Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Relația omului cu apa, în expoziția „Între Ape” de la Timișoara

17 octombrie 2024 – 10 noiembrie 2024 @ 18:00 –

Între Ape aduce împreună între 17 octombrie și 10 noiembrie patru inițiative interdisciplinare care explorează ecologia socială a apei.

Articol de Dana Florea, 17 octombrie 2024, 18:00 / actualizat: 7 noiembrie 2024, 18:31

Relația omului cu apa, în expoziția „Între Ape” de la Timișoara

Când

17 octombrie 2024 - 10 noiembrie 2024    
18:00

Unde

HEI - HOUSE OF EUROPEAN INSTITUTES
Str. Hector nr. 4, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Între 17 și 20 octombrie 2024, HEI – House of European Institutes lansează la Timișoara expoziția „Între Ape (Waters of in-Betweenness)”, în cadrul căreia sunt reunite patru proiecte independente de cercetare artistică interdisciplinară care s-au aplecat pe parcursul anului 2024 asupra încrengăturii complexe de relații culturale, sociale, economice, ecologice și spirituale pe care le avem cu apele.

La granița din ce în ce mai permeabilă dintre artă și știință, problematica apelor în contextul crizei climatice și a activităților industriale umane se dovedește un subiect extrem de ofertant și de actual pentru comunitatea creatorilor și cercetătorilor interdisciplinari. Astfel, echipa de la House of European Institutes a remarcat în timp ce desfășura proiectul de rezidențe „Flowing Streams”, că o mulțime de alți operatori culturali lansaseră proiecte legate de ape, fără a se coordona în prealabil. Așa s-a născut ideea expoziției „Între Ape”, curatoriată de Adelina Luft, în care sunt reunite patru astfel de proiecte: „AfterLand”, realizat de Asociația Qolony – Colonia pentră Artă și Știință, „Despre ploi, râuri, șuvoaie…”, realizat de Asociația Developing Art, „Smart River Cluster”, realizat de CUCA (Centrul Cultural Cârțișoara) și „Flowing Streams”. Magnitudinea fenomenului de sincronicitate a inspirat însă și o serie de evenimente conexe care se vor desfășura pe tot parcursul expoziției, care va fi deschisă publicului până în data de 11 noiembrie, între orele 16:00 și 20:00 (de miercuri până vineri) și 14:00 și 20:00 (sâmbătă și duminică).

Programul evenimetelor

Expoziția va avea vernisajul pe 17 octombrie de la ora 18:00, în spațiul HEI, la Bastion 1, debutând cu un tur curatorial al lucrărilor expuse condus de Adelina Luft. Cu aceeași ocazie vor începe proiecțiile unei serii de lucrări de video art realizate de artiști din Polonia (Magdalena Siemaszko & Aleksander Janas, cu lucrarea Muddy Reconnection), Indonezia (Tita Salina, cu lucrarea 1001st Island) și Republica Moldova (Ghenadie Popescu, cu seria de lucrări Râuri.MD), reunite sub titlul Waters Elsewhere. Aceste proiecții vor fi recurente, iar publicul le va putea vedea în fiecare duminică de pe durata expoziției (20 și 27 octombrie, respectiv 3 și 11 noiembrie).

Vineri, 18 octombrie, de la ora 12:30, publicul este invitat să participe la un tur ghidat al Muzeului Apei din Timișoara, condus de publicistul, poetul, criticul de artă și consilierul Aquatim Robert Șerban, care va spune povestea primei stații de epurare a apei potabile din Timișoara și a modului în care acest element crucial de infrastructură și-a pus amprenta asupra modului în care orașul s-a dezvoltat de-a lungul timpului.

În aceeași zi, de la ora 14:00, la HEI – House of European Institutes, va avea loc o masă rotundă intitulată How can waters bring us together?, eveniment condus de Adelina Luft, curatoarea expoziției, alături de Floriama Cândea, Alina Ușurelu și Ovidiu Daneș, reprezentanți ai proiectelor reunite. Evenimentul va fi deschis și experiențelor și ideilor din public, din care vor face parte și un număr de invitați speciali. Cu aceeași ocazie va fi lansată publicația Flowing Streams residency, documentând cele șapte rezidențe artistice realizate în cadrul proiectului omonim, în cadrul cărora artiști români și internaționali au petrecut până la două săptămâni în localități rurale și semi-rurale din România, cercetând relațiile localnicilor cu apele din împrejurimi.

Sâmbătă, 19 octombrie, este o zi plină cu patru evenimente deosebite adresate mai multor categorii de public. Seria este deschisă de un nou tur ghidat, de data aceasta dedicat cișmelelor și fântânilor din Timișoara, care va începe la ora 12:00, la Bastion și va călăuzi participanții prin mare parte din istoria orașului, prin urmele lăsate de apele sale în multiplele lor funcții, de la apărare militară, la rolul pur estetic, de la igienă și sănătate publică, la producția de energie electrică. Ghidul va fi Sergiu Florean, priceput povestitor, cunoscut publicului timișorean prin intermediul proiectelor Reciproc și La Pas.

Începând cu ora 15:00, înapoi la Bastion, în spațiul HEI, Harun Morrison, artist asociat Greenpeace UK și scriitor, va conduce un atelier intitulat Flowing Streams în care participanții sunt invitați să participe la crearea unui joc de societate inspirat de apă. Accesul este deschis și copiilor cu vârsta peste 12 ani, iar premisa este încântătoare – dacă jocul ar începe cu povestea unei picături de ploaie, unde s-ar putea duce aceasta și ce formă ar lua călătoria ei?

Mai apoi, de la ora 17:00, artistul interdisciplinar francez Sébastien Robert va ține o prelegere performativă asupra cercetării sale artistice pe termen lung, intitulată You’re no Bird of Paradise. În cadrul acestui proiect, Robert investighează dispariția ritualurilor indigene, explorându-le caracteristicile sonore, vizuale și contextuale și transformându-le în lucrări de artă.

Ziua va lua sfârșit cu o cină comunitară tratată ca un proiect artistic în sine, intitulată Catch Your Course: How to share what flows?. Acest eveniment conceput de Sarah Klimbacher și Timo Bogataj (Kollektiv Kaorle, Austria) va începe la ora 19:00, tot la HEI, fiind inspirat de insula Ada Kaleh ca un simbol al amestecului cultural, al schimburilor de idei și de bunuri, al tensiunilor și torentelor istoriei. Bucatele preparate special pentru această cină comunitară vor fi așezate în centrul unui covor amplasat pe treptele amfiteatrului, trimițând la ideea de insulă înconjurată de ape în curgere.

Duminică, 20 octombrie, de la ora 16:00 va avea loc Forgotten waters, ultimul tur ghidat din cadrul proiectului, urmărind de această dată Canalul Șubuleasa. Acest fir de apă aproape uitat, sufocat de febra dezvoltărilor imobiliare, va fi urmărit în sens invers, turul începând de la Centrala Hidroelectrică, punctul în care acesta se varsă în Bega, într-o drumeție condusă de Loredana Gaiță, reprezentanta inițiativei locale Timișoara Verde-Albastră. Turul propune o perspectivă orientată înspre optimism, revitalizare urbană și revigorare ecologică, invitând la o relație mai atentă și mai apropiată cu apele orașului Timișoara. Apoi, în închiderea acestui sfârșit de săptămână plin, calupul de lucrări video art Waters Elsewhere va fi proiectat din nou în spațiul HEI – House of European Institutes, de la Bastion, începând de la ora 18:00.

Detalii suplimentare despre expoziția Între Ape și evenimentele sale conexe, programul complet și modalitățile de înscriere pentru evenimente se găsesc pe site-ul EUNIC.

Flowing Streams

Baza conceptuală a expoziției Între Ape o reprezintă rezultatele proiectului Flowing Streams. Stabilind legături între șapte artiști internaționali și șapte organizații din România care își desfășoară activitatea în mediul rural, Flowing Streams a creat punți între propunerile artistice și lumea rurală, între practicienii europeni și organizațiile locale și între condițiile hidrologice existente și posibilitățile viitoare de restabilire a relațiilor dintre oameni și apă.

Despre ploi, râuri, șuvoaie…

Inițiativelor artistice care abordează interdisciplinar studiul asupra apelor, în contextul schimbărilor climatice din ce în ce mai apăsătoare, s-a alăturat și Asociația Developing Art, prin proiectul Despre ploi, râuri, șuvoaie…, derulat în Delta Dunării și Valea Jiului și reprezentat în cadrul expoziției Între Ape prin lucrări semnate de Alina Ușurelu, Rucsandra Pop, Georgiana Vlahbei și Lala Misosniky.

 AfterLand

AfterLand este un proiect de cercetare artistică cu accent pe sustenabilitatea socială și ecologică a Deltei Dunării, având însă, la rândul său, o deschidere internațională, prin echipa de șapte artiști din întreaga lume reuniți în proiect, specialiști în creația interdisciplinară, ale căror practici se apleacă asupra ecologiei apei, în multiplele sale oglindiri sociale, economice și culturale. Realizat de asociația Qolony – Colonia pentru Artă și Știință proiectul aduce în discuție și evaluează critic potențialul de a cataliza schimbarea socială printr-o abordare integrată artă-știință.  AfterLand este reprezentat în cadrul expoziției Între Ape prin lucrările Floriamei Cândea (RO). 

Smart River Cluster

Proiectul Smart River Cluster este dezvoltat de CUCA (Centrul Cultural Cârțișoara), sub egida Fundației DALA. Acesta a fost un efort colectiv al unui grup de instituții de cercetare, universități, asociații profesionale și experți independenți, pentru a elabora o soluție tehnică de protejare a satelor și comunelor din Țara Făgărașului împotriva inundațiilor, prin soluții bazate pe natură.

Curatoarea expoziției, Adelina Luft, și-a format și dezvoltat practica în Yogyakarta (Indonezia) de-a lungul unei linii de gândire decoloniale și a unor forme de lucru care susțin colaborarea, procesele și interdisciplinaritatea. Din 2021 este stabilită la București unde a curatoriat și inițiat diverse proiecte.

Expoziția va fi deschisă între 17 octombrie și 10 noiembrie 2024, între orele 16:00 și 20:00 (de miercuri până vineri) și între orele 14:00 și 20:00 (sâmbătă și duminică). În zilele de luni și marți, spațiul expozițional este închis.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

 

 

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
26
15
16
23
26
27
29
30
1
+
2
+
3
+
4
+
5
+
6
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Programul lunii septembrie al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Concert de excepție cu Filarmonica „Banatul” la Lugoj
Concertul este susținut de Artiștii Ansamblului de Alamă al Filarmonicii „Banatul” Timișoara la Teatrul Municipal „Traian Grozăvescu”, iar accesul este gratuit, pe bază de înscriere.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
”Nici o zi fără sport”, Kangoo Jumps la Moșnița Nouă
Evenimentul este dedicat tuturor iubitorilor de sport, dar și celor care doresc să încerce pentru prima dată ghetele Kangoo Jumps.
Noaptea Muzeelor la Sate în județul Arad
Ediția a doua a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 31 august, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Festivalului Ceaunelor 2024 la Ghiroda
Pe lângă concursul de ceaune, programul cuprinde și spectacole de excepție prezentate de inegalabilii Romică Țociu și Cornel Palade.
Șase femei de ”30+” și poveștile lor la Sunlight Theatre 2024
”30+” este o comedie despre șase femei, toate în vârstă de peste 30 de ani, toate dezamăgite, într-un fel sau altul, de felul în care arată viețile lor. Ceea ce le alină pe fiecare și le ține pe linia de plutire este prietenia celorlalte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 septembrie în Timișoara
O săptămână cu filme la TIFF Timișoara, o nouă expoziție la Art Encounters, Festivalul Eufonia și finalul Festivalului Orgile Cetății, dar și concerte la Iulius Town cu artiști foarte iubiți de public și o ofertă generoasă de delicii culinare și multe activități pentru copii. 
Simpozionul „Europa – provocări și răspunsuri” 2024, la Arad
Cea de-a treia ediție a simpozionului promite să fie o platformă esențială pentru dezbateri și discuții privind provocările majore cu care se confruntă Europa în prezent.
Lansarea Caietului de art terapie, la Cărturești Piața Victoriei
Evenimentul va fi însoțit de vernisajul expoziției ArTerapia, care include lucrările copiilor și adolescenților participanți la atelierele de art terapie.
Street Food Festival la Iulius Town
O nouă ediție, cu mâncare delicioasă, muzică live, atmosferă unică și experiențe de neuitat.
„Gărâna 2024 – Atelier de creație”, la Muzeul Național al Banatului
Expoziția cuprinde aproximativ 50 de lucrări de pictură și sculptură aparținând realizate de artiști din țară și din străinătate în luna august a acestui an în cadrul atelierului de creație de la Gărâna.
TIFF Timișoara la prima ediție: filme, cine-concerte și invitați speciali / PROGRAM
Prima ediția a festivalului promite filme în premieră, filme de la cea mai recentă ediție TIFF, un cine-concert, ateliere și filme pentru copii, dar și întâlniri cu actori, regizori și producători români.
Irina Rimes, cap de afiș la Zilele Dumbrăviței 2024 / PROGRAM
Trei zile de muzică, dans, gastronomie locală și activități pentru toate vârstele, în Parcul Central Dumbrăvița.
Zdob și Zdub, Iris și The Motans la Arad Open Air Festival 2024 / PROGRAM
Organizatorii promit două zile pline de energie și muzică bună cu artiști de top.
Programul lunii septembrie al Teatrului Național Timișoara
Noua stagiune a Teatrului Național “Mihai Eminescu” din Timișoara îl va aduce în fața publicului pe actorul american John Malkovich, care va reveni în luna noiembrie pe scena Teatrului cu un spectacol nou.
”Anul Nou care n-a fost”, de la Veneția, la Timișoara
Primul lungmetraj de ficțiune scris și regizat de Bogdan Mureșanu, ”Anul Nou care n-a fost”, va putea fi văzut pentru prima dată în România, la Timișoara.
Serbările Naționale de la Țebea 2024 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Veta Biriș, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
Sărbătoarea vinului la Șiria, ediția a XIII-a
Programul include sfințirea recoltei, un moment important pentru comunitatea locală, urmat de o serie de spectacole folclorice susținute de ansambluri renumite.
Festivalul Internațional Orgile Cetății, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la a treia ediție, festivalul reunește artiști din Ungaria, Germania, Franța, Elveția, Japonia și România.
Teatrul Maghiar de Stat Timișoara deschide stagiunea cu „Pericles”
Spectacolul, în regia lui Philip Parr, este o reinterpretare contemporană a piesei lui William Shakespeare, care ne poartă într-o călătorie fascinantă prin suferințe, pierderi și miracole.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 septembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: spectacole de teatru, pentru că s-au deschis noile stagiuni, concert al Filarmonicii Banatul, festival de reconstituire istorică la Muzeul Satului și Ruga Timișoarei.
Historia - festival de reconstituiri istorice la Muzeul Satului Bănățean / PROGRAM
Festivalul oferă o călătorie fascinantă prin momente cheie din istoria umanității, de la Epoca Pietrei până în secolul XX.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de toamnă, la Timișoara
Peste 50 de companii oferă produse de sezon la prețuri promoționale, de la îmbrăcăminte și încălțăminte, până la cosmetice și bijuterii.
Povestea ”Orașului Paralel” proiectată la Cinema Victoria
Trei filme realizate de Anca Berlogea documentează spectacolele de teatru imersiv create de Ana Mărgineanu și Peca Ștefan în cartierele timișorene Iosefin, Fabric și Elisabetin.
Lepa Brena cântă la ”Zilele Culesului de Struguri” de la Vârșeț
Evenimentul a ajuns la a 66-a ediție și va avea loc în perioada 12-15 septembrie în Serbia, la aproximativ 70 km de Timișoara.
Festivalul Orașul Jazz la Lugoj / PROGRAM
Pe lângă cele 9 trupe invitate, lugojenii pot descoperi obiecte cu povești aparte în cadrul târgului cu produse artizanale, pot participa cu copiii la ateliere de percuție și de modelaj în lut sau pot lua cina în zona de Food & Drinks.
Beta 2024 - Bienala timișoreană de arhitectură / PROGRAM
Ediția de anul acesta, curatoriată de Oana Stănescu, își propune o explorare amplă a conceptului de cover într-o multitudine de discipline, medii și teritorii.
Festival internațional de film Science Fiction și Fantasy la Timișoara
"The Galactic Imaginarium"este singurul festival de film Science Fiction și Fantasy din România. Timp de zece zile, vor avea loc proiecții de film, conferințe, evenimente dedicate copiilor, expoziții.
Ritm și eleganță la Campionatul Mondial de Dans Juniori II Standard de la Timișoara
Evenimentul, organizat de Clubul de Dans Sportiv Magnum Team, aduce pe ringul de dans cei mai talentați tineri din peste 30 de țări.
Evenimentele culturale ale săptămânii 17 - 23 septembrie la Timișoara
O săptămână cu activități pentru mici și mari, cu un festival dedicat dacilor și unul al faptelor bune inițiat de bikeri, cu silent disco și cu o zi dedicată soarelui.
„My Tango Stories”, concert cu Cári Tibor și Ștefania Chițulescu
„My Tango Stories” este o ocazie unică de a experimenta muzica într-o formă intimă și personală, unde fiecare sunet și fiecare notă poartă o poveste.
Festivalul Dovleacului 2024 la Kikinda, în Serbia
19 septembrie 2024 - 22 septembrie 2024    
0:00
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la Festivalul Dovleacului din Kikinda.
”Aripi”, expoziție de pictură arabă la Galeria Pod din Timișoara
Derviși rotitori, călușari, mandale, dansuri indiene, tobe și muzică terapeutică, în expoziția-eveniment ce îi are protagoniști pe  artiștii vizuali Ammar Alnahhas, Gafar Dia și Aya Haj Omar.
Sunscape Festival, un eveniment inedit ce promovează arta în lumina razelor solare / PROGAM
Pe toată durata festivalului, publicul va avea parte de experiențe culturale deosebite, activități interactive și demonstrații artistice unice.
Harababura și Launmomentdat vă invită la un weekend plin de evenimente
Designeri talentați și artiști locali își expun cele mai recente creații, de la piese de design inovatoare la obiecte de artizanat.
Festivalul caritabil DoomFest 2024 dă culoare satului bănățean
Festivalul susține Asociația Acasă în Banat cu proiectiul Color the Village/Colorează Satul – Festivalul Faptelor Bune.
”Drumul Vinului”, tur ciclist pe traseul Buziaș-Silagiu
21 septembrie 2024    
14:00
La finalul turului, participanții vor asista la ridicarea Kirchweihbaum/Pomul de Kirchweih în parcul stațiunii Buziaș.
Check Art Festival la Iulius Town Timișoara
Festivalul aduce marionete gigant, statui vivante, mimi, bufoni, fire show, aerial și ateliere de creație.
Seară de muzică electronică cu Facets și Mini Zucchini
Evenimentul are loc sub egida Launmomentdat și promite să fie un festin sonor pentru toți iubitorii de muzică electronică.
Atelierele de artă urbană pentru copii continuă la fostul cinema Arta
Atelierele se adresează copiilor cu vârsta între 11 și 18 ani. Copiii vor învăța noțiunile de bază în ceea ce privește arta stradală, graffitti și pictura murală de mari dimensiuni.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24-30 septembrie, la Timișoara
Teatrele au ridicate din nou cortina, la filarmonică o puteți asculta pe Teodora Enache, în centrul orașului veți putea (re)desecoperi cultura maghiară, cu toate bunătățile ei, gastronomice, muzicale sau de alte feluri.
Expoziția foto-documentară ”Mărturii din gulag”, la Memorialul Revoluției
Expoziția este realizată de Muzeului Național de Istorie a Moldovei în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Lituania în Republica Moldova.
Lecturi în parcuri, cafenele și şcoli la festivalul internațional de literatură LitVest
Din acest an, evenimentul organizat de Biblioteca Județeană Timiș este inclus în Versopolis, o prestigioasă rețea europeană de festivaluri de literatură.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 octombrie, la Timișoara
Fotbal în Traian, festival de teatru pentru copii, evenimente dedicate patrimoniului și arhitecturii, party-uri, concerte și zilele culturale ale germanilor din Banat sunt doar câteva dintre evenimentele săptămânii.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Festivalul internațional de film documentar fARAD / PROGRAM
Ediția de anul acesta vine cu 12 filme despre sport, campioni și drumul către succes, invitați și evenimente speciale.
Dezbatere - Rolul dublu al teatrului: o platformă pentru inovare și o cale spre vindecare
Dezbaterea face parte din proiectul Sunlight Over Borders și va fi un prilej de a vorbi despre puterea teatrului de a vindeca, de a inova și de a construi o solidaritate internațională.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Recital inedit de handpan cu Nadayana și atelier de mandale la Galeria Pod din Timișoara
Atelierul are loc în cadrul expoziției de pictură arabă ”Aripi”, în care sunt expuse, în premieră la Timișoara, lucrările artiștilor vizuali Ammar Alnahhas, Gafar Dia și Aya Haj Omar.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
German Fest, prima ediție, la Timișoara / PROGRAM
Programul cuprinde spectacole de dansuri și o paradă a portului popular, muzică de cameră, rock, jazz, reconstituiri istorice, teatru și sport.
Zilele Județului Arad, la prima ediție / PROGRAM
În cadrul Zilelor Județului, vizitatorii vor putea participa și la Festivalul Toamnei și Ziua Recoltei, care includ târguri de produse locale și expoziții de artă și meșteșuguri.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Prezentarea proiectului „Tezaur bănățean autohton româno-sârb”
Proiectul are ca scop promovarea patrimoniului cultural imaterial româno-sârb din zona Banatului prin creaţii originale de muzică şi teatru și prin activități pentru elevi şi diseminarea acestor acțiuni în mediul digital.
Spectacole de top, invitate de Teatrul German de Stat Timișoara
Cele trei spectacole, invitate în cadrul manifestării Theater Connection │ teatrul care ne unește, se vor juca la Centrul Regional de Afaceri Timișoara.
Events on 1 septembrie 2024
Events on 2 septembrie 2024
Events on 9 septembrie 2024
Events on 12 septembrie 2024
Events on 18 septembrie 2024
Amendă de 100.000 de lei pentru deșeurile lăsate de firma care a concesionat cimitirul din Calea Buziașului
marți, 4 noiembrie 2025, 18:48

Amendă de 100.000 de lei pentru deșeurile lăsate de firma care a concesionat cimitirul din Calea Buziașului

Primăria Timişoara a amendat cu 100.000 de lei firma care a avut în concesiune cimitirul din Calea Buziașului. Sancțiunea a fost aplicată după...

Amendă de 100.000 de lei pentru deșeurile lăsate de firma care a concesionat cimitirul din Calea Buziașului
Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia, suspendată timp de două săptămâni
marți, 4 noiembrie 2025, 18:40

Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia, suspendată timp de două săptămâni

Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia va fi suspendată până pe 16 noiembrie, pentru executarea unor lucrări de reabilitare a...

Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia, suspendată timp de două săptămâni
O infirmieră din Bihor, reținută după ce ar fi agresat o tânără cu dizabilități într-un centru de recuperare din Bratca
marți, 4 noiembrie 2025, 17:31

O infirmieră din Bihor, reținută după ce ar fi agresat o tânără cu dizabilități într-un centru de recuperare din Bratca

O femeie de 45 de ani, infirmieră la un centru de recuperare pentru persoane cu dizabilități din Bratca, județul Bihor, a fost reținută de...

O infirmieră din Bihor, reținută după ce ar fi agresat o tânără cu dizabilități într-un centru de recuperare din Bratca
Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara a demisionat.
marți, 4 noiembrie 2025, 17:29

Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara a demisionat.

Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara, Adrian Lulciuc, a demisionat. Adrian Lulciuc a fost declarat incompatibil cu funcția de...

Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara a demisionat.
marți, 4 noiembrie 2025, 16:46

Doi utiști în ”11-ele” etapei de Superligă

Fundașii Dmytro Pospielov și Din Alomerovic au fost incluși în echipa etapei. Liga Profesionistă de Fotbal a explicat alegerea celor doi...

Doi utiști în ”11-ele” etapei de Superligă
marți, 4 noiembrie 2025, 13:59

Marius Copil spune adio carierei profesioniste

Punctul maxim al carierei a fost atins grație a două finale ATP jucate în 2018, la Sofia și Basel. În turneul din Elveția l-a avut ca adversar...

Marius Copil spune adio carierei profesioniste
marți, 4 noiembrie 2025, 10:21

România U16, la turneul final Billie Jean King Cup

Orădeanca Giulia Popa a adus un punct echipei de tenis junioare sub 16 ani a României, în victoria cu Japonia. A fost 2-1 la turneul final Billie...

România U16, la turneul final Billie Jean King Cup
marți, 4 noiembrie 2025, 06:20

Defecțiune la Colterm. Fără apă caldă și căldură în nordul Timișoarei

Colterm anunță că, între orele 8.00 și 18.00 va fi întreruptă furnizarea apei calde de consum și a încălzirii la punctele termice PT 27,...

Defecțiune la Colterm. Fără apă caldă și căldură în nordul Timișoarei