Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Filme premiate și masterclass de actorie, la Les Films de Cannes à Timișoara 2025 / PROGRAM

23 octombrie 2025 – 26 octombrie 2025 @ 19:00 –

Timp de patru zile, pasionații de cinema vor vedea pe marele ecran filme premiate la Festivalul de la Cannes din acest an, multe dintre ele în premieră în România, dar și filme-eveniment de la festivaluri relevante din Europa.

Articol de Dana Florea, 23 octombrie 2025, 19:00

Filme premiate și masterclass de actorie, la Les Films de Cannes à Timișoara 2025 / PROGRAM

Când

23 octombrie 2025 - 26 octombrie 2025    
19:00

Unde

Cinema Timiș
Piața Victoriei 7, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Timișoara devine, timp de patru zile, locul de întâlnire al cinefililor care vor putea vedea cele mai aclamate filme de la Cannes 2025. În perioada 23 – 26 octombrie, Festivalul Les Films de Cannes à Timișoara aduce în premieră titluri premiate, regizori de top, proiecții speciale dar și evenimente dedicate industriei de film, cu masterclassuri curatoriate de invitați relevanți pentru industrie.

Sentimental Value, câștigătorul Grand Prix, în deschidere la Cinema Timiș

Sentimental Value, regizat de Joachim Trier și câștigător al Grand Prix, deschide festivalul joi, 23 octombrie, ora 19.00, la Cinema Timiș. Filmul urmărește povestea unui regizor care explorează o dramă personală legată de casa familiei sale. Cu Renate Reinsve, Stellan Skarsgård și Elle Fanning, filmul dezvăluie cum trecutul și arta pot aduce reconciliere într-o familie marcată de distanțe emoționale, oferind o reflecție sensibilă despre iubire și moștenire.

Publicul va avea ocazia să intre în dialog direct cu regizorul Joachim Trier într-o sesiune specială de Q&A, transmisă pe Zoom, imediat după proiecție.

Față în față cu invitații Les Films de Cannes

Regizorul islandez Hlynur Pálmason va fi prezent la Les Films de Cannes à Timișoara și se va întâlni cu publicul după proiecția celui mai nou film al său, The Love that Remains, care a făcut parte din secţiunea Cannes Première. Un an din viața unei familii se scurge între momente jucăușe și pline de emoție, în timp ce părinții încearcă să gestioneze despărțirea pentru a atenua impactul asupra copiilor. Filmul surprinde esența dulce-amăruie a iubirii care se stinge și a amintirilor împărtășite, pe măsură ce anotimpurile se succed.

Actorul Aleksandr Kuznetsov este invitat la festival pentru a se întâlni cu publicul timișorean după proiecția celui mai nou film în care joacă rolul principal, Two Prosecutors, în regia lui Serghei Loznița. Inclus în Competiţia de la Cannes, filmul spune povestea unui tânăr procuror, pe nume Kornev, care descoperă corupția din interiorul regimului sovietic din timpul Marii Epurări din 1937, printr-o scrisoare disperată care ajunge pe biroul său.

La Timișoara va fi prezent și Andu Radu, editorul filmului The President’s Cake, debutul regizoral al lui Hasan Hadi, premiat cu Camera d`Or la Cannes, unde a făcut parte din Quinzaine des Cinéastes. În timp ce poporul irakian luptă zilnic pentru supraviețuire sub regimul lui Saddam Hussein, o fetiță de 9 ani trebuie să-și folosească ingeniozitatea pentru a aduna ingredientele necesare pentru tortul de ziua președintelui Saddam Hussein, altfel riscă închisoarea sau chiar moartea.

Regal cannez de filme premiate

It Was Just an Accident, cel mai nou lungmetraj al cineastului iranian Jafar Panahi, distins cu Palme d’Or, explorează tema vinovăției și a adevărurilor care ies la suprafață în cele mai neașteptate momente. Povestea urmărește un șofer de taxi prins într-un accident aparent banal, care declanșează o serie de evenimente cu profunde implicații morale.

The Secret Agent, în regia lui Kleber Mendonça Filho, îl are în centrul poveștii pe Marcelo (Wagner Moura), un fost profesor care își asumă o identitate falsă în timpul dictaturii militare din Brazilia anilor ’70 pentru a-și găsi fiul. Distins cu Premiul pentru cel mai bun regizor și Premiul cel mai bun actor, The Secret Agent este o meditație vizuală despre istorie, supraviețuire și adevăr.

Sirāt, regizat de Oliver Laxe, te poartă într-o călătorie emoționantă a unui tată în căutarea fiicei dispărute. Inspirat de sensul cuvântului „sirāt” („drum” sau „direcție”), regizorul surprinde în imagini spectaculoase într-o Sahara izolată, creând o atmosferă aproape suprarealistă, care captivează și emoționează. O experiență cinematografică intensă și memorabilă recompensată ex aequo cu Premiul Juriului.

Resurrection, în regia lui Bi Gan, este o producție chineză ambițioasă din punct de vedere vizual, a cărei acțiune se petrece într-un viitor în care omenirea și-a pierdut capacitatea de a visa. Împărțit în capitole ce corespund celor cinci simțuri, filmul folosește o gamă amețitoare de stiluri cinematografice pentru a explora teme precum memoria, cinematografia și imaginația. Resurrection a câștigat Premiul Special.  

La petite dernière, regizat de Hafsia Herzi urmărește povestea unei tinere prinsă între așteptările familiei și dorința de a-și trăi viața după propriile reguli. Cu o interpretare remarcabilă ce i-a adus actriței principale, Nadia Melliti, Premiul pentru cea mai bună actriță, filmul explorează cu finețe teme precum identitatea, maturizarea și libertatea personală.

Sound of Falling, film german regizat de Mascha Schilinski și distins ex aequo cu Premiul Juriului. Povestea urmărește patru generații de femei legate de o fermă izolată, într-o narațiune fluidă care traversează decenii.

Cele mai apreciate producții ale anului

Eddington este o comedie neagră cu accente western regizată de celebrul cineast american Ari Aster. Acțiunea se desfășoară în mai 2020, în timpul pandemiei de COVID-19. Filmul se concentrează pe o luptă tensionată pentru putere între șeriful local, interpretat de Joaquin Phoenix, și primar (Pedro Pascal) în micul oraș Eddington din statul New Mexico, S.U.A.

Eagles of the Republic, regizat de Tarik Saleh, explorează tensiunea dintre minciună și adevăr prin portretizarea a două personaje opuse: George Fahmy, un mincinos patologic a cărui abilitate de a manipula îl propulsează spre succes, dar îl și expune unui risc iminent, și Dr. Mansour, întruchiparea onestității absolute.

Vie privée, semnat de Rebecca Zlotowski, dezvăluie dilemele personale ale unei renumite psihiatre care, convinsă că una dintre pacientele sale a fost ucisă, decide să investigheze pe cont propriu circumstanțele morții acesteia. Jodie Foster are rolul principal.

The Chronology of Water, debutul regizoral remarcabil al actriței americane Kristen Stewart, este despre Lidia, o tânără speranță a înotului de performanță, care fuge de abuzurile din casa ei prin intermediul unei burse în Texas. După ce pierde bursa din cauza dependenței de droguri, fata studiază sub îndrumarea lui Kesey în Oregon. Prin intermediul scrisului, al familiei și prin descoperirea de sine, ea își depășește trecutul tulbure.

The Disappearance of Josef Mengele, regizat de Kirill Serebrennikov, este un film istoric bazat pe romanul non-ficțional omonim al autorului francez Olivier Guez. Povestea urmărește viața lui Josef Mengele, cunoscut drept „Îngerul Morții” al lagărului de concentrare Auschwitz, după încheierea celui de-al Doilea Război Mondial.

Animația Amélie et la Métaphysique des tubes, creată de Maïlys Vallade și Liane-Cho Han, încântă prin povestea sa sensibilă despre o fetiță a cărei viață se schimbă brusc, pendulând între fericire și tragedie. Amélie este o fetiță belgiană născută în Japonia. Datorită prietenului ei, Nishio-san, viața este o succesiune de aventuri și descoperiri.

Managing Talents și Masterclass de actorie

La Timișoara, programul Managing Talents are loc pe 26 octombrie, între orele 12:00 – 16:00, la Cinema Studio. Înscrierile sunt gratuite și se fac completând acest formular. Termenul limită este 22 octombrie 2025. Julien Javions, câștigător al Premiului Cea mai Bună Interpretare și Cea mai Bună Regie în 2018 la 48H Film Project și fondatorul școlii de film pentru actori Maison Des Acteurs, una dintre rarele școli de actorie cu o pregătire sistematică în condiții de filmare, este mentorul Managing Talents la Timișoara.

Actorul Aleksandr Kuznetsov va fi invitat la festival pentru a susține un Masterclass despre arta actorului, sâmbătă, 25 octombrie, de la ora 16:00, la Cinema Studio. Participanții vor avea ocazia să afle direct de la un actor cu experiență internațională despre metodele studiate de acesta la GITIS – The Russian Institute of Theatre Arts sau despre diferențele dintre actoria de teatru și actoria de film și abordarea personală în construcția unui personaj.

Participarea este gratuită, iar înscrierea la Masterclass se face prin completarea formularului, până la data de 23 octombrie.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Biletele pentru cea de-a X-a ediție pot fi achiziționate online.

Pagina evenimentului.

Ediția locală Les Films de Cannes à Timișoara este un proiect cultural finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

Radio Timișoara este partener media al evenimentului.

Descoperiți și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
3
6
7
14
21
27
28
1
+
2
+
3
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 iulie, la Timișoara
Bienala Art Encounters se încheie duminică, Teatrul Thespis împlinește 60 de ani, iar în weekend, cavaleri, domnițe și turniruri ne poartă în Evul Mediu, la Festivalul Medieval al Casteluilui Huniade.
Expoziția ”DATA MUNDI [error 500]”, la Galeria Helios din Timișoara
Expoziția reunește lucrări recente de pictură în ulei, parte dintr-o serie ce reflectă o critică subtilă a societății digitale.
Expoziție de afișe alternative pentru festivalul Ceau,Cinema!, la Galeria Pygmalion
Expoziția cuprinde aproape 30 de lucrări selectate în urma concursului de afișe alternative pentru ediția 12 a Ceau, Cinema!, dedicat tinerilor între 18 și 25 de ani.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Gărâna Jazz Festival 2025 / PROGRAM
Cea de-a 29-a ediție a Gărâna Jazz Festival reunește pe scena din Poiana Lupului artiști consacrați și proiecte experimentale din peste 8 țări.
„Café Phum de Brazil” – poezie, teatru și muzică braziliană, în inima Timișoarei
Spectacolul are la bază volumul de poezii Café Phum, semnat de Dragoș Rusu – o colecție de versuri care explorează relații, trăiri și fragmente de identitate.
Conferința ”Ioan Slavici – 100 de ani de moștenire literară, jurnalistică și culturală”, la Șiria
Reputați cercetători, critici literari, istorici și jurnaliști vor analiza contribuțiile fundamentale ale lui Ioan Slavici la dezvoltarea literaturii române, a presei și a spiritului civic.
Rock la Mureș, ediția a XIII-a
În primul val de artiști anunțați pentru ediția din acest an se află Cred Că Sunt Extraterestru, Partizan, Schëppe Siwen, Anchorage, Watch Me Rise, Howl Live Wolves, Downstroy, Next Ice Age și Peek Boulevard.
Festivalul Medieval al Castelului Huniade, la Timișoara / PROGRAM
Timp de trei zile, cavaleri în armuri, domnițe cu rochii ample, meșteșugari iscusiți, trubaduri și războinici din toate colțurile Europei vor reînvia atmosfera vibrantă a unui burg medieval.
Faina Casa – Un nou sezon cultural româno-ucrainean debutează la Timișoara
Proiectul își propune să întărească dialogul intercultural româno-ucrainean prin artă participativă, gastronomie, patrimoniu și memorie colectivă.
„Povești nespuse”, un spectacol despre curaj, vulnerabilitate și puterea artei
Spectacolul aduce în fața publicului 14 confesiuni scenice puternice – monologuri construite din experiențe reale sau inspirate de traume profund cercetate, interpretate de tineri actori.
Festivalul Ceau, Cinema! 2025 / PROGRAM
Ediția a 12-a cuprinde aproape 50 de filme, atât titluri noi, care au avut premiera mondială în marile festivaluri internaţionale în ultimul an, cât şi filme clasice, prezentate în versiuni restaurate.
Festivalul de reconstituire istorică ”DacFest – Sub semnul lupului”, lângă Simeria / PROGRAM
Festivalul reunește în perioada 17 - 20 iuie 2025 aproximativ 350 de reenactori din țară și din străinătate, care vor aduce la viață atmosfera lumii antice prin confruntări, ritualuri, ateliere interactive, dansuri și spectacole cu foc.
Expoziția „Mezzotinta” la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția reunește 30 de lucrări de gravură, realizate de studenți ai Facultății de Arte și Design, Secția Grafică, realizate într-o tehnică specială și rar întâlnită, mezzotinta sau „maniera neagră”.
Instrumentiști de renume la „Sărbătoarea Taragotului”, la Vața de Jos
Ediția a XII-a a festivalului reunește interpreți consacrați, dar și tineri taragotiști și interpreți de folclor aflați la început de carieră.
Timișoara țintește sus - Concurs de darts pentru amatori, la Iulius Town
Timișoara va deveni capitala darts-ului din Europa de Est în această vară, odată cu lansarea proiectului „Timișoara țintește sus”, o inițiativă sportivă a Darts Club Timișoara.
Magia musicalului revine pe scena de la Muzeul Satului Bănățean
Asociația Teatrul de Musical Timișoara vă invită să luați parte la două spectacole care reunesc teatrul, dansul și muzica, într-o celebrare a limbii române și a mitologiei tradiționale.
”Povești din vecini”, în inima cartierului timișorean Calea Lipovei
Duminică, începând cu ora 11.00, timișorenii se vor putea bucura de spectacole și ateliere creative pentru copii și adolescenți, momente artistice, muzică live, zone de relaxare și spații de întâlnire pentru vecini, prieteni și familii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 iulie, la Timișoara
Programul Royal Women aduce pe marele ecran patru femei regale excentrice, pe malul Begăi sunt party-uri, iar În Spatele Casei e un târg cu lucruri faine peste zi și muzică pe seară.
Expozitie de grup T40 - ”Fragmente de continuitate”, la Galeria Park
Expoziția reunește lucrări artistice diferite ca stil și formă, dar care converg în jurul ideii de identitate artistică aflată în schimbare, de memorie afectivă și de reconstrucție simbolică a cotidianului
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
„Global Village” aduce în Timișoara tradiții din întreaga lume, la Iulius Town
Târgul cultural include standuri tematice unde vizitatorii vor putea explora obiecte tradiționale, articole vestimentare, suveniruri, dar și să deguste preparate specifice din peste 10 țări.
Nedeea Românilor de Pretutindeni, o nouă ediție lângă Peștera Românești
În 26 și 27 iulie, pe Valea Fărășeștiului, va avea loc cunoscuta manifestare artistică, “Nedeea Românilor de Pretutindeni”, ajunsă la ediția cu numărul 51.
Parada Clătitelor 2025, la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 24-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Sanda Ladoși, Alexandru Anghel, Puiu Codreanu și Alexandru Pop.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 iulie - 4 august, la Timișoara
Ziua Timișoarei aduce în centrul orașului și în alte peste 35 de spații peste 180 de evenimente, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate preferințele.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Expoziție Dumitru Gorzo „Oameni de zgură”, la Școala Pittner din Reșița
Expoziția face parte din proiectul Niște artiști și un muzeu ”închis” al Muzeului Banatului Montan și reunește lucrări noi, realizate în timpul rezidenței artistului în Reșița, inspirate de arhitectura monumentală a clădirilor industriale și a furnalelor orașului.
Ziua Timișoarei 2025 / PROGRAM
Peste 180 de evenimente gratuite, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate gusturile, în centrul Timișoarei și în alte peste 35 de locații, între 1 și 3 august.
Expoziții la Muzeul Național al Banatului din Timișoara
Exponatul lunii iulie este un Antefix cu mască tragică, castrul roman Berzobis (Berzovia, jud. Caraș-Severin).
Festivalul Theros: patrimoniu, muzică și comunitate, în cartierul Fabric din Timișoara / PROGRAM
Festivalul marchează un moment simbolic pentru oraș, prin montarea festivă a statuii alegorice a verii - Theros, a doua lucrare reconstituită din ansamblul celor patru anotimpuri ce împodobeau fațada Palatului Karl Kunz.
Jazz în avanpremieră la Ziua Timișoarei: Shuteen Erdenebaatar și Nils Kugelmann
Concertul aduce împreună jazzul contemporan, influențele clasice și sunetul clarinetului contra-alto – un instrument puțin întâlnit pe scenele europene.
Artiști locali și obiecte unicat la Pop-up Fair Timișoara
Pop-up Fair reunește creatori care propun obiecte unicat sau în tiraje limitate, într-un format prietenos și accesibil.
Events on 30 iulie 2025
România, în finala europeană de tenis de masă!
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 19:38

România, în finala europeană de tenis de masă!

România a depășit Olanda, în semifinalele turneului continental, ce se dispută în Croația. Azi, fetele noastre s-au impus cu 3-0 în...

România, în finala europeană de tenis de masă!
Tânăr de 16 ani, rănit într-un accident în Timiș
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 17:10

Tânăr de 16 ani, rănit într-un accident în Timiș

ISU Timiș a fost solicitat să intervină la un accident produs în localitatea Chevereșu Mare. La fața locului s-au deplasat de urgență 8...

Tânăr de 16 ani, rănit într-un accident în Timiș
Crimă în județul Arad. Un tânăr și-a ucis mama
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 14:32

Crimă în județul Arad. Un tânăr și-a ucis mama

Un tânăr de 25 de ani, din județul Arad, și-a ucis mama cu mai multe lovituri de cuțit. Crima a avut loc în locuința familiei din localitatea...

Crimă în județul Arad. Un tânăr și-a ucis mama
AUDIO / Victorii externe pentru Corvinul și Reșița, eșec usturător pentru Dumbrăvița
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 14:24

AUDIO / Victorii externe pentru Corvinul și Reșița, eșec usturător pentru Dumbrăvița

Trei dintre vesticele din Liga a II-a au evoluat astăzi, în etapa a 10-a a campionatului – toate în deplasare. Corvinul îți consolidează...

AUDIO / Victorii externe pentru Corvinul și Reșița, eșec usturător pentru Dumbrăvița
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 12:30

„Învață să salvezi o viață”, duminică, în Piața Victoriei din Timișoara

Timișorenii sunt așteptați să participe la acțiunile organizate în cadrul campaniei „Învață să salvezi o viață”. Evenimentula...

„Învață să salvezi o viață”, duminică, în Piața Victoriei din Timișoara
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 08:28

Spectacol auto în Piața Unirii din Timișoara: Retroparada Toamnei revine cu ediția a 27-a

Retroparada Toamnei, evenimentul emblematic al Retromobil Club România, ajunge la a 27-a ediție și va reuni peste 1.000 de pasionați și...

Spectacol auto în Piața Unirii din Timișoara: Retroparada Toamnei revine cu ediția a 27-a
sâmbătă, 18 octombrie 2025, 08:09

Vremea în vestul țării

În cursul zilei cerul va fi mai mult noros, iar local la deal și munte și izolat în rest va ploua slab. Noaptea cerul va deveni variabil și doar...

Vremea în vestul țării
vineri, 17 octombrie 2025, 20:10

O echipă de specialişti ai INSEMEX Petroşani participă la cercetarea cauzelor exploziei din București

O echipă de specialişti ai Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Securitate Minieră şi Protecţie Antiexplozivă INSEMEX...

O echipă de specialişti ai INSEMEX Petroşani participă la cercetarea cauzelor exploziei din București