Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Gradina Deliciilor Sintetice, expoziție internațională multimedia, la Timișoara

3 octombrie 2025 – 12 octombrie 2025 @ 19:00 –

Zece artiști și colective artistice aduc laolaltă arte vizuale, design, muzică, programare, 3D print, electronică, inteligență artificială și VR.

Articol de Dana Florea, 3 octombrie 2025, 19:00

Gradina Deliciilor Sintetice, expoziție internațională multimedia, la Timișoara

Când

3 octombrie 2025 - 12 octombrie 2025    
19:00

Unde

UPT Campus Creativ
Bv. Vasile Pârvan nr. 2, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Grădina Deliciilor Sintetice îi invită pe timișoreni să descopere o expoziție multimedia internațională curatoriată de Ioana Iuna Șerban, între 3 și 12 octombrie 2025, la UPT Campus Creativ.

Zece artiști și colective artistice vor aduce laolaltă arte vizuale, design, muzică, programare, 3D print, electronică, inteligență artificială și VR, în nouă instalații ce vorbesc despre viitor, tehnologie și legătura dintre om și natură. Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 3 octombrie, la ora 19:00.

Ideea expoziției pornește de la simbolul grădinii – un spațiu pe care oamenii îl controlează și îl transformă. În celebra pictură „Grădina Deliciilor Pământești” a lui Hieronymus Bosch, aceasta apare ca un loc între paradis și damnare, plin de excese și de extreme ale imaginației. În prezent, expoziția Grădina Deliciilor Sintetice aduce acest concept în era digitală, unde plăcerile sunt virtuale, iar natura se împletește cu tehnologia. Aici, tehnologia nu e doar un instrument, ci devine un mijloc prin care putem explora empatia, coexistența și noi moduri de a privi viața.

Vizitatorii vor întâlni ecosisteme digitale interactive populate de creaturi hibride, sculpturi luminoase realizate la imprimantă 3D, proiecții video, instalații sonore și multe alte experiențe. Fiecare lucrare îi provoacă pe participanți să descopere și să interacționeze activ cu acest univers imersiv.

În premieră, doi artiști internaționali aduc în România lucrări premiate: Maarten Isaäk de Heer (DE) prezintă instalația video Dancing with Dead Animals, iar Nina Koželj (SI) aduce instalația mecanică 60 seconds (2024). Alături de ei, artiștii români – Aural Eye, Ethics of Joy, 13m10j, Saint Machine și Ștefan Radu Crețu – vin cu instalații care combină VR, AI, elemente mecanice și senzoriale. Pe lângă vizitarea expoziției, vor mai avea loc tururi ghidate pentru elevii și studenții din instituțiile partenere, discuții cu artiștii și o dezbatere actuală despre rolul inteligenței artificiale în artă.

După Timișoara, o parte din lucrări vor fi prezentate și în alte spații: Imagined Critters va ajunge la Liceul Tehnologic Special Bivolărie, iar instalația The gaze of no return semnată Saint Machine va fi expusă la UNATC, însoțită de un dialog cu artista despre interactivitate și noile direcții în arta digitală.

Într-o lume unde tehnologia pare adesea să se îndepărteze de nevoile umane, Grădina Deliciilor Sintetice arată cum arta și inovația pot merge împreună pentru a deschide drumuri noi către înțelegere, comunicare și inspirație.

Expoziția va putea fi vizitată până în 12 octombrie 2025, de luni până vineri între 16:00 – 20:00, iar sâmbăta și duminica între 14:00 – 20:00.

Grădina Deliciilor Sintetice este un proiect Ethics of Joy, cofinanțat de AFCN.

Ethics of Joy este un duo multidisciplinar, format din artiștii Cristina Bodnărescu și George Urse, care explorează prin artă digitală, sunet și instalații interactive cum ne putem reconecta cu non-umanul.

Radio Timișoara este partener media al evenimentului.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

gradina deliciilor sintetice

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
28
3
7
8
10
11
17
18
21
30
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 iulie - 4 august, la Timișoara
Ziua Timișoarei aduce în centrul orașului și în alte peste 35 de spații peste 180 de evenimente, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate preferințele.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Expoziție Dumitru Gorzo „Oameni de zgură”, la Școala Pittner din Reșița
Expoziția face parte din proiectul Niște artiști și un muzeu ”închis” al Muzeului Banatului Montan și reunește lucrări noi, realizate în timpul rezidenței artistului în Reșița, inspirate de arhitectura monumentală a clădirilor industriale și a furnalelor orașului.
Ziua Timișoarei 2025 / PROGRAM
Peste 180 de evenimente gratuite, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate gusturile, în centrul Timișoarei și în alte peste 35 de locații, între 1 și 3 august.
Expoziții la Muzeul Național al Banatului din Timișoara
Exponatul lunii iulie este un Antefix cu mască tragică, castrul roman Berzobis (Berzovia, jud. Caraș-Severin).
Festivalul Theros: patrimoniu, muzică și comunitate, în cartierul Fabric din Timișoara / PROGRAM
Festivalul marchează un moment simbolic pentru oraș, prin montarea festivă a statuii alegorice a verii - Theros, a doua lucrare reconstituită din ansamblul celor patru anotimpuri ce împodobeau fațada Palatului Karl Kunz.
Jazz în avanpremieră la Ziua Timișoarei: Shuteen Erdenebaatar și Nils Kugelmann
Concertul aduce împreună jazzul contemporan, influențele clasice și sunetul clarinetului contra-alto – un instrument puțin întâlnit pe scenele europene.
Artiști locali și obiecte unicat la Pop-up Fair Timișoara
Pop-up Fair reunește creatori care propun obiecte unicat sau în tiraje limitate, într-un format prietenos și accesibil.
Timișoara este gazda Finalei Campionatului Național de Darts
Darts Club Timișoara transformă orașul în capitala dartsului est-european prin organizarea a două dintre cele mai importante competiții ale sezonului: Finala Campionatului Național de Darts și Eastern European Darts Challenge.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 -11 august, la Timişoara
O săptămână cu un tur ghidat în zona Fabric, cu un nou concert în cadrul festivalului Orgile Cetăţii şi ateliere pentru micii arhitecţi.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Retro Parada Verii la Lugoj
Aproximativ 40 de vehicule istorice de peste 30 de ani vechime vor fiexpuse în Parcul Copiilor din oraș sâmbătă, 9 august 2025.
Festivalul Rachiului în Timiş, la Sânpetru Mare / PROGRAM
Începând cu ora 15:30, sunteţi aşteptaţi cu jocuri sătești tradiționale, spectacol folcloric, specialități culinare autentice și multă bună dispoziție.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
GOAT Rally 2025, spectacol al supercarurilor în Piața Unirii din Timișoara
Publicul are ocazia să admire automobile precum Lamborghini, Ferrari, McLaren, Maserati într-un spectacol unic care combină adrenalina, eleganța și pasiunea pentru automobile de excepție.
Zilele Comunei Dudeștii Vechi, cu muzică, dans și jocuri distractive
Vor urca pe scenă formația For Music, Olivera Petcov și ansamblurile de dansuri „Palucenka” și ”Junii Periamului”, alături de Ansamblul de dansuri din comuna înfrățită Bardarski Geran (Bulgaria).
Gărâna Folk 2025 - Muzică, natură și fapte bune
Anul acesta, o parte din încasările obținute din vânzarea biletelor va fi direcționată către Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Louis Țurcanu” din Timișoara pentru achiziția unei sonde necesare pentru noul ecocardiograf al Secției de Cardiologie.
Zilele Culturale ale Comunei Șag și Ruga Bănățeană
Două zile de sărbătoare cu invitați de seamă, cu muzică și dansuri populare, cu bucate alese și voie bună.
Zilele Aradului 2025 / PROGRAM
Cu prilejul Zilelor Aradului, între 16 și 24 august 2025, arădenii de toate vârstele se vor putea bucura de o serie de evenimente culturale, științifice, artistice și sportive.
Întâlnire cu artiștii proiectului interdisciplinar ”CURTEA” la Muzeul Național de Artă Timișoara
Proiectul, realizat de regizorul Adrian Sitaru împreună cu grupul Noima, aduce laolaltă pictura, fotografia, muzica și gândirea cinematografică într-un demers artistic unic.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
”DoomFest_3.0_2025”, festival caritabil în sprijinul tânărului Mihai Bălan
Comunitățile de motocicliști împreună cu Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” își unesc din nou forțele într-un eveniment caritabil, de data aceasta pentru Mihai, un tânăr care, după un accident grav, are nevoie de sprijin pentru recuperare și pentru o proteză ce îi poate schimba viața.
Gala Salbek Opera Masterclass, în aer liber, în încheierea Zilelor Aradului 2025
Anita Hartig, Ruxandra Donose, Ramón Vargas şi Leontina Văduva vor fi în prim planul Galei Salbek Opera Masterclass de la Arad, alături de tinerii lor invitați.
Concert audio-vizual LIVE în Parcul Botanic din Timișoara
Artistul german Peter Piek și artista vizuală Virginia Dimoiu propun o seară în care muzica și arta vizuală devin un tot unitar, oferind publicului o experiență unică.
„Bullied. Dialog între povestea mea și a ta”, performance-documentar la Casa Artelor
”Sunt povești reale care se întâlnesc pe scenă într-un eveniment artistic ce transformă experiențe dureroase în dialog și înțelegere.”. spune regizorul Daniel Săvescu.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 august - 1 septembrie, la Timișoara
Timișoara se pregătește pentru un weekend plin: CODRU Festival aduce muzică și povești în Pădurea Verde, Festivalul Internațional „George Enescu” deschide stagiunea la Sala Capitol, cu artiști de renume mondial și programe atent alese, iar cinematografele și-au redeschis porțile.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
CODRU Festival 2025: Goran Bregović, Akua Naru, Trio Mandili, Subcarpați, Irina Rimes, la Timișoara / PROGRAM
Ediția aniversară din acest an, CODRU5 – Quintessence, aduce trei zile de concerte live, expoziții de artă, experiențe inedite și zeci de artiști care vor anima atmosfera festivalului.
Festivalul Internațional „George Enescu” la Timișoara, un regal muzical de excepție / PROGRAM
Timp de aproape trei săptămâni, vor avea loc șapte evenimente de înaltă clasă, care se bucură de participrea unor ansambluri și dirijori de elită ai muzicii clasice internaționale.
Flight Cinema – proiecții de film în aer liber la Iulius Town
Programul de filme este variat – de la povești romantice și comedii pline de voie bună, până la filme de acțiune, animații și filme pentru copii.
Festivalul Internațional Orgile Cetății 2025, la Timișoara / PROGRAM
Programul festivalului explorează versatilitatea orgii în combinații inedite cu acordeon, trompetă, flaut, contrabas, oboi și duduk, recitaluri de muzică sacră, improvizație jazz, poezie și un concert educativ destinat copiilor.
Events on 30 iulie 2025
Events on 4 august 2025
Events on 6 august 2025
Events on 9 august 2025
Events on 13 august 2025
Events on 16 august 2025
Events on 22 august 2025
Events on 23 august 2025
Events on 27 august 2025
Stahl: „Mă bucur că forma mea bună coincide cu cea a echipei” / AUDIO
joi, 2 octombrie 2025, 08:27

Stahl: „Mă bucur că forma mea bună coincide cu cea a echipei” / AUDIO

Liga secundă de fotbal propune cu începere de mâine etapa a noua. Runda debutează cu un meci tare la stadionul Iuliu Bodola, FC Bihor – FC...

Stahl: „Mă bucur că forma mea bună coincide cu cea a echipei” / AUDIO
Cazanele noi de la CET Hidrocarburi Arad vor asigura încălzirea locuinţelor din această toamnă
joi, 2 octombrie 2025, 07:25

Cazanele noi de la CET Hidrocarburi Arad vor asigura încălzirea locuinţelor din această toamnă

Lucrările de retehnologizare a CET Hidrocarburi Arad au ajuns la un grad de execuţie de aproximativ 60%. Investiția are o valoare de aproximativ...

Cazanele noi de la CET Hidrocarburi Arad vor asigura încălzirea locuinţelor din această toamnă
Cavalerul de pe Turnul Buzdugan de la Castelul Corvinilor, coborât pentru restaurare
joi, 2 octombrie 2025, 07:11

Cavalerul de pe Turnul Buzdugan de la Castelul Corvinilor, coborât pentru restaurare

Statuia care îl reprezintă pe Iancu de Hunedoara, amplasată pe Turnul Buzdugan al Castelului Corvinilor, a fost demontată pentru prima dată...

Cavalerul de pe Turnul Buzdugan de la Castelul Corvinilor, coborât pentru restaurare
Vremea în Banat și Crișana
joi, 2 octombrie 2025, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi rece și în general închisă, iar cerul va fi mai mult noros. Pe arii extinse în Banat și local în jumătatea sudică a...

Vremea în Banat și Crișana
miercuri, 1 octombrie 2025, 20:56

Timișoara și Oradea au luat startul într-o nouă ediție de campionat

O nouă ediție a Ligii Naționale de baschet a început astăzi. Ambele echipe din vestul țării au jucat în deplasare. La Tg. Jiu, CSM Oradea a...

Timișoara și Oradea au luat startul într-o nouă ediție de campionat
miercuri, 1 octombrie 2025, 20:23

Petrecerile pentru vârstnici din Arad, anulate din cauza restricţiilor bugetare

Cele două petreceri tradiţionale dedicate persoanelor vârstnice din municipiul Arad, care aveau loc anual în preajma Zilei Internaționale a...

Petrecerile pentru vârstnici din Arad, anulate din cauza restricţiilor bugetare
miercuri, 1 octombrie 2025, 20:20

A intrat în vigoare noua organigramă a CJ Timiș; 500 de persoane disponibilizate

Noua organigramă a Consiliului Județean Timiș a intrat în vigoare de astăzi, a anunțat președintele instituției, Alfred Simonis. Primul pas a...

A intrat în vigoare noua organigramă a CJ Timiș; 500 de persoane disponibilizate
miercuri, 1 octombrie 2025, 17:50

La Timișoara ajunge KINOdiseea – cel mai mare festival de film pentru copii din Europa Centrală și de Est

KINOdiseea – Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr, cel mai mare festival de cinema pentru copii și adolescenți din Europa...

La Timișoara ajunge KINOdiseea – cel mai mare festival de film pentru copii din Europa Centrală și de Est