Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”ieri Și astăzi”, spectacol de teatru în memoria victimelor comunismului din România, la deschiderea TM2023

18 februarie 2023 @ 16:00 – 17:30 –

Spectacolul aduce în lumină situații limită din perioada comunistă a României, cinci scene în care moartea te paște la orice pas sau devine, uneori, o metodă de salvare dintr-un mediu în care teroarea a devenit cuvânt de ordine.

Articol de Dana Florea, 18 februarie 2023, 16:00

”ieri Și astăzi”, spectacol de teatru în memoria victimelor comunismului din România, la deschiderea TM2023
Map Unavailable

Un alt eveniment organizat de Memorialul Revoluției din Timișoara în weekendul de deschidere Timișoara 2023, alături de vernisajele expozițiilor Istoria Revoluției ”Solidaritatea” din Polonia și „Romlag 1945-1965”, este prezentarea piesei de teatru „ieri Și astăzi”. Piesa este realizată de un grup de studenți de la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara și va avea două reprezentații sâmbătă 18 februarie, de la orele 16.00 și 17.30. 

„ieri Și astăzi” aduce în lumină situații limită din perioada comunistă a României, cinci scene în care moartea te paște la orice pas sau devine, uneori, o metodă de salvare dintr-un mediu în care teroarea a devenit cuvânt de ordine. Cinci momente de intermezzo în spiritul limbajului utilizat în sistemele opresive. Doi foști comuniști, doi scriitori, doi profesori, doi prizonieri, un torționar și un lider cu o voce a conștiinței trec, rând pe rând, prin teroare fizică, psihică (unele cu urmări grave: schizofrenie), și încercări de evadare într-o lume mai bună. Unele personaje agresori, altele în ipostaza de victimă, fără martori sau urme. Un spectacol adaptabil la spații mici (3 X 4 m aproximativ), care dă senzația de celulă sau de apartament dintr-o perioadă în care vecinii ascultau cu paharul ce se întâmplă dincolo de pereți.

Textul ”Un pas mai aproape” a fost scris de către Rareș Rusan în perioada pandemică, iar inserțiile de poezie au fost adăugate de Otniel Floruț, din poeziile autorilor Lucian Blaga, Zaharia Stancu, Mihai Eminescu, Vladimir Maiakovski și Radu Gyr.

Echipa de creație este formată din Otniel Floruț, Rareș Rusan și Ernest Slach.

Premiera spectacolului a avut loc la data de 16 decembrie 2022, la Memorialul Revoluției din Timișoara.

Detalii pe Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
4
6
10
11
17
18
23
24
25
28
1
+
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 noiembrie în Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, petreceri, expoziții ale unor artiști care au scris istorie în arta românească, dar și un spectacol cu unul dintre cele mai renumite ansambluri din lume, Akademie für Alte Musik Berlin, în premieră la Timișoara.
„O privire de aproape”: o nouă perspectivă asupra expoziției permanente Corneliu Baba
Expoziția reunește cea mai amplă și cuprinzătoare colecție publică de lucrări ale maestrului Corneliu Baba, prezentată dintr-o nouă și inovatoare perspectivă curatorială.
Producători de vinuri la târgul ”Tradiții de iarnă” de la Arad
Evenimentul reunește producători de vinuri din podgoria Miniș-Măderat și oferă celor interesați ocazia de a-și îmbogăți cunoștințele despre vinuri și de a împărtăși experiențe cu alță pasionați de vinuri.
Curse de ciclism și alergare pentru toate vârstele și degustare de vinuri pe Lunca Timișului
Continental Anvelope CX se va desfășura pe parcursul a două zile, pe un traseu de 3 km marcat pe Lunca Timișului, la Urseni, la 10 km de Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 12-18 noiembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: se deschide expoziția Caravaggio, John Malkovich joacă din nou la Timișoara, de trei ori în două zile, în weekend puteți degusta cele mai bune vinuri, făcând în același timp o faptă bună, la Rovinhud. .
Expoziție retrospectivă 70 - Mihai-Corneliu Donici
Expoziția cuprinde lucrări reprezentative dintr-o activitate continuă  în  arhitectură, design și arte vizuale.
Game ON! Festival, la Timișoara / PROGRAM
Festival promite o experiență captivantă, cu competiții incitante, board games, târg de jocuri de societate, escape rooms fascinante și activități potrivite pentru toate vârstele.
Expoziția “Luminile lui Caravaggio”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția este deschisă în perioada 16 noiembrie 2024 - 6 martie 2025. Cele 43 de opere expuse reprezintă reflexele inovației caravaggești, însușite cu măiestrie de către 33 de creatori ai picturii europene.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19-25 noiembrie la Timișoara
Filme, stand-up comedy, lansări de carte, expoziții, spectacole, concerte și petreceri fac parte din oferta culturaă a săptămânii.
„Dincolo de Mureș”, expoziție de fotografie la Biblioteca din Arad
Fotografiile surprind frumusețea naturală și legătura adâncă dintre Râul Mureș și oamenii care trăiesc de-a lungul său.
Au început înscrierile pentru Concursul ”Cangurașul matematician”
Concursul este destinat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV și va avea loc în 17 decembrie 2024. Elevii pot susține testul atât offline, cât și online.
Conferinţa internaţională ”1989, anul revoluţiilor europene în memoria colectivă”
Conferința, organizată de Memorialul Revoluției din Timișoara, reunește specialiști din opt țări. În cadrul conferinței vor mai avea loc un vernisaj și o prezentare de carte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Events on 14 noiembrie 2024
Events on 30 noiembrie 2024
Accident de muncă în Timișoara: tânără rănită la braț într-o firmă
miercuri, 4 februarie 2026, 13:26

Accident de muncă în Timișoara: tânără rănită la braț într-o firmă

Un accident de muncă s-a produs azi-noapte, în jurul orei 03:15, într-o societate comercială din municipiul Timișoara. Potrivit Poliției,...

Accident de muncă în Timișoara: tânără rănită la braț într-o firmă
Avertisment de roaming involuntar pe drumurile naționale din Timiș, la granița cu Serbia
miercuri, 4 februarie 2026, 13:24

Avertisment de roaming involuntar pe drumurile naționale din Timiș, la granița cu Serbia

Pe mai multe drumuri naționale din județul Timiș, în zonele aflate în imediata apropiere a graniței cu Serbia, au fost montate indicatoare de...

Avertisment de roaming involuntar pe drumurile naționale din Timiș, la granița cu Serbia
Ultimul rănit supravieţuitor din accidentul microbuzului grecesc, transferat la Salonic
miercuri, 4 februarie 2026, 13:15

Ultimul rănit supravieţuitor din accidentul microbuzului grecesc, transferat la Salonic

Cel de-al treilea pasager grec care a supravieţuit accidentului rutier de microbuz petrecut săptămâna trecută, lângă Lugoj, este transferat...

Ultimul rănit supravieţuitor din accidentul microbuzului grecesc, transferat la Salonic
Primăria Timișoara lansează „Timi”, asistentul virtual cu inteligență artificială disponibil non-stop
miercuri, 4 februarie 2026, 13:03

Primăria Timișoara lansează „Timi”, asistentul virtual cu inteligență artificială disponibil non-stop

Primăria Timișoara lansează „Timi”, un asistent virtual care oferă informații rapide și personalizate, fără ca utilizatorii să mai fie...

Primăria Timișoara lansează „Timi”, asistentul virtual cu inteligență artificială disponibil non-stop
miercuri, 4 februarie 2026, 12:49

Primăria Nădlac reduce impozitele pentru terenurile agricole calamitate de secetă. Peste 500 de cereri depuse

Primăria Nădlac a decis să acorde reduceri de impozite proprietarilor de terenuri agricole calamitate de seceta pedologică, în urma unei...

Primăria Nădlac reduce impozitele pentru terenurile agricole calamitate de secetă. Peste 500 de cereri depuse
miercuri, 4 februarie 2026, 12:44

Un pacient de la Spitalul Judeţean Arad, nevoit să-şi cumpere perna pentru că nu a primit la internare

Un pacient al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad a reclamat faptul că a fost nevoit să-şi cumpere perna, pentru că nu i-a fost...

Un pacient de la Spitalul Judeţean Arad, nevoit să-şi cumpere perna pentru că nu a primit la internare
miercuri, 4 februarie 2026, 12:10

Vremea rea schimbă orașul gazdă al meciului Germania – România

Meciul dintre Germania și România, din prima etapă a Campionatului European de Rugby, se va desfășura la Heidelberg. Partida a fost mutată pe...

Vremea rea schimbă orașul gazdă al meciului Germania – România
miercuri, 4 februarie 2026, 09:28

O elevă din Deva, medalie de aur în Taiwan: Ardeiul iute, soluția inovatoare pentru deficitul de iod

O elevă de 18 ani din Deva revoluționează medicina preventivă prin agricultură. Ana-Maria Iordache, elevă în clasa a XI-a la Colegiul...

O elevă din Deva, medalie de aur în Taiwan: Ardeiul iute, soluția inovatoare pentru deficitul de iod