Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul internațional de film documentar fARAD / PROGRAM

2 octombrie 2024 – 6 octombrie 2024 @ 18:30 –

Ediția de anul acesta vine cu 12 filme despre sport, campioni și drumul către succes, invitați și evenimente speciale.

Articol de Dana Florea, 2 octombrie 2024, 18:30

Festivalul internațional de film documentar fARAD / PROGRAM

Când

2 octombrie 2024 - 6 octombrie 2024    
18:30

Unde

Cinema Arta
Str.Vasile Alecsandri nr.2, Arad, Arad

Tip de eveniment

Festivalul internațional de film documentar fARAD revine la Arad între 2 și 6 octombrie 2024, cu o ediție dedicată exclusiv sportului și aduce la Cinema Arta o selecție de filme alese de Dimitris Kerkinos, grupate sub genericul ACE! 

Programul include 12 filme despre campioni și drumul către succes, în categorii precum boxul, gimnastica, scrima, fotbalul, voleiul, dar și în șah sau e-sport-uri, și pune accent pe marile legende ale tenisului.

Festivalul se deschide miercuri, 2 octombrie, ora 18.30, cu Nasty (r. Tudor Giurgiu, Cristian Pascariu și Tudor D. Popescu), un film magnetic despre personalitatea și performanțele legendarului Ilie Năstase, dar și despre starea de spirit a unei epoci. Tudor Giurgiu va fi prezent la Arad pentru o întâlnire cu publicul.

Gala de deschidere va fi urmată de un cocktail deschis publicului și găzduit în grădina de vară a Cinematografului Arta.

În replică la Jocurile Olimpice din acest an, fARAD va prezenta ca bonus documentarul de arhivă Games of the XXI Olympiad (r. Jean Beaudin, Marcel Carrière, Georges Dufaux) despre întrecerile sportive de la Montreal din 1976 când Nadia Comăneci a luat, antologic, primul 10 din istoria Olimpiadei moderne.

În cadrul festivalului vor fi organizate mai multe proiecții private dedicate elevilor liceelor arădene și un program special dedicat tenisului, care va avea loc în curtea cinematografului și la care vor participa tineri pasionați de acest sport. 

Intrarea este liberă.

PROGRAMUL PROIECȚIILOR

2 oct., MIERCURI

18:30 – DESCHIDERE – Nasty (r. Tudor Giurgiu, Cristian Pascariu și Tudor D. Popescu), 1h 43’ + Q&A cu Tudor Giurgiu 

3 oct., JOI

18:30 – Boom! Boom!: The World vs. Boris Becker (Part One: Triumph) (r. Alex Gibney), 1h 36’, Premieră RO

20:30 – John McEnroe: In the Realm of Perfection (r. Julien Faraut), 1h 35’ + Q&A cu Julien Faraut

4 oct., VINERI

18:30 – Touché (r. Martina Moor), 1 h 27’ + Q&A Martina Moor

20:45 – Witches of the Orient (r. Julien Faraut), 1h 40’, Premieră RO + Q&A Julien Faraut

5 oct., SÂMBĂTĂ

16:30 – Copa 71 (r. James Erskine, Rachel Ramsay), 1h 30’

18:30 – Al Doilea Joc (r. Corneliu Porumboiu), 1h 37’

20:15 – Games of the XXI Olympiad (r. Jean Beaudin, Marcel Carrière, Georges Dufaux), 1h 58’

22:00 – Petrecerea de închidere la Cafeneaua Literară Joy’s (str. Gheorghe Lazăr, 1)

6 oct., DUMINICĂ

14:45 – The Gamer (r. Jesse Jokinen, Petri Luukkainen), 1h 20’, Premieră RO

16:30 – The Defenders (r. Matthew Bate), 1h 30’, Premieră RO

18:30 – Muhammad Ali: The Greatest (r. William Klein), 1h 50’

20:45 – Over the Limit (r. Marta Prus), 1h 14’

Festivalul fARAD a fost lansat în 2014 la inițiativa Corinei Șuteu, președintele festivalului, și a Insula 42, în colaborare cu Centrul Municipal de Cultură Arad.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente di Arad și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
25
28
8
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Concurs „treasure hunt” pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989
Concursul „Circuit 89”, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, are ca scop descoperirea și cunoașterea istoriei locale legate de Revoluția din 1989 și se adresează elevilor din clasele IX-XII.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 decembrie la Timișoara
O săptămână cu multe spectacole de teatru de mare succes, cu deschiderea Cinematografului Studio, cu expoziții, party-uri, colinde și, firește, Târgul de Crăciun din centrul orașului.
Salonul Anual al Artelor Vizuale Timișoara
Salonul reunește lucrările artiștilor vizuali membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara, precum și ale absolvenților facultăților de artă.
Campanie și eveniment umanitar UMFT pentru copiii bolnavi - MedTalents & TimMedfest
Donați de sărbători pentru copiii de la Spitalul ”Louis Țurcanu” din Timișoara!
Lansarea romanului „Ziua înmormântării lui Gheorghe” de Ștefan Mitroi, la Arad
„Ziua înmormântării lui Gheorghe” este o carte care recreează, cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, lumea satului natal al autorului, Siliștea din Teleorman.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10-16 decembrie, la Timișoara
O săptămână cu evenimente dedicate Revoluției din Decembrie 1989, concert Moonlight Breakfast, o premieră la Teatrul Maghiar, spectacole la FEST-FDR, două recitaluri vieneze și concerte de colinde.
Festivalul Internațional de Poezie Ion Monoran / PROGRAM
Festivalul aduce în prim-plan o serie de activități literare și culturale, menite să celebreze poezia și rolul său în spațiul public.
Harababura Fair - Crăciun alternativ și sustenabil la Timișoara
Târg de Crăciun alternativ este destinația perfectă din luna decembrie, unde poți descoperi cadouri inedite și te poți bucura de o atmosferă caldă și prietenoasă.
Librăria independentă ”La Două Bufniţe” sărbătorește 8 ani de activitate
Aniversarea librăriei este marcată prin lansarea celui mai recent roman al scriitorului Bogdan-Alexandru Stănescu, ”Sorele negru”, apărut recent la Editura Trei.
Premieră la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara: „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila
Spectacolul „Zbor adânc”, ultima premieră a acestui an a Teatrul Maghiar din Timișoara, este o invitație la introspecție și un dialog artistic despre libertate și dezvoltare personală. 
Portalul Libertăţii, instalaţie dedicată Revoluţiei din Decembrie 1989, la Timişoara
Portalul, amplasat pe malul Begăi, va face o legătură simbolică cu trecutul și ne va invita să retrăim emoția din decembrie 1989 la Timișoara.
Art Your Christmas, târg de artă contemporană la Timișoara
În cadrul târgului vor avea loc diverse ateliere, un maraton de pictură, întâlniri cu artiștii, alături de care puteți petrece noaptea de Revelion.
Târgul de Crăciun de la Săvârșin / PROGRAM
La Săvârșin, în județul Arad, se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.
”Gala Libertății” marchează 35 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism
Această gală este un prilej de a reflecta asupra luptei pentru libertate din 1989 și de a evalua cum valorile acelei ere se reflectă în Timișoara de azi.
" Cioburi de oglindă" cu Maia Morgenstern, în premieră la Timișoara
Spectacolul are regia "colectivă" și este o sinteză dramatică de texte din autori celebri precum Shakespeare, Henrik Ibsen, Tennessee Williams, Matei Vișniec, Marin Sorescu.
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 30 noiembrie 2024
Events on 5 decembrie 2024
Events on 11 decembrie 2024
Events on 13 decembrie 2024
Events on 19 decembrie 2024
Events on 21 decembrie 2024
Events on 22 decembrie 2024
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Patru asocieri de firme concurează pentru construirea halei de mentenanță a tramvaielor din Timișoara
vineri, 19 decembrie 2025, 13:45

Patru asocieri de firme concurează pentru construirea halei de mentenanță a tramvaielor din Timișoara

Primăria Timișoara a atras patru asocieri de firme la procedura de achiziție pentru construirea unei hale de mentenanță a tramvaielor moderne...

Patru asocieri de firme concurează pentru construirea halei de mentenanță a tramvaielor din Timișoara
“Sirenele libertăţii” vor răsuna în Timişoara pentru a marca ziua declarării primului oraş liber de comunism
vineri, 19 decembrie 2025, 13:35

“Sirenele libertăţii” vor răsuna în Timişoara pentru a marca ziua declarării primului oraş liber de comunism

La Timişoara vor răsuna sâmbătă, la ora 12:00, “sirenele libertăţii”, care vor marca 36 de ani de la declararea primului oraş liber de...

“Sirenele libertăţii” vor răsuna în Timişoara pentru a marca ziua declarării primului oraş liber de comunism
Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
vineri, 19 decembrie 2025, 13:16

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată

Lucrările pe șantierul Autostrăzii A1 Margina–Holdea au ajuns la un stadiu de aproape 50% la finalul anului 2025, cu activitate intensă în...

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
vineri, 19 decembrie 2025, 09:43

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European

Naţionala s-a reunit deja la Bucureşti, unde are loc stagiul de pregătire cu 18 jucători, până în 23 decembrie. Tricolorii vor disputa şi...

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
vineri, 19 decembrie 2025, 09:27

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”

Președintele secției de baschet a clubului timișorean, Horia Păun, a activat și în orașul de sub Tâmpa tot din p6ostura de conducător; Păun...

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
vineri, 19 decembrie 2025, 09:18

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo

Antrenorul „Bătrânei Doamne”, Adrian Mihalcea, a vorbit despre problemele medicale din lotul său, la conferința premergătoare...

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 06:45

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată, cu cer variabil, temporar noros în nordul Crișanei. Vântul va sufla de la slab la moderat, iar...

Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 13:29

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor

„FC Bihor Oradea anunță oficial prelungirea contractului antrenorului principal Erik Lincar pentru următoarele două sezoane. Bihorean, fost...

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor