Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Lucrări de Kabalevski și Șostakovici, la Filarmonica Banatul

23 mai 2025 @ 19:00 –

Conducerea dirijorală: Azis Sadikovic. Solist: Bryan Cheng

Articol de Dana Florea, 23 mai 2025, 19:00

Lucrări de Kabalevski și Șostakovici, la Filarmonica Banatul

Filarmonica Banatul Timișoara prezintă vineri, 23 mai 2025, lucrări de referință ale unor compozitori ruși celebri – D. Kabalevski și D. Șostakovici. În deschiderea programului, sub conducerea dirijorală a lui Azis Sadikovic, veți audia Concertul pentru violoncel și orchestră nr. 1 în sol minor, op. 49 de Dmitri Kabalevski, iar apoi Simfonia nr. 11 în sol minor, op. 103 de Dmitri Șostakovici.

Evenimentul din cadrul celei de a XLIX-a ediții a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” are loc la Sala Capitol, de la ora 19:00.

O lucrare îndrăgită, accesibilă publicului larg

Concertul pentru violoncel și orchestră nr. 1 în sol minor, op. 49 de Dmitri Kabalevski (1904–1987) a fost compus 1959, reflectând stilul său personal, dar și influențele tradiționale rusești. Este o lucrare îndrăgită de către publicul larg datorită melodicii și accesibilității sale.

Concertul este cunoscut și pentru tehnica interpretativă solicitantă de care trebuie să dea dovadă solistul pentru a reda nuanțele expresive ale compoziției.

Solistul lucrării va fi talentatul violoncelist Bryan Cheng.

Muzica folisită ca reacție la evenimentele politice ale vremii

Simfonia nr. 11 în sol minor, op. 103, a lui Dmitri Șostakovici a fost compusă în 1957 și este considerată una dintre cele mai puternice și personale creații ale sale. Șostakovici a compus lucrarea ca reacție la evenimentele din Ungaria din 1956. Este, de asemenea, considerată un omagiu adus rezistenței și curajului celor care s-au împotrivit opresiunii ruse de la acea vreme. În același timp, a fost un act de curaj al lui Șostakovici, care a ales să exprime în mod deschis și sincer evenimente sensibile, chiar dacă această abordare putea fi riscantă în contextul acelor vremuri.

Simfonia este remarcabilă pentru intensitatea emoțională și pentru modul în care Șostakovici folosește muzica pentru a evoca scene de revoltă și tragedie.

Biletele se găsesc pe site, la casierie și pe mytcicket.ro: https://shorturl.at/a9FCA

AZIS SADIKOVIC

S-a născut la Viena în 1983 și a studiat dirijatul cu prof. Georg Mark, precum și vioara cu prof. Werner Hink (concertmaestru al Filarmonicii din Viena) la Conservatorul din Viena, unde a absolvit cu distincție în 2008.

În 2018 a debutat la Festivalul de la Bayreuth, în cadrul unei ediții speciale a „Ring des Nibelungen”, unde a fost invitat și între anii 2019-2021, iar 2022 preluând, din nou, regia operei „Lohengrin” în cadrul aceluiași Festival.

Azis Sadikovic este câștigătorul Concursului „Jovens Maestros” de la Lisabona. În plus, a câștigat premiul al II-lea la Concursul Internațional de Dirijat „Solti” în 2017 (Ungaria) și a primit premiul al III-lea și bagheta de bronz la renumitul Concurs Internațional „Grzegorz Fitelberg” de la Katowice.

Printre orchestrele pe care Azis Sadikovic le-a dirihat se numărăt Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, Orchestra de Cameră din Viena, Orchestra Națională a Radio Danemarca, Filarmonica Radio a Germaniei, Orchestra de Stat Brandenburg Frankfurt/Oder, Filarmonica din Jena, Orchestra Filarmonicii din Strasbourg, Orchestra Operei de Stat a Ungariei, Symfoniorkest Vlaanderen, Orchestra Simfonică RTV Slovenia, Orchestra Simfonică Jyväskylä Finlanda.

A colaborat cu regizori precum Keith Warner și Katharina Wagner. Interpretarea operelor contemporane deține un rol important în cariera dirijorului. Azis Sadikovic a concertat la Festivalul „Voix Nouvelles” din Royaumont (Franța), cu Ansamblul Linea din Strasbourg și „Namascae Lemanic Modern Ensemble” din Elveția.

Repertoriul său simfonic variază de la Isaac Albeniz la Erich Zoubek și include repertoriul clasic romantic și modern. Azis Sadikovic a adus în prim-plan și piese rar interpretate ale compozitorilor Albeniz și Zoubeck.

BRYAN CHENG

În urma recentelor succese în competiții internaționale de prestigiu precum Queen Elisabeth Competition, Concours de Genève și Concursul Paulo, violoncelistul născut în Canada și stabilit în Berlin, Bryan Cheng, s-a impus ca unul dintre cei mai fascinanți tineri artiști ai scenei muzicii clasice.

Printre recentele momente culminante ale lui Bryan Cheng se numără aparițiile alături de Deutsches Symphonie- Orchester Berlin în Sala Mare a Filarmonicii din Berlin, alături de hr-Sinfonieorchester Frankfurt (Orchestra Radio Frankfurt), BBC National Orchestra of Wales, Helsinki Philharmonic, Brussels Philharmonic, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre symphonique de Montréal, Orchestre Métropolitain, Calgary Philharmonic Orchestra, National Arts Centre Orchestra Ottawa, Greensboro Symphony Orchestra, Antwerp Symphony Orchestra, Orchestra Simfonică Națională din Taiwan, Orchestra Filarmonică Slovacă.

Numit Artist în Rezidență al Orchestrei Filarmonicii „Banatul” în Stagiunea 2023/24, Bryan își continuă rezidența în Stagiunea 2024/25, susținând mai multe concerte simfonice și camerale.

Bryan Cheng și-a făcut debutul la Carnegie Hall la vârsta de 14 ani, iar la vârsta de 20 de ani și-a făcut debutul la Elbphilharmonie Hamburg cu Deutsche Kammerphilharmonie Bremen. În 2022, a devenit primul violoncelist premiat cu prestigiosul „Prix Yves Paternot”, acordat celui mai promițător muzician al Academiei Festivalului Verbier. El este laureatul din 2023 al Premiului Virginia Parker oferit de Consiliul Canadei pentru Arte – cea mai înaltă distincție a Canadei acordată tinerilor muzicieni.

Pagina evenimentului. 

Mai multe evnimente din Timișoara și din partea de vest a țării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
3
6
11
22
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 februarie - 4 martie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu teatru, operă, concerte la Filarmonică, expoziții cu tot cu tururi ghidate și multe petreceri.
Documentarul „Timebox” deschide seria proiecțiilor Club fARAD
Filmul prezintă un portret al tatălui regizoarei filmului, Nora Agapi, profesorul Ioan-Matei Agapi, fotograf și cameraman din Iași, deținător al unei colecții unice de filme și fotografii care documentează aproape 50 de ani din istoria orașului.
Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad
Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului.
Programul lunii martie al Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 martie
O săptămână cu spectacole de teatru și operă, petreceri și concerte, un final de expoziție și tur ghidat în care aveți ocazia să aflați lucruri noi despre Timișoara.
Templul din Indore,o viziune a studenților de la arhitectură
Templul din Indore, un edificiu de cult care ar fi trebuit să poarte semnătura lui Constantin Brâncuși, dar care a rămas doar o legendă în conștiința colectivă, a devenit tema unui exercițiu pentru studenții de la Facultatea de Arhitectură din cadrul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” din București.
Spectacolul de balet ”Giselle”, la Opera din Timișoara
Elogiat pentru frumusețea muzicii și a dansului, pentru complexitatea tehnică și abilitatea dramatică a rolului principal feminin, Giselle rămâne un etalon al baletului romantic, o poveste universală despre iubire și trădare, despre remușcare și iertare.
”Fenomenul Pitești”, expoziție itinerantă la Memorialul Revoluției
Pe lângă informații despre Fenomenul Pitești și cronologia represiunii din penitenciarul Pitești, expoziția conține obiecte originale din sistemul penitenciar comunist, de la mobilier de celulă, până la cărți poștale și fotografii inedite.
”Amicii publici”, un nou documentar marca ”Timișoara. Harta secretă”
Filmul dezvăluie cu suspans și mister, cu melancolie și umor, aventura celebrei „femei în roșu” din Banat, cea care l-a predat FBI-ului pe „inamicul public nr. 1" al Americii, Dilinger.
Conferința „Deștepți cu banii”, la Iulius Town
Iancu Guda, Laura Hexan şi Horia Braun te învață cum să îți gestionezi eficient bugetul și cum să pui banii să lucreze pentru tine.
Târgul de joburi Angajatori de Top revine la Timișoara
Angajatori de Top, cel mai așteptat eveniment de carieră din zona Banatului, revine la Timișoara pentru cea de-a 36-a ediție. 
O nouă ediție a Târgului Imobiliar la Timișoara
Din 2017, târgul este alături de toți cei care își doresc să achiziționeze o nouă locuință.
Spectacolul „1978” al Teatrul Maghiar Timișoara are două nominalizări la Gala Premiilor UNITER
Spectacolul, în regia lui Tomi Janežič, a fost nominalizat pentru Cel mai bun spectacol al anului 2023 și Cea mai bună scenografie (autor Branko Hojnik).
Summit Internațional de Cosmetologie la Timișoara
Summit-ul  își propune să aducă împreună profesioniști din industrie, autorități, traineri și specialiști naționali și internaționali, precum și branduri de prestigiu din Europa.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19 - 25 martie
Întâlniri cu scriitori și oameni de cultură la Bookfest 2024, o premieră la Teatrul German, Festivalul Filmului Francez sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Expoziția „Paula Modersohn-Becker şi colonia de artişti din Worpswede” la Muzeul de Artă Timișoara
Operele coloniei de artiști sunt un simbol al unei perioade de cotitură din istoria artei, în care sunt căutate noi forme de exprimare artistică. Din întreaga constelație artistică de la Worpswede, Paula Modersohn-Becker se remarcă prin avangardismul său, fiind singura care s-a îndreptat cu adevărat spre modernism.
Lansarea cărții "Air Majesty - Michael Jordan" la Timișoara
Jurnalistul și comentatorul de baschet Emil Hossu-Longin lansează la Timișoara volumul ”Air Majesty - Michael Jordan".
Tatuaje cu teme nautice la bordul Pelicanului, în scop caritabil
Doritorii pot să aleagă dintre mai multe modele de tatuaje. Fiecare tatuaj cu dimensiunea de 5x5 cm are un preț de 150 lei, toți banii strânși în urma acestei acțiuni urmând să fie donați Centrului ”Copii și Zâne”.
”Dumnezeu nu se uită la meciuri”, un spectacol despre dependența de pariuri sportive
Asociația Stindart, prin proiectul "Pariez pe s(u)port", continuă, prin acest spectacol, campania de conștientizare a problemei pariurilor sportive în rândul tinerilor.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 martie - 1 aprilie
În ultima săptămână din martie teatrul e vedetă. De Ziua Mondială a Teatrului, 27 martie, mergeți la spectacole, indiferent de teatrul ales: biletele pe care le veți cumpăra vor ajuta un artist aflat în suferință.
Teatrul Maghiar Timișoara lansează programul TESZT 2024
De Ziua Mondială a Teatrului, Teatrul Maghiar Timișoara lansează progarmul celei de-a cincisprezecea ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara – TESZT. Tema festivalului: „Celalaltă perspectivă”.
Festivalul „Visuali Italiane - Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara
Festivalul aduce publicului cele mai bune producții recente, de la regizori consacrați la debuturi, precum și filme de referință, care vor putea fi văzute în prezența invitaților speciali, regizori sau actori.
Expoziție de fotografii dedicate României contemporane, realizate de fotografi de renume, în premieră la Timișoara
Expoziția cuprinde 248 de fotografii realizate de un român, alături de 5 fotografi internaționali, afiliați celei mai mari agenții de fotojurnalism din lume, Magnum Photos. Expoziția este însoțită și de un album de colecție.
Festivalul Cultural "Zilele Basarabiei" la Timișoara / PROGRAM
Din programul festivalului fac parte spectacole folclorice, expoziții, concerte, seară de poezie, atelier de cusut motive naționale, proiecție de filme.
Târgul de Paști de la Timișoara / PROGRAM
Un concert extraordinar susținut de orchestra simfonică „Lira” și Alaiul Primăverii deschid în 31 martie Târgul de Paști de la Timișoara. Până în 6 mai, oaspeți de toate vârstele sunt invitați să se bucure de peste 70 de evenimente, care vor avea loc în Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Traian.
Events on 27 februarie 2024
Events on 2 martie 2024
Events on 4 martie 2024
Events on 13 martie 2024
Recital cameral la Cinema Timiș
13 mart. 24
Timișoara
Events on 14 martie 2024
Events on 16 martie 2024
Events on 18 martie 2024
Events on 24 martie 2024
Events on 31 martie 2024
Mai mulți călători cu transportul public din Timișoara, dar aproape jumătate circulă fără bilet
luni, 2 martie 2026, 08:20

Mai mulți călători cu transportul public din Timișoara, dar aproape jumătate circulă fără bilet

Numărul timișorenilor care au circulat cu mijloacele de transport în comun în 2025 a crescut față de anul precedent, dar și al celor care nu...

Mai mulți călători cu transportul public din Timișoara, dar aproape jumătate circulă fără bilet
Angajatorii care anunță disponibilizări nu au încă decizii finale în județul Timiș
luni, 2 martie 2026, 08:07

Angajatorii care anunță disponibilizări nu au încă decizii finale în județul Timiș

Nouă angajatori din județ au transmis notificări privind posibile concedieri colective, care ar putea afecta peste 550 de persoane. Directorul...

Angajatorii care anunță disponibilizări nu au încă decizii finale în județul Timiș
Titlurile de stat Fidelis pot fi cumpărate din 6 martie
luni, 2 martie 2026, 07:37

Titlurile de stat Fidelis pot fi cumpărate din 6 martie

Persoanele fizice rezidente şi nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie titluri de stat Fidelis, începând din 6 martie. Munisterul...

Titlurile de stat Fidelis pot fi cumpărate din 6 martie
Fără apă caldă și încălzire în zona de nord a Timișoarei, timp de 20 de ore
luni, 2 martie 2026, 07:20

Fără apă caldă și încălzire în zona de nord a Timișoarei, timp de 20 de ore

Furnizarea apei calde și a încălzirii va fi întreruptă marți, între orele 00:00 și 20:00, în zona de nord a municipiului Timișoara, pentru...

Fără apă caldă și încălzire în zona de nord a Timișoarei, timp de 20 de ore
luni, 2 martie 2026, 06:21

Reguli noi la frontieră în România: date biometrice obligatorii pentru cetățenii din afara UE

De astăzi, la toate punctele de frontieră din România intră în vigoare noul sistem european de intrare-ieșire, inclusiv în Portul Constanța...

Reguli noi la frontieră în România: date biometrice obligatorii pentru cetățenii din afara UE
luni, 2 martie 2026, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă cu temperaturi mai ridicate decât cele normale pe durata zilei. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla în general...

Vremea în Banat și Crișana
duminică, 1 martie 2026, 22:56

AUDIO / UTA, învinsă clar de FCSB, într-un meci rămas fără miză

În penultima etapă a sezonului regular din Superliga de fotbal, UTA a pierdut pe teren propriu meciul cu FCSB, scor 2-4. Disputată fără miza...

AUDIO / UTA, învinsă clar de FCSB, într-un meci rămas fără miză
duminică, 1 martie 2026, 21:43

AUDIO / West Deva, în semifinalele Cupei României

West Deva s-a calificat în semifinalele Cupei României de fotbal în sală, după ce a eliminat-o, în această seară, pe Sepsi Sfântu Gheorghe....

AUDIO / West Deva, în semifinalele Cupei României