Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Noiembrie, luna culturilor digitale la Institutul Francez

1 noiembrie 2020 – 30 noiembrie 2020 @ ore diverse –

Vor avea loc ateliere, spectacole, mese rotunde și webinarii dedicate creației digitale sub toate formele: realitate virtuală, jocuri video, benzi desenate create pe calculator, realitate augmentată, tehnologii de ultimă generație.

Articol de Dana Florea, 1 noiembrie 2020, 00:00 / actualizat: 20 noiembrie 2020, 10:24

Noiembrie, luna culturilor digitale la Institutul Francez
Map Unavailable

România se alătură celei de-a patra ediţii a Festivalului Internaţional al Culturilor Digitale Novembre numérique/Noiembrie Digital, lansat de Institutul Francez din Paris, care se desfășoară pe cinci continente, între 1 și 30 noiembrie 2020.

În cadrul Festivalului, Institutul Francez din România organizează o serie de ateliere, spectacole, mese rotunde și webinarii dedicate creației digitale sub toate formele: realitate virtuală, jocuri video, benzi desenate create pe calculator, realitate augmentată, tehnologii de ultimă generație etc.

Evenimentul se va desfășura într-un format mixt (online și offline). Publicul va putea urmări toate activitățile organizate de către echipele Institutului Francez din România la București, Cluj-Napoca, Iași și Timișoara fără a ține cont de restricțiile geografice care existau în anii precedenți.

Una dintre temele din acest an este realitatea augmentată. La mediateca Institutului Francez din Timișoara, puteți descoperi o lume dincolo de o simplă imagine. Cartea pop-up „Acqua Alta – trecând prin oglindă” creată de compania franceză Adrien M et Claire B propune o modalitate extrem de rafinată de a experimenta noile tehnologii prin îmbinarea realității augmentate cu grafica, muzica și coregrafia. Și deja faimoasele „soirées pyjama inițiate de mediateca Institutului Francez din Timișoara vor fi dedicate în luna noiembrie artei digitale. În cadrul evenimentului, cei mici vor descoperi o serie de cărți cu povești a căror lectură va fi îmbogățită cu ajutorul realității augmentate. Serile în pijamale vor avea loc atât online, în 13 noiembrie, cât și offline, în 26 noiembrie, în măsura în care condițiile sanitare o vor permite.

Un alt focus important îl reprezintă benzile desenate și legătura lor cu lumea digitală. La Timișoara, copiii pot învăța online cum să creeze un personaj memorabil de bandă desenată, împreună cu îndrăgitul ilustrator pentru copii Dan Ungureanu, în 19 noiembrie. Un alt atelier, destinat adolescenților, prevăzut în 24 noiembrie, online, are ca subiect realizarea unei benzi desenate virtuale, cu ajutorul unei aplicații special concepute pentru acest scop de Biblioteca Națională a Franței. Pentru a celebra Anul benzilor desenate în Franța, Institutul Francez din Paris propune expoziția „Machines à Bulles” care pune în valoare formele inovatoare ale benzilor desenate prin intermediul a 24 de opere ce ilustrează noi experiențe de lectură, oferite grație digitalului. O selecție de jocuri video inspirate de benzi desenate vor fi prezentate pe paginile de Facebook ale Institutului Francez la Cluj, Institutului Francez la Iași și Institutului Francez la Timișoara pe tot parcursul lunii noiembrie.

În 20-22 noiembrie, Institutul Francez se alătură hackaton-ului „Unihack 2020”, organizat de Liga AC (Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare) și de Banat IT. Proiectul, care vizează conceperea și implementarea de soluții software sau hardware pentru probleme civice, sub îndrumarea unor mentori experimentați, a fost premiat de Ambasada Franței și Institutul Francez din România în cadrul concursului de proiecte „Sprijin pentru inițiativele civice ale tinerilor”.

Accesul la toate activitățile din cadrul Noiembrie Digital se face pe bază de rezervare.  Pentru mai multe detalii, accesați paginile de Facebook ale Institutului Francez.

Mai multe evenimente online și offline.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
24
8
9
12
13
17
24
26
29
30
31
1
+
2
+
3
+
4
5
6
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Lansare de carte la Arad: „101 concepte pentru a înțelege religiile lumii”
Lucrarea se adresează atât specialiștilor, cât și publicului larg interesat de fenomenul religios global.
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
S-au deschis înscrierile pentru Timotion 2025
Anul acesta Timotion aduce 9 curse, pentru toate nivelurile de antrenament, inclusiv o cursă de 1 km.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 martie, la Timișoara
Din oferta culturală a săptămânii: Doc-minică, concert Blues Doctors, o mulțime de filme de 8 martie, spectacole și la teatru, și la operă, iar la filarmonică poate fi ascultată o lucrare fascinantă a lui Bela Bartok - Castelul Prințului Barbă Albastră.
Programul lunii martie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul–Concurs ”Gelu Stan” 2025, la Lugoj
Festivalul este organizat de Centrul de Cultură și Artă Timiș și este dedicat omagierii dirijorului, profesorului, muzicologului și omului de radio Gelu Stan, născut în orașul de pe Timiș.
”La micul fix” - Expoziție de fotografie Robert Șerban
Robert Șerban vă invită să descoperiți frumusețea detaliilor care spun povești și imagini surprinse din mers, momente prinse în fugă.
Expoziție educativă de fluturi și albine vii, la Iulius Town
Veți putea admira de aproape peste 15 specii unice de fluturi exotici din America de Sud și Asia, unele în premieră, și peste 4000 de albine într-un un stup transparent.
Odiseea Sarcinii, un eveniment dedicat viitoarelor mămici, la Timișoara
Speakeri de top, specialiști renumiți în domeniul maternității și pediatriei vor împărtăși sfaturi esențiale și informații actualizate pentru o tranziție lină către rolul de părinte.​
ANULAT / ”Întoarcerea la Origini” cu Marius Mihalache & Band, la Timișoara
Concertul propune o călătorie muzicală prin muzica românească reinterpretată într-o manieră originală și captivantă. Invitat special este Mihai Mărgineanu.
Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de primăvară, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Festivalul Filmului Francez revine la Timișoara / PROGRAM
Tema din acest an a Festivalului, Échos, explorează modul în care poveștile și imaginile rezonează de-a lungul generațiilor. Programul cuprinde 27 de filme care îmbină opere esențiale și filme realizate de talente emergente.
Noaptea de Poezie la Muzeul Apei din Timișoara
Evenimentul marchează Ziua Mondială a Poeziei și aduce în prim-plan literatura și muzica de calitate, sensibilitatea, inteligența și frumusețea cuvintelor.
Festivalul-Concurs Lada cu Zestre 2025 / PROGRAM
Peste 54 de localități s-au înscris în competiția care celebrează cultura vie și tradițiile autentice din județul Timiș.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 - 31 martie la Timișoara
O săptămână cu Bookfest, filme italiene, expoziții, tururi ghidate în culisele Teatrului Maghiar și o premieră la Teatrul Național Timișoara, povestea lui Richard al III-lea.
Salonul de Carte Bookfest 2025 la Timișoara / PROGRAM
Timp de patru zile, din 27 până în 30 martie, vizitatorii vor găsi cele mai bune cărți la cele mai bune prețuri și vor putea participa la lansări de carte, dezbateri literare și ateliere pentru copii.
Construcții LEGO într-o expoziție inedită și ateliere pentru copii la Iulius Town
Expoziția prezintă o colecție impresionantă de machete, realizate din mii de cărămizi LEGO, una dintre cele mai impresionante construcții expuse fiind o grandioasă navă de croazieră.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Events on 26 februarie 2025
Events on 3 martie 2025
Events on 19 martie 2025
Events on 20 martie 2025
Events on 21 martie 2025
Events on 23 martie 2025
Events on 4 aprilie 2025
Alfred Simonis, despre situația de la Muzeul Satului Bănățean: “Schimbarea naște rezistență”
marți, 3 februarie 2026, 19:52

Alfred Simonis, despre situația de la Muzeul Satului Bănățean: “Schimbarea naște rezistență”

După ce angajații de la Muzeul Satului Bănățean au notificat Ministerul Culturii cu privire la comportamentul managerului, ministerul a trimis o...

Alfred Simonis, despre situația de la Muzeul Satului Bănățean: “Schimbarea naște rezistență”
Fosta unitate militară din Giroc, transformată într-un centru cultural multifuncțional
marți, 3 februarie 2026, 18:58

Fosta unitate militară din Giroc, transformată într-un centru cultural multifuncțional

Fosta unitate militară din Giroc va deveni centru multifuncțional, cu galerii de artă, laboratoare educaționale și spații pentru manifestări...

Fosta unitate militară din Giroc, transformată într-un centru cultural multifuncțional
Mircea Lucescu, mesaj din spital: „Sunt bine!”
marți, 3 februarie 2026, 15:08

Mircea Lucescu, mesaj din spital: „Sunt bine!”

Federația Română de Fotbal a publicat azi prima reacție privind starea de sănătate a selecționerului Mircea Lucescu. Conform comunicatului,...

Mircea Lucescu, mesaj din spital: „Sunt bine!”
Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat
marți, 3 februarie 2026, 14:49

Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat

Dincolo de aromele locale, turiștii care ajung la evenimentele „My Banat” descoperă oameni care încă mai păstrează secretele unor...

Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat
marți, 3 februarie 2026, 14:23

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off

Etapa intermediară a Superligii de fotbal, cea cu numărul 25, programează un duel interesant la Arad. UTA și CFR Cluj vor fi față în față...

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
marți, 3 februarie 2026, 14:05

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară

Prima replică funcțională a autobuzului etajat „Marta”, simbol al industriei auto arădene de la începutul secolului XX, va putea fi văzută...

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
marți, 3 februarie 2026, 14:01

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi

Primăria Arad urmează să vândă la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi în ultimele luni. Primarul oraşului, Călin Bibarţ, a...

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi
marți, 3 februarie 2026, 13:57

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită

Un agent de la Poliţia Rutieră Arad a fost prins în flagrant de către ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie primind mită 1.500 de lei de...

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită