Ascultă Radio România Timișoara Live • 

JAZZx 2026: cinci zile de jazz contemporan pe patru scene din Timișoara / PROGRAM

1 iulie 2026 – 5 iulie 2026 @ 19:15 –

Timișoara devine, între 1 și 5 iulie, gazda celei de-a 14-a ediții a festivalului JAZZx. Artiști români și internaționali vor susține concerte pe patru scene din oraș, iar accesul la toate evenimentele este gratuit.

Articol de Dana Florea, 1 iulie 2026, 19:15

JAZZx 2026: cinci zile de jazz contemporan pe patru scene din Timișoara / PROGRAM

Cea de-a 14-a ediție a festivalului JAZZx are loc la Timișoara în perioada 1-5 iulie 2026 și reunește artiști internaționali și români pe patru scene amplasate în oraș.

Scena principală din Piața Libertății va găzdui, între 3 și 5 iulie, concertele unor artiști precum Samara Joy, câștigătoare a mai multor premii Grammy, Asaf Avidan și trupa americană Free Nationals, aflată pentru prima dată în România. Din program mai fac parte Moses Yoofee Trio, Joe Armon-Jones, daoud, Nagy Emma Quintet, Anita Petruescu și Amalia Gaiță.

În primele două zile ale festivalului, scena JAZZx NOW de la Iulius Town este dedicată artiștilor emergenți și noilor direcții ale jazzului contemporan. Totodată, Spoken Word Stage, amenajată pe Strada Fără Nume, va aduce împreună poezie, muzică live și performance, iar Nocturnal Stage, de la Reciproc Cafe, va găzdui concerte și sesiuni inspirate din cultura cluburilor.

Pe lângă concerte, programul include masterclass-uri susținute de artiștii invitați daoud, Joe Armon-Jones și Noah Fürbringer, precum și o întâlnire cu jurnaliștii Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, dedicată culiselor radioului.

Selecția artistică a festivalului pune accent pe proiecte care îmbină jazzul cu influențe din hip-hop, soul, afrobeat sau muzică electronică. Programul reunește atât artiști consacrați ai scenei internaționale, cât și muzicieni români prezenți cu proiecte care experimentează și provoacă.

Toate evenimentele din program au acces gratuit.

Patru scene, patru perspective asupra muzicii contemporane

JAZZx NOW, găzduită de Iulius Town în 1 și 2 iulie, este dedicată artiștilor emergenți și proiectelor aflate în plină ascensiune. Publicul va descoperi aici noi direcții ale jazzului contemporan prin concertele susținute de Tanhai Collective, Charlotte Colace, Anton de Bruin, Banda da Amizade, Giga Jazz Machine 3000, George Vizitiu Trio și Muzica Militară a Brigăzii 18 ISR.

MAIN STAGE, amplasată în Piața Libertății între 3 și 5 iulie, aduce împreună nume consacrate și unele dintre cele mai relevante proiecte internaționale ale momentului.

SPOKEN WORD STAGE, organizată pe Strada Fără Nume în 4 și 5 iulie, propune întâlnirea dintre poezie, muzică live și performance. Artiști precum Tongue Fu, Georgie Jones, Zia Ahmed, Psihotrop, Testament, Ella Frears și Ligia Keșișan explorează forme contemporane de expresie aflate la granița dintre concert și spectacol.

După lăsarea serii, experiența continuă la NOCTURNAL STAGE, unde Wet Enough!? și 150 Stoka & Lemarian propun un program construit în jurul improvizației, groove-ului și energiei specifice culturii de club.

Programul JAZZx 2026

  • 1–2 iulie — JAZZx NOW | Iulius Town
  • 3–5 iulie — Main Stage | Piața Libertății
  • 4–5 iulie — Spoken Word Stage | Strada Fără Nume
  • 3–4 iulie — Nocturnal Stage | Reciproc Cafe

Pagina evenimentului. 

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării. 

jazzx 2026 Timisoara

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
25
28
8
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Concurs „treasure hunt” pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989
Concursul „Circuit 89”, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, are ca scop descoperirea și cunoașterea istoriei locale legate de Revoluția din 1989 și se adresează elevilor din clasele IX-XII.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 decembrie la Timișoara
O săptămână cu multe spectacole de teatru de mare succes, cu deschiderea Cinematografului Studio, cu expoziții, party-uri, colinde și, firește, Târgul de Crăciun din centrul orașului.
Salonul Anual al Artelor Vizuale Timișoara
Salonul reunește lucrările artiștilor vizuali membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara, precum și ale absolvenților facultăților de artă.
Campanie și eveniment umanitar UMFT pentru copiii bolnavi - MedTalents & TimMedfest
Donați de sărbători pentru copiii de la Spitalul ”Louis Țurcanu” din Timișoara!
Lansarea romanului „Ziua înmormântării lui Gheorghe” de Ștefan Mitroi, la Arad
„Ziua înmormântării lui Gheorghe” este o carte care recreează, cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, lumea satului natal al autorului, Siliștea din Teleorman.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10-16 decembrie, la Timișoara
O săptămână cu evenimente dedicate Revoluției din Decembrie 1989, concert Moonlight Breakfast, o premieră la Teatrul Maghiar, spectacole la FEST-FDR, două recitaluri vieneze și concerte de colinde.
Festivalul Internațional de Poezie Ion Monoran / PROGRAM
Festivalul aduce în prim-plan o serie de activități literare și culturale, menite să celebreze poezia și rolul său în spațiul public.
Harababura Fair - Crăciun alternativ și sustenabil la Timișoara
Târg de Crăciun alternativ este destinația perfectă din luna decembrie, unde poți descoperi cadouri inedite și te poți bucura de o atmosferă caldă și prietenoasă.
Librăria independentă ”La Două Bufniţe” sărbătorește 8 ani de activitate
Aniversarea librăriei este marcată prin lansarea celui mai recent roman al scriitorului Bogdan-Alexandru Stănescu, ”Sorele negru”, apărut recent la Editura Trei.
Premieră la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara: „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila
Spectacolul „Zbor adânc”, ultima premieră a acestui an a Teatrul Maghiar din Timișoara, este o invitație la introspecție și un dialog artistic despre libertate și dezvoltare personală. 
Portalul Libertăţii, instalaţie dedicată Revoluţiei din Decembrie 1989, la Timişoara
Portalul, amplasat pe malul Begăi, va face o legătură simbolică cu trecutul și ne va invita să retrăim emoția din decembrie 1989 la Timișoara.
Art Your Christmas, târg de artă contemporană la Timișoara
În cadrul târgului vor avea loc diverse ateliere, un maraton de pictură, întâlniri cu artiștii, alături de care puteți petrece noaptea de Revelion.
Târgul de Crăciun de la Săvârșin / PROGRAM
La Săvârșin, în județul Arad, se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.
”Gala Libertății” marchează 35 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism
Această gală este un prilej de a reflecta asupra luptei pentru libertate din 1989 și de a evalua cum valorile acelei ere se reflectă în Timișoara de azi.
" Cioburi de oglindă" cu Maia Morgenstern, în premieră la Timișoara
Spectacolul are regia "colectivă" și este o sinteză dramatică de texte din autori celebri precum Shakespeare, Henrik Ibsen, Tennessee Williams, Matei Vișniec, Marin Sorescu.
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 30 noiembrie 2024
Events on 5 decembrie 2024
Events on 11 decembrie 2024
Events on 13 decembrie 2024
Events on 19 decembrie 2024
Events on 21 decembrie 2024
Events on 22 decembrie 2024
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Big Decision Day campus UPT
-Acces liber vineri, 3 iulie 2026, 10:00

Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT

3 iulie 2026 @ 10:00 - Evenimentul se adresează studenților interesați de oportunitățile profesionale de după facultate. Participanții vor...

Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT
ars electronica animation festival
-Acces liber sâmbătă, 4 iulie 2026, 19:00

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad

4 iulie 2026 - 5 iulie 2026 @ 19:00 - Centrul Cultural din Cenad găzduiește, în 4 și 5 iulie, o nouă ediție a „Ars Electronica Animation...

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad
Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii
-Acces liber marți, 23 iunie 2026, 00:00

Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii

23 iunie 2026 - 5 iulie 2026 @ ore diverse - Platforma Indie Box a deschis înscrierile pentru „Academia de Plutire: Misiunea Gravity Break”, o...

Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii
lansare de cartea arad biblioteca judeteana
-Acces liber miercuri, 24 iunie 2026, 18:00

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

24 iunie 2026 @ 18:00 - Lansarea volumului „Exotism, alteritate și identitate: romii în pictura românească din secolul al XIX-lea până în...

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
-Acces liber joi, 18 iunie 2026, 20:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 20:00 - Spectacolul „Mantas”, scris și regizat de Bogdan Sărătean, ajunge la Timișoara cu două...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
-Acces liber joi, 18 iunie 2026, 15:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ 15:00 - 19:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
-Acces liber sâmbătă, 13 iunie 2026, 11:00

„Condu Prudent! Alege Viața” – campanie de conștientizare a siguranței rutiere, la Timișoara

13 iunie 2026 @ 11:00 - 15:00 - Campania „Condu Prudent! Alege Viața” ajunge la Timișoara pe 13 iunie 2026, cu demonstrații, simulatoare și...

„Condu Prudent! Alege Viața” – campanie de conștientizare a siguranței rutiere, la Timișoara
-Acces liber vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad