Ascultă Radio România Timișoara Live • 

,,Geometrii afective’’, expoziția colectivă de colaj și asamblaj, la Galeria Brăteanu din Timișoara

11 februarie 2026 – 28 februarie 2026 @ 18:00 –

Peste 50 de artiști își expun lucrările în cadrul expoziției colective ,,Geometrii afective’’, găzduită de Galeria Brăteanu din Timișoara în perioada 11–28 februarie 2026.

Articol de Dana Florea, 11 februarie 2026, 18:00

,,Geometrii afective’’, expoziția colectivă de colaj și asamblaj, la Galeria Brăteanu din Timișoara

Galeria Brăteanu din Timișoara găzduiește în perioada 11–28 februarie 2026 expoziția colectivă de colaj și asamblaj ,,Geometrii afective’’, un proiect expozițional care reunește pe simeze lucrări ce investighează relația dintre structura formală și dimensiunea emoțională a imaginii.

În cadrul expoziției, colajul și asamblajul sunt înțelese ca practici de construcție și reconstrucție a sensului, bazate pe juxtapunere, fragmentare și reconfigurare materială.

Expoziția aduce laolaltă imagini, obiecte, suprafețe și forme diferite, care se combină în compoziții vizuale unde geometria devine o expresie a emoției, iar lucrările creează un dialog între ordine și intuiție.

Geometria este prezentată ca un limbaj sensibil, prin care fragmentele, materialele și formele construite transmit memorie, tensiune și afecțiune. Colajul și asamblajul devin mijloace prin care artistul își exprimă realitatea interioară, în care rigoarea formală coexistă cu gestul intim.

Vernisajul va avea loc miercuri, 11 februarie 2026, la ora 18:00, iar cuvântul de deschidere va fi rostit de Prof. Univ. Dr. Carol David.

Artiștii participanți la eveniment sunt: Sorin Nicodim, Ioan Burlacu, Lidia Ștef Vârșăndan, Daiana Mihaela Stăncioiu, Doru Brăteanu , Angelica Alexa, Liana Tripșa, Diana Harja, Daniela Orãvițanu, Ali Zarioiu, Delia Danciu, Carol David, Dana Catona, Kara Molnar, Tar Béla, Roxana Netea, Patricia Iusztin Stanga, Radu Cristuinea, Andrei Teodorescu, Ileana Ciobanu Ioanovici, Roxana Donaldson, Greti Adriene Papiu, Nora Novak, Anca-Luiza Zaharia, Alina Magdalena Andreica, Sarah Raluca Miulescu, Elena Felicia Selejan, Geta Adam, Sorina Simona Marandiuc, Dorothea Hîrjoi, Suzana Fântânariu, Cezara-Ana Smuczer, Lia Popescu, Nevena Mirea, Camelia Rusu-Sadovei, Hedy M-Kiss, Moritz Emil, Claudia Marta Junc, Mariana Țepeș, Erika Gaudagnin, Mirela Popescu, Daliana Elena Pavel, Adriana Ilin Tomici, Dominika Morariu, Traian Abruda, Daniel Suici, Patricia Bucko, Benedek Zoltan Örs și Lucia Preda.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
25
28
8
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Seri dansante, spectacole de tango argentinian şi concurs de dans la "Timisoara International Dance Festival"
Timişorenii sunt invitaţi să descopere dansul si frumusetea ritmurilor muzicii internaţionale la a treia ediţie a Festivalului Internaţional de Dans din Timişoara (Timisoara International Dance [...]
Concurs „treasure hunt” pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989
Concursul „Circuit 89”, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, are ca scop descoperirea și cunoașterea istoriei locale legate de Revoluția din 1989 și se adresează elevilor din clasele IX-XII.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 decembrie la Timișoara
O săptămână cu multe spectacole de teatru de mare succes, cu deschiderea Cinematografului Studio, cu expoziții, party-uri, colinde și, firește, Târgul de Crăciun din centrul orașului.
Salonul Anual al Artelor Vizuale Timișoara
Salonul reunește lucrările artiștilor vizuali membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara, precum și ale absolvenților facultăților de artă.
Campanie și eveniment umanitar UMFT pentru copiii bolnavi - MedTalents & TimMedfest
Donați de sărbători pentru copiii de la Spitalul ”Louis Țurcanu” din Timișoara!
Lansarea romanului „Ziua înmormântării lui Gheorghe” de Ștefan Mitroi, la Arad
„Ziua înmormântării lui Gheorghe” este o carte care recreează, cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, lumea satului natal al autorului, Siliștea din Teleorman.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10-16 decembrie, la Timișoara
O săptămână cu evenimente dedicate Revoluției din Decembrie 1989, concert Moonlight Breakfast, o premieră la Teatrul Maghiar, spectacole la FEST-FDR, două recitaluri vieneze și concerte de colinde.
Festivalul Internațional de Poezie Ion Monoran / PROGRAM
Festivalul aduce în prim-plan o serie de activități literare și culturale, menite să celebreze poezia și rolul său în spațiul public.
Harababura Fair - Crăciun alternativ și sustenabil la Timișoara
Târg de Crăciun alternativ este destinația perfectă din luna decembrie, unde poți descoperi cadouri inedite și te poți bucura de o atmosferă caldă și prietenoasă.
Librăria independentă ”La Două Bufniţe” sărbătorește 8 ani de activitate
Aniversarea librăriei este marcată prin lansarea celui mai recent roman al scriitorului Bogdan-Alexandru Stănescu, ”Sorele negru”, apărut recent la Editura Trei.
Premieră la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara: „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila
Spectacolul „Zbor adânc”, ultima premieră a acestui an a Teatrul Maghiar din Timișoara, este o invitație la introspecție și un dialog artistic despre libertate și dezvoltare personală. 
Portalul Libertăţii, instalaţie dedicată Revoluţiei din Decembrie 1989, la Timişoara
Portalul, amplasat pe malul Begăi, va face o legătură simbolică cu trecutul și ne va invita să retrăim emoția din decembrie 1989 la Timișoara.
Art Your Christmas, târg de artă contemporană la Timișoara
În cadrul târgului vor avea loc diverse ateliere, un maraton de pictură, întâlniri cu artiștii, alături de care puteți petrece noaptea de Revelion.
Târgul de Crăciun de la Săvârșin / PROGRAM
La Săvârșin, în județul Arad, se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.
"Priveşte oraşul" la Anuala Timişoreană de Arhitectură 2015
22 octombrie 2015 - 25 octombrie 2015    
ore diverse
"Priveşte oraşul" este tema din acest an a Anualei Timişorene de Arhitectură. Pot intra arta, arhitectura şi urbanismul într-un dialog constructiv sau această relație este [...]
" Cioburi de oglindă" cu Maia Morgenstern, în premieră la Timișoara
Spectacolul are regia "colectivă" și este o sinteză dramatică de texte din autori celebri precum Shakespeare, Henrik Ibsen, Tennessee Williams, Matei Vișniec, Marin Sorescu.
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 30 noiembrie 2024
Events on 5 decembrie 2024
Events on 11 decembrie 2024
Events on 13 decembrie 2024
Events on 19 decembrie 2024
Events on 21 decembrie 2024
Events on 22 decembrie 2024
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
cinema de noapte
Cultură sâmbătă, 27 iunie 2026, 21:00

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria

27 iunie 2026 - 4 iulie 2026 @ 21:00 - Asociația Colonia Culturală lansează „Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”, un nou program dedicat...

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria
Festen Teatrul Maghiar timisoara
Cultură vineri, 3 iulie 2026, 19:00

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara

3 iulie 2026 - 4 iulie 2026 @ 19:00 - Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă pe 3 și 4 iulie premiera spectacolului...

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara
filarmonica banatul rossini
Cultură vineri, 26 iunie 2026, 19:00

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul

26 iunie 2026 @ 19:00 - Considerată una dintre marile redescoperiri ale muzicii clasice din secolul XX, Messa per Rossini va fi interpretată pentru...

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul
Stradivarius Muzele TM
Cultură luni, 22 iunie 2026, 19:00

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara

22 iunie 2026 @ 19:00 - Ediția din 2026  a turneului este dedicată marelui artist Constantin Brâncuși, celebrat la 150 de ani de la naștere,...

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara
Cultură miercuri, 15 iulie 2026, 18:30

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ 18:30 - Trei filme clasice restaurate şi o serie de proiecţii speciale în aer liber fac parte din selecţia celei...

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!
Cultură luni, 22 iunie 2026, 10:00

Noua Expoziție de Istorie a Aradului și-a deschis porțile la Complexul Muzeal Arad

22 iunie 2026 - 30 august 2026 @ 10:00 - 18:00 - De la Evul Mediu până la Marea Unire, noua expoziție permanentă a Complexului Muzeal Arad...

Noua Expoziție de Istorie a Aradului și-a deschis porțile la Complexul Muzeal Arad
Cultură miercuri, 24 iunie 2026, 18:00

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

24 iunie 2026 @ 18:00 - Lansarea volumului „Exotism, alteritate și identitate: romii în pictura românească din secolul al XIX-lea până în...

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
Cultură joi, 18 iunie 2026, 00:00

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți

18 iunie 2026 - 27 iunie 2026 @ ore diverse - Asociația Culturală In Ars Veritas lansează proiectul „Brâncuși inspiră poezie”, dedicat...

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți