Ascultă Radio România Timișoara Live • 

One World Romania revine la Timișoara cu filme documentare și dialoguri comunitare / PROGRAM

9 octombrie 2025 – 12 octombrie 2025 @ 19:00 –

Festivalul are loc între 9 și 12 octombrie 2025 la Cinema Studio, proiecțiile fiind urmate de discuții extinse cu invitați speciali.

Articol de Dana Florea, 9 octombrie 2025, 19:00

One World Romania revine la Timișoara cu filme documentare și dialoguri comunitare / PROGRAM

Când

9 octombrie 2025 - 12 octombrie 2025    
19:00

Unde

Cinema Studio
Nikolaus Lenau nr. 2, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Festivalul Internațional de Film Documentar și Drepturile Omului One World Romania revine pentru al patrulea an consecutiv la Timișoara, cu câteva dintre cele mai apreciate filme din selecția ediției a 18-a, sub tema M-auzi?!, lansată în aprilie la București.

Festivalul are loc între 9 și 12 octombrie 2025 la Cinema Studio, majoritatea proiecțiilor fiind urmate de discuții extinse cu invitați speciali – regizori, reprezentanți ai ONG-urilor locale și experți în subiectele abordate în filme. Filmele sunt subtitrate în română și engleză.

În cadrul festivalului se desfășoară și atelierul practic de film documentar pentru adolescenți Meet, Point & Shoot, susținut de Simona Constantin și Andreea Lăcătuș, regizoare și producătoare culturale, la HEI – House of European Institutes.

„Pentru prima dată, ediția din afara Bucureștiului propune un turneu în vest: Timișoara, Arad, Oradea (cu scurte întâlniri în Eforie Sud, Călărași și Slobozia). Mai mult decât filmele, publicul va putea experimenta spiritul festivalului: dialoguri comunitare, educație media și pentru drepturile omului, conectare, comunitate. Îndrăznesc să spun că e un format particular în mediul cultural de la noi, de unde nicio persoană căreia-i pasă de cei din jur n-a plecat dezamăgită”, a declarat Andreea Lăcătuș, directoarea festivalului.

Programul evenimentelor

  • Joi, 9 octombrie

Ediția de la Timișoara se deschide joi, 9 octombrie, de la ora 19:00, cu documentarul „Trenuri” / „Trains” (r. Maciej J. Drygas), o călătorie contemplativă care surprinde speranțele, dorințele, dramele și tragediile Europei secolului al XX-lea. Compus în întregime din materiale de arhivă, „Trenuri” este câștigătorul Marelui Premiu al Competiției Internaționale la Festivalul de Film Documentar Amsterdam (IDFA) 2024. Proiecția este urmată de o discuție despre tipare istorice, cu jurnalista Adina Baya.

  • Vineri, 10 octombrie

Vineri, 10 octombrie, de la 18:00 va fi proiectat „Musafirul” / „The Guest”. Polonezul Maciek locuiește cu familia lui la granița cu Belarus și găzduiește un refugiat sirian, Alhyder, în vârstă de 27 de ani. După ce își recapătă puterile, Alhyder se lovește de marea întrebare: Acum ce? Unde poate merge fără să se pună pe el sau pe Maciek în pericol? După film va avea loc o discuție despre granițele solidarității, cu Anna Brechko, mediator intercultural, Rebeca Dorloti, Asociația LOGS, și Pulasthika Pubudidni, profesoară de engleză, moderată de Lucian Mircu, scenarist și regizor.

În aceeași seară, de la 20:30, „Înaintând prin întuneric” / „Marching in the Dark” urmărește poveștile văduvelor din India rurală care se confruntă cu durerea și greutățile lăsate în urmă după sinuciderile soților lor fermieri, adesea cauzate de datorii.

  • Sâmbătă, 11 octombrie

„CALIU: Nicidecum altceva, ce să fac altceva?” / „CALIU: Nothing else, what else can I do?” deschide ziua de sâmbătă, 11 octombrie, de la ora 17:00. Incapabil să accepte că zilele sale de glorie s-au dus demult, „regele viorii” Caliu are nevoie să se reinventeze. Pendulând între provocările din prezent și amintirile din cariera sa internațională, pentru Caliu doar muzica a rămas la fel. După proiecție are loc o dezbatere extinsă despre tradiție și reprezentare, cu regizoarea Simona Constantin și Adrian Mirescu, director general Centrul de Resurse pentru Regenerare Urbană.

Tot sâmbătă, publicul și Juriul Liceenilor din Timișoara vor putea viziona și filmul premiat de Juriul Liceenilor din București, „Laguna soldatului”, despre care cei 15 jurați au spus că „creează o experiență imersivă, aproape hipnotică […] și ridică întrebări metafizice despre relația omului cu natura și raportul opresor-victimă”. Filmul lui Pablo Álvarez-Mesa explorează cum figura eroului național Simón Bolívar continuă să modeleze identitatea politică și culturală a Columbiei.

  • Duminică, 12 octombrie

Festivalul se încheie duminică, 12 octombrie, de la ora 17:00, cu „The Stimming Pool”, un documentar experimental – uneori chiar fantastic – hibrid, coregizat de un colectiv de artiști cu autism, Neurocultures Collective și cineastul Steven Eastwood, care invită publicul într-o lume neurodiversă în mijlocul logicii unduitoare a mediilor neurotipice. Proiecție urmată de o discuție despre diversitate, cu psihoterapeuții Simona Colu și Tommi Jitaru.

One World Romania la Timișoara face parte din „Educație de film documentar și drepturile omului: ecouri One World Romania în țară”, proiect cultural finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte și co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Înființată în 2009, Asociația One World Romania organizează anual la București singurul festival de film documentar și drepturile omului din țară, One World Romania.

Biletele sunt disponibile online.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
31
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
17
19
21
26
1
+
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Evenimentele culturale ale săptămânii 13 - 19 august la Timișoara
O săptămână cu Celebrarea Orașului, care aduce laolaltă artiști de toate felurile, sportivi sau simpli cetățeni deopotrivă, expoziții, teatru, filme de Cannes.
Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Basilica Maria Radna
Evenimentul se va încheia cu un concert de muzică sacră susținut de Gheorghe Iovu și cu tradiționalul Drum al Crucii pe dealul din spatele Mănăstirii.
Lavanda Fest 2024, în centrul Timișoarei
Participă peste 60 de expozanți, producători de lavandă și artizani din diverse domenii din toată țara.
Concerte în premieră și peste 100 de evenimente la Timișoara, la ”Celebrarea orașului” 2024 / PROGRAM
Rita Ora, Paseenger și Zdob și Zdub vor concerta la ”Celebrarea orașului”. Evenimentul se va desfășura în Parcul Civic și Bulevardul I. C. Brătianu, două zone centrale din inima orașului, cu o suprafață de peste 15.000 de metri pătrați.
”Hamlet intro:spect.01”, instalație performativă dedicată Celebrării Orașului
Performance-ul reinterpretează opera lui Shakespeare prin prisma sensibilităților contemporane și este primul eveniment public al proiectului Nocturnalii VIII: HAMLET MORTUA EST, laborator de introspecție teatrală al Companiei de teatru Arte-Factum.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20-26 august în Timișoara
Se anunță o săptămână ceva mai liniștită din punct de vedere al activităților culturale, dar și așa veți avea parte de muzică de mai multe feluri, un pic de teatru, expoziții, și film.
’89 din uşă, proiect de artă și memorie de Suzana Fântânariu, la Memorialul Revoluției
”Am considerat că acest proiect este darul meu către Memorialul Revoluţiei, în speranţa că va trezi conştiinţe şi că „uşile”, deschise,  vor fi purtătoare de semne  şi în-semne ale Revoluţiei din Timişoara.” spune Suzana Fântânariu despre proiect.
O conferință despre cultură, istorie și eroism, de Zilele Aradului
Cercetători, universitari și oameni de cultură vor explora în detaliu transformările și continuitățile în viața comunității arădene de-a lungul timpului.
Festival folcloric și Târgul meșterilor populari la Moneasa
Cele două manifestări cu tradiție, Târgul Meșterilor Populari și Festivalul Concurs al Cântecului Popular din Țara Zarandului, vor avea loc în 24 și 25 august.
Târgul olarilor de la Jupânești
Manifestarea se desfășoară sub genericul „Vatră de olari”și a ajuns la edița a 43-a.
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Events on 1 august 2024
Events on 15 august 2024
Events on 25 august 2024
Târgul olarilor de la Jupânești
25 aug. 24
Jupânești
Mărțișoare și flori oferite de polițiști timișorencelor, în prima zi de primăvară
duminică, 1 martie 2026, 14:33

Mărțișoare și flori oferite de polițiști timișorencelor, în prima zi de primăvară

O misiune specială au avut astăzi polițiștii timișeni, dedicată începutului primăverii. În prima zi a acestui anotimp, doamnele și...

Mărțișoare și flori oferite de polițiști timișorencelor, în prima zi de primăvară
AUDIO / FC Bihor pierde la Târgoviște, iar calificarea în play-off se amână
duminică, 1 martie 2026, 13:09

AUDIO / FC Bihor pierde la Târgoviște, iar calificarea în play-off se amână

În ultimul meci al etapei a 19-a din Liga a II-a de fotbal, FC Bihor a fost învinsă de Chindia Târgoviște. Orădenii au pierdut cu 1-0...

AUDIO / FC Bihor pierde la Târgoviște, iar calificarea în play-off se amână
Războiul din Orientul Mijlociu: explozii la Teheran, rachete lansate spre Israel și atacuri în Golf
duminică, 1 martie 2026, 11:13

Războiul din Orientul Mijlociu: explozii la Teheran, rachete lansate spre Israel și atacuri în Golf

Mai multe explozii au fost auzite la Teheran, în timp ce armata israeliană a anunţat în jurul orei 08:15 GMT că loveşte „în inima...

Războiul din Orientul Mijlociu: explozii la Teheran, rachete lansate spre Israel și atacuri în Golf
AUDIO / LIGA 3 | Poli – sigură de play-off; Lupeni – aproape de acest obiectiv
duminică, 1 martie 2026, 09:50

AUDIO / LIGA 3 | Poli – sigură de play-off; Lupeni – aproape de acest obiectiv

Liga a III-a de fotbal s-a reluat la acest final de săptămână. Iată rezultatele înregistrate de echipele din vestul țării: SERIA 6 Jiul...

AUDIO / LIGA 3 | Poli – sigură de play-off; Lupeni – aproape de acest obiectiv
duminică, 1 martie 2026, 09:30

Trafic restricționat pe DN 59B, în Timiș, pentru lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată

Circulaţia rutieră va fi afectată, în perioada următoare, în Timiş, pe drumul naţional 59B. Direcţia regională de Drumuri şi Poduri...

Trafic restricționat pe DN 59B, în Timiș, pentru lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată
duminică, 1 martie 2026, 09:26

Arădeanul Dennis Man, din nou marcator pentru PSV

Atacantul român Dennis Man a marcat un gol pentru PSV Eindhoven, în meciul câştigat aseară cu scorul de 3-1 cu Heracles, la Almelo. Meciul a...

Arădeanul Dennis Man, din nou marcator pentru PSV
duminică, 1 martie 2026, 08:45

Ultima sută de metri pentru înscrieri la Târgul de Paște din Timișoara

Producătorii, meșteșugarii și comercianții sunt aşteptaţi să se înscrie la Târgul de Paște din Piața Libertății, din Timișoara. Cei...

Ultima sută de metri pentru înscrieri la Târgul de Paște din Timișoara
duminică, 1 martie 2026, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această perioadă, pe durata zilei. Cerul va deveni variabil. Vântul va sufla slab la moderat. Temperaturile...

Vremea în Banat și Crișana