Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Lectura scenică „valurile dunării”, la Teatrul German din Timișoara

22 noiembrie 2024 @ 19:30 –

Lectura scenică se desfășoară în limba germană, fără traducere, și va fi urmată de o discuție cu publicul la care vor participa autorul, regizorul și distribuția.

Articol de Dana Florea, 22 noiembrie 2024, 19:30

Lectura scenică „valurile dunării”, la Teatrul German din Timișoara

Teatrul German de Stat Timișoara invită publicul vorbitor de limbă germană la un eveniment unic în această stagiune – lectura scenică „valurile dunării” de Thomas Perle, regia și muzica de Tristan Linder. Lectura se va desfășura vineri, 22 noiembrie 2024, începând cu ora 19.30, în sala Teatrului.

Din distribuție fac parte actrițele invitate Nele Christoph și Sonia Glade, care vor urca pe scenă alături de Oana Vidoni și Daniela Török, actrițe în ansamblul TGST.

Apa s-a revărsat peste malurile râului. De ce, nu știe nici ea exact. Trebuia să se întâmple, nu se putea altcumva. Într-una din serile din urma catastrofei, ea contemplă Dunărea, reflectă asupra cruzimii omenirii și cântă împreună cu vocile care răsună în valurile sale.

Lectura scenică se desfășoară doar în limba germană, fără traducere, va avea o singură reprezentație, și va fi urmată de o discuție cu publicul la care vor participa autorul, regizorul și distribuția. Evenimentul va fi moderat de Lucian Vărșăndan.

Biletele pot fi cumpărate online.

?????? ????? s-a născut în 1987 la Vișeul de Sus în România și a emigrat în Germania împreună cu familia sa în 1991. A studiat teatru, film și media la Universitatea din Viena și a dobândit experiență ca asistent de regie la Schauspielhaus Wien. În 2013 a primit premiul pentru literatură exil. În 2018, debutul său în proză ??? ?????? ???? ???? ??????./?? ?????? ?????? ??̆ ???̦? ?? ??????. a fost publicat la editura edition exil.

În 2019 a primit premiul Retzhofer pentru dramaturgie pentru piesa sa ???????????????/??????̦?? ?? ???̦?? ???? ?? ?????? ???. Aceasta a avut premiera la Deutsches Theater Berlin în 2021. Spectacolul a deschis Festivalul Eurothalia al TGST în 2022. În același an, piesa sa ??? ?????????/?????? ??????? a avut premiera la Teatrul Național Radu Stanca Sibiu. În 2022, ??????????????? s-a jucat la Burgtheater Wien din Austria, iar în 2023 a  primit prestigiosul premiu pentru teatru Nestroy pentru cea mai bună piesă a anului. Thomas Perle a fost cronicar al orașului Timișoara  în rezidență la Forumul Cultural German din Europa de Est, timp în care a scris piesa ???? ???? împreună cu Clemens Bechtel, pentru TGST. În 2024, el a participat la proiectul de dramaturgie Heimat-Welt, organizat de către actuala Capitală Culturală Europeană, Bad Ischl-Salzkammergut, unde a fost găzduit și unde a scris piesa  donauwellen.

??????? ?????? s-a născut în 1997 în Τübingen, a studiat Teatru și Literatură la Freie Universität Berlin, iar din 2021 este student și la Regie de Teatru, la facultatea de Muzică și Teatru din Hamburg. Înainte de aceasta, a lucrat la teatrul Schauspiel din Köln, unde a colaborat, printre alții, cu Ersan Mondtag, Stefan Bachmann și Robert Borgmann. Ca student a lucrat periodic ca regizor la spectacole invitate, la Vagantenbühne în Berlin, la Festivalul de Teatru Praghez de limbă germană și la festivalul UWE al Academiei de Teatru Bavareze.

Tristan Linder abordează piesele de teatru contemporane ale tinerilor autori și ale tinerelor autoare mereu într-o manieră jucăușă și plină de umor, așa cum a făcut-o, cel mai recent, la Festivalul de Dramaturgie din Graz din în 2023 și 2024.

Debutul său în regie a avut loc în 2023, cu premiera spectacolului ??????, ?? ??̆??? pe scena mare a teatrului Schauspiel din Köln. Și-a încheiat studiul der Regie în 2024 cu spectacolul ???̦ ??? la Teatrul Thalia din Hamburg și lucrează de atunci ca regizor independent și muzician de teatru.

Acest eveniment se desfășoară în colaborare cu Bad Ischl – Salzkammergut, Capitală Europeană a Culturii în 2024, și Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara

Vârsta limită: 14+

Pagina spectacolului.

Spectacolele lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării. 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
28
3
4
7
11
12
19
21
22
24
25
26
27
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Zumzet/Adiere, expoziție dedicată memoriei pictorului Florin Niculiu
Vor fi expuse lucrări de pictură și desen ale lui Florin Niculiu ce provin din colecții private, precum și fotografii realizate în 1997 în memoria artistului de către Ion Grigorescu.
Olimpiada Națională Corală, în premieră la Timișoara
Olimpiada are loc în perioada 8-10 mai și reunește aproximativ 800 de elevi din întreaga țară, reuniți în 22 de coruri.
Expoziția 145 de ani de relații diplomatice între România și Italia, la Muzeul de Artă Timișoara
Vor fi expuse documente diplomatice, telegrame, scrisori, note verbale, protocoale, extrase din presa vremii, monede emise în Italia în secolele XIX–XX, provenite din colecții ale Băncii Naționale a României și din surse private.
Inaugurare Guilty Pressure Soundsystem la L’iziera Park, Pădurea Bistra
Prin intermediul Guilty Pressure, scena dub din Timișoara este pregătită pentru un nou capitol care îmbină cel mai bun sound al muzicii bass locale și internaționale.
Evenimente culturale ale săptămânii 13 - 19 mai, la Timișoara
Concerte, filme, spectacole de teatru și de operă, expoziții, party-uri, lansări de carte, dar și Noaptea Muzeelor și Festival de Film European în această săptămână.
S-au deschis înscrierile pentru tabăra de creație Murani Art Academy
Tabăra este dedicată elevilor și studenților din învățământul vocațional și își deschide porțile între 22-29 iunie 2025, în localitatea Murani din județul Timiș.
Unelte și pasageri, expoziție semnată de artistul Bogdan Achimescu, la Casa Artelor
Bogdan Achimescu va fi și protagonistul unui eveniment desfășurat în Noaptea Muzeelor, prilej cu care propune prelegerea performativă cu titlul „Seara minții - Noaptea muzeelor”.
Conferința Științifică Națională „Administrație Românească Arădeană”
Evenimentul este organizat sub egida „Zilele Administrației Arădene” și dedicat promovării cercetării istorice, identității locale și valorilor administrației românești.
Noaptea Muzeelor 2025 la Deva
Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva a pregătit pentru vizitatori tabere medievale, demonstrații de luptă, tururi ghidate prin expoziții permanente și temporare, ateliere interactive pentru copii și adulți. Accesul este liber la toate evenimentele.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20 - 26 mai la Timișoara
Zilele Studenților, cu muzică, film și distracție, pe trei scene, Timișoara Music Awards la Muzeul Satului Bănățean și spectacolul schimbului de gardă sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Festivalul Dava Fest, la a doua ediție, în localitatea hunedoreană Ardeu
Evenimentul are scopul de a pune în valoare patrimoniul antic al zonei, în special cetatea dacică de la Ardeu, dar și legendele locului și se adresează întregii familii.
„Aventurile lui Plüm Plüm”, o nouă premieră pentru copii la Teatrul Maghiar din Timișoara
Finalul lunii mai aduce pe scena Teatrului Magiar Timișoara un musical cu păpuși, „Aventurile lui Plüm Plüm”, în regia lui Varga Ibolya, o poveste jucăușă și năstrușnică, concepută pentru preșcolari și copiii din clasele mici.
Romanian Workplace Management Forum, pentru prima dată la Timișoara
Ediția din acest an va reuni lideri din domenii-cheie precum IT&C, BPO, industrie, real estate, arhitectură, design interior și administrație publică.
Festivalul ”Întoarcerea la folk”, a treia ediție, la Giroc
Festivalul are loc în 30 și 31 mai și promovează muzica de bună calitate, adresându-se în mod special copiilor și tinerilor.
Au început înscrierile pentru Turul Ciclist Bartók 2025
Evenimentul promovează mișcarea, mobilitatea sustenabilă și relațiile transfrontaliere dintre România și Ungaria.
Musicalul ”Cartea junglei” în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, la Teatrul German Timișoara
Musicalul vorbește în manieră fermecătoare, deopotrivă copiilor și oamenilor mari, despre prietenie, iubire, loialitate și spirit de sacrificiu.
Events on 1 mai 2025
Events on 5 mai 2025
Events on 17 mai 2025
Sală de concerte, în centrul Timișoarei. CJ Timiș vrea să transforme parcarea de pe strada Sfântul Ioan
joi, 26 februarie 2026, 09:08

Sală de concerte, în centrul Timișoarei. CJ Timiș vrea să transforme parcarea de pe strada Sfântul Ioan

Un proiect de amploare este pregătit în zona centrală a municipiului Timișoara, pe terenul unde funcționează în prezent parcarea Consiliul...

Sală de concerte, în centrul Timișoarei. CJ Timiș vrea să transforme parcarea de pe strada Sfântul Ioan
LIGA 3 | Se reia campionatul! Un abandon confirmat în Seria 7
joi, 26 februarie 2026, 08:30

LIGA 3 | Se reia campionatul! Un abandon confirmat în Seria 7

Liga a III-a de fotbal se reia la finalul acestei săptămâni, cu o echipă mai puțin în Seria a 7-a. Hidro Mecanica Șugag s-a retras din...

LIGA 3 | Se reia campionatul! Un abandon confirmat în Seria 7
Apă caldă
joi, 26 februarie 2026, 06:23

Fără apă caldă și încălzire în zona centrală a Timișoarei, pentru reparații la rețeaua de termoficare

Furnizarea apei calde de consum și a încălzirii va fi întreruptă între orele 08:00 și 14:00, în mai multe zone din municipiul Timișoara,...

Fără apă caldă și încălzire în zona centrală a Timișoarei, pentru reparații la rețeaua de termoficare
Corneliu Bjola (Oxford University): ”Ucraina continuă să reziste. Acolo se trasează o graniță și granița asta e foarte bine să fie acolo și să nu fie pe Prut.”
miercuri, 25 februarie 2026, 22:45

Corneliu Bjola (Oxford University): ”Ucraina continuă să reziste. Acolo se trasează o graniță și granița asta e foarte bine să fie acolo și să nu fie pe Prut.”

S-au împlinit 4 ani de la izbucnirea în forță a războiului din Ucraina. Am profitat de prezența la Timișoara a  profesorului Corneliu Bjola...

Corneliu Bjola (Oxford University): ”Ucraina continuă să reziste. Acolo se trasează o graniță și granița asta e foarte bine să fie acolo și să nu fie pe Prut.”
miercuri, 25 februarie 2026, 22:20

Bărbat găsit decedat într-o saună din Timișoara

Tragedie, în această seară, într-o bază sportivă din Timișoara. Un bărbat de 75 de ani a murit după ce i s-a făcut rău în timp ce se afla...

Bărbat găsit decedat într-o saună din Timișoara
miercuri, 25 februarie 2026, 20:47

Victorie muncită pentru CSM Oradea în optimile EuroCup

Poloiștii de la CSM Oradea au obținut o victorie în manșa tur a optimilor de finală din LEN EuroCup. Formația bihoreană, venită în această...

Victorie muncită pentru CSM Oradea în optimile EuroCup
miercuri, 25 februarie 2026, 18:06

Nominalizări pentru Timișoara și Arad la Gala Premiilor UNITER

Artiști și spectacole din Timișoara și Arad se află printre nominalizații la Premiile UNITER 2026, confirmând dinamismul scenei teatrale din...

Nominalizări pentru Timișoara și Arad la Gala Premiilor UNITER
miercuri, 25 februarie 2026, 16:02

Un fotbalist lansat de UTA a semnat cu Poli!

În săptămâna primului meci oficial din 2026, formația de Liga a III-a Politehnica Timișoara a oficializat un transfer sonor. E vorba despre...

Un fotbalist lansat de UTA a semnat cu Poli!