Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Maratonul Artelor – un maraton pentru viața Andei

16 iunie 2019 @ 10:00 –

Evenimentul caritabil organizat pentru Anda, soție și mămică a trei fetițe, cuprinde teatru, muzică, dans, ateliere pentru copii, momente de lectură, târg de carte, expoziții de pictură și fotografie.

Articol de Dana Florea, 16 iunie 2019, 10:00

Maratonul Artelor – un maraton pentru viața Andei
Map Unavailable

Duminică, 16 iunie, de la ora 10.00, la Casa Artelor & Klapka din Timișoara se dă startul unui Maraton al Artelor, parte a unui maraton pentru viață: viața Andei. Au răspuns invitației familiei și prietenilor mai mulți artiști din oraș care prin evenimentul de duminică își propun să strângă fondurile necesare pentru lupta Andei, o tânără mămică diagnosticată cu cancer la sân.

Timișorenii sunt astfel invitați să fie parte a unui eveniment special, în care să se bucure de frumusețea artelor și să îi fie alături Andei și familiei ei. Programul cuprinde activități pentru copii, expoziții de pictură și fotografie, sesiuni de lectură, dansuri, concerte.

Prima parte a zilei este dedicată copiilor. Astfel, de la ora 10.30, scriitoarea Alexandra Pintea Varnava și fiul ei Ionuț îi vor încânta pe pitici cu lecturi captivante.

De la ora 11.30, cei mici își pot dezvolta creativitatea la atelierele pentru copii susținute de Simona Podaru (Părinte Implicat, trainer acreditat de ANC și instructor certificat Aware Parenting Institute) sau pot alege să își consume energia la sesiunea de zumba, organizată de Corina Berghin de la Clubul Tip Top. Și Sabine Oschanitzky îi invită pe copii la joc și mișcare, în cadrul unui atelier de dans care va începe la ora 12.00.

Între orele 10.00-15.00, asistenții Photo Boutique vor surprinde momentele plăcute în fotografii la minut și le vor oferi participanților la eveniment.

De la ora 16.30, Cvartetul de coarde ai cărui membri activează în cadrul Filarmonicii Banatul se alătură Maratonului. Alexandra Crișan (vioara I), Carmen Paulescu (vioara a II-a), Cynthia Păuna Popa (violă), Diana Ivașcu (violoncel) ne reamintesc faptul că muzica vindecă. Li se alătură, de la ora 17.30, violonistul Rafael Muzicaș, care la doar 9 ani are un vast portofoliu de premii la concursuri naționale și internaționale.

„Scrisul mi-a fost sprijin, m-am ţinut, uneori, de stilou ca să nu cad”, declara, la un moment dat, scriitorul Robert Șerban. Ce mesaj va transmite acum artistul puteți afla de la ora 18.00, în cadrul unui moment de lectură.

De la ora 19.00 urcă pe scenă și transmit din emoțiile lor studenții din anul I de la Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest, clasa profesorului Mirela Puia și studenții din anul II, clasa profesorului Claudiu Dogaru. Momentele lor actoricești cuprind poezie, fabule și un fragment din “Îmblânzirea Scorpiei”.

Și școlile de tango din Timișoara (Tango del Alma, Tango Arte, Tango Malena, Tango Timișoara, Tango Vivo) se alătură maratonului. Acești oameni minunați vor dansa Împreună pentru Anda, de la ora 20:00.

Implant pentru refuz, trupa care de peste 21 de ani scrie o poveste complexă în cultura muzicii contemporane din țara noastră va concerta de la ora 23.00, pregătind atmosfera pentru ora 00.00, cand Dudu (AnonimTM) dă startul unui Generations Sets.

Pe tot parcursul evenimentului vor fi deschise expoziții cu lucrările de pictură și fotografie donate de către artiștii plastici Luisa Cube, Cristina Daju, Adrian Florin Pop, Alina Ondine Slimovschi, Claudiu Toma, Dan Toma, fotografii Caius Ovidiu Merșa și Ovidiu Cărăbeț, un târg de carte (organizat cu cărți donate de oricine dorește), dar și Bursa Donatorilor (de unde pot fi achiziționate vouchere de produse și servicii puse la dispoziție de oameni inimoși).

Accesul la Maratonul artelor se va face în baza unui bilet care costă 25 de lei. Toți banii strânși în cadrul acestui eveniment, inclusiv din bilete, vor ajunge la Anda.

Programul întregului eveniment, dar și detalii despre campanie pot fi vizualizate AICI.

 #ÎmpreunăPentruAnda

Anda Carolina Takacs este soție, mămică a trei fetițe minunate, prietenă și colegă dragă. Lupta ei grea pentru viață a început în urmă cu câteva luni, când a fost diagnosticată cu cancer la sân. Oncologul i-a dat atunci o speranță de viață de trei săptămâni, dar la câteva zile după începerea tratamentului de urgență, starea Andei s-a îmbunătățit vizibil, ceea ce a făcut ca medicii să fie optimiști și pozitivi în ceea ce privește evoluția ei. Familia, prietenii, colegii și oamenii de bine au reușit să acopere costurile tratamentului inițial, însă urmează ședințe de chimioterapie și radioterapie extrem de costisitoare, estimate la 150.000 de euro.

“Anda și-a dorit mult să vină acasă la acest eveniment, dar starea medicală nu i-a permis să facă acest lucru. Până ce doctorii vor fi convinși că va putea călători în siguranță și nu s-ar supune unor riscuri, va trebui să rămână aici, în Istanbul. Deși nu vom putea fi prezenți fizic la evenimentul Maratonul Artelor, vom fi acolo cu inima și gândurile noastre. Este uimitor să vezi și să simți căldura și bunătatea oamenilor când se implică întru ajutorarea semenilor. Nu găsim cuvinte potrivite pentru a mulțumi celor care s-au implicat în organizarea evenimentului, celor care vor da viață evenimentului și celor care vor participa. Vă dorim o duminică minunată! Anda continuă lupta, merge mai departe pentru că nu poate exista decât un singur deznodământ: viața!”, este mesajul pe care Ovidiu Takacs, soțul Andei, îl transmite, din Istanbul, de acolo de unde sănătatea Andei este urmărită de specialiști.

Donații se pot face și direct în conturile deschise pe numele:

Takacs Anda Carolina
Cont lei: RO25INGB0000999905864305
Cont euro: RO42INGB0000999908368054

sau prin intermediul Foundraiser-ului deschis pe Facebook: https://www.facebook.com/donate/324707771540352/2230784690507578/

sau prin PayPal paypal.me/ImpreunaPentruAnda

Pentru mai multe detalii legate de eveniment puteți contacta Mihaela Sichim, e-mail: pentruanda@gmail.com, tel. 0726 686 795.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
9
10
16
17
20
24
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Expoziția Atlasul Singurătății – o hartă vizuală și sonoră a singurătății Generației Z, de explorat la Timișoara
Expoziția Atlasul Singurătății @GenZ:TM aduce laolaltă poveștile autentice a șase tinere și tineri între 19 și 28 de ani, aflați în momente diferite ale vieții, care vorbesc despre singurătate cu o luciditate necosmetizată.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Festivalul ”Ceaunul de Aur” la Sânmartinu Sârbesc
Evenimentul se desfășoară în paralel cu Hramul Bisericii Ortodoxe Române din localitate și sfințirea Căminului Cultural.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 noiembrie, la Timișoara
Timișoara Ideas Fest aduce discuții curajoase despre adevăr și manipulare, Caravana Paradiso transformă orașul într-un mic festival de scurtmetraje, iar CULMEA – Film & Educație de Mediu ne amintește, prin povești pentru toate vârstele, cât de fragilă și frumoasă e lumea în care trăim.
Culmea, festival de film pentru copii și tineri despre natură și planetă, ajunge la Timișoara
Festivalul are loc în perioada 13 - 15 noiembrie 2025 și include câte o proiecție unică pentru fiecare categorie de vârstă, începând de la 3 ani.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână se deschide Cinema Johnny - noul cinematograf din Freidorf, continuă seria de documentare „Portret vertical” cu portretul arhitectului Șerban Sturdza și tururile ghidate prin cartierele Timișoarei.
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - duminică, 23 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Art Your Winter, târg de artă contemporană, la Centrul de Proiecte
Pe parcursul expoziției, cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va fi organizată a doua ediție a Maratonului de pictură, în cadrul căruia publicul va avea ocazia să întâlnească artiștii participanți.
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
Living With Tango. Milonga  cu ... costume populare de 1 decembrie!
29 noiembrie 2025 - 1 decembrie 2025    
ore diverse
Patru zile de neuitat în Oradea, în inima Art Nouveau a României – acolo unde ritmul tangoului argentinian întâlnește magia Zilei Naționale a României.
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 8 noiembrie 2025
Events on 27 noiembrie 2025
AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
marți, 3 februarie 2026, 14:23

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off

Etapa intermediară a Superligii de fotbal, cea cu numărul 25, programează un duel interesant la Arad. UTA și CFR Cluj vor fi față în față...

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
marți, 3 februarie 2026, 14:05

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară

Prima replică funcțională a autobuzului etajat „Marta”, simbol al industriei auto arădene de la începutul secolului XX, va putea fi văzută...

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi
marți, 3 februarie 2026, 14:01

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi

Primăria Arad urmează să vândă la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi în ultimele luni. Primarul oraşului, Călin Bibarţ, a...

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi
Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită
marți, 3 februarie 2026, 13:57

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită

Un agent de la Poliţia Rutieră Arad a fost prins în flagrant de către ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie primind mită 1.500 de lei de...

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită
marți, 3 februarie 2026, 13:53

Trafic feroviar blocat temporar pe magistrala București–Timișoara din cauza unei șine rupte

Trenurile de călători au fost blocate în această dimineaţă pe magistrala Bucureşti-Timişoara, după ce a fost descoperită o șină ruptă...

Trafic feroviar blocat temporar pe magistrala București–Timișoara din cauza unei șine rupte
marți, 3 februarie 2026, 13:31

Mai mulți elevi cer Ministerului Educației modificarea calendarului olimpiadelor: „Suntem puși să alegem între limbile noastre materne!”

Sute de elevi atrag atenția că planificarea olimpiadelor naționale de către Ministerul Educației riscă să îi lase în afara competițiilor....

Mai mulți elevi cer Ministerului Educației modificarea calendarului olimpiadelor: „Suntem puși să alegem între limbile noastre materne!”
marți, 3 februarie 2026, 13:26

Un arădean și un timișorean, nominalizați pentru „Tricolorul lunii ianuarie”

Doi dintre cei trei fotbaliști nominalizați de FRF în cursa pentru „Tricolorul lunii ianuarie” au pornit în fotbalul mare din vestul țării....

Un arădean și un timișorean, nominalizați pentru „Tricolorul lunii ianuarie”
marți, 3 februarie 2026, 11:56

Juridic | Teren fără ieșire la drumul public. Cum se dobândește servitutea de trecere?

Bine v-am regăsit, dragi ascultători, în cadrul rubricii noastre juridice! Astăzi, în rubrica juridică, răspundem unei întrebări primite de...

Juridic | Teren fără ieșire la drumul public. Cum se dobândește servitutea de trecere?