Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Fanfara Ciocărlia, legenda vie a fanfarelor balcanice, revine la Timișoara, la Casa Tineretului

10 septembrie 2023 @ 19:00 –

Talentul celor 12 lăutari de a face alămuri balcanice să atingă note de jazz, pop și rock, executate cu precizie, le-a oferit statutul cultural și i-a pus permanent pe scena muzicii, de la punk, la clasic.

Articol de Dana Florea, 10 septembrie 2023, 19:00

Fanfara Ciocărlia, legenda vie a fanfarelor balcanice, revine la Timișoara, la Casa Tineretului

Fundația Județeană pentru Tineret Timiș invită timișorenii la Concertul Fanfara Ciocărlia duminică, 10 septembrie, ora 19:00, la Casa Tineretului Timișoara, în cadrul proiectului Time to Rock 2023.

Fanfara Ciocărlia, legenda vie a fanfarelor balcanice, formată din 12 lăutari de origine romă, din satul Zece Prăjini, nord-estul României, a aniversat 25 de ani de activitate în anul 2021, pornind apoi într-un turneu extensiv de promovare a albumului „It Wasn’t Hard to Love You”.

De la descoperirea sa, în 1996, publicul crește constant: punkeri, headbangeri, iubitori de muzică clasică și jazz, adepți ai world music, cu toții adoră muzica lor, care încotro, pentru că Fanfara Ciocărlia reușește să-i unească pe toți.

Povestea Fanfarei Ciocărlia a început în urmă cu peste 25 de ani, undeva în nord-vestul României, aproape de granița cu Moldova, în satul Zece Prăjini. Aici, în 1997, 12 muzicieni au pornit să cucerească lumea cu sunete profunde de tube și cornuri tenor, amestecate cu note din trompete și saxofon, totul pentru a transmite muzica de alamă est-europeană către întreaga lume. Seriozitatea misiunii lor a fost parafată odată cu lansarea primului album, în 1998, cu o vorbă a seniorului trompetist, Radulescu: „Așteptați voi și vedeți – la un moment dat vom ajunge să cântăm pe Marte!“ Și, din acel moment, trupa a călătorit milioane de kilometri, în turnee fără de număr, în încercarea de a ajunge pe Planeta Roșie.

Un sfert de secol mai târziu, după 9 albume lansate și nenumărate spectacole, nu a rămas nimic de rescris legat de muzica lor. Talentul ireal al celor din Fanfara Ciocărlia de a face alămuri balcanice să atingă note de jazz, pop și rock, toate executate cu o precizie nebună de tempo-uri nestăpânite, le-a oferit statutul cultural și i-a pus permanent pe scena muzicii, de la punk, la clasic.

Albumul „It Wasn’t Hard to Love You” (lansat în 2021), oda muzicală adusă ascultătorilor Fanfarei Ciocărlia din întreaga lume – reprezintă cel mai recent capitol din povestea marii trupe din micul sat, o trupă ce dorește să readucă zâmbetele pe fețele oamenilor.

De-a lungul anilor, muzica Fanfarei Ciocărlia s-a auzit pe coloana sonoră a mai multor filme artistitice, iar trupa a avut apariții în mai multe documentare.

După concertul de la Timișoara, turneul se continuă în România cu încă 4 concerte: București (8 noiembrie, Arenele Romane), Cluj-Napoca (10 noiembrie, Zazen. Street Food Garden), Brașov (11 noiembrie, Kruhnen Musik Halle) și Iași (12 noiembrie, Sala Unirii).

Biletele cotă între 40 și 80 de lei și se pot achiziționa pe online.

Proiectul Time to Rock 2023 face parte din Programul cultural național Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023 și este finanțat prin programul OverBorder Culture+, derulat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
Tânăr de 19 ani, arestat după ce a agresat un polițist și a încercat să-i fure arma pe A1 Arad–Nădlac
luni, 30 martie 2026, 19:18

Tânăr de 19 ani, arestat după ce a agresat un polițist și a încercat să-i fure arma pe A1 Arad–Nădlac

Potrivit Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad, incidentul a avut loc în 28 martie, după ce polițiștii au intervenit la un accident rutier...

Tânăr de 19 ani, arestat după ce a agresat un polițist și a încercat să-i fure arma pe A1 Arad–Nădlac
Au început lucrările de regenerare urbană în zona Traian din Timișoara
luni, 30 martie 2026, 19:16

Au început lucrările de regenerare urbană în zona Traian din Timișoara

Astăzi a început prima etapă a proiectului, care vizează reamenajarea Pieței Traian și va continua în zonele adiacente, inclusiv Piața...

Au început lucrările de regenerare urbană în zona Traian din Timișoara
Fost șef al Inspectoratului Școlar Timiș, numit consilier al ministrului Educației
luni, 30 martie 2026, 18:27

Fost șef al Inspectoratului Școlar Timiș, numit consilier al ministrului Educației

Fostul inspector școlar general al Inspectoratul Școlar Județean Timiș, Marin Popescu, a fost cooptat în echipa ministrului Educației, Mihai...

Fost șef al Inspectoratului Școlar Timiș, numit consilier al ministrului Educației
Trafic deviat de pe Podul Iuliu Maniu: șoferii se tem de ambuteiaje în timpul lucrărilor
luni, 30 martie 2026, 16:41

Trafic deviat de pe Podul Iuliu Maniu: șoferii se tem de ambuteiaje în timpul lucrărilor

Șoferii care circulă prin zona Podului Iuliu Maniu de la fosta fabrică de țigarete din Timișoara, se așteaptă ca închiderea traficului să...

Trafic deviat de pe Podul Iuliu Maniu: șoferii se tem de ambuteiaje în timpul lucrărilor
luni, 30 martie 2026, 16:18

Transport electric în zona periurbană a municipiului Lugoj

Lugojul își extinde sistemul de transport în comun și în zona periurbană, în comunele învecinate cu municipiul. Primarul Călin Dobra a...

Transport electric în zona periurbană a municipiului Lugoj
luni, 30 martie 2026, 16:07

Economist timișorean: România nu este oficial în recesiune dar poate intra în stagflație

România nu se află, în sens strict, în recesiune, însă economia dă semne clare de încetinire, spun specialiștii. Creșterea economică...

Economist timișorean: România nu este oficial în recesiune dar poate intra în stagflație
luni, 30 martie 2026, 13:53

Record de participare la INVENTCOR: peste 500 de lucrări din 40 de țări, expuse la Deva

Expoziția Internațională INVENTCOR, are loc în perioada 2–4 aprilie, la Centrul Cultural „Drăgan Muntean” din Deva, și marchează 18 ani...

Record de participare la INVENTCOR: peste 500 de lucrări din 40 de țări, expuse la Deva
luni, 30 martie 2026, 13:36

Fostele hale de tramvai din Timișoara devin hub cultural și tehnologic prin proiectul MultipleXity

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a semnat contractul de finanțare cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest pentru implementarea proiectului...

Fostele hale de tramvai din Timișoara devin hub cultural și tehnologic prin proiectul MultipleXity