Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Expoziție retrospectivă 70 – Mihai-Corneliu Donici

14 noiembrie 2024 – 24 noiembrie 2024 @ 14:00 – 19:00 –

Expoziția cuprinde lucrări reprezentative dintr-o activitate continuă  în  arhitectură, design și arte vizuale.

Articol de Dana Florea, 14 noiembrie 2024, 14:00 / actualizat: 18 noiembrie 2024, 9:56

Expoziție retrospectivă 70 - Mihai-Corneliu Donici

Când

14 noiembrie 2024 - 24 noiembrie 2024    
14:00 - 19:00

Unde

Bastionul Maria Theresia
Str. Martin Luther nr. 4, Timișoara, Timișoara, Timiș, Timiș

Tip de eveniment

Mihai Donici – 70 de ani de desen,  60 de ani de grafică,  50 de ani de arhitectură, 40 de ani design auto și mobilier, 30 de ani profesorat în arhitectură, 20 de ani  artist vizual și etnosculptor și 10 ani scenografie.

Expoziția retrospectivă 70 –  dr.arh. Mihai- Corneliu Donici va avea vernisajul joi, 14 noiembrie 2024, ora 18.30, la Galeria Bastion 2.

Expoziția cuprinde lucrări reprezentative dintr-o activitate continuă  în  arhitectură, design și arte vizuale. Sunt expuse panouri sintetice cu selecții  ale creațiilor din perioada 1954- 2024. În cadrul expoziției vor avea loc evenimente performative în premieră și trei conferințe ale asociației  Noua Acropolă.

În cadrul vernisajulului, se va desfășura evenimentul performativ ”Hamlet mortua est:  un exercițiu teatral”. Susținut de Levente Kocsárdi (concept, regie, interpretare) și Vlad A. Colar (muzică live, flaut), fragmentul performativ este o  secvență work-in-progress a proiectului teatral Nocturnalii VIII: Hamlet mortua est, finanțat de Municipiul Timișoara prin  Centrul de Proiecte. Premiera spectacolului Hamlet Mortua Est  va avea loc la finisajul  Expoziției retrospective 70, în spațiul Galeriei  Bastion 2, cu participarea muzicianului Sergiu Cătană (compoziții, muzică live, performer).

Dr.arh. Mihai-Corneliu Donici

Absolvent al Facultății de Arhitectură Timișoara.  Absolvent al Universității de Arhitectură și Urbanism ”Ion Mincu” București. Arhitect la IPJ Reșița.  Designer la I.C.S.I.T.A. Pitești. Arhitect la IPROTIM Timișoara. Cadru universitar la Facultatea de Arhitectură Timișoara. Arhitect la firma Art-Hit. Scenograf la Compania de teatru Arte-Factum. Colaborări cu Teatrul Maghiar Timișoara. Absolvent al Școlii doctorale la Facultatea de arhitectură Timișoara cu tema: Nouă metodă de reconstituire arheologică pentru arhitectură – Cultura Vinća.  Preocupare pentru artele noi și o sinteză originală a unui stil postmodern românesc.

Kocsàrdi Levente este actor și regizor la Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely din Timișoara, România. S-a născut la Făgăraș și a urmat studiile de licentă în actorie și master în regie la Universitatea Babeș Bolyai din Cluj-Napoca, Facultatea de Televiziune și Arte Teatrale. A interpretat mai mult de 100 de roluri,  în limbile maghiară și română. Este director de scenă al Companiei  de teatru independent Arte-Factum.

Vlad Alexandru Colar este flautist principal în Orchestra Filarmonicii Banatul din Timișoara. A început să studieze pianul la opt ani și apoi flaut de la zece ani cu Constantin Tălmaciu – flautist solo al Filarmonicii de Stat Arad. A absolvit Facultatea de Muzică – Universitatea de Vest din Timișoara și a însoțit, cu profunzimea interpretărilor sale, programul estetic al etnosculptorului Mihai Donici, în toate expozițiile sale.

Sergiu Cătană, instrumentist. Percuționist format în școala de muzică clasică la Timișoara și autodidact ca instrumenist de trupă. A colaborat cu diverși artiști și formații din stiluri muzicale diferite având  numeroase colaborari sincretice cu dans, pictură, literatură și teatru. Printre pasiunile lui se numără și studiul sunetului ceea ce îl determină să experimenteze cu construcția de instrumente muzicale, sculpturi sonore, incinte acustice. Activitațile sale muzicale în prezent sunt orientate preponderent înspre compoziție, producție muzicală, mixaj și modelarea sunetului în timp real cu ajutorul aparatelor electronice.

Proiectul este organizat în parteneriat cu Municipiul Timișoara, prin Centrul de Priecte.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Mihai Donici 70

 

 

 

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
17
29
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Eufonia Festival 2025, la Timișoara / PROGRAM
Intitulat Musical Optimism, festivalul cuprinde zece concerte, trei concerte sociale și cinci educationale, cu artiști de mare valoare și muzică de înaltă clasă.
Timișoara găzduiește cea mai importantă expoziție Dan Perjovschi din România
Expoziția ”Dan Perjovshi. România. O retrospectivă 1985–2025”, deschisă în perioada 3 septembrie – 26 octombrie 2025 la Muzeul Corneliu Miklosi, reunește desen, performance, acțiuni civice, proteste, publicații și instalații efemere, compunând o frescă a României din ultimii 40 de ani.
Noaptea Muzeelor la Sate 2025 în județul Arad
Ediția a treia a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 6 septembrie 2025, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Serbările Naționale de la Țebea 2025 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Mioara Velicu, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
”Balul Ciobanilor” în comuna hunedoreană Șoimuș
Evenimentul, inițiat în 2014, celebrează valorile pastorale și tradițiile satului românesc, adunând localnici și vizitatori din împrejurimi.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 septembrie, la Timișoara
O săptămână cu multe tentații culturale: spectacolele Teatrelor Maghiar și Național, concert în Parcul Rozelor cu Filarmonica Banatul, proiecții exclusive și invitați speciali la Cinema Victoria, party atipic la CET Sud, noi expoziții și Ruga Timișoarei.
Coriolan Babeți lansează la Muzeul Național de Artă Timișoara trilogia ”Hoinar prin Raiuri”
Muzeul Național de Artă Timișoara și Editura Vremea au plăcerea de a lansa o apariție editorială specială: trilogia Hoinar prin Raiuri, scrisă de istoricul și [...]
Festivalul Artizanilor, trei zile de artă, muzică și gastronomie la Timișoara
Festivalul, aflat la prima ediție, reunește peste 30 de artizani și proiecte locale și aduce pe scenă artiști internaționali din zona muzicii electronice.
Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
RotaRUN: Aleargă pentru educația din mediul rural
Evenimentul caritabil are ca scop sprijinirea educației din mediul rural, prin achiziționarea de echipamente sportive pentru școlile care nu dispun de resurse adecvate.
Ruga Timișoarei 2025, în Parcul Rozelor
Ca în fiecare an, de praznicul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş Catedrala, Mitropolitană din Timişoara sărbătorește cel de-al doilea hram.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 - 22 septembrie, la Timișoara
Timișoara trăiește din nou intens, de această dată prin cinema, muzică și gusturi noi. TIFF revine cu o ediție plină de premiere, cineconcert și întâlniri cu cineaști, Timișoara Tasting Tour transformă centrul orașului într-o hartă de savori și experiențe, iar Festivalul „George Enescu” se încheie cu un concert de gală semnat de Cristian Măcelaru și Romanian Chamber Orchestra.
Festivalul Dovleacului 2025 la Kikinda, Serbia, ediție aniversară
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la a 40-a ediție a Festivalului Dovleacului de la Kikinda.
Timișoara devine capitala mondială a scrimei
Timișoara găzduiește din nou o etapă din Circuitul Satelit al Federației Internaționale de Scrimă, în weekend-ul 20-21 septembrie 2025.
Crosul Oncohelp în scop caritabil, la Timișoara
Ediția din acest an își propune strângerea de fonduri pentru achiziționarea unui aparat destinat păstrării "sângelui care salvează vieți". Aparatul, al cărui cost se ridică la 15.000 de euro, joacă un rol important în procesul de transfuzii.
Timișoara devine capitala balcanică a standardizării
A 10-a Conferință Balcanică de Standardizare - Research & Education – Trigger NextGen Standardization are loc în 22-23 septembrie 2025 la Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 septembrie, la Timișoara
Sunt din nou zile pline, cu spectacole, expoziții, concerte și întâlniri care transformă orașul într-un spațiu viu. Calendarul acestei săptămâni are ceva pentru fiecare: de la teatru și proiecții de film, la festivaluri consacrate și concerte care vor umple de voie bună piețele centrale.
Evenimente dedicate Sf. Gerard: 995 de ani de la înființarea Episcopiei de Cenad
Evenimentele vor avea loc în perioada 24 – 27 septembrie și cuprind momente liturgice, culturale și tradiționale.
Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara
Evenimentul este dedicat femeilor antreprenor și intraprenor care își doresc mai mult: mai multă claritate, mai multă inspirație, mai multă conexiune.
Timișoara Free Tours vă invită la turul ghidat „Fabricul Multicultural”
Turul este un prilej unic de a cunoaște mai bine cartierul Fabric și de a descoperi obiceiurile, tradițiile și poveștile oamenilor care au dat culoare acestei părți de oraș.
Expoziția educativă „Giant Bugs” aduce în Iulius Town o lume nevăzută, mărită de mii de ori
Printre cele mai spectaculoase exponate se numără o molie de peste trei metri și jumătate, o buburuză de doi metri și o tarantulă de trei metri.
Festivalul Internațional de Animație ”Sub bagheta lui Merlin”, la Timișoara / PROGRAM
Eveniment de tradiție, inițiat în urmă cu un deceniu, festivalul a devenit un prilej de întâlnire pentru teatre de animație, artiști și creatori din România și din întreaga lume.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Events on 2 septembrie 2025
Events on 4 septembrie 2025
Events on 5 septembrie 2025
Zilele Băilor Herculane 2025 / PROGRAM
5 sept. 25
Băile Herculane
Events on 7 septembrie 2025
Events on 8 septembrie 2025
Events on 10 septembrie 2025
Events on 13 septembrie 2025
Events on 15 septembrie 2025
Events on 21 septembrie 2025
Events on 22 septembrie 2025
AUDIO | „Bătrâna Doamnă”, punct meritat la malul mării
luni, 15 decembrie 2025, 20:07

AUDIO | „Bătrâna Doamnă”, punct meritat la malul mării

Farul a început mai bine acest meci și a avut prima ocazie de a marca în minutul 6, dar Radaslavescu, găsit perfect în careu, a șutat peste...

AUDIO | „Bătrâna Doamnă”, punct meritat la malul mării
Proiectul tehnic pentru Inelul 2, donat Primăriei Timișoara
luni, 15 decembrie 2025, 20:03

Proiectul tehnic pentru Inelul 2, donat Primăriei Timișoara

Proiectul tehnic pentru amenajarea Inelului 2 de circulație, pe sectorul cuprins între străzile Demetriade și Pestalozzi, a fost donat Primăriei...

Proiectul tehnic pentru Inelul 2, donat Primăriei Timișoara
Consiliul Județean Timiș cofinanțează investiții din 25 de localități
luni, 15 decembrie 2025, 19:44

Consiliul Județean Timiș cofinanțează investiții din 25 de localități

Investițiile demarate în Timiș sunt sprijinite de administrația județeană prin contracte de asociere încheiate cu unitățile...

Consiliul Județean Timiș cofinanțează investiții din 25 de localități
Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
luni, 15 decembrie 2025, 19:20

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor

Tarifele pentru parcare din Timișoara vor crește începând cu 1 ianuarie 2026. Consiliul Local Timișoara a decis ca majorarea TVA din vară,...

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
luni, 15 decembrie 2025, 19:12

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon

Evenimentul s-a petrecut în jurul orelor prânzului. La fața locului au intervenit o autospecială de primă intervenție și comandă, precum și...

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
luni, 15 decembrie 2025, 19:09

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale

Consumatorii din Deva care înregistrează valori anormale ale consumului de apă vor fi înştiinţați, de săptămâna aceeasta, de compania...

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale
luni, 15 decembrie 2025, 19:03

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede

Lucrările de modernizare a drumului judeţean DJ 705A Orăştie-Costeşti-Sarmizegetusa Regia s-au încheiat cu șase luni mai devreme decât...

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede
luni, 15 decembrie 2025, 18:28

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari

Gazdele au câştigat primul set la două puncte diferenţă, la 23, pentru ca şi în al doilea act să fie vorba de echilibru, Voluntariul...

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari