Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Concurs Euroregional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”, la Lugoj

24 aprilie 2015 – 25 aprilie 2015 @ ore diverse – Concursului Euroregional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”, destinat micilor pianişti, a ajuns anul acesta la a III-a ediţie şi va avea loc la Lugoj, în perioada 24-25 aprilie 2015. Concursul este structurat în două secţiuni: pian solo şi muzică de cameră. Anul acesta s-au înscris un număr record de concurenţi, peste 130, din România (Arad, […]

Articol de Dana Florea, 24 aprilie 2015, 09:00

Concurs Euroregional de Interpretare Pianistică "Clara Peia", la Lugoj

Când

24 aprilie 2015 - 25 aprilie 2015    
ore diverse

Unde


Tip de eveniment

Map Unavailable

Concursului Euroregional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”, destinat micilor pianişti, a ajuns anul acesta la a III-a ediţie şi va avea loc la Lugoj, în perioada 24-25 aprilie 2015.

Concursul este structurat în două secţiuni: pian solo şi muzică de cameră.

Anul acesta s-au înscris un număr record de concurenţi, peste 130, din România (Arad, Timişoara, Lugoj, Caransebeş, Reşiţa, Petroşani, Hunedoara, Deva, Târgu Jiu, Focşani), Republica Serbia (Vârşeţ), Franţa (Paris), Elveţia (Zürich), Republica Moldova (Chişinău) şi Statele Unite ale Americii.

Deschiderea festivă va avea locvineri, 24 aprilie 2015, de la ora 9.00, în Studioul de Concerte „Elisabeta Toth” al Şcolii Gimnaziale de Muzică „Filaret Barbu”, iar festivitatea decernării premiilor, Gala laureaţilor şi tradiţionalul Concert al lugojenilor, sâmbătă, 25 aprilie 2015, începând cu ora 17, în Holul de marmură al Universităţii Europene „Drăgan”.

Evenimentul este organizat de Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj, cu sprijinul Primăriei Municipiului Lugoj şi al Consiliul Local al Municipiului Lugoj, sponsori şi parteneri oficiali, alături de Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş.

 

Premiile speciale sunt oferite de Protopopiatul Ortodox Român (Premiul „Liviu Tempea”), Biserica Reformată (Premiul şi Trofeul „György Kurtág”), Protopopiatul Romano-Catolic (Premiul „Josif Willer”), Episcopia Greco-Catolică (Premiul „Aurel Popovici-Racoviţă”), Biserica Baptistă „Harul”, Biserica Penticostală „Filadelfia”, Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea.

Un semnificativ aport în răsplătirea talentului micilor artişti pianişti vor avea şi premiile oferite de câteva personalităţi politice şi culturale lugojene (Premiul „Tiberiu Brediceanu”, conferit de deputatul jr. Sorin Stragea, Premiul „Paul Dan” – un dar al unui eminent reprezentant al comunităţii evreieşti lugojene, strălucit pianist-concertist pe mari scene de concert internaţionale, profesor la Facultatea de Muzică din Mannheim, Germania), precum şi din partea unor instituţii importante pentru optima derulare a activităţilor sociale cotidiene din urbea noastră (Spitalul Municipal Lugoj – Premiul dr. „Gheorghe Iamandi” – şi „Salprest SA” Lugoj).

Bogata listă a premiilor este completată de premiul prestigioasei edituri Editio Musica Budapest (un set de 8 volume din Játékok/Jocuri, o lucrare didactică pianistică de referinţă în literatura de specialitate internaţională), Premiul „Johann Peia” (fiul pianistei Clara Peia), Premiul Filialei Lugoj a Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi Premiul Firmei Cargo Com SRL Lugoj.

Deosebit de onorante sunt premiile unor asociaţii şi cluburi ale tinerilor lugojeni, spirite elevate şi de perspectivă (Premiul Rotaract şi Premiul Clubului de Jazz & Blues „English Pub”), şi, nu în ultimul rând, premiile partenerilor media: Premiul publicaţiilor „Actualitatea”, Premiul săptămânalului „Redeşteptarea”, Premiul revistei „Banat”, Premiul cotidianului „Ziua de Vest”, Premiul Nova FM şi Ten TV, Premiul Radio Reşiţa şi Premiul Radio Timişoara, un partener constant cu un rol excepţional în mediatizarea Concursului.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
9
10
16
17
20
24
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Expoziția Atlasul Singurătății – o hartă vizuală și sonoră a singurătății Generației Z, de explorat la Timișoara
Expoziția Atlasul Singurătății @GenZ:TM aduce laolaltă poveștile autentice a șase tinere și tineri între 19 și 28 de ani, aflați în momente diferite ale vieții, care vorbesc despre singurătate cu o luciditate necosmetizată.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Festivalul ”Ceaunul de Aur” la Sânmartinu Sârbesc
Evenimentul se desfășoară în paralel cu Hramul Bisericii Ortodoxe Române din localitate și sfințirea Căminului Cultural.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 noiembrie, la Timișoara
Timișoara Ideas Fest aduce discuții curajoase despre adevăr și manipulare, Caravana Paradiso transformă orașul într-un mic festival de scurtmetraje, iar CULMEA – Film & Educație de Mediu ne amintește, prin povești pentru toate vârstele, cât de fragilă și frumoasă e lumea în care trăim.
Culmea, festival de film pentru copii și tineri despre natură și planetă, ajunge la Timișoara
Festivalul are loc în perioada 13 - 15 noiembrie 2025 și include câte o proiecție unică pentru fiecare categorie de vârstă, începând de la 3 ani.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână se deschide Cinema Johnny - noul cinematograf din Freidorf, continuă seria de documentare „Portret vertical” cu portretul arhitectului Șerban Sturdza și tururile ghidate prin cartierele Timișoarei.
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - duminică, 23 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Art Your Winter, târg de artă contemporană, la Centrul de Proiecte
Pe parcursul expoziției, cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va fi organizată a doua ediție a Maratonului de pictură, în cadrul căruia publicul va avea ocazia să întâlnească artiștii participanți.
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
Living With Tango. Milonga  cu ... costume populare de 1 decembrie!
29 noiembrie 2025 - 1 decembrie 2025    
ore diverse
Patru zile de neuitat în Oradea, în inima Art Nouveau a României – acolo unde ritmul tangoului argentinian întâlnește magia Zilei Naționale a României.
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 8 noiembrie 2025
Events on 27 noiembrie 2025
Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat
marți, 3 februarie 2026, 14:49

Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat

Dincolo de aromele locale, turiștii care ajung la evenimentele „My Banat” descoperă oameni care încă mai păstrează secretele unor...

Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat
AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
marți, 3 februarie 2026, 14:23

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off

Etapa intermediară a Superligii de fotbal, cea cu numărul 25, programează un duel interesant la Arad. UTA și CFR Cluj vor fi față în față...

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
marți, 3 februarie 2026, 14:05

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară

Prima replică funcțională a autobuzului etajat „Marta”, simbol al industriei auto arădene de la începutul secolului XX, va putea fi văzută...

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi
marți, 3 februarie 2026, 14:01

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi

Primăria Arad urmează să vândă la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi în ultimele luni. Primarul oraşului, Călin Bibarţ, a...

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi
marți, 3 februarie 2026, 13:57

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită

Un agent de la Poliţia Rutieră Arad a fost prins în flagrant de către ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie primind mită 1.500 de lei de...

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită
marți, 3 februarie 2026, 13:53

Trafic feroviar blocat temporar pe magistrala București–Timișoara din cauza unei șine rupte

Trenurile de călători au fost blocate în această dimineaţă pe magistrala Bucureşti-Timişoara, după ce a fost descoperită o șină ruptă...

Trafic feroviar blocat temporar pe magistrala București–Timișoara din cauza unei șine rupte
marți, 3 februarie 2026, 13:31

Mai mulți elevi cer Ministerului Educației modificarea calendarului olimpiadelor: „Suntem puși să alegem între limbile noastre materne!”

Sute de elevi atrag atenția că planificarea olimpiadelor naționale de către Ministerul Educației riscă să îi lase în afara competițiilor....

Mai mulți elevi cer Ministerului Educației modificarea calendarului olimpiadelor: „Suntem puși să alegem între limbile noastre materne!”
marți, 3 februarie 2026, 13:26

Un arădean și un timișorean, nominalizați pentru „Tricolorul lunii ianuarie”

Doi dintre cei trei fotbaliști nominalizați de FRF în cursa pentru „Tricolorul lunii ianuarie” au pornit în fotbalul mare din vestul țării....

Un arădean și un timișorean, nominalizați pentru „Tricolorul lunii ianuarie”