Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul internațional de film documentar fARAD, ediția a 12-a / PROGRAM

8 octombrie 2025 – 12 octombrie 2025 @ 19:00 –

Cinci zile de proiecții, evenimente speciale, dezbateri și Q&A-uri cu invitați speciali,  între 8 și 12 octombrie 2025, la Cinema Arta din Arad.

Articol de Dana Florea, 8 octombrie 2025, 19:00

Festivalul internațional de film documentar fARAD, ediția a 12-a / PROGRAM

Festivalul internațional de film documentar fARAD revine la Arad pentru cea de-a 12-a ediție, între 8 și 12 octombrie 2025. Publicul este invitat la cinci zile de proiecții, evenimente speciale și dezbateri dedicate temei acestei ediții, PROPAGANDA, explorată printr-o selecție de 11 documentare internaționale și românești.

Festivalul se deschide miercuri, 8 octombrie, de la ora 18:30, cu proiecția filmului Bright Future (r. Andra MacMasters), urmată de un Q&A cu regizoarea. Documentarul, dezvoltat anterior în cadrul Laboratorului fARAD, surprinde prin imagini de arhivă Festivalul Mondial al Tineretului și Studenților organizat în Coreea de Nord în 1989, cu doar câteva luni înainte de căderea comunismului, oferind o perspectivă unică asupra idealismului tinerilor socialiști din 177 de țări și a contrastului dintre utopia solidarității și realitățile geopolitice ale epocii.

În introducerea filmului va fi proiectat scurtmetrajul Arad, un exercițiu colaborativ coordonat de Carmen Lidia Vidu, rezultat al unui atelier de film documentar organizat în primăvara acestui an.

Selecția principală a festivalului reunește unele dintre cele mai puternice filme documentare despre propagandă și mecanismele sale de influență. Printre acestea se numără The Venerable W. (r. Barbet Schroeder) – un portret cutremurător al extremismului budist în Myanmar; Revue (r. Serghei Loznitsa) – o explorare a propagandei sovietice din anii ’60; The Propagandist (r. Luuk Bouwman) – povestea celui mai influent cineast nazist din Olanda; The Kingmaker (r. Lauren Greenfield) – despre revenirea la putere a familiei Marcos în Filipine și F@ck This Job (r. Vera Krichevskaya) – istoria unicului post TV independent din Rusia și lupta sa cu propaganda de stat. Printre titlurile autohtone se numără și Eight Postcards from Utopia de Radu Jude și Christian Ferencz-Flatz.

Pe lângă selecția tematică, fARAD introduce în premieră în acest an o competiție de scurtmetraje documentar și hibrid din România și Republica Moldova, curatoriată tot de Dimitris Kerkinos, directorul artistic al festivalului. Realizate de cineaști emergenți și proiectate în cadrul a trei programe speciale, cele 13 titluri selecționate vor fi urmate de sesiuni de Q&A cu autorii prezenți la Arad.

În ceea ce privește Laboratorul fARAD, ajuns la ediția aniversară, cele trei proiecte participante din acest an vin din Republica Moldova și sunt: Moldovan Utopia – Iurie Tocmaș, When Sky Was Hight – Veaceslav Cebotari și Sentence from Birth – Daniela Miron și Diana Vlas.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

  • Miercuri, 8 octombrie
    18:30 – Arad (regie colectivă, 25’) + Q&A cu Carmen Lidia Vidu

 Bright Future (r. Andra MacMasters, 89’) + Q&A Andra MacMasters

  • Joi, 9 octombrie

18:00 – The Venerable W. (r. Barbet Schroeder, 100’)
20:15 – Competiție Scurtmetraje 1 (68’) + Q&A

  • Vineri, 10 octombrie

16:30 – Eight Postcards from Utopia (r. Christian Ferencz-Flatz & Radu Jude,  r. 71’)
18:00 – Competiție Scurtmetraje 2 (68’) + Q&A
20:15 – Competiție Scurtmetraje 3 (67’) + Q&A

  •  Sâmbătă, 11 octombrie

14:00 – Rule of Stone (r. Danae Elon, 85’)
15:45 – Revue (r. Sergei Loznitsa, 82’)
17:30 – The Propagandist (r. Luuk Bouwman, 112’)

20:15 – Gala de premiere + F@ck This Job (r. Vera Krichevskaya, 104’)

22:00 – Petrecerea de închidere la Cafeneaua Literară Joy’s (str. Gheorghe Lazăr, 1)

  • Duminică, 12 octombrie

14:00 – The Kingmaker (r. Lauren Greenfield, 101’)
16:00 – Propaganda: The Art of Selling Lies (r. Larry Weinstein, 92’)
18:00 – Riefenstahl (r. Andres Veiel, 115’)
20:15 – Mr. Nobody Against Putin (r. David Borenstein & Pavel „Pasha” Talankin, 90’)

Intrarea este liberă la toate proiecțiile, în limita locurilor disponibile.

Festivalul fARAD a fost lansat în 2014 la inițiativa Corinei Șuteu, președintele festivalului, și a Insula 42, în colaborare cu Centrul Municipal de Cultură Arad.

Ediția a 12-a este co-organizată de Insula 42 și de Primăria Arad prin Centrul Municipal de Cultură Arad.

Detalii pe www.farad.ro și pe Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Arad și din partea de vest a țării.

farad

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
28
3
7
8
10
11
17
18
21
30
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 iulie - 4 august, la Timișoara
Ziua Timișoarei aduce în centrul orașului și în alte peste 35 de spații peste 180 de evenimente, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate preferințele.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Expoziție Dumitru Gorzo „Oameni de zgură”, la Școala Pittner din Reșița
Expoziția face parte din proiectul Niște artiști și un muzeu ”închis” al Muzeului Banatului Montan și reunește lucrări noi, realizate în timpul rezidenței artistului în Reșița, inspirate de arhitectura monumentală a clădirilor industriale și a furnalelor orașului.
Ziua Timișoarei 2025 / PROGRAM
Peste 180 de evenimente gratuite, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate gusturile, în centrul Timișoarei și în alte peste 35 de locații, între 1 și 3 august.
Expoziții la Muzeul Național al Banatului din Timișoara
Exponatul lunii iulie este un Antefix cu mască tragică, castrul roman Berzobis (Berzovia, jud. Caraș-Severin).
Festivalul Theros: patrimoniu, muzică și comunitate, în cartierul Fabric din Timișoara / PROGRAM
Festivalul marchează un moment simbolic pentru oraș, prin montarea festivă a statuii alegorice a verii - Theros, a doua lucrare reconstituită din ansamblul celor patru anotimpuri ce împodobeau fațada Palatului Karl Kunz.
Jazz în avanpremieră la Ziua Timișoarei: Shuteen Erdenebaatar și Nils Kugelmann
Concertul aduce împreună jazzul contemporan, influențele clasice și sunetul clarinetului contra-alto – un instrument puțin întâlnit pe scenele europene.
Artiști locali și obiecte unicat la Pop-up Fair Timișoara
Pop-up Fair reunește creatori care propun obiecte unicat sau în tiraje limitate, într-un format prietenos și accesibil.
Timișoara este gazda Finalei Campionatului Național de Darts
Darts Club Timișoara transformă orașul în capitala dartsului est-european prin organizarea a două dintre cele mai importante competiții ale sezonului: Finala Campionatului Național de Darts și Eastern European Darts Challenge.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 -11 august, la Timişoara
O săptămână cu un tur ghidat în zona Fabric, cu un nou concert în cadrul festivalului Orgile Cetăţii şi ateliere pentru micii arhitecţi.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Retro Parada Verii la Lugoj
Aproximativ 40 de vehicule istorice de peste 30 de ani vechime vor fiexpuse în Parcul Copiilor din oraș sâmbătă, 9 august 2025.
Festivalul Rachiului în Timiş, la Sânpetru Mare / PROGRAM
Începând cu ora 15:30, sunteţi aşteptaţi cu jocuri sătești tradiționale, spectacol folcloric, specialități culinare autentice și multă bună dispoziție.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
GOAT Rally 2025, spectacol al supercarurilor în Piața Unirii din Timișoara
Publicul are ocazia să admire automobile precum Lamborghini, Ferrari, McLaren, Maserati într-un spectacol unic care combină adrenalina, eleganța și pasiunea pentru automobile de excepție.
Zilele Comunei Dudeștii Vechi, cu muzică, dans și jocuri distractive
Vor urca pe scenă formația For Music, Olivera Petcov și ansamblurile de dansuri „Palucenka” și ”Junii Periamului”, alături de Ansamblul de dansuri din comuna înfrățită Bardarski Geran (Bulgaria).
Gărâna Folk 2025 - Muzică, natură și fapte bune
Anul acesta, o parte din încasările obținute din vânzarea biletelor va fi direcționată către Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Louis Țurcanu” din Timișoara pentru achiziția unei sonde necesare pentru noul ecocardiograf al Secției de Cardiologie.
Zilele Culturale ale Comunei Șag și Ruga Bănățeană
Două zile de sărbătoare cu invitați de seamă, cu muzică și dansuri populare, cu bucate alese și voie bună.
Zilele Aradului 2025 / PROGRAM
Cu prilejul Zilelor Aradului, între 16 și 24 august 2025, arădenii de toate vârstele se vor putea bucura de o serie de evenimente culturale, științifice, artistice și sportive.
Întâlnire cu artiștii proiectului interdisciplinar ”CURTEA” la Muzeul Național de Artă Timișoara
Proiectul, realizat de regizorul Adrian Sitaru împreună cu grupul Noima, aduce laolaltă pictura, fotografia, muzica și gândirea cinematografică într-un demers artistic unic.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
”DoomFest_3.0_2025”, festival caritabil în sprijinul tânărului Mihai Bălan
Comunitățile de motocicliști împreună cu Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” își unesc din nou forțele într-un eveniment caritabil, de data aceasta pentru Mihai, un tânăr care, după un accident grav, are nevoie de sprijin pentru recuperare și pentru o proteză ce îi poate schimba viața.
Gala Salbek Opera Masterclass, în aer liber, în încheierea Zilelor Aradului 2025
Anita Hartig, Ruxandra Donose, Ramón Vargas şi Leontina Văduva vor fi în prim planul Galei Salbek Opera Masterclass de la Arad, alături de tinerii lor invitați.
Concert audio-vizual LIVE în Parcul Botanic din Timișoara
Artistul german Peter Piek și artista vizuală Virginia Dimoiu propun o seară în care muzica și arta vizuală devin un tot unitar, oferind publicului o experiență unică.
„Bullied. Dialog între povestea mea și a ta”, performance-documentar la Casa Artelor
”Sunt povești reale care se întâlnesc pe scenă într-un eveniment artistic ce transformă experiențe dureroase în dialog și înțelegere.”. spune regizorul Daniel Săvescu.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 august - 1 septembrie, la Timișoara
Timișoara se pregătește pentru un weekend plin: CODRU Festival aduce muzică și povești în Pădurea Verde, Festivalul Internațional „George Enescu” deschide stagiunea la Sala Capitol, cu artiști de renume mondial și programe atent alese, iar cinematografele și-au redeschis porțile.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
CODRU Festival 2025: Goran Bregović, Akua Naru, Trio Mandili, Subcarpați, Irina Rimes, la Timișoara / PROGRAM
Ediția aniversară din acest an, CODRU5 – Quintessence, aduce trei zile de concerte live, expoziții de artă, experiențe inedite și zeci de artiști care vor anima atmosfera festivalului.
Festivalul Internațional „George Enescu” la Timișoara, un regal muzical de excepție / PROGRAM
Timp de aproape trei săptămâni, vor avea loc șapte evenimente de înaltă clasă, care se bucură de participrea unor ansambluri și dirijori de elită ai muzicii clasice internaționale.
Flight Cinema – proiecții de film în aer liber la Iulius Town
Programul de filme este variat – de la povești romantice și comedii pline de voie bună, până la filme de acțiune, animații și filme pentru copii.
Festivalul Internațional Orgile Cetății 2025, la Timișoara / PROGRAM
Programul festivalului explorează versatilitatea orgii în combinații inedite cu acordeon, trompetă, flaut, contrabas, oboi și duduk, recitaluri de muzică sacră, improvizație jazz, poezie și un concert educativ destinat copiilor.
Events on 30 iulie 2025
Events on 4 august 2025
Events on 6 august 2025
Events on 9 august 2025
Events on 13 august 2025
Events on 16 august 2025
Events on 22 august 2025
Events on 23 august 2025
Events on 27 august 2025
Cavalerul de pe Turnul Buzdugan de la Castelul Corvinilor, coborât pentru restaurare
joi, 2 octombrie 2025, 07:11

Cavalerul de pe Turnul Buzdugan de la Castelul Corvinilor, coborât pentru restaurare

Statuia care îl reprezintă pe Iancu de Hunedoara, amplasată pe Turnul Buzdugan al Castelului Corvinilor, a fost demontată pentru prima dată...

Cavalerul de pe Turnul Buzdugan de la Castelul Corvinilor, coborât pentru restaurare
Vremea în Banat și Crișana
joi, 2 octombrie 2025, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi rece și în general închisă, iar cerul va fi mai mult noros. Pe arii extinse în Banat și local în jumătatea sudică a...

Vremea în Banat și Crișana
Timișoara și Oradea au luat startul într-o nouă ediție de campionat
miercuri, 1 octombrie 2025, 20:56

Timișoara și Oradea au luat startul într-o nouă ediție de campionat

O nouă ediție a Ligii Naționale de baschet a început astăzi. Ambele echipe din vestul țării au jucat în deplasare. La Tg. Jiu, CSM Oradea a...

Timișoara și Oradea au luat startul într-o nouă ediție de campionat
Petrecerile pentru vârstnici din Arad, anulate din cauza restricţiilor bugetare
miercuri, 1 octombrie 2025, 20:23

Petrecerile pentru vârstnici din Arad, anulate din cauza restricţiilor bugetare

Cele două petreceri tradiţionale dedicate persoanelor vârstnice din municipiul Arad, care aveau loc anual în preajma Zilei Internaționale a...

Petrecerile pentru vârstnici din Arad, anulate din cauza restricţiilor bugetare
miercuri, 1 octombrie 2025, 20:20

A intrat în vigoare noua organigramă a CJ Timiș; 500 de persoane disponibilizate

Noua organigramă a Consiliului Județean Timiș a intrat în vigoare de astăzi, a anunțat președintele instituției, Alfred Simonis. Primul pas a...

A intrat în vigoare noua organigramă a CJ Timiș; 500 de persoane disponibilizate
miercuri, 1 octombrie 2025, 17:50

La Timișoara ajunge KINOdiseea – cel mai mare festival de film pentru copii din Europa Centrală și de Est

KINOdiseea – Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr, cel mai mare festival de cinema pentru copii și adolescenți din Europa...

La Timișoara ajunge KINOdiseea – cel mai mare festival de film pentru copii din Europa Centrală și de Est
miercuri, 1 octombrie 2025, 17:18

Supracontractarea – motivul eliminării unor proiecte din PNRR, explică ministrul Dragoș Pîslaru

Supracontractarea a fost motivul pentru care unele proiecte au fost eliminate de la finanțare prin PNRR. Ministrul Investițiilor și Proiectelor...

Supracontractarea – motivul eliminării unor proiecte din PNRR, explică ministrul Dragoș Pîslaru
miercuri, 1 octombrie 2025, 17:10

Măsuri speciale de siguranță în spitalele din Timișoara după tragedia de la Iași

Spitalele din Timișoara au luat măsuri speciale de siguranță după cazul de la Iași. Managerul Spitalului de Copii “Louis Țurcanu” din...

Măsuri speciale de siguranță în spitalele din Timișoara după tragedia de la Iași