Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Salon des Refusés aduce la Timișoara filme de autor contemporane

25 iulie 2026 – 26 iulie 2026 @ 21:30 –

Salon des Refusés, program dedicat filmelor de autor contemporane care au rămas în afara distribuției comerciale, ajunge la Timișoara. Între iulie și noiembrie, publicul va putea urmări proiecții speciale la Cinema Studio, însoțite de prezentări și discuții cu invitați din lumea filmului.

Articol de Dana Florea, 25 iulie 2026, 21:30

Salon des Refusés aduce la Timișoara filme de autor contemporane

Salon des Refusés, program dedicat filmelor de autor contemporane care nu au ajuns în distribuția comercială, ajunge și la Timișoara. După edițiile organizate la București, proiectul propune publicului timișorean un cineclub ce se va desfășura între iulie și noiembrie 2026, cu cel puțin șase proiecții speciale, în sală și în aer liber.

Programul începe în weekendul 25–26 iulie, de la ora 21:30, pe terasa Cinematografului Studio, cu primele două proiecții speciale, însoțite de introduceri critice realizate de curatorul Andrei Tănăsescu:

  • Sâmbătă, 25 iulie, ora 21:30Blue Heron (2025), în regia lui Sophy Romvary, o dramă canadiană premiată la festivalurile de la Toronto și Locarno, despre o familie confruntată cu comportamentul periculos al fiului cel mare.
  • Duminică, 26 iulie, ora 21:30A Traveler’s Needs (2024), în regia lui Hong Sangsoo, recompensat cu Marele Premiu al Juriului (Ursul de Argint) la Berlinale, o explorare poetică a izolării culturale și a conexiunilor umane.

Selecția din acest an reunește documentare, filme de ficțiune și producții hibride, toate având în comun preocuparea pentru teme actuale precum familia, sănătatea mintală, identitatea queer, discriminarea rasială și relația dintre timp, cinema și realitate.

Programul va continua până în noiembrie și va include filme precum Araby (2017), Last Night I Conquered Thebes (2024), dar și proiecții speciale în prezența regizorilor Nele Wohlatz și Alexandre Koberidze. Discuțiile cu publicul vor fi moderate de curatorii și criticii de film Andrei Tănăsescu și Flavia Dima.

Traseul cinematografic de la Timișoara va continua până în luna noiembrie și va include titluri de referință precum Araby (2017, r. Affonso Uchoa), Last Night I Conquered Thebes (2024, r. Gabriel Azorín), dar și proiecții de excepție în prezența autorilor: Sleep With Your Eyes Open (2024), în prezența regizoarei Nele Wohlatz, și odiseea Let the Summer Never Come Again (2017), prezentată chiar de regizorul Alexandre Koberidze. Discuțiile din cadrul cineclubului vor fi ghidate de curatorii și criticii de film Andrei Tănăsescu și Flavia Dima.

Biletele pentru primele proiecții pot fi achiziționate pe cinema-timisoara.ro.

Salon des Refusés este un proiect cultural organizat de Urbandada, cofinanțat de Municipiul Timișoara, prin Centrul de Proiecte Timișoara.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
20
21
24
1
+
2
3
+
Veg Fest - un festival dedicat vegetarienilor
Prima săptămână dedicată stilului de viaţă vegetarian, Veg Fest, începe, la Timişoara, în 18 mai 2015. Timp de şapte zile vor avea loc conferinţe, workshopuri, [...]
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
Pepe, Anna Lesko şi Desant la "Zilele Oraşului Gătaia"
Timp de trei zile, între 10 şi 12 iulie 2015, la Gătaia vor avea loc "Zilele Oraşului Gătaia". Va fi un weekend cu muzică, dans, cântec joc şi [...]
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Turneul "Unicorn" al formaţiei de muzică veche Anton Pann poposeşte la Timişoara
Primul turneu de anvergură al formaţiei de muzică veche Anton Pann, Turneul Unicorn, poposeşte în 11 oraşe din România în perioada 16 iunie - 25 [...]
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Caravana TIFF aduce filme premiate la Timişoara
Caravana Filmelor TIFF poposește pentru o săptămână la Timișoara, între 6 şi 12 august 2015 și aduce șapte dintre cele mai noi și apreciate filme ale [...]
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
visit timisoara
Film, Foto marți, 30 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara

30 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara
ars electronica animation festival
Film, Foto sâmbătă, 4 iulie 2026, 19:00

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad

4 iulie 2026 - 5 iulie 2026 @ 19:00 - Centrul Cultural din Cenad găzduiește, în 4 și 5 iulie, o nouă ediție a „Ars Electronica Animation...

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad
visit timisoara
Film, Foto duminică, 19 martie 2017, 19:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara

19 martie 2017 @ 19:00 - 21:30 - 19 martie, ora 19:00, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad, Sala Mare  "Ecarisajul Pentru Toţi", de Boris Vian,...

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara
”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara
Film, Foto joi, 2 iulie 2026, 19:00

”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara

2 iulie 2026 @ 19:00 - Filmul „Orașul Paralel”, regizat de Ana Mărgineanu și produs de Asociația Culturală Diogene, va fi proiectat pe 2...

”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara
Film, Foto joi, 6 octombrie 2016, 22:00

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria

6 octombrie 2016 - 9 octombrie 2016 @ 22:00 - Cea de-a 8-a ediție a Festivalului Internațional de Film Timishort care se desfășoară la...

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria
Film, Foto miercuri, 15 iulie 2026, 18:30

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ 18:30 - Trei filme clasice restaurate şi o serie de proiecţii speciale în aer liber fac parte din selecţia celei...

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!
Film, Foto sâmbătă, 4 iulie 2026, 18:00

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei

4 iulie 2026 @ 18:00 - Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin 2026, lungmetrajul „De capul nostru”, regizat de Tudor Cristian...

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei
Film, Foto marți, 2 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 iunie, la Timișoara

2 iunie 2026 - 8 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 iunie, la Timișoara