Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!

15 iulie 2026 – 19 iulie 2026 @ 18:30 –

Trei filme clasice restaurate şi o serie de proiecţii speciale în aer liber fac parte din selecţia celei de-a 13-a ediţii a Festivalului Ceau, Cinema!, care va avea loc între 15 şi 19 iulie la Timişoara.

Articol de Dana Florea, 15 iulie 2026, 18:30

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!

Trei mari filme de patrimoniu vor fi proiectate în versiuni restaurate 4K, la Cinema Timiş. La 30 de ani de la premieră, Ceau, Cinema! prezintă „Pusher” (1996), debutul furios al regizorului danez Nicolas Winding Refn. Cinefilii vor putea să vadă şi thrillerul erotic spaniol „Matador” (1986) de Pedro Almodóvar, la patru decenii de la lansare.

Secţiunea de clasice cuprinde de asemenea „Omul care ucide” („Peeping Tom”, 1960), filmul britanic cult realizat de Michael Powell. Celebra peliculă a inspirat afişul Ceau, Cinema! din acest an, realizat de artista timişoreană Andreea Dumuţa.

În „Pusher”, un traficant de droguri (Kim Bodnia) devine din ce în ce mai disperat după ce o afacere eșuată îl lasă cu o datorie mare față de un baron al drogurilor nemilos (Zlatko Buric). Din distribuție face parte şi Mads Mikkelsen, aflat la debut.

„Matador” are ca protagonist un fost toreador campion care acum conduce o școală de coride. În căutarea unor senzații tot mai intense, își alimentează obsesiile urmărind videoclipuri sadice. O avocată fascinată de el își găsește plăcerea în seducție și crimă, omorând bărbați în momentul orgasmului cu ajutorul unei agrafe de păr. Destinele celor doi par inevitabil legate.

Filmul va fi proiectat la Ceau, Cinema! cu sprijin de la Ambasada Spaniei la Bucureşti şi Institutul Cervantes.

„Peeping Tom” este una dintre capodoperele cinematografiei. O peliculă controversată la vremea ei, dar care a devenit cu timpul un adevărat film-cult, un thriller horror apreciat de generaţii de cinefili. Un tânăr ucide femei, folosind o cameră de filmat pentru a le înregistra expresiile de teroare înainte de moarte.

Proiecţia va fi urmată de o discuţie cu criticul de film Andrei Rus. Cu această ocazie, în parteneriat cu Cărtureşti Timişoara, va fi lansată şi celebra carte de cinema „Istoria filmului. O introducere” (Vellant & UNATC Press, 2024) de Kristin Thompson, David Bordwell și Jeff Smith, a cărei traducere în limba română a fost iniţiată şi coordonată de Andrei Rus.

De asemenea, cunoscutul critic de film va curatoria şi va prezenta special pentru Ceau, Cinema! un program de videoclipuri de pe TikTok, într-o proiecţie în aer liber pe terasa de la Cinema Studio, sub titlul „Febra TikTok”.

Tot la capitolul filme recuperate, Ceau, Cinema! va proiecta, în premieră la Timișoara, versiunea remasterizată a filmului „Dolce far niente” (1998) al lui Nae Caranfil.

Filmul urmărește doi ani din viața tânărului Stendhal în Italia. Cunoscut încă sub numele de Henri Beyle, viitorul scriitor duce o existență rătăcitoare, căutându-și locul în lume și sensul propriei vieți. În timpul călătoriilor sale îi întâlnește pe celebrul compozitor Rossini și pe tânăra văduvă Giuseppina, de care se îndrăgostește. O poveste plină de umor și melancolie despre iubire, trădare, maturizare și complexitatea relațiilor umane.

Coproducţie România, Italia, Franţa şi Belgia şi prezentat la festivalurile de la Namur şi Karlovy Vary, filmul are în distribuţie actori europeni celebri precum François Cluzet, Isabella Ferrari, Margherita Buy, Giancarlo Giannini şi Pierfrancesco Favino.

„Dolce far niente” va fi prezentat într-o proiecţie open-air, cu intrare liberă, în Parcul Regina Maria, care înlocuieşte în acest an tradiţionala Piaţă Traian, aflată în proces de modernizare.

În Parcul Regina Maria vor fi prezentate de asemenea câteva filme europene noi pentru publicul larg, sub tema „Cinema dezlănţuit”, precum „Crima de la etajul 3” („Le crime du 3e étage”, 2026), un thriller comedie realizat de francezul  Rémi Bezançon şi cu Gilles Lellouche şi Laetitia Casta în distribuţie, şi comedia neagră daneză „Ultimul viking” („The Last Viking”, 2025) de Anders Thomas Jensen şi cu Mads Mikkelsen şi Nikolaj Lie Kaas pe afiş.

În „Crima de la etajul 3”, un cuplu obișnuit începe să-și spioneze vecinii din simplă curiozitate, însă ceea ce pare la început un joc inofensiv se transformă rapid într-o investigație pe cât de comică, pe atât de periculoasă. Pe măsură ce granița dintre realitate și ficțiune devine tot mai neclară, cei doi se trezesc implicați într-un mister plin de răsturnări de situație.

În „Ultimul viking”, Anker este eliberat după 14 ani de închisoare pentru jaf. Fratele său, Manfred, este singurul care știe unde sunt ascunși banii, însă o boală care îi afectează memoria îl face incapabil să își mai amintească locul. Împreună, cei doi pornesc într-o călătorie neașteptată — nu doar pentru a recupera banii, ci și pentru a descoperi cine sunt cu adevărat.

Spectatorii de la proiecţiile în aer liber din Parcul Regina Maria, grupate în secţiunea Cine-picnic, sunt invitaţi să vină cu propriile pături de stat pe iarbă. În caz de vreme nefavorabilă, proiecţiile se anulează.

Mai multe informaţii pot fi găsite pe ceaucinema.ro, precum şi pe paginile de Facebook şi Instagram ale festivalului.

Abonamentul pentru festival poate fi achiziţionat online, la preţul de 200 lei. El asigură acces la toate proiecţiile din festival, cu rezervarea prealabilă a locului.

Ceau, Cinema! este un festival dedicat filmului european, organizat de Asociaţia Pelicula Culturală.

Pagina evenimentului.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
4
7
8
10
15
20
21
28
29
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie
De la activități în Parcul Copiilor până la spectacole și premiere dedicate celor mici, Timișoara pregătește un program variat pentru Ziua Copilului. Evenimentele organizate de 1 Iunie includ ateliere, spectacole de teatru, concerte și momente interactive pentru întreaga familie.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iunie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programul lunii iunie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
3 iunie 2026 - 28 iunie 2026    
ore diverse
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Expoziția de modelism și istorie feroviară la Arad
Locomotive în miniatură, diorame impresionante și povești despre lumea fascinantă a trenurilor îi așteaptă pe vizitatori la expoziția internațională „Călătorie cu trenul la Arad”. Evenimentul promite, timp de trei zile, o călătorie captivantă prin istoria și universul transportului feroviar.
Make it! Race it! Recycle it! – concurs de ambarcațiuni din materiale reciclate pe Bega, la ediția aniversară
Malul Begăi din zona Parcului Alpinet găzduiește sâmbătă, 6 iunie, cea de-a 10-a ediție a competiției Make it! Race it! Recycle it!. Echipaje creative vor concura cu ambarcațiuni construite din materiale reciclabile, într-un eveniment dedicat protecției mediului, care include curse pe apă, ateliere pentru copii, muzică live și activități interactive pentru public.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Color the Village 2026 ajunge în localitatea Macedonia
11 iunie 2026 - 13 iunie 2026    
ore diverse
Sute de voluntari vor reface în luna iunie, în doar trei zile, 30 de fațade din satul timișean M;acedonia. Color the Village a ajuns la a opta ediție și are loc, în fiecare an, într-un sat din Banat, alternativ din județele Timiș și Caraș-Severin.
Launmomentdat în parc 2026: muzică, artă și film în Parcul Regina Maria din Timișoara
Ediția a noua aduce la Timișoara artiști în premieră, colective internaționale și proiecte multidisciplinare care explorează granițele dintre electro, techno, house, bass, jazz și sunete experimentale.
Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM
Festivalul „Zilele Veverițelor” revine la Buziaș în perioada 13–14 iunie 2026, cu două zile dedicate gastronomiei tradiționale și atmosferei de sărbătoare. Programul include și îndrăgitul concurs gastronomic „Cele mai bune sarmale din Banat”, una dintre atracțiile principale ale evenimentului.
”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara
Spectacolul „Adriana Lecouvreur” de Francesco Cilea revine duminică, 14 iunie 2026, de la ora 18:00, pe scena Operei Naționale Române din Timișoara. Distribuția reunește debutul sopranei Lăcrimioara Cristescu în rolul titular și participarea tenorului Carlo Ventre, unul dintre invitații de marcă ai serii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care oferă perspective diferite asupra artei sunetelor, de la recitaluri camerale și proiecte interdisciplinare până la repertoriul simfonic de referință.
„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți
Asociația Culturală In Ars Veritas lansează proiectul „Brâncuși inspiră poezie”, dedicat tinerilor din vestul și centrul țării. Inițiativa, organizată în contextul Anului Constantin Brâncuși, le oferă tinerilor șansa de a participa la ateliere de istoria artei și scriere creativă și de a publica într-un volum colectiv.
Flight Festival 2026: „Endless Flight” aduce artiști internaționali și o experiență extinsă la Timișoara
Timp de trei zile, Flight Festival 2026 transformă Muzeul Satului Bănățean într-un aeroport imaginar al muzicii, tehnologiei și educației. Publicul este invitat într-un univers inspirat de marile destinații ale lumii și construit în jurul ideii de învățare prin descoperire și divertisment.
Noua Expoziție de Istorie a Aradului și-a deschis porțile la Complexul Muzeal Arad
De la Evul Mediu până la Marea Unire, noua expoziție permanentă a Complexului Muzeal Arad prezintă opt secole de istorie prin piese de patrimoniu de excepție și tehnologii interactive.
Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii
Platforma Indie Box a deschis înscrierile pentru „Academia de Plutire: Misiunea Gravity Break”, o rezidență de co-creație dedicată familiilor cu copii cu vârste între 7 și 12 ani. Programul gratuit invită participanții să descopere apa ca instrument de relaxare, conectare și gestionare a stresului, prin sesiuni de mișcare în apă și ateliere creative.
”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
Lansarea volumului „Exotism, alteritate și identitate: romii în pictura românească din secolul al XIX-lea până în perioada interbelică”, semnat de prof. dr. Gabriel Sala, face parte din proiectul educațional „Chipuri, identități și destine”, dedicat promovării incluziunii romilor prin educație culturală și dialog intercultural.
Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live
Pe parcursul a patru seri consecutive, patru filme mute europene vor fi prezentate în patru cinematografe din oraș- Cinema Victoria, Cinema Studio, Cinema Johnny și Cinema Timiș- acompaniate de muzică live originală interpretată de artiști și muzicieni contemporani.
Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
Aproximativ 70 de colecționari din România, Serbia, Polonia și Bulgaria vor participa, în perioada 26–28 iunie, la Congresul Național de Insignografie și la Expoziția Colectivă de Insigne de la Timișoara, eveniment care marchează și 50 de ani de la prima reuniune națională a colecționarilor organizată în oraș.
BOS.CHETĂ.REALĂ. - prima ediție a petrecerii caritabile pentru Asociația Poli
Fondurile strânse vor sprijini animalele aflate în nevoie și dezvoltarea unei ambulanțe mobile pentru intervenții.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie - 7 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Festivalul Inimilor 2026 aduce la Timișoara ansambluri și artiști din 13 țări / PROGRAM
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează, în perioada 1-5 iulie 2026, cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor, cel mai important festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai reprezentative evenimente de profil din Europa.
IRIS, Irina Rimes, The Motans și Mira, pe scena Festivalului Berii Arad 2026 / PROGRAM
Unul dintre cele mai longevive festivaluri de bere din România revine la începutul lunii iulie. Între 2 și 5 iulie 2026, Festivalul Berii Arad își schimbă pentru prima dată locația și se mută pe Aeroportul Arad, unde organizatorii pregătesc patru zile de muzică, distracție și spectacole cu peste 40 de artiști.
Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT
Evenimentul se adresează studenților interesați de oportunitățile profesionale de după facultate. Participanții vor putea dialoga cu profesioniști din administrație, jurnalism, antreprenoriat și mediul de business despre alegeri de carieră, schimbări de direcție și perspective pentru viitor.
„Stories on Wheels” ajunge la Lenauheim: o nouă tură pe bicicletă, printre povești și istorie
Proiectul își propune să aducă în prim-plan poveștile comunităților din vestul județului Timiș și să demonstreze că patrimoniul local poate fi descoperit într-un mod activ, pe două roți, transformând fiecare oprire într-o experiență de învățare și dialog.
Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara
Sacramento Youth Orchestra din Statele Unite va susține duminică, 5 iulie, un concert simfonic la Sala Capitol din Timișoara. Evenimentul face parte din turneul european al ansamblului și este organizat de Filarmonica Banatul.
Events on 5 iunie 2026
Events on 11 iunie 2026
caravana tiff 2026 la timisoara iulius town
Film, Foto vineri, 24 iulie 2026, 20:00

Caravana TIFF aduce trei seri de cinema în aer liber la Timișoara

24 iulie 2026 - 26 iulie 2026 @ 20:00 - Cele mai apreciate filme din selecția TIFF pot fi văzute la Timișoara, în perioada 24–26 iulie, în...

Caravana TIFF aduce trei seri de cinema în aer liber la Timișoara
visit timisoara
Film, Foto marți, 21 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 21 – 27 iulie, la Timișoara

21 iulie 2026 - 27 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 21 – 27 iulie, la Timișoara
filme de autor contemporane
Film, Foto sâmbătă, 25 iulie 2026, 21:30

Salon des Refusés aduce la Timișoara filme de autor contemporane

25 iulie 2026 - 26 iulie 2026 @ 21:30 - Salon des Refusés, program dedicat filmelor de autor contemporane care au rămas în afara distribuției...

Salon des Refusés aduce la Timișoara filme de autor contemporane
visit timisoara
Film, Foto marți, 14 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara

14 iulie 2026 - 20 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara
Film, Foto miercuri, 15 iulie 2026, 00:00

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ ore diverse - Sub genericul „Cinema dezlănțuit”, cea de-a 13-a ediție a festivalului Ceau, Cinema! aduce la...

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM
Film, Foto marți, 7 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara

7 iulie 2026 - 13 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara
Film, Foto marți, 30 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara

30 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara
Film, Foto sâmbătă, 4 iulie 2026, 19:00

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad

4 iulie 2026 - 5 iulie 2026 @ 19:00 - Centrul Cultural din Cenad găzduiește, în 4 și 5 iulie, o nouă ediție a „Ars Electronica Animation...

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad