Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM

23 octombrie 2024 – 25 octombrie 2024 @ 16:00 – 23:45 –

”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.

Articol de Dana Florea, 23 octombrie 2024, 16:00 / actualizat: 27 octombrie 2024, 19:53

Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM

Cea de-a XIII-a ediție a Festivalului Internațional de Literatură de la Timișoara – FILTM va avea loc în perioada 23 – 25 octombrie 2024.

Cele 12 evenimente, la care participă 27 de invitați din țară și din străinătate, vor avea loc în Timișoara, dar și în trei orașe din județul Timiș.  12 dintre invitații festivalului se vor întâlni cu elevii a șase licee din Timișoara, Jimbolia, Sânnicolau Mare și Lugoj, pe parcursul celor trei zile de festival.

”Festivalul Internațional de Literatură de la Timișoara este, de peste un deceniu, un aliat declarat și activ al artei scrisului și cititului. Odată cu cea de-a XIII-a ediție a FILTM, încercăm să identificăm, la serile de dezbateri și lecturi, din întrebările publicului și răspunsurile invitaților, din cărțile mai nou ori mai de demult apărute, care sunt noii aliați ai literaturii și ce putere au ei.” spune Robert Șerban, Președintele FILTM.

Dezbateri și conferințe

Serile de literatură organizate în Sala Barocă a Muzeului Național de Artă din Timișoara vor fi însoțite de dezbateri și conferințe pe teme de acută actualitate. cunoscutele

Bun venit în Matrix! – De la fake news la fake reality este titlul propus de jurnaliștii de la Veridica, Marian Voicu și Cătălin Gomboș, care se vor întâlni joi, 24 octombrie, cu tineri liceeni din Timișoara și Jimbolia.

În aceeași zi, de la ora 16.00, cei pasionați de fenomenul Inteligenței Artificiale sunt invitați la dezbaterea Resetând literatura: Ctrl+Alt+Scrie: AI și democrația noilor genuri literare. Participă: conf. univ. Constantin Vică și prof. univ. Cristian Iftode, de la Facultatea de Filosofie a Universității București. Moderator: prof. univ. Florin Lobonț (Universitatea de Vest din Timișoara).

În ultima zi de festival, vineri, 25 octombrie (ora 16.00), filosoful de origine croată Boris Buden va aborda un alt fenomen care ne marchează profund prezentul, într-o conferință intitulată Război: capătul întunecat al tranziției postcomuniste. Gazdă: prof. univ. Lucian Vesalon (Universitatea de Vest din Timișoara).

Seri de literatură

Serile de literatură aduc împreună 7 prozatori și 9 poeți.

În prima seară, miercuri 23 octombrie (ora 18.00), în Sala Barocă a Muzeului Național de Artă publicul îi va întâlni pe cunoscutul scriitor bosniac Semezdin Mehmedinović („Me’med, Bandana roșie și fulgul de zăpadă”, Black Button Books, 2022, traducere de Adrian Oproiu), pe prozatoarea Lorina Bălteanu (cu un foarte apreciat debut în proză, „Cu funia legată de pământ”, Editura Cartier, 2023) și pe Daniela Rațiu, scriitoare din Timișoara, al cărei recent roman, „Sfârșitul lumii e un tren”, Editura Cartier, 2023, a fost foarte bine primit de public și critica literară. Moderatorul întâlnirii: jurnalistul cultural Cristian Pătrășconiu.

A doua seară, joi 24 octombrie (ora 18.00), va fi dedicată întâlnirii cu laureatul Premiului Goncourt pe 2015, Mathias Énard, cunoscut cititorilor români pentru romanele “Vorbește-mi despre bătălii, regi și elefanți”, „Busola, „Dorință” și titlul recent apărut, Banchetul anual al confreriei groparilor”, toate traduse de Cristian Fulaș și apărute la Editura Nemira. Gazdă: criticul literar Despina Jderu.

Prima parte a serii de vineri 25 octombrie îi va aduce împreună pe Narine Abgarian (Armenia) – autoare care a cucerit cititorii români cu romanele sale „Din cer au căzut trei mere”, „Simon”și, mai nou, „Viața e mai dreaptă decât moartea”, toate apărute la Humanitas Fiction, în traducerea Luanei Schidu –, Cristian Fulaș, prozator al mai multor romane de succes apărute în ultimii ani, și Adrian Romila, prozator, laureat recent al mai multor premii literare importante. Gazda serii: profesoara universitară Carmen Mușat, critic literar.

 Muzici, algoritmi și poezie – seara de poezie și muzică de la La Nemesis Art Club (Bastion Maria Theresia), moderată de scriitorul Dan-Liviu Boeriu – îi va avea invitați pe Nenad Šaponja (Serbia), Octavian Soviany, Lorand Pethö (Austria), Angela Baciu, Mădălina Aldescu, George State, Ciprian Măceșaru.

Recitalul muzicianului Oigăn va încheia cea de-a XIII-a ediție a FILTM.

PROGRAMUL FILTM

FILTM este un proiect organizat de Fundația Aquatim din Timișoara. Cu sprijinul: Consiliului Județean Timiș (prin programul TimCultura 2024), Ministerul Culturii, Traduki.

Detalii pe www.filtm.ro și pe Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării. 

filtm 2024

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
27
30
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
”Petrecerea de nuntă” la Teatrul Național Timișoara
Între râs și tristețe, la granița dintre realitate și fantastic,spectacolul reflectă natura umană, într-o tragi-comedie de o infinită minuțiozitate și diversitate.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
„Experimentul Pitești”, proiecție de gală la Cinema Studio Timișoara
Experimentul de la Penitenciarul din Pitești, dintre anii 1949-1952, a fost considerat cel mai agresiv program de spălare a minții din Europa de Est.
”Sunt o babă comunistă” la Teatrul Național Timișoara
O poveste tragi-comică care, cu mult umor și cu multă luciditate, pune în discuție dilema de viață a unei generații întregi și care, dincolo de umor, de muzică și de lumină, îndeamnă la reflecție.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Național Timișopara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
”Aeroport” la Teatrul Național Timișoara
Doi străini – un bărbat şi o femeie – într-un moment de tranzit, la propriu, intră, aproape întîmplător, unul în viaţa celuilalt. Interferenţa meteorică a existenţelor acestora devine o oglindă care, deformînd, spune adevărul şi care, cine ştie, poate însemna o poartă spre un alt drum, spre o altă viaţă. Sau nu.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
”Adevărul” de Florian Zeller, la Teatrul Național Timișoara
Folosind instrumentele comediei, ale replicii scânteietoare și ale falselor clișee, ”Adevărul” este o poveste despre minciună.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Programul lunii noiembrie la Filarmonica Banatul Timisoara
Luna noiembrie aduce la Filarmonica Banatul Timișoara o serie de concerte excepționale — de la capodopere simfonice și recitaluri intime, până la experiențe educative dedicate celor mai tineri ascultători.
”O noapte furtunoasă. Un exercițiu” la Teatrul Național Timișoara
Un spectacol modern, actual, un exercițiu de imaginație susținut de tinerii actori absolvenţi ai masterului Facultăţii de Muzică şi Teatru, împreună cu actorii Naționalului timișorean Ion Rizea şi Matei Chioariu.
Spectacolul ”Romanian Psycho”, scris, regizat și interpretat de Florin Piersic jr, la Teatrul Național Timișoara
Florin Piersic jr construiește, cu inteligența, cu umorul și cu verva care îi sunt proprii, ceea ce se numește științific „safe space”, spațiul de siguranță al cărui destinatar este personajul necunoscut care poate lua chipul fiecărui spectator în parte.
Thomas Anders, vocea emblematică a trupei Modern Talking, într-un concert de excepție la Oradea
Artistul va aduce în fața publicului român, sâmbătă, 15 noiembrie 2025, pe scena Sălii Polivalente din Oradea, atmosfera inegalabilă a anilor ’80 și ’90.
”Cercurile încrederii”, un spectacol despre maturizare, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul propune o explorare a rolului și responsabilității pe care fiecare dintre noi îl are în acel cerc al încrederii pe care tinerii se bazează în descifrarea locului lor în lume.
Muzeul Național de Artă Timișoara aduce în premieră expoziția-eveniment Pompeii, orașul pierdut sub cenușă
Expoziția, unică în România, explorează impactul cataclismelor asupra civilizațiilor, de la tragedia antică a Pompeiului până la modul în care acest eveniment a inspirat arta și cultura europeană.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 5 noiembrie 2025
Events on 12 noiembrie 2025
Gest de curaj la Timișoara: un polițist a spart geamul și a salvat un bărbat care voia să-și ia viața
miercuri, 29 octombrie 2025, 17:28

Gest de curaj la Timișoara: un polițist a spart geamul și a salvat un bărbat care voia să-și ia viața

Intervenția unui polițist din Timișoara a reușit să salveze o viață. O femeie a sunat, de dimineață, la 112, anunțând un conflict cu...

Gest de curaj la Timișoara: un polițist a spart geamul și a salvat un bărbat care voia să-și ia viața
Post fix de Poliție Locală în zona Gării de Nord din Timișoara, după creșterea incidentelor semnalate
miercuri, 29 octombrie 2025, 13:34

Post fix de Poliție Locală în zona Gării de Nord din Timișoara, după creșterea incidentelor semnalate

Zona Gării de Nord din Timișoara a fost declarată zonă cu risc crescut pentru siguranța publică, ca urmare a numeroaselor sesizări primite de...

Post fix de Poliție Locală în zona Gării de Nord din Timișoara, după creșterea incidentelor semnalate
Centrul de Colectare cu Aport Voluntar din Dumbrăvița a devenit funcțional
miercuri, 29 octombrie 2025, 13:19

Centrul de Colectare cu Aport Voluntar din Dumbrăvița a devenit funcțional

Centrul de Deșeuri prin Aport Voluntar din comuna timișeană Dumbrăvița a devenit oficial funcțional de astăzi. Localnicii pot preda aici, pe...

Centrul de Colectare cu Aport Voluntar din Dumbrăvița a devenit funcțional
Boicot al fanilor UTA-ei, în Cupa României
miercuri, 29 octombrie 2025, 08:23

Boicot al fanilor UTA-ei, în Cupa României

Suporterii sunt nemulțumiți de decizia clubului, de a vinde bilete la preț de Superligă, inclusiv abonaților, care sunt și ei nevoiți să...

Boicot al fanilor UTA-ei, în Cupa României
miercuri, 29 octombrie 2025, 07:48

Piața muncii, mai dificilă și pentru studenți. Zilele Carierei, o ediție despre orientare profesională

Piața muncii se contractă și pentru studenții care își caută un loc de muncă la târgurile de profil, organizate de universități. O nouă...

Piața muncii, mai dificilă și pentru studenți. Zilele Carierei, o ediție despre orientare profesională
miercuri, 29 octombrie 2025, 07:20

O nouă lege ar putea elimina taxa de timbru pentru victimele violenței domestice – explicațiile avocatei Alexandra Hila

Un nou pas legislativ ar putea face diferența între a rămâne captivă într-o relație abuzivă și a începe o viață nouă. Senatul a adoptat,...

O nouă lege ar putea elimina taxa de timbru pentru victimele violenței domestice – explicațiile avocatei Alexandra Hila
miercuri, 29 octombrie 2025, 06:34

AUDIO / Victorie detașată CSM Oradea, în Liga Campionilor

Bihorenii au trecut, în bazinul propriu, de muntenegrenii de la Primorac Kotor, scor 14-7. Este unul dintre cele mai categorice succese obținute de...

AUDIO / Victorie detașată CSM Oradea, în Liga Campionilor
miercuri, 29 octombrie 2025, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea începe să se încălzească, iar cerul va fi variabil spre mai mult senin. Vântul va sufla slab la moderat, cu ușoare...

Vremea în Banat și Crișana