala sonatelor pentru pian și vioară de Ludwig van Beetthoven la Filarmonica Banatul din [...]
Franco: "The Mixtaper". Live performace și expoziție de grafică
"The Mixtaper" este un material muzical care conține atât părți din cele 7 mixtape-uri lansate până acum de artist, cât și material nou.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iulie în Timișoara
Începe o nouă ediție Ceau, Cinema!, cu zeci de filme faine, grupate pe mai multe secțiuni. În weekend puteți (re)descoperi cavaleri, domnițe și menestreli, iar dacă sunteți fani metal, vă așteaptă patru zile pline. 
Festivalul Ceau, Cinema! 2024, la Timișoara / PROGRAM
Ediția a 11-a a Festivalului Ceau, Cinema! aduce pe marele ecran aproape 40 de filme, dintre care multe în premieră în România, expoziții, ateliere, dezbateri.
Atelier de cianotipie la Podul de Poveste
Veți învăța cum să transformați frunze, flori, ferigi în imprimeuri albastre uimitoare folosind puterea soarelui.
”Dictatorii”, spectacol de teatru și muzică la Memorialul Revoluției
Spectacolul explorează istoria anilor comuniști sub Ceaușescu, concentrându-se pe cenzură, libertatea de exprimare și totalitarism.
Timișoara Triathlon pune orașul în mișcare cu cea de-a treia ediție
Participă peste 600 de concurenți din țară și străinătate. Față de edițiile anterioare, anul acesta sunt două zile de competiții: Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Medie și Competiția TRIKIDS, curse de Duatlon pentru copii între 6 și 13 ani.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 iulie în Timișoara
Ziua județului Timiș cu trei zile de acces gratuit la muzee și un spectacol folcloric extraordinar, Ziua Timișoarei, concertul lui Ara Malikian, filme, expoziții și Orgile Cetății se află în programul săptămânii.
Ziua Județului Timiș, celebrată printr-un maraton de evenimente culturale și sportive / PROGRAM
Spectacol cu Ansamblul Profesionist Banatul, hora bănățeană, expoziții cu tururi ghidate și Cupa instituțiilor timișene la fotbal fac parte din programul celor patru zile de sărbătoare.
Saragossa Band, Francesco Napoli şi The Motans, la Zilele Hunedoarei / PROGRAM
Zilele Hunedoarei vor avea loc în perioada 26 - 28 iulie, în Piaţa Regele Ferdinand I. În prima zi sunteți invitați la Ziua Porților Deschise la Castelul Corvinilor și la Grădina Zoologică.
”Parada Clătitelor” la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 23-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Monica Anghel, Cornez Borza și Mariana Anghel.
Festivalul Părădaiselor, o nouă ediție la Timișoara
Festivalul aduce împreună împreună iubitorii de roșii, producătorii locali și pasionații de gastronomie.
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iulie - 5 august în Timișoara
Ziua Timișoarei va fi marcată în Parcul Rozelor. Vor fi și opera rock a lui Josef Kappl, și operetă, dar și folclor.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Spectacolele Teatrul German de Stat Timişoara, în luna FEBRUARIE
9 februarie 2015 - 27 februarie 2015    
ore diverse
Stagiunea 2014 / 2015 vă prilejuiește întâlnirea și reîntâlnirea la Teatrul German de Stat din Timişoara cu creațiile unor reputați artiști din țară și străinătate, [...]
Events on 1 iulie 2024
Events on 4 iulie 2024
Events on 8 iulie 2024
Events on 13 iulie 2024
Events on 17 iulie 2024
Events on 18 iulie 2024
Events on 20 iulie 2024
Events on 27 iulie 2024
Events on 1 august 2024
visit timisoara
Film, Foto marți, 19 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara

19 mai 2026 - 25 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara
ceau cineclub
Film, Foto vineri, 22 mai 2026, 20:00

Retrospectivă Zoltán Fábri, la Cinema Studio din Timișoara

22 mai 2026 - 24 mai 2026 @ 20:00 - Regizorul Zoltán Fábri, unul dintre cei mai apreciaţi cineaşti maghiari, va fi omagiat printr-o...

Retrospectivă Zoltán Fábri, la Cinema Studio din Timișoara
visit timisoara
Film, Foto vineri, 26 august 2016, 12:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 12 – 18 mai, la Timișoara

26 august 2016 - 28 august 2016 @ 12:00 - În paralel cu turneul internațional de badminton pentru juniori ce se desfașoară la Timișoara în...

Evenimentele culturale ale săptămânii 12 – 18 mai, la Timișoara
visit timisoara
Film, Foto marți, 5 mai 2026, 00:00

Evenimentele săptămânii 5 – 11 mai, la Timișoara

5 mai 2026 - 11 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu...

Evenimentele săptămânii 5 – 11 mai, la Timișoara
Film, Foto vineri, 8 mai 2026, 00:00

Ediția aniversară a Festivalului Filmului European ajunge la Timișoara / PROGRAM

8 mai 2026 - 10 mai 2026 @ ore diverse - Festivalul Filmului European, ajuns la cea de-a 30-a ediție, se desfășoară în 13 orașe din țară, iar...

Ediția aniversară a Festivalului Filmului European ajunge la Timișoara / PROGRAM
Film, Foto marți, 28 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara

28 aprilie 2026 - 4 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara
Film, Foto marți, 14 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara

14 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara
Film, Foto marți, 31 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara

31 martie 2026 - 13 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara