Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Căsuța Piticilor 2020 / PROGRAM

18 septembrie 2020 – 20 septembrie 2020 @ 0:00 –

Cei mici se vor putea bucura de spectacole de magie, filme, circ, teatru de păpuși și operă pentru copii.

Articol de Dana Florea, 18 septembrie 2020, 00:00

Festivalul Căsuța Piticilor 2020 / PROGRAM
Map Unavailable

O noua adunare generală a piticilor din Timișoara va avea loc din 18 până în 20 septembrie 2020, în grădina Institutului Francez. Festivalul Căsuța Piticilor va fi într-un format mai restrâns, dar la fel de plin de magie!

Magic este cuvântul de ordine al acestui festival unic în orașul de pe Bega, care a adus Institutului Francez din Timișoara Premiul pentru cea mai bună mediatecă din afara Franței al celebrei publicații „Livres Hebdo”, în 2019. Cei mici se vor putea bucura de spectacole de magie, vor afla Secretul poțiunii magice la proiecția celui mai recent film din seria Asterix și vor lua parte la fascinante spectacole de circ, teatru de păpuși, teatru muzical și operă pentru copii! Magia va fi întreținută de momentele de lectură propuse de Institutul Francez, împreună cu librăriile din oraș. Și știința își are locul la Festivalul Căsuța Piticilor. Copiii pot afla, printre altele, cum funcționează un robot sau cum să-și confecționeze un caleidoscop. Pentru a-i menține în formă pe pitici, organizatorii au prevăzut ateliere de zumba, dans, circ și yoga pe tot parcursul festivalului!

Partenerii Cardului Cultura Plus sunt, ca de fiecare dată, alături de festival, contribuind la ambianța sa specială. Teatrul Național Timișoara, Filarmonica Banatul, Teatrul Merlin, Librăria La Două Bufnițe, Librăriile Cărturești, Librarul cu Papion, Andras Party, Magnum Team, Kidgeneers, Facultatea de Silvicultură și Horticultură Timișoara propun ateliere și spectacole pe parcursul celor două zile. Accesul la eveniment se face numai pe baza Cardului Cultura Plus, pe numele copilului. Cardul le asigură participanților reduceri la spectacolele principale din fiecare zi și gratuitate la toate celelalte activități. Pentru a respecta numărul de locuri, semnificativ redus la această ediție, copiii pot avea un singur însoțitor.

Festivalul face parte, în acest an, din seria evenimentelor care celebrează 50 de ani de la înființarea Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF).

PROGRAMUL complet al Festivalului și informații despre modalitățile de rezervare se vor regăsi foarte curând pe site-ul și pe pagina de Facebook ale Institutului Francez din Timișoara.

Siguranța participanților este o prioritate pentru Institutul Francez din Timișoara. Organizatorii se vor asigura de respectarea tuturor măsurilor sanitare în vigoare: spațiile vor fi dezinfectate, distanța va fi asigurată, iar purtarea măștii va fi obligatorie pe tot parcursul evenimentului. Numărul de locuri este limitat, participarea fiind posibilă numai pe bază de rezervare prealabilă, pe site-ul Institutului Francez.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
4
6
10
11
17
18
23
24
25
28
1
+
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 noiembrie în Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, petreceri, expoziții ale unor artiști care au scris istorie în arta românească, dar și un spectacol cu unul dintre cele mai renumite ansambluri din lume, Akademie für Alte Musik Berlin, în premieră la Timișoara.
„O privire de aproape”: o nouă perspectivă asupra expoziției permanente Corneliu Baba
Expoziția reunește cea mai amplă și cuprinzătoare colecție publică de lucrări ale maestrului Corneliu Baba, prezentată dintr-o nouă și inovatoare perspectivă curatorială.
Producători de vinuri la târgul ”Tradiții de iarnă” de la Arad
Evenimentul reunește producători de vinuri din podgoria Miniș-Măderat și oferă celor interesați ocazia de a-și îmbogăți cunoștințele despre vinuri și de a împărtăși experiențe cu alță pasionați de vinuri.
Curse de ciclism și alergare pentru toate vârstele și degustare de vinuri pe Lunca Timișului
Continental Anvelope CX se va desfășura pe parcursul a două zile, pe un traseu de 3 km marcat pe Lunca Timișului, la Urseni, la 10 km de Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 12-18 noiembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: se deschide expoziția Caravaggio, John Malkovich joacă din nou la Timișoara, de trei ori în două zile, în weekend puteți degusta cele mai bune vinuri, făcând în același timp o faptă bună, la Rovinhud. .
Expoziție retrospectivă 70 - Mihai-Corneliu Donici
Expoziția cuprinde lucrări reprezentative dintr-o activitate continuă  în  arhitectură, design și arte vizuale.
Game ON! Festival, la Timișoara / PROGRAM
Festival promite o experiență captivantă, cu competiții incitante, board games, târg de jocuri de societate, escape rooms fascinante și activități potrivite pentru toate vârstele.
Expoziția “Luminile lui Caravaggio”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția este deschisă în perioada 16 noiembrie 2024 - 6 martie 2025. Cele 43 de opere expuse reprezintă reflexele inovației caravaggești, însușite cu măiestrie de către 33 de creatori ai picturii europene.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19-25 noiembrie la Timișoara
Filme, stand-up comedy, lansări de carte, expoziții, spectacole, concerte și petreceri fac parte din oferta culturaă a săptămânii.
„Dincolo de Mureș”, expoziție de fotografie la Biblioteca din Arad
Fotografiile surprind frumusețea naturală și legătura adâncă dintre Râul Mureș și oamenii care trăiesc de-a lungul său.
Au început înscrierile pentru Concursul ”Cangurașul matematician”
Concursul este destinat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV și va avea loc în 17 decembrie 2024. Elevii pot susține testul atât offline, cât și online.
Conferinţa internaţională ”1989, anul revoluţiilor europene în memoria colectivă”
Conferința, organizată de Memorialul Revoluției din Timișoara, reunește specialiști din opt țări. În cadrul conferinței vor mai avea loc un vernisaj și o prezentare de carte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Events on 14 noiembrie 2024
Events on 30 noiembrie 2024
Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
vineri, 19 decembrie 2025, 13:16

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată

Lucrările pe șantierul Autostrăzii A1 Margina–Holdea au ajuns la un stadiu de aproape 50% la finalul anului 2025, cu activitate intensă în...

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
vineri, 19 decembrie 2025, 09:43

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European

Naţionala s-a reunit deja la Bucureşti, unde are loc stagiul de pregătire cu 18 jucători, până în 23 decembrie. Tricolorii vor disputa şi...

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
vineri, 19 decembrie 2025, 09:27

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”

Președintele secției de baschet a clubului timișorean, Horia Păun, a activat și în orașul de sub Tâmpa tot din p6ostura de conducător; Păun...

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 09:18

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo

Antrenorul „Bătrânei Doamne”, Adrian Mihalcea, a vorbit despre problemele medicale din lotul său, la conferința premergătoare...

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 06:45

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată, cu cer variabil, temporar noros în nordul Crișanei. Vântul va sufla de la slab la moderat, iar...

Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 13:29

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor

„FC Bihor Oradea anunță oficial prelungirea contractului antrenorului principal Erik Lincar pentru următoarele două sezoane. Bihorean, fost...

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor
joi, 18 decembrie 2025, 12:56

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național

Ziua Minorităților Naționale este sărbătorită astăzi în România, fiind dedicată promovării diversității culturale, a dialogului...

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național
joi, 18 decembrie 2025, 08:05

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română

Dominic Fritz, primarul Timișoarei, va deveni oficial cetățean român astăzi, când va depune jurământul de credință față de România....

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română