Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul National de Teatru pentru Amatori / PROGRAM

13 iunie 2016 – 19 iunie 2016 @ Toată ziua – Compania D’arte organizează Festivalul Național de Teatru pentru Amatori „AMAFEST”. Festivalul are loc între 13 și 19 iunie, la Casa Tineretului din Timișoara, și va însemna o săptămână de spectacole de teatru, concerte inedite și ateliere gratuite. Festivalul se adresează trupelor de teatru și spectatorilor de toate vârstele. Zilele de marți, 13 iunie, și sâmbătă, […]

Articol de Radio Timisoara, 13 iunie 2016, 00:00 / actualizat: 15 iunie 2016, 10:53

Festivalul National de Teatru pentru Amatori / PROGRAM
Map Unavailable

Compania D’arte organizează Festivalul Național de Teatru pentru Amatori „AMAFEST”. Festivalul are loc între 13 și 19 iunie, la Casa Tineretului din Timișoara, și va însemna o săptămână de spectacole de teatru, concerte inedite și ateliere gratuite.

Festivalul se adresează trupelor de teatru și spectatorilor de toate vârstele. Zilele de marți, 13 iunie, și sâmbătă, 18 iunie, sunt dedicate trupelor de copii și liceeni atât din Timișoara, cât și din țară. În fiecare seară din perioada 13 – 18 iunie se vor juca spectacole ale trupelor de actori amatori adulți din Timișoara și din țară. Festivalul AMAFEST se va încheia duminică, 19 iunie cu o seară de concerte susținute de Viorel Ciurtin și elevii sai – concert de muzica clasica si Mădălin Luca – concert de muzica de teatru.

Festivalul cuprinde şi o secţiune de ateliere gratuite: ateliere de actorie pentru copii si liceeni sustinute de Simona Vintilă – regizor, actor și asistent universitar la Facultatea de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara, secția Actorie în limba germană; atelier de descifrare a limbajului trupului, sustinut de Mihai Dumnicăi, practicant certificat în comunicare nonverbală la Center for Body Language, trainer certificat ANRC si coach, membru Timisoara Toastmasters, absolvent la cursuri de actorie la Compania D’Arte Timișoara și a numeroase alte cursuri de dezvoltare personală; ateliere de machiaj de scenă sustinute de Mira Metzler – Make-up Artist certificat de școala americană de machiaj Make-up Designory, cu dublă calificare profesională de machior și cosmetician autorizat de Ministerul Educației. Locurile din cadrul atelierelor sunt limitate și se pot rezerva prin e-mail sau telefonic.

PROGRAM

 

LUNI – 13 IUNIE

SPECTACOL – TRUPĂ DE ADULȚI

Ora 19:00 “Aproape de …iubire “ de  John Cariani – Compania D’arte

 

MARȚI – 14 IUNIE

SPECTACOLE – TRUPE DE LICEENI

Ora 17:00 “Viaţa ca o poveste” de Sînziana Popescu  – Trupa “CUFĂRUL CU MĂŞTI” – Liceul Teoretic Recaș, Timiș

Ora 17:35 „Lectia de viață” de Dan Mihăescu –  Trupa de teatru „ARCADIA” Colegiul Tehnic I.C.Bratianu

Ora 18:00 „Doctori de femei” de Georges Feydeau – Liceul Teoretic  „Grigore Moisil” Timișoara

Ora 19:00 ” Tara lui Gufi” adaptare după Matei Vișniec – Trupa „În pom” – Asociația culturală „Pentagon” – Timișoara

Ora 20:10 “Gaitele” de Al. Kiritescu – Trupa “ASLANEȘTII” – Colegiul Național “Ana Aslan” Timișoara

 

MARTI – 14 IUNIE

ATELIERE GRATUITE DE ACTORIE PENTRU LICEENI

„Statut superior versus statut inferior în jocul scenic”

Susținute de Simona Vintilă – regizor, actor și asistent universitar – UVT, Facultatea de Muzică și Teatru, secția Actorie în limba germană

Orele 17:00 – 19:00

Orele 19:00 – 21:00

Număr maxim de participanți: 10 persoane

 

MIERCURI – 15 IUNIE

SPECTACOL – TRUPĂ DE ADULȚI

Ora 19:00 “Orchestra Titanic” de Hristo Boytchev – Compania D’arte

 

JOI – 16 IUNIE

SPECTACOL – TRUPĂ DE ADULȚI

Ora 19:00 “Colonelul şi păsările” de Hristo Boytchev – Compania D’arte

 

VINERI – 17 IUNIE

SPECTACOL – TRUPĂ DE ADULȚI

Ora 19:00 “Omul din care a fost extras răul” de Matei Vişniec – Compania D’arte

 

VINERI – 17 IUNIE

ATELIER GRATUIT  PENTRU ADULȚI – COMUNICARE NONVERBALĂ

Ora 19:00 –  “LIMBAJUL TRUPULUI”

Susținut de Mihai Dumnicăi –  Practitioner certificat în comunicare nonverbală la Center for Body Language, trainer certificat ANRC și coach, membru Timișoara Toastmasters, absolvent  cursuri de actorie la Compania D’Arte Timișoara.

Număr maxim de participanți: 50 persoane


SÂMBĂTĂ – 18 IUNIE

ATELIERE GRATUITE PENTRU ADULȚI – MACHIAJUL DE SCENĂ

Ora 9:00 – Bazele machiajului de scenă

Susținut de Mira Metzler – Make-up Artist certificat de școală americană de machiaj Make-up Designory, cu dublă calificare profesională de machior și cosmetician autorizat de Ministerul Educației

Număr maxim de participanți: 5 -7 persoane

Ora 11:00 – Construcția personajului prin machiaj

Sustinut de Mira Metzler – Make-up Artist certificat de școală americană de machiaj Make-up Designory, cu dublă calificare profesională de machior și cosmetician autorizat de Ministerul Educației –   Atelierul se adreseză persoanelor care au cunoștințe de bază de  machiaj, indiferent de vârstă sau de sex.

Număr maxim participanți: 20 persoane


SÂMBĂTĂ – 18 IUNIE

SPECTACOLE – TRUPE DE COPII

Ora 12:00 „În dușmănie” de  Gheorghe Garda – Trupa „HUGHEDI” – Școala Gimnazială Giulvăz, Crai Nou – Timiș

Ora 12:15  „Ană dragă” – autor necunoscut – Trupa „MĂRIILE” – Școala Gimnazială Giulvăz, Crai Nou – Timiș

Ora 12:30  “Vreme trece, vreme vine” de  Prof. BUHNĂ TIBERIU – Trupa “L´OMBELLICO DEL MONDO”  – Școala Gimnaziala Nitchidorf – Timis

Ora 12:50  “Soacra cu trei nurori” de Ion Creangă  – Trupa “VRAJA VORBEI” – Şcoala Gimnazială Tomnatic  – Timiș

Ora 13:30 „La școală … printre pauze” dramatizare după Mircea Sântimbreanu și Iuliu Rațiu – Compania D’arte – Timișoara

Ora 14:30 “Jurnalul unei puștoaice”de Rachel Renne Russell – Trupa ”HYPERION” – Școala Populara de Arte și Meserii – Pitești

Ora 14:50 “Rugăciunea elevului “ Trupa ”HYPERION” – Școala Populară de Arte și Meserii – Pitești

 

SÂMBĂTĂ – 18 IUNIE

ATELIER GRATUIT DE ACTORIE PENTRU COPII 

Ora 12:30 – „Autocunoaștere și socializare prin forme teatrale” – dedicat copiilor cu vârste între 9-14 ani

Susținut de Simona Vintilă – regizor, actor și asistent universitar – UVT, Facultatea de Muzică și Teatru, secția Actorie în limba germană

Număr maxim participanți: 10 copii


SÂMBĂTĂ – 18 IUNIE

SPECTACOLE – TRUPE DE LICEENI

Ora 15:00 „Five o’clock” de I.L. Caragiale – Trupa ”HYPERION” – Pitești

Ora 15:15 „O noapte furtunoasa” de I.L. Caragiale (fragm.)   – Trupa ”HYPERION” – Pitești

Ora 15:30 „O noapte furtunoasa” de I.L. Caragiale (fragm.)  – Trupa ”HYPERION” – Pitești

Ora 15:45 „Împăiaţi-vă iubiţii” de Teodor Mazilu – Trupa ”HYPERION” – Pitești

 

SÂMBĂTĂ – 18 IUNIE

ATELIER GRATUIT DE ACTORIE PENTRU LICEENI

Ora 15:00 – „Statut superior versus statut inferior in jocul scenic”

Susținut de Simona Vintilă – regizor, actor și asistent universitar – UVT, Facultatea de Muzică și Teatru, secția Actorie în limba germană

Număr maxim de participanți: 10 persoane

 

SÂMBĂTĂ – 18 IUNIE

SPECTACOLE – TRUPE DE ADULȚI

Ora 16:30 – “Dl. Goe” de  I.L. Caragiale – Trupa “COŢOFENII” –  Braşov

Ora 18:00  – “Noi învârtim pământul” de Oleg Bogaev – Compania D’arte

Ora 20:00 – “Steaua fără nume” de Mihail Sebastian  – Trupa ” BRAȘOVENII” –  Braşov

Ora 22:00 – Scenete ale Marilor Actori Romani – Trupa „Acting Monkeys” – Cluj Napoca

 

DUMINICĂ – 19 IUNIE

CONCERTE

ora 18:00 – Concert Viorel Ciurtin & elevii – muzică clasică

ora 20:00 – Concert Mădălin Luca – muzică de teatru

INTRAREA LA FESTIVAL ESTE LIBERĂ

AMAFEST a fost creat cu scopul susținerii și promovării teatrului pentru amatori din România. Teatrul de amatori este o formă de manifestare artistică, precum şi o metodă de educaţie nonformală, un mijloc de formare şi dezvoltare personală, care poate fi accesat la orice vârstă, de către oricine.

Mai multe detalii despre festival puteți să găsiți accesând https://www.facebook.com/AMAFEST.FESTIVAL/.

Acţiune cofinanţată de Consiliul Judeţean Timiş

Acest eveniment susține programul CHECK-OUTimișoara prin care, timp de 1 an, orașul nostru este Capitala Tineretului din România.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
5
7
9
10
25
26
28
1
2
3
The Glowing Garden, o oază de lumină și culoare la Iulius Town
Un parc magic, pentru toată familia, cu 170 de instalații luminoase, care recreează tradiționalele felinare chinezești de Anul Nou.
Programul lunii februarie al Teatrului Maghiar Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Expoziția ”Fără cuvinte” a tânărului artist Florin-Alexandru Preda
Artistul aduce în lucrările sale aspecte ale cotidianului sub forma plăcerii sau spaimei, transpunând pe pânză idealul și bucuria de a trăi, precum și tristețea și transformările lumii sale reale contemporane.
Programul lunii februarie al Filarmonicii Banatul din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie al Operei Române Timișoara
Otello, Țara surâsului, Giselle, Văduva Veselă, Contesa Maritza și Madama Butterfly se află printre spectacolele lunii.
Programul lunii februarie al Teatrului Național Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie al Teatrului German din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie la Teatrul pentru Copii și Tineret ”Merlin”
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie la Teatrul ”Regina Maria” din Oradea – Trupa Iosif Vulcan
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 6 – 12 februarie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu filme unul și unul, cu petreceri și lansări de carte, întâlniri cu autori interesanți, spectacole de teatru. La Kunsthalle sunt ultimele zile din „Răsucirea”, o expoziție cu poveste, iar la Muzeul Național de Artă puteți face o incursiune fascinantă în lumea Suzanei Fântânariu. 
Programul evenimentelor în februarie la Biblioteca Județeană Arad
În programul lunii - lansări de carte, școala altfel, lecturi interactive, vernisajul unei expoziții cu obiecte de inspirație tradițională lucrate manual.
Expoziția „Gărâna 2023 – Simpozion de Artă Contemporană”
Expoziția reunește aproximativ 50 de lucrări de pictură și sculptură aparținând unor artiști din țară, dar și din străinătate, artiști consacrați, dar și la început de drum, pentru care atelierul de creație de la Gărâna reprezintă inspirație, relaționare și conectare.
Anton Bruckner 200 – Capodopere corale și organistice, la Arad
Concertul se bucură de participarea extraordinară a organistului Steffen Schlandt, de la Biserica Neagră Brașov.
Expoziția „Răsucirea. 5 niveluri pentru edificarea Banatului Etern” la Kunsthalle Bega
Un proiect interdisciplinar care își propune cartografierea palierelor simbolice pe care cultura Banatului (istoric) le-a acumulat în timp.
”Gală de operă”, spectacol extraordinar la Opera din Timișoara
În program, lucrări din creația compozitorilor: Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Charles Gounod, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Umberto Giordano, Pietro Mascagni.           
Expoziția „Timișoara, în acuarelele Cristinei Renard”
Foarte detaliate, pline de farmec, acuarelele seamănă mai degrabă cu desenele de arhitectură și redau orașul și trecătorii în diferite momente și anotimpuri. Piața Unirii, Piața Operei și canalul Bega sunt locurile care apar cel mai des în picturile artistei.
Expoziție de obiecte lucrate manual de inspirație tradițională, la Biblioteca Județeană Arad
Expoziția cuprinde produse unicat, precum coliere de mărgele inspirate din portul popular, brățări rafinate, cercei în culori vii si luminoase, accesorii din piele naturală cu motive tradiționale și modelele de cusătură atent alese și stilizate, aducând frumusețea tradiției în zilele noastre.
Evenimentele culturale ale săptămânii 13 - 19 februarie
13 februarie 2024 - 19 februarie 2024    
Toată ziua
În această săptămână sunteți invitați să descoperiți noi spații culturale, filme în premieră și un vernisaj muzical.
Tenorul Ştefan von Korch, invitat în ”Văduva veselă” pe scena Operei din Timişoara
Despre prezenţa în rolul Camille de Rosillon la Opera Română din Timişoara, Ştefan von Korch mărturiseşte: “Prezenţa în faţa publicului Operei din Timişoara e o încântare şi o onoare, iar o nouă versiune a rolului pe care l-am jucat în mai multe variante regizorale la Iaşi şi Cluj este desigur o provocare pe care o accept cu plăcere.”
O nouă ediție Expo Mobila, la Timișoara
Veți putea achiziționa, la preturi de producător, mobilier din lemn masiv, accesorii, bucătării, dormitoare, sufragerii, livinguri, canapele și fotolii, biblioteci, saltele, decoraţiuni pentru amenajările interioare şi exterioare, produse de curățenie și altele.
Se redeschide librăria Cărturești de pe strada Mercy
Odată cu redeschiderea librăriei, apare și prima bere Cărturești, hamei x condei,  în stoc limitat, inspirată de tradiția berii din oraș și de povestea lui Florimund de Mercy, la inițiativa căruia au fost pus bazele primelor fierbătorii de bere din Timișoara.
Concert simfonic la Filarmonica Banatul. Dirijor: Radu Paponiu
Solistul concertului va fi violonistul Florin Iliescu, solist în Rezidență al Filarmonicii Banatul Timișoara în Stagiunea 2023/24.
”Madama Butterfly” de Giacomo Puccini, la Opera din Timișoara
”Madame Butterfly” este prima incursiune a lui Puccini în lumea exotismului. Încărcată de procedee provocatoare, acestea îl introduc pe auditor într-o cromatică delicată, ajutându-l să ia parte pe rând la trăirile eroinei, la încercările ei de a transcende regulile perfide ale unei societăţi care o condamnă pentru ambiţia de a-şi înfrânge destinul.
Tur Masonic în Banat, organizat de Asociația Culturală Ariergarda
O incursiune inedită și captivantă în misterele masoneriei din Banat, intr-o excursie de o zi în Timișoara, Arad și Lipova.
Musicalul ”Micuța Dorothy” la Opera din Timișoara
”La prima impresie, Dorothy poate părea doar un copil, dar e un copil care înfruntă multe. Iar dacă în continuare nu-i recunoști povestea, este pentru că drumul înapoi la copilărie, la tine însuți, este mereu lung și întortocheat, presărat cu obstacole la tot pasul, magicieni, vrăjitoare și maimuțe înaripate.”, spune regizorul Ștefan Munteanu.
Concert Riff – Acoustic Shock în sala Teatrului Merlin
Concertul ”RIFF - Acoustic Shock” este o provocare atât pentru spectatori, cât și pentru membrii grupului, care au inovat sunetul, au reorchestrat piesele, căutând culoarea și nuanțele potrivite fiecărei melodii.
Evenimentele săptămânii 20 – 26 februarie  2024
Vine, vine primăvara! Și-n cultura de la Timișoara  Ne pregătim de un an cultural interesant, iar primii bani așteaptă deja proiectele cele mai faine. Până [...]
Salonul Industriei Ușoare, prima ediție din acest an, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Recital cameral în Sala Auditorium a UPT
Recital va fi susținut de Rebecca Tajo – flaut, Luminița Burcă – vioară și Roxana Ardeleanu – pian.
"Asimpotmatic", un film realizat de Timișoara Film Society
Cu scene filmate în diverse locații din Timișoara, Sasca Montană, Peciu Nou și Giroc, acest proiect aduce pe marele ecran nu doar o poveste captivantă, ci și frumusețea și autenticitatea regiunii Banat.
Cadouri unice pentru cei dragi la Harababura Fair
Timp de trei zile, veți găsi la Harababura Fair piese vestimentare, accesorii și bijuterii, ilustrații și cărți, produse locale.
„Sărutul morții”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
„O carte a suferinței, a victoriei împotriva morții, scrisă cu har, cu înțelepciune și cu o vie inteligență, încercând, totodată, să răspundă la marile întrebări pe care ni le punem cu toții, în efemera noastră existență, pe o planetă supusă atâtor și atâtor incertitudini”. (Dumitru Constantin-Dulcan)
Spectacol extraordinar de Dragobete cu violoncelistul Răzvan Suma, la Timișoara
Spectacolul-concert „Liragobete” va fi susținut de orchestra de cameră „Lira”. Alături de violoncelistul Răzvan Suma, va fi invitat și poetul Constantin Romulus Preda.
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 februarie - 4 martie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu teatru, operă, concerte la Filarmonică, expoziții cu tot cu tururi ghidate și multe petreceri.
Documentarul „Timebox” deschide seria proiecțiilor Club fARAD
Filmul prezintă un portret al tatălui regizoarei filmului, Nora Agapi, profesorul Ioan-Matei Agapi, fotograf și cameraman din Iași, deținător al unei colecții unice de filme și fotografii care documentează aproape 50 de ani din istoria orașului.
Ioan Popovici lansează EP-ul de debut alături de Melting Dice
Acesta este primul material discografic în format fizic pe care Ioan Popovici îl pune la dispoziția fanilor de când proiectul se prezintă în această formulă, astfel că show-ul va cuprinde mai multe surprize.
Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad
Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului.
Programul lunii martie al Teatrului Național Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Filarmonicii ”Banatul” din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Events on 13 februarie 2024
Events on 15 februarie 2024
Events on 18 februarie 2024
Events on 19 februarie 2024
Events on 20 februarie 2024
Events on 22 februarie 2024
Events on 27 februarie 2024
Events on 2 martie 2024
Anchetă internă la Spitalul Municipal Timișoara, după apariția unor imagini cu angajați în echipament medical pe stradă
luni, 3 noiembrie 2025, 17:31

Anchetă internă la Spitalul Municipal Timișoara, după apariția unor imagini cu angajați în echipament medical pe stradă

O anchetă internă a fost demarată la Spitalul Municipal Timișoara, după ce în mediul online au apărut imagini cu angajații unității...

Anchetă internă la Spitalul Municipal Timișoara, după apariția unor imagini cu angajați în echipament medical pe stradă
Piața chiriilor, mai puțin dinamică. Temerile economice temperează mobilitatea chiriașilor
luni, 3 noiembrie 2025, 17:22

Piața chiriilor, mai puțin dinamică. Temerile economice temperează mobilitatea chiriașilor

Piața chiriilor a fost mai puțin dinamică în 2025, față de anii precedenți. Specialiștii în imobiliare atrag atenția că măsurile fiscale...

Piața chiriilor, mai puțin dinamică. Temerile economice temperează mobilitatea chiriașilor
Argint al Alesiei Sferlea la Cupa României
luni, 3 noiembrie 2025, 14:26

Argint al Alesiei Sferlea la Cupa României

Turneul s-a desfășurat în București, iar Alesia Sferlea (CSM Arad) a obținut cel mai bun rezultat dintre toți sportivii cluburilor menționate....

Argint al Alesiei Sferlea la Cupa României
La vreme de toamnă, joc și cântec cu Ansamblul “Doina Timișului”
luni, 3 noiembrie 2025, 12:36

La vreme de toamnă, joc și cântec cu Ansamblul “Doina Timișului”

Joi, 6 noiembrie de la ora 18:30, publicul timișorean este invitat în sala de spectacole a Casei Studenților din Timișoara. Sub genericul...

La vreme de toamnă, joc și cântec cu Ansamblul “Doina Timișului”
luni, 3 noiembrie 2025, 10:34

Cel mai mare angajator din zona orașului arădean Ineu ar urma să închidă fabrica de componente auto

Fabrica de componente auto Aptiv, cel mai mare angajator din zona Ineu, ar urma să se închidă din luna decembrie. Autoritățile locale...

Cel mai mare angajator din zona orașului arădean Ineu ar urma să închidă fabrica de componente auto
luni, 3 noiembrie 2025, 09:59

Juridic | Care sunt drepturile angajatului în perioada de probă?

”Am fost angajată recent și sunt în perioada de probă. Aș vrea să știu ce drepturi am în această etapă. Pot fi concediată fără...

Juridic | Care sunt drepturile angajatului în perioada de probă?
luni, 3 noiembrie 2025, 08:40

În Arad a început montarea luminițelor de Crăciun. Decorațiuni refolosite pentru economii

În Arad a început instalarea ghilandelor luminoase de pe Bulevardul Revoluție din centrul orașului. Târgul de Crăciun va avea loc simultan în...

În Arad a început montarea luminițelor de Crăciun. Decorațiuni refolosite pentru economii
luni, 3 noiembrie 2025, 06:23

Trasee modificate pentru mai multe autobuze STPT

În perioada 3 – 9 noiembrie, între orele 23.00 și 6.00, circulația rutieră și pietonală este închisă pe strada Gheorghe Lazăr pentru...

Trasee modificate pentru mai multe autobuze STPT