Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internaţional „Zilele Muzicii la Oraviţa”

1 august 2014 – 15 august 2014 @ 19:00 – Ediţia a VII –a, 1 -15 august 2014 Recitaluri de pian, vioară, clarinet, flaut şi canto, expoziţie de pictură şi grafică, concert dezbatere, cursuri de măiestrie de canto, pian şi duo pianistic. Participă artişti lirici şi instrumentişti renumiţi din România, Austria, Germania, Grecia, Ungaria, Serbia, Italia, Olanda, Statele Unite ale Americii. Eveniment organizat de Asociația […]

Articol de Radio Timisoara, 1 august 2014, 19:00

Festivalul Internaţional „Zilele Muzicii la Oraviţa”
Map Unavailable

Ediţia a VII –a, 1 -15 august 2014

Recitaluri de pian, vioară, clarinet, flaut şi canto, expoziţie de pictură şi grafică, concert dezbatere, cursuri de măiestrie de canto, pian şi duo pianistic.
Participă artişti lirici şi instrumentişti renumiţi din România, Austria, Germania, Grecia, Ungaria, Serbia, Italia, Olanda, Statele Unite ale Americii.
Eveniment organizat de Asociația Culturală Kratima.

PROGRAM:

 

Iniţiat în anul 2008 de către pianiştii Manuela şi Dragoş Mihăilescu şi devenit tradiţie a verilor orăviţene, festivalul internaţional de muzică clasică Zilele Muzicii la Oraviţa a crescut an de an, aducând pe scena Teatrului Mihai Eminescu artişti şi muzică de calitate.

Printre invitaţii ediţiilor precedente ale festivalului se numără Simina Ivan, Aura Twarowska, amândouă soliste ale Operei din Viena, pianistul italian Massimiliano Valenti, violoncelista Alexandra Guţu, flautistul francez Alain Daboncourt, saxofonistul Claude Delangle, dirijorul elveţian Christoph Rehli,  ş.a.

Festivalul are drept principale obiective pe de o parte organizarea unui eveniment cultural de înalt nivel într-o zonă considerată defavorizată, izolată, iar pe de altă parte, revitalizarea unui lăcaş de cultură  aparţinând patrimonului material naţional: Teatrul Mihai Eminescu, primul din România, construit în anul 1817, în inima oraşului Oraviţa, după macheta Burgtheater-ului din Viena. Denumit astăzi Teatrul Vechi, purtând, însă, şi numele poetului român Mihai Eminescu, el este nu numai o adevărată bijuterie arhitectonică, ci şi un lăcaş al Artei.

Manuela Iana  Mihăilescu – Director artistic al festivalului

Manuela Iana Mihailescu - Director artistic 400Absolventă a Conservatorului Ciprian Porumbescu din Bucureşti la clasa de pian a pianistului Gabriel Amiraş, Manuela Iana – Mihăilescu este conferenţiar universitar la catedra de pian a Facultăţii de Muzică din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara şi solist onorific al Filarmonicii Banatul din Timişoara. În anul 1993, Manuela Iana-Mihăilescu a efectuat o specializare în domeniul interpretării la Real Conservatorio de Musica din Madrid (Spania), studiind muzică spaniolă pentru pian cu profesorul şi pianistul Guillermo Gonzales.

Deţine Premiul I la Concursul Dinu Lipatti (Bucureşti, 1983).

A susţinut concerte cu orchestrele filarmonicilor din ţară, sub bagheta dirijorilor: Nicolae Boboc, Emanuel Elenescu, Remus Georgescu, Ludovic Baci, Emil Simon, Ervin Acel, Gheorghe Costin, Bujor Hoinic, Radu Ciorei, Tateo Nakajima, Aurel Niculescu, Cristian George Neagu, Florin Totan şi recitaluri în ţară şi peste hotare, îndeosebi în duo pianistic cu Dragoş Mihăilescu (în Germania, Suedia, Spania, Elveţia, Franţa, Italia, Austria, Ungaria, Serbia, Grecia). Împreună cu Dragoş Mihăilescu a înregistrat trei CD-uri cu piese pentru pian la patru mâini: Fr. Schubert şi J. Brahms (Videoton, 1998), un CD intitulat Dansuri, cu piese de R. Schumann, J. Brahms, A. Dvorak, Ed. Grieg, C. Silvestri (Show Factory, 2006) şi CD-ul Duo MIHĂILESCU: Schubert/Brahms/Rahmaninov (Show Factory, 2008). Duo Mihailescu a fost invitat la festivaluri precum Klavierwoche Heidelberg (Germania), festivalul Pianorama – Florenţa (Italia), Festivalul Neckar Musikfestival (Germania).                    

A efectuat o specializare în domeniul interpretării la Real Conservatorio de Musica din Madrid (Spania), studiind în mod special muzică spaniolă pentru pian cu profesorul şi pianistul Guillermo Gonzales. A integrat studiul şi experienţa interpretativă a pieselor din suita Iberia de Isaac Albeniz în lucrarea de doctorat finalizată la Universitatea de Muzică din Bucureşti în noiembrie 2005. În acelaşi an a editat cărţile Sugestii de abordare a creaţiei pentru pian a lui C. Debussy, M. Ravel şi I. Albeniz şi Elemente de limbaj muzical în creaţia pentru pian a lui C. Debussy, la Editura Universităţii de Vest din Timişoara. În martie 2007 a prezentat un material despre Dinu Lipatti la Salisbury (Maryland) – SUA.

În 2002 şi 2005 a făcut parte din juriul prestigiosului Concurs internaţional de pian de la Jaén (Spania), iar în 2003 din juriul Concursului internaţional José Roca – Valencia (Spania). In ianuarie 2013 a fost preşedinta juriului concursului internaţional Citta di Cosenza (Italia).

A susţinut recitaluri şi a predat cursuri de măiestrie la Conservatorio Superior de Musica Victoria Eugenia din Granada în 2005, 2006 şi 2011, în 2010 la Conservatorio A. Buzzolla din Adria (Italia), iar in 2012 şi 2013 la Conservatorio L. Perosi din Campobasso (Italia).

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
6
7
14
21
27
28
1
+
2
+
3
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 iulie, la Timișoara
Bienala Art Encounters se încheie duminică, Teatrul Thespis împlinește 60 de ani, iar în weekend, cavaleri, domnițe și turniruri ne poartă în Evul Mediu, la Festivalul Medieval al Casteluilui Huniade.
Expoziția ”DATA MUNDI [error 500]”, la Galeria Helios din Timișoara
Expoziția reunește lucrări recente de pictură în ulei, parte dintr-o serie ce reflectă o critică subtilă a societății digitale.
Gărâna Jazz Festival 2025 / PROGRAM
Cea de-a 29-a ediție a Gărâna Jazz Festival reunește pe scena din Poiana Lupului artiști consacrați și proiecte experimentale din peste 8 țări.
Conferința ”Ioan Slavici – 100 de ani de moștenire literară, jurnalistică și culturală”, la Șiria
Reputați cercetători, critici literari, istorici și jurnaliști vor analiza contribuțiile fundamentale ale lui Ioan Slavici la dezvoltarea literaturii române, a presei și a spiritului civic.
Faina Casa – Un nou sezon cultural româno-ucrainean debutează la Timișoara
Proiectul își propune să întărească dialogul intercultural româno-ucrainean prin artă participativă, gastronomie, patrimoniu și memorie colectivă.
„Povești nespuse”, un spectacol despre curaj, vulnerabilitate și puterea artei
Spectacolul aduce în fața publicului 14 confesiuni scenice puternice – monologuri construite din experiențe reale sau inspirate de traume profund cercetate, interpretate de tineri actori.
Festivalul de reconstituire istorică ”DacFest – Sub semnul lupului”, lângă Simeria / PROGRAM
Festivalul reunește în perioada 17 - 20 iuie 2025 aproximativ 350 de reenactori din țară și din străinătate, care vor aduce la viață atmosfera lumii antice prin confruntări, ritualuri, ateliere interactive, dansuri și spectacole cu foc.
Instrumentiști de renume la „Sărbătoarea Taragotului”, la Vața de Jos
Ediția a XII-a a festivalului reunește interpreți consacrați, dar și tineri taragotiști și interpreți de folclor aflați la început de carieră.
”Povești din vecini”, în inima cartierului timișorean Calea Lipovei
Duminică, începând cu ora 11.00, timișorenii se vor putea bucura de spectacole și ateliere creative pentru copii și adolescenți, momente artistice, muzică live, zone de relaxare și spații de întâlnire pentru vecini, prieteni și familii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 iulie, la Timișoara
Programul Royal Women aduce pe marele ecran patru femei regale excentrice, pe malul Begăi sunt party-uri, iar În Spatele Casei e un târg cu lucruri faine peste zi și muzică pe seară.
Expozitie de grup T40 - ”Fragmente de continuitate”, la Galeria Park
Expoziția reunește lucrări artistice diferite ca stil și formă, dar care converg în jurul ideii de identitate artistică aflată în schimbare, de memorie afectivă și de reconstrucție simbolică a cotidianului
Nedeea Românilor de Pretutindeni, o nouă ediție lângă Peștera Românești
În 26 și 27 iulie, pe Valea Fărășeștiului, va avea loc cunoscuta manifestare artistică, “Nedeea Românilor de Pretutindeni”, ajunsă la ediția cu numărul 51.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 iulie - 4 august, la Timișoara
Ziua Timișoarei aduce în centrul orașului și în alte peste 35 de spații peste 180 de evenimente, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate preferințele.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Expoziție Dumitru Gorzo „Oameni de zgură”, la Școala Pittner din Reșița
Expoziția face parte din proiectul Niște artiști și un muzeu ”închis” al Muzeului Banatului Montan și reunește lucrări noi, realizate în timpul rezidenței artistului în Reșița, inspirate de arhitectura monumentală a clădirilor industriale și a furnalelor orașului.
Ziua Timișoarei 2025 / PROGRAM
Peste 180 de evenimente gratuite, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate gusturile, în centrul Timișoarei și în alte peste 35 de locații, între 1 și 3 august.
Festivalul Theros: patrimoniu, muzică și comunitate, în cartierul Fabric din Timișoara / PROGRAM
Festivalul marchează un moment simbolic pentru oraș, prin montarea festivă a statuii alegorice a verii - Theros, a doua lucrare reconstituită din ansamblul celor patru anotimpuri ce împodobeau fațada Palatului Karl Kunz.
Events on 10 iulie 2025
Events on 30 iulie 2025
Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
luni, 15 decembrie 2025, 19:20

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor

Tarifele pentru parcare din Timișoara vor crește începând cu 1 ianuarie 2026. Consiliul Local Timișoara a decis ca majorarea TVA din vară,...

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
luni, 15 decembrie 2025, 19:12

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon

Evenimentul s-a petrecut în jurul orelor prânzului. La fața locului au intervenit o autospecială de primă intervenție și comandă, precum și...

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale
luni, 15 decembrie 2025, 19:09

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale

Consumatorii din Deva care înregistrează valori anormale ale consumului de apă vor fi înştiinţați, de săptămâna aceeasta, de compania...

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale
Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede
luni, 15 decembrie 2025, 19:03

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede

Lucrările de modernizare a drumului judeţean DJ 705A Orăştie-Costeşti-Sarmizegetusa Regia s-au încheiat cu șase luni mai devreme decât...

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede
luni, 15 decembrie 2025, 18:28

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari

Gazdele au câştigat primul set la două puncte diferenţă, la 23, pentru ca şi în al doilea act să fie vorba de echilibru, Voluntariul...

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari
luni, 15 decembrie 2025, 17:00

VIDEO | Sonia Seraficeanu, în locul unde a început aventura pe semicerc

Sonia Seraficeanu s-a întors cu bucurie în orașul care a lansat-o în handbalul mare și a dat lovitura de început a meciului din etapa a 8-a a...

VIDEO | Sonia Seraficeanu, în locul unde a început aventura pe semicerc
luni, 15 decembrie 2025, 14:06

Juridic | Contestarea facturii de energie electrică

”Pe factura primită de la Electrica Furnizare apar penalități nejustificate. De asemenea, suma facturată după regularizare este foarte mare,...

Juridic | Contestarea facturii de energie electrică
luni, 15 decembrie 2025, 12:58

Timișoara comemorează Revoluția din 1989 prin evenimente culturale, educative și ceremonii publice

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează astăzi concursul „Circuit 89”, o cursă-tip „treasure hunt” în care elevii de liceu...

Timișoara comemorează Revoluția din 1989 prin evenimente culturale, educative și ceremonii publice