Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Expoziție de fotografii din Valea Almăjului și Banatul Montan

5 aprilie 2024 – 12 aprilie 2024 @ 17:30 –

Pe lângă expoziția de fotografie, publicul va avea parte și de o expoziție de cărți poștale, hărți turistice și reclame publicitare din Băile Herculane, de prezentări de costume populare, ateliere de ecologie, seri de povești și de poezie în grai.

Articol de Dana Florea, 5 aprilie 2024, 17:30

Expoziție de fotografii din Valea Almăjului și Banatul Montan

Valea Almăjului și Banatul Montan se vor regăsi într-o expoziție-eveniment organizată la Timișoara de Claudiu Vatau, Nicolae Șușara și ValeaAlmajului.ro, în parteneriat cu Centrul de Proiecte Timișoara.

”Povești în rame. Din Valea Almăjului prin Banatul Montan” este o expoziție de fotografie ce va aduce în atenția timișorenilor nu doar o mică parte din minunățiile Văii Almăjului și ale Banatului Montan, dar și o serie de legende și povești.

Vernisajul va avea loc vineri, 5 aprilie 2024, ora 17:30, iar gazdă va fi Dan Liuț. Vernisajul se bucură și de prezența ansamblului Sveti Nikola Radimna, reprezentanți ai minorității sârbe din Banat.

Până în 12 aprilie, pe parcursul a opt zile, vor avea loc în cadrul expoziției o serie de evenimente. Pe lângă expoziția de fotografie a celor doi organizatori, publicul va avea parte și de o expoziție de cărți poștale, hărți turistice și reclame publicitare din Băile Herculane, din perioada imperială și interbelică, parte a colecției private a lui Iacob Sârbu, de prezentări de costume populare, prezentări de carte, ateliere de ecologie, ateliere meșteșugărești, seri de povești și de poezie în grai.

”În contradictoriu cu vremurile trecute, dar în armonie cu tehnologia viitorului, ne vom bucura și de senzațiile deosebite date de incursiunea în realitatea virtuală a județului Caraș-Severin, prin vizionarea a peste 150 de obiective turistice, cu ajutorul ochelarilor VR.”, spun organizatorii.

Expoziția va fi deschisă publicului în perioada 5-12 aprilie 2024, între orele 13:00-21:00, la Galeria 5 (Centrul de Proiecte Timișoara).

Intrarea este liberă.

Detalii pe Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Concert Rock for Revolution în 20 decembrie, la Timişoara
Timișorenii sunt așteptați la o serie de concerte rock, programate duminică, 20 decembrie 2015, la 26 de ani de când Timișoara devenea primul oraș liber [...]
"Ziua Universală a Iei", pe Platoul Universităţii "Drăgan"
24 iunie, orele 19:00, Platoul Universităţii "I.C.Drăgan", Lugoj “Asemenea strabunilor nostri, am ales si noi, in timpurile moderne pe care le traim, sa imbracam straiele [...]
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Lansare de carte:"Oraşul Alb" de Ioan Barb, la Deva Mall
5 iulie, ora 17:00, Deva Mall, etajul IV, Salle d'Or Lansarea volumului "Oraşului Alb", autor Ioan Barb Ioan Barb s-a nascut la 5 noiembrie 1960 [...]
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
cinema de noapte
Cultură sâmbătă, 27 iunie 2026, 21:00

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria

27 iunie 2026 - 4 iulie 2026 @ 21:00 - Asociația Colonia Culturală lansează „Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”, un nou program dedicat...

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria
Festen Teatrul Maghiar timisoara
Cultură vineri, 3 iulie 2026, 19:00

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara

3 iulie 2026 - 4 iulie 2026 @ 19:00 - Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă pe 3 și 4 iulie premiera spectacolului...

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara
filarmonica banatul rossini
Cultură vineri, 26 iunie 2026, 19:00

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul

26 iunie 2026 @ 19:00 - Considerată una dintre marile redescoperiri ale muzicii clasice din secolul XX, Messa per Rossini va fi interpretată pentru...

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul
Stradivarius Muzele TM
Cultură luni, 22 iunie 2026, 19:00

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara

22 iunie 2026 @ 19:00 - Ediția din 2026  a turneului este dedicată marelui artist Constantin Brâncuși, celebrat la 150 de ani de la naștere,...

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara
Cultură miercuri, 15 iulie 2026, 18:30

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ 18:30 - Trei filme clasice restaurate şi o serie de proiecţii speciale în aer liber fac parte din selecţia celei...

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!
Cultură luni, 22 iunie 2026, 10:00

Noua Expoziție de Istorie a Aradului și-a deschis porțile la Complexul Muzeal Arad

22 iunie 2026 - 30 august 2026 @ 10:00 - 18:00 - De la Evul Mediu până la Marea Unire, noua expoziție permanentă a Complexului Muzeal Arad...

Noua Expoziție de Istorie a Aradului și-a deschis porțile la Complexul Muzeal Arad
Cultură miercuri, 24 iunie 2026, 18:00

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

24 iunie 2026 @ 18:00 - Lansarea volumului „Exotism, alteritate și identitate: romii în pictura românească din secolul al XIX-lea până în...

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
Cultură joi, 18 iunie 2026, 00:00

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți

18 iunie 2026 - 27 iunie 2026 @ ore diverse - Asociația Culturală In Ars Veritas lansează proiectul „Brâncuși inspiră poezie”, dedicat...

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți