Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28

7 aprilie 2026 – 30 aprilie 2026 @ 19:00 –

În perioada 7–30 aprilie 2026, Galleria 28 găzduiește expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un demers care pornește de la o întrebare esențială a picturii: ce înseamnă să vezi cu adevărat. Inspirată de un dialog publicat în revista „Vatra” în 1983, expoziția reunește treisprezece artiști din generații diferite într-o reflecție asupra relației dintre vedere, trăire și limbaj plastic.

Articol de Dana Florea, 7 aprilie 2026, 19:00

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28

Când

7 aprilie 2026 - 30 aprilie 2026    
19:00

Unde

Galeria 28
Bulevardul Constantin Brâncoveanu nr. 28, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Galleria 28 din Timișoara prezintă expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un demers care revine la una dintre întrebările esențiale ale picturii: ce înseamnă să vezi cu adevărat.

Punctul de plecare al acesteia este dialogul publicat în revista Vatra (nr. 4, aprilie 1983), consemnat de Marica Grigorescu, în care Horia Bernea, Paul Gherasim, Cristian Paraschiv și Vasile Varga discută despre specificul picturii lui Ion Andreescu, în contextul centenarului morții lui Andreescu. Expoziția va fi deschisă marți, 7 aprilie 2026, la ora 19.00 de prof.univ. dr. Pia Brînzeu.

Expoziția aduce împreună lucrări semnate de Horia Bernea, Constantin Flondor, Paul Gherasim, Ion Grigorescu, Cristian Paraschiv, Horea Paștina, Mihai Sârbulescu, Vasile Varga, Ciprian Bodea, Cosmin Frunteș, Dan Gherman, Andrei Rosetti și Sorin Scurtulescu.

Întâlnirea acestor artiști propune o reflecție asupra raportului dintre vedere, trăire și limbaj al picturii, într-o continuitate care traversează generații și stiluri diferite.

Prin generozitatea unor colecționari timișoreni, în cadrul expoziției este prezentată și o lucrare semnată de Ion Andreescu. Prezența acestei lucrări oferă un punct de referință direct și susține dialogul deschis de întregul demers. Gândul realizării expoziției este tot rodul unor frânturi de dialog dintre Andrei Rosetti, Maria Pașc, Pia Brînzeu, Constantin Flondor și Ovidiu Bădescu.

Există o formă de fidelitate în pictură ce nu ține de stil, ci de felul în care privești. Andreescu nu caută să transforme lumea, ci să rămână în ea fără rest. În fața lucrărilor sale, pictura nu mai este o invenție, ci o formă de ascultare: atentă, tăcută. Expoziția aceasta nu îl reconstituie pe marele maestru, îl pune în circulație. Întrebarea lui rămâne activă: cât din ceea ce vedem este cu adevărat văzut? Artiștii reuniți în expoziție nu oferă răspunsuri, ci continuă această tensiune, fiecare în felul său, între gest și realitate. În acest spațiu, pictura devine mai puțin afirmație și mai mult încercare, o apropiere care nu se încheie.” (Maria Pașc)

Fragment din dialogul publicat în 1983 de revista Vatra:

H.B.: Poate că ar urma să se precizeze în discuția aceasta că, în general, umblăm cu un rucsac foarte mare, față de ei. Andreescu, avea un contact mai puțin mediat cu natura. Problemele pe care şi le punea el erau la fel de grele, dar complexitatea care se cere astăzi şi faptul că încerci să simti întreaga povară a picturii de care el nu se simtea responsabil.
P.G.: Noi trebuie într-un fel să revedem, să regîndim totul.
M.G. Cred că este bine ca să-l defineşti pe Andreescu prin lucrurile prin care îi defineşti şi pe ceilalți. Adică este un pictor al realității, cred că nu se contestă.
V.V.: Oprescu, acum patruzeci de ani, a folosit un cuvînt cheie, care este relevant şi anume ireal şi asta a spus-o un om de formatie veche, clasicizantă.
H.B.: Se întelege foarte bine, este explicația unui om care avea personalitatea reflectării cum o avea Oprescu, pentru el atemporalitatea poate să însemne ireal.
M.G.: Andreescu e atras de realitate, e fascinat de ea.
P.G.: Adevărul, natura ca adevăr. Natura înconjurătoare ca adevăr.
M.G.: Față de Grigorescu, Andreescu oferă o imagine obiectivă a naturii.
P.G.: La Grigorescu este în plus o capacitate a lui de a imagina.
V.V.: Mai întîi că Grigorescu este ca tematică cel care a introdus imaginaţia.
C.P.: Intr-un articol din „Contemporanul”, Andrei Pleşu a citat dintr-o scrisoare în care Andreescu afirmă că nu are imaginație.
H.B.: Gindiți-vă la aceeaşi apropiere între Van Gogh şi Gauguin.
P.G.: Van Gogh spunea la fel.
H.B.: Intre Van Gogh şi Gauguin există un conflict faimos. Gauguin strigă la Van Gogh: „Ce nevoie aveai să tot ieşi în vînt pe vremea asta, afară?”; „Dragă eu nu pot, n-am imaginație trebuie să mă uit afară”. „Motivul e în cap”. Apare clar diferența, sînt două poziții nete. Să zicem că ar exista şi dezavantaje de a nu avea imaginație; dar există un mare avantaj, acela de a avea un contact nemediat. Cînd ai imaginație toate datele realității pătrund la tine prin intermediari.

Curatorii expoziției „Dialog – Ion Andreescu” sunt Maria Pașc și Andrei Rosetti.

Expoziția poate fi vizitată la Galleria 28 din Timișoara, în perioada 7 aprilie – 30 aprilie 2026.

Pagina evenimentului.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
visit timisoara
Expoziție marți, 24 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara

24 martie 2026 - 30 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara
expozitie bookfest
Expoziție joi, 19 martie 2026, 18:30

”Copertă, aștept carte” – expoziție de desen, fotografie și grafică la Bookfest Timișoara

19 martie 2026 - 22 martie 2026 @ 18:30 - Expoziția va avea loc în cadrul Salonului de carte Bookfest de la Timișoara și reunește 31 de artiști...

”Copertă, aștept carte” – expoziție de desen, fotografie și grafică la Bookfest Timișoara
visit timisoara
Expoziție marți, 17 martie 2026, 00:00

Evenimentele săptămânii 17 – 23 martie, la Timișoara

17 martie 2026 - 23 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele săptămânii 17 – 23 martie, la Timișoara
Michael Wolf expozitie timisoara
Expoziție joi, 19 martie 2026, 17:00

Final de expoziție și lansare de catalog: „WOLF – De la decorativ la funcționalitate”

19 martie 2026 @ 17:00 - Evenimentul va include lansarea catalogului dedicat arhitectului Michael Wolf, o figură esențială în modernizarea...

Final de expoziție și lansare de catalog: „WOLF – De la decorativ la funcționalitate”
Expoziție vineri, 20 martie 2026, 08:00

Expoziția colectivă ”Apa – interferențe culturale”, la Palatul Apelor din Timișoara

20 martie 2026 - 3 aprilie 2026 @ 8:00 - 16:00 - Ajunsă la a patra ediție, expoziția propune o reflecție vizuală asupra apei ca element...

Expoziția colectivă ”Apa – interferențe culturale”, la Palatul Apelor din Timișoara
Expoziție vineri, 20 martie 2026, 18:00

”More Real Than Nature”, expoziție de grup la Jecza Gallery

20 martie 2026 - 23 martie 2026 @ 18:00 - Expoziția ”More Real Than Nature” propune o reflecție asupra relației dintre figurativ și abstract,...

”More Real Than Nature”, expoziție de grup la Jecza Gallery
Expoziție marți, 10 martie 2026, 09:00

„Versiunea 6.0”, expoziție de fotografie la Biblioteca Județeană Arad

10 martie 2026 - 3 aprilie 2026 @ 9:00 - 17:00 - Expoziția, semnată de Mircea O. Boran, președintele Asociației Foto Club Arad, propune o...

„Versiunea 6.0”, expoziție de fotografie la Biblioteca Județeană Arad
Expoziție marți, 10 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 10 – 16 martie, la Timișoara

10 martie 2026 - 16 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 10 – 16 martie, la Timișoara