Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Noaptea Muzeelor la Sate 2026 în județul Arad

29 august 2026 @ ore diverse –

Pe 29 august, sute de muzee, colecții, case memoriale, ateliere de meșteșugari și alte spații dedicate patrimoniului rural își vor deschide porțile pentru cea de-a patra ediție a Nopții Muzeelor la Sate.

Articol de Dana Florea, 29 august 2026, 00:00

Noaptea Muzeelor la Sate 2026 în județul Arad

Cea de-a patra ediție a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc sâmbătă, 29 august 2026. Zeci de sate din întreaga Românie și din Republica Moldova vor deveni locuri de întâlnire cu patrimoniul, prin expoziții, tururi ghidate, ateliere, demonstrații de meșteșuguri, activități pentru copii, concerte, proiecții și întâlniri cu oamenii care păstrează vii poveștile și tradițiile comunităților lor.

Cu această ocazie, în județul Arad, următoarele spații își deschid porțile și pot fi vizitate gratuit:

Muzeul, amenajat în anul 1988, prezintă piese arheologice, unelte, instalații, documente și fotografii privind istoricul viticulturii și vinificației referitoare la unul din cele mai vechi areale viticole de pe teritoriul României, podgoria Miniș-Măderat. Există indicii credibile care vorbesc despre practicarea viticulturii în această zonă încă din antichitate.

17.00-18.00 / 18.00-19.00 / 19.00-20.00: Tur ghidat al Muzeului Viei și Vinului Ghioroc

Spațiul păstrează elementele principale ale încăperilor cu destinație de locuit, unde se regăsesc: salonul mobilat cu piese în stil florentin, atelierul artistului, o mică cameră amenajată cu piese etnografice și o încăpere care reține obiecte ce fac trimitere la istoricul zonei, implicit la cel al familiei Popa. Lucrările de artă, în cea mai mare parte pictură, expuse în salon, atelier și în hol sunt realizate de Eugen Popa în intervalul 1940 – 1980.

7.00-18.00 / 18.00-19.00 / 19.00-20.00: Tur ghidat al Casei Memoriale și al Colecției de artă „Eugen Popa și Eugenia Hagiu”

În cadrul evenimentului se vor face scurte prezentări ale localității Covăsânț, un recital folcloric, ateliere pentru cei mici, o expoziție foto-etnografică. Muzeul va putea fi vizitat sub îndrumarea unui ghid. De asemenea, se vor organiza demonstrații de țesut, împletit șușorci.

Grădina botanică din localitatea Macea are o suprafață de 21,5 ha și conține în colecțiile sale peste 3800 de taxoni. În grădină sunt amenajate o serie de sectoare care atrag publicul vizitator: alpinariu, sectorul plantelor ornamentale floricole, sectorul plantelor toxice, tinctoriale și aromatice, rozariul, colecția dendrologică, sectorul plantelor lemnoase ornamentale, pepiniera etc. În cadrul acestora se întâlnesc specii floristice care sunt grupate după originea lor geografică și care, în perioada de vegetație, au o mare atracție asupra vizitatorului. Colecția a fost înființată în 1984, extinsă pe parcurs și în prezent ocupă o suprafață de 0,2 ha și cuprinde circa 240 de specii floricole.

Publicul este invitat să viziteze colecția de costume populare și obiecte vechi a Mariei Aiftincăi, să urmărească filmului tematic „Drumul lânii, de la oaie – la straie” și să participe la ateliere de împâslit cu lână și de țesut preșuri. Tot ce ați confecționat la ateliere va putea fi luat acasă, păstrat ca amintire sau dăruit unei persoane dragi.

Prezentarea colecției casei, audiții muzicale din colecția lui Ioan T. Florea.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
24
8
9
12
13
17
24
26
29
30
31
1
+
2
+
3
+
4
5
6
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Spectacolul "Amanta", pe scena Operei Române din Timişoara
Savuroasa comedie "Amanta" în regia lui Armand Calinovici , o adaptare după celebra lucrare " Încurcă lume " de A.D.Hertz , pusă în scenă de [...]
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
S-au deschis înscrierile pentru Timotion 2025
Anul acesta Timotion aduce 9 curse, pentru toate nivelurile de antrenament, inclusiv o cursă de 1 km.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 martie, la Timișoara
Din oferta culturală a săptămânii: Doc-minică, concert Blues Doctors, o mulțime de filme de 8 martie, spectacole și la teatru, și la operă, iar la filarmonică poate fi ascultată o lucrare fascinantă a lui Bela Bartok - Castelul Prințului Barbă Albastră.
Programul lunii martie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul–Concurs ”Gelu Stan” 2025, la Lugoj
Festivalul este organizat de Centrul de Cultură și Artă Timiș și este dedicat omagierii dirijorului, profesorului, muzicologului și omului de radio Gelu Stan, născut în orașul de pe Timiș.
”La micul fix” - Expoziție de fotografie Robert Șerban
Robert Șerban vă invită să descoperiți frumusețea detaliilor care spun povești și imagini surprinse din mers, momente prinse în fugă.
Expoziție educativă de fluturi și albine vii, la Iulius Town
Veți putea admira de aproape peste 15 specii unice de fluturi exotici din America de Sud și Asia, unele în premieră, și peste 4000 de albine într-un un stup transparent.
”Dragostele unui fante” la Teatrul Dramatic "I.D.Sârbu"
Teatrul Dramatic ”I. D. Sârbu” din Petroşani invită iubitorii de teatru la spectacolul „Dragostele unui fante” de Mihaela Mihai,  sâmbătă, 20 mai 2017,  de la [...]
ANULAT / ”Întoarcerea la Origini” cu Marius Mihalache & Band, la Timișoara
Concertul propune o călătorie muzicală prin muzica românească reinterpretată într-o manieră originală și captivantă. Invitat special este Mihai Mărgineanu.
Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de primăvară, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Festivalul Filmului Francez revine la Timișoara / PROGRAM
Tema din acest an a Festivalului, Échos, explorează modul în care poveștile și imaginile rezonează de-a lungul generațiilor. Programul cuprinde 27 de filme care îmbină opere esențiale și filme realizate de talente emergente.
Noaptea de Poezie la Muzeul Apei din Timișoara
Evenimentul marchează Ziua Mondială a Poeziei și aduce în prim-plan literatura și muzica de calitate, sensibilitatea, inteligența și frumusețea cuvintelor.
Festivalul-Concurs Lada cu Zestre 2025 / PROGRAM
Peste 54 de localități s-au înscris în competiția care celebrează cultura vie și tradițiile autentice din județul Timiș.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 - 31 martie la Timișoara
O săptămână cu Bookfest, filme italiene, expoziții, tururi ghidate în culisele Teatrului Maghiar și o premieră la Teatrul Național Timișoara, povestea lui Richard al III-lea.
Salonul de Carte Bookfest 2025 la Timișoara / PROGRAM
Timp de patru zile, din 27 până în 30 martie, vizitatorii vor găsi cele mai bune cărți la cele mai bune prețuri și vor putea participa la lansări de carte, dezbateri literare și ateliere pentru copii.
Construcții LEGO într-o expoziție inedită și ateliere pentru copii la Iulius Town
Expoziția prezintă o colecție impresionantă de machete, realizate din mii de cărămizi LEGO, una dintre cele mai impresionante construcții expuse fiind o grandioasă navă de croazieră.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 26 februarie 2025
Events on 3 martie 2025
Events on 19 martie 2025
Events on 20 martie 2025
Events on 21 martie 2025
Events on 23 martie 2025
Events on 4 aprilie 2025
muzeul national de arta timisoara
Expoziție luni, 3 august 2026, 10:00

Expoziții la Muzeul Național de Artă Timișoara

3 august 2026 - 31 august 2026 @ 10:00 - 18:00 - Expozițiile Muzeului Național de Artă Timișoara pot fi vizitate de miercuri până duminică,...

Expoziții la Muzeul Național de Artă Timișoara
expo bastion timisoara
Expoziție luni, 3 august 2026, 00:00

Evenimentele săptămânii la Centrul Multifuncțional Bastion din Timișoara

3 august 2026 - 9 august 2026 @ ore diverse - Centrul Multifuncțional Bastion găzduiește în această săptămână expoziția de pictură și...

Evenimentele săptămânii la Centrul Multifuncțional Bastion din Timișoara
visit timisoara
Expoziție marți, 14 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara

14 iulie 2026 - 20 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara
expozitie absolventi UVT
Expoziție joi, 16 iulie 2026, 16:00

„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara

16 iulie 2026 - 30 august 2026 @ 16:00 - 20:00 - Expoziția reunește cele mai valoroase proiecte de diplomă realizate în cadrul programelor de...

„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziție marți, 7 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara

7 iulie 2026 - 13 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara
Expoziție miercuri, 8 iulie 2026, 17:00

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”

8 iulie 2026 @ 17:00 - Societatea de Transport Public Timișoara celebrează 157 de ani de la prima călătorie cu tramvaiul pe actualul teritoriu al...

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”
Expoziție duminică, 19 iulie 2026, 10:00

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei

19 iulie 2026 @ 10:00 - 14:00 - Pasionații de automobile istorice și toți cei dornici de o incursiune în istoria automobilismului sunt invitați...

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei
Expoziție luni, 6 iulie 2026, 17:30

Exploriu, un muzeu pop-up dedicat științei, în centrul Timișoarei

6 iulie 2026 - 11 iulie 2026 @ 17:30 - 20:30 - Peste 15 exponate interactive, experimente practice și un spațiu dedicat construcțiilor din carton...

Exploriu, un muzeu pop-up dedicat științei, în centrul Timișoarei