Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internaţional „Zilele Muzicii la Oraviţa”

1 august 2014 – 15 august 2014 @ 19:00 – Ediţia a VII –a, 1 -15 august 2014 Recitaluri de pian, vioară, clarinet, flaut şi canto, expoziţie de pictură şi grafică, concert dezbatere, cursuri de măiestrie de canto, pian şi duo pianistic. Participă artişti lirici şi instrumentişti renumiţi din România, Austria, Germania, Grecia, Ungaria, Serbia, Italia, Olanda, Statele Unite ale Americii. Eveniment organizat de Asociația […]

Articol de Radio Timisoara, 1 august 2014, 19:00

Festivalul Internaţional „Zilele Muzicii la Oraviţa”
Map Unavailable

Ediţia a VII –a, 1 -15 august 2014

Recitaluri de pian, vioară, clarinet, flaut şi canto, expoziţie de pictură şi grafică, concert dezbatere, cursuri de măiestrie de canto, pian şi duo pianistic.
Participă artişti lirici şi instrumentişti renumiţi din România, Austria, Germania, Grecia, Ungaria, Serbia, Italia, Olanda, Statele Unite ale Americii.
Eveniment organizat de Asociația Culturală Kratima.

PROGRAM:

 

Iniţiat în anul 2008 de către pianiştii Manuela şi Dragoş Mihăilescu şi devenit tradiţie a verilor orăviţene, festivalul internaţional de muzică clasică Zilele Muzicii la Oraviţa a crescut an de an, aducând pe scena Teatrului Mihai Eminescu artişti şi muzică de calitate.

Printre invitaţii ediţiilor precedente ale festivalului se numără Simina Ivan, Aura Twarowska, amândouă soliste ale Operei din Viena, pianistul italian Massimiliano Valenti, violoncelista Alexandra Guţu, flautistul francez Alain Daboncourt, saxofonistul Claude Delangle, dirijorul elveţian Christoph Rehli,  ş.a.

Festivalul are drept principale obiective pe de o parte organizarea unui eveniment cultural de înalt nivel într-o zonă considerată defavorizată, izolată, iar pe de altă parte, revitalizarea unui lăcaş de cultură  aparţinând patrimonului material naţional: Teatrul Mihai Eminescu, primul din România, construit în anul 1817, în inima oraşului Oraviţa, după macheta Burgtheater-ului din Viena. Denumit astăzi Teatrul Vechi, purtând, însă, şi numele poetului român Mihai Eminescu, el este nu numai o adevărată bijuterie arhitectonică, ci şi un lăcaş al Artei.

Manuela Iana  Mihăilescu – Director artistic al festivalului

Manuela Iana Mihailescu - Director artistic 400Absolventă a Conservatorului Ciprian Porumbescu din Bucureşti la clasa de pian a pianistului Gabriel Amiraş, Manuela Iana – Mihăilescu este conferenţiar universitar la catedra de pian a Facultăţii de Muzică din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara şi solist onorific al Filarmonicii Banatul din Timişoara. În anul 1993, Manuela Iana-Mihăilescu a efectuat o specializare în domeniul interpretării la Real Conservatorio de Musica din Madrid (Spania), studiind muzică spaniolă pentru pian cu profesorul şi pianistul Guillermo Gonzales.

Deţine Premiul I la Concursul Dinu Lipatti (Bucureşti, 1983).

A susţinut concerte cu orchestrele filarmonicilor din ţară, sub bagheta dirijorilor: Nicolae Boboc, Emanuel Elenescu, Remus Georgescu, Ludovic Baci, Emil Simon, Ervin Acel, Gheorghe Costin, Bujor Hoinic, Radu Ciorei, Tateo Nakajima, Aurel Niculescu, Cristian George Neagu, Florin Totan şi recitaluri în ţară şi peste hotare, îndeosebi în duo pianistic cu Dragoş Mihăilescu (în Germania, Suedia, Spania, Elveţia, Franţa, Italia, Austria, Ungaria, Serbia, Grecia). Împreună cu Dragoş Mihăilescu a înregistrat trei CD-uri cu piese pentru pian la patru mâini: Fr. Schubert şi J. Brahms (Videoton, 1998), un CD intitulat Dansuri, cu piese de R. Schumann, J. Brahms, A. Dvorak, Ed. Grieg, C. Silvestri (Show Factory, 2006) şi CD-ul Duo MIHĂILESCU: Schubert/Brahms/Rahmaninov (Show Factory, 2008). Duo Mihailescu a fost invitat la festivaluri precum Klavierwoche Heidelberg (Germania), festivalul Pianorama – Florenţa (Italia), Festivalul Neckar Musikfestival (Germania).                    

A efectuat o specializare în domeniul interpretării la Real Conservatorio de Musica din Madrid (Spania), studiind în mod special muzică spaniolă pentru pian cu profesorul şi pianistul Guillermo Gonzales. A integrat studiul şi experienţa interpretativă a pieselor din suita Iberia de Isaac Albeniz în lucrarea de doctorat finalizată la Universitatea de Muzică din Bucureşti în noiembrie 2005. În acelaşi an a editat cărţile Sugestii de abordare a creaţiei pentru pian a lui C. Debussy, M. Ravel şi I. Albeniz şi Elemente de limbaj muzical în creaţia pentru pian a lui C. Debussy, la Editura Universităţii de Vest din Timişoara. În martie 2007 a prezentat un material despre Dinu Lipatti la Salisbury (Maryland) – SUA.

În 2002 şi 2005 a făcut parte din juriul prestigiosului Concurs internaţional de pian de la Jaén (Spania), iar în 2003 din juriul Concursului internaţional José Roca – Valencia (Spania). In ianuarie 2013 a fost preşedinta juriului concursului internaţional Citta di Cosenza (Italia).

A susţinut recitaluri şi a predat cursuri de măiestrie la Conservatorio Superior de Musica Victoria Eugenia din Granada în 2005, 2006 şi 2011, în 2010 la Conservatorio A. Buzzolla din Adria (Italia), iar in 2012 şi 2013 la Conservatorio L. Perosi din Campobasso (Italia).

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
27
5
9
11
15
16
23
24
28
29
1
2
+
3
4
5
6
„Aventurile lui Plüm Plüm”, o nouă premieră pentru copii la Teatrul Maghiar din Timișoara
Finalul lunii mai aduce pe scena Teatrului Magiar Timișoara un musical cu păpuși, „Aventurile lui Plüm Plüm”, în regia lui Varga Ibolya, o poveste jucăușă și năstrușnică, concepută pentru preșcolari și copiii din clasele mici.
Romanian Workplace Management Forum, pentru prima dată la Timișoara
Ediția din acest an va reuni lideri din domenii-cheie precum IT&C, BPO, industrie, real estate, arhitectură, design interior și administrație publică.
Festivalul ”Întoarcerea la folk”, a treia ediție, la Giroc
Festivalul are loc în 30 și 31 mai și promovează muzica de bună calitate, adresându-se în mod special copiilor și tinerilor.
Au început înscrierile pentru Turul Ciclist Bartók 2025
Evenimentul promovează mișcarea, mobilitatea sustenabilă și relațiile transfrontaliere dintre România și Ungaria.
Musicalul ”Cartea junglei” în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, la Teatrul German Timișoara
Musicalul vorbește în manieră fermecătoare, deopotrivă copiilor și oamenilor mari, despre prietenie, iubire, loialitate și spirit de sacrificiu.
”Grădini secrete” plăsmuite de micii artiști | GALERIE FOTO
Expoziția de la Galeria Park (str. George Enescu, nr. 1) poate fi vizitată până pe 7 iunie, între orele 10-19.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 iunie la Timișoara
Din programul săptămânii: Poli Timișoara își joacă pe teren propriu promovarea în liga secundă, în Parcul Pădurice se spun Povești din vecini, Ioan Holender va fi aniversat la Timișoara, la împlinirea a 90 de ani.
Bega Boat Race - Spectacolul tehnologiei și al inovației prinde viață pe râul Bega
Evenimentul, organizat de Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare (Liga AC), reunește companii, studenți și pasionați de tehnologie care își vor rezenta proiectele.
”Povești din vecini” în Parcul Pădurice din Timișoara
O zi pentru părinți, bunici și copii, cu spectacole pentru cei mici, activități sportive, kinetoterapie pentru seniori, Cros Olimpic. Invitată de onoare este Simona Amânar, multiplă campioană olimpică.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 iunie la Timișoara
O săptămână cu American Independent Film Festival, în premieră la Timișoara, cu tururi ghidate și petrecere în weekend la Bienala Art Encounters, proiecții pe acoperiș la Cinema Studio și Noaptea Filosofiei.
Outdoor Office Day, o zi de lucru în aer liber, în Iulius Gardens
Outdoor Office Day aduce împreună oameni, idei și o viziune mai sănătoasă și mai sustenabilă asupra modului în care lucrăm.
Prezentare de carte la Nădlac: O perspectivă istorică asupra identităților etnice pe Valea Mureșului Inferior
Un eveniment dedicat dialogului dintre istorie și cercetare, cu reflecții asupra identității locale și a conviețuirii etnice în contextul unei regiuni transilvănene marcate de pluralism confesional și cultural.
”Conul Leonida față cu reacțiunea” de I.L. Caragiale, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul recuperează acest text clasic în modernitatea lui extremă, în valențele teatrului absurd de la care se va reclama, un secol mai târziu, Eugène Ionesco, de pildă.
Flight Festival 2025, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara / PROGRAM
Flight Festival este mai mult decât un simplu festival de muzică, este o experiență completă, un mix unic de artă, tehnologie, gastronomie, și activități interactive. Pe lângă scenele muzicale, vizitatorii se vor putea bucura de zone dedicate artei digitale, instalații interactive, food court-uri cu preparate variate, precum și de activități și workshopuri pentru toate vârstele.
Sărbătoarea Sânzienelor la Castelul Salbek, ediția a II-a
Proiectul aduce laolaltă expoziții de artă și patrimoniu, momente artistice contemporane, muzică live, dar și un context de întâlnire, dialog și bucurie, în natură.
”Hamlet” de Ada Lupu Hausvater, după William Shakespeare, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul recuperează în termenii și în provocările prezentului una dintre cele mai profunde creații ale umanității, piesa ”Hamlet” a inegalabilului William Shakespeare.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Regal folcloric la Festivalul Național de Folclor Petrică Moise, ediția a IV-a
Soliști renumiți, tamburași, dansatori și extraordinara orchestră a Ansamblului Profesionist Banatul îi vor aduce, împreună cu publicul iubitor de folclor autentic, un omagiu artistului care va rămâne, mereu, un simbol al Banatului tradițional, Petrică Moise.
Festivalul Înghețatei și faptele bune revin la Muzeul Satului Bănățean
Scopul festivalului este strângerea de fonduri pentru „Casa InimiiLor” – un spațiu terapeutic dedicat celor peste 70 de copii aflați în grija Asociației ”Inima îți vorbește”.
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Events on 25 iunie 2025
Proiectul tehnic pentru Inelul 2, donat Primăriei Timișoara
luni, 15 decembrie 2025, 20:03

Proiectul tehnic pentru Inelul 2, donat Primăriei Timișoara

Proiectul tehnic pentru amenajarea Inelului 2 de circulație, pe sectorul cuprins între străzile Demetriade și Pestalozzi, a fost donat Primăriei...

Proiectul tehnic pentru Inelul 2, donat Primăriei Timișoara
Consiliul Județean Timiș cofinanțează investiții din 25 de localități
luni, 15 decembrie 2025, 19:44

Consiliul Județean Timiș cofinanțează investiții din 25 de localități

Investițiile demarate în Timiș sunt sprijinite de administrația județeană prin contracte de asociere încheiate cu unitățile...

Consiliul Județean Timiș cofinanțează investiții din 25 de localități
Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
luni, 15 decembrie 2025, 19:20

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor

Tarifele pentru parcare din Timișoara vor crește începând cu 1 ianuarie 2026. Consiliul Local Timișoara a decis ca majorarea TVA din vară,...

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
luni, 15 decembrie 2025, 19:12

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon

Evenimentul s-a petrecut în jurul orelor prânzului. La fața locului au intervenit o autospecială de primă intervenție și comandă, precum și...

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
luni, 15 decembrie 2025, 19:09

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale

Consumatorii din Deva care înregistrează valori anormale ale consumului de apă vor fi înştiinţați, de săptămâna aceeasta, de compania...

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale
luni, 15 decembrie 2025, 19:03

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede

Lucrările de modernizare a drumului judeţean DJ 705A Orăştie-Costeşti-Sarmizegetusa Regia s-au încheiat cu șase luni mai devreme decât...

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede
luni, 15 decembrie 2025, 18:28

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari

Gazdele au câştigat primul set la două puncte diferenţă, la 23, pentru ca şi în al doilea act să fie vorba de echilibru, Voluntariul...

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari
luni, 15 decembrie 2025, 17:00

VIDEO | Sonia Seraficeanu, în locul unde a început aventura pe semicerc

Sonia Seraficeanu s-a întors cu bucurie în orașul care a lansat-o în handbalul mare și a dat lovitura de început a meciului din etapa a 8-a a...

VIDEO | Sonia Seraficeanu, în locul unde a început aventura pe semicerc