Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Sunlight Theatre – o lună de spectacole, ateliere și momente stradale / PROGRAM

1 septembrie 2022 – 7 septembrie 2022 @ 19:00 –

Vor avea loc 42 de evenimente cu și despre teatru – spectacole, ateliere și momente stradale, în 15 locații outdoor și indoor din Timișoara și Comuna Dumbrăvița.

Articol de Dana Florea, 1 septembrie 2022, 19:00

Sunlight Theatre - o lună de spectacole, ateliere și momente stradale / PROGRAM

Când

1 septembrie 2022 - 7 septembrie 2022    
19:00

Unde

Cinema Johnny
Str. Nicolae Andreescu nr. 97, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Timp de o lună, între 27 august și 27 septembrie 2022, iubitorii de teatru de toate vârstele sunt așteptați la Sunlight Theatre. Vor avea loc evenimente pentru copii, teatru pentru tineri, spectacole studențești, teatru profesionist, evenimente de teatru stradal și performance-uri, ateliere de dramaterapie si conferinte.

Patricia Gavril și Rareș Rusan le vor arăta copiilor că ”Play is an art”, adică joaca e o artă, de la ora 11.00, în Parcul Copiilor.

Estera Mihăilă, de la Improv Theater Bonn, ne va învăța să improvizăm , la ”Unscript yourself” (teatru de improvizație în limba engleză), în 27și 28 septembrie, de la ora 11.00, în Parcul A. Scudier.

Între 26 august și 1 septembrie e vremea Festivalului Național de Teatru pentru Tineri T4T. ”Phoenix. Renaștem!” este tema de anul  acesta. Adolescenții vor participa la ateliere de coregrafie, musical, improvizație și comedie, care vor aborda aceeași temă – Phoenix – cu mijloace specifice. Trainerii vor fi:  Antonia Itineanț – coregrafie, Ionuț Pârvulescu –comedie, Alex Cătănoiu –musical, Bogdan Untilă și Adriana Bordeianu –  improvizație.

La final, în 1 septembrie, de la ora 16.00,  la Casa Tineretului, vor fi prezentate spectacolele puse în scenă și vor fi acordate premiile festivalului.

Din 1 până în 6 septembrie, la Sunlight Young, vor cucerii publicul studenții de la facultățile de teatru din întrega țară și de peste hotare ( Serbia, Ungaria, Germania), care vor prezenta publicului, în sala Teatrului Maghiar, spectacolele create în cursul acestui an.

Programul spectacolelor

Joi, 1.09.2022

ora 20.30, Sala Studio -Szegedi Pinceszínház – Teatrul din Pivniță Szeged (Ungaria)

Văduva Karnyó și cei doi zvăpăiați , de Csokonai Vitéz Mihály, regia: Tapasztó Ernő

Vineri, 2.09.2022

ora 19, Sala Mare- Facultatea de Arte, Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – UAT Târgu Mureș

Întoarcerea de acasă, de Ștefan Caraman, regia: Daniela Lemnaru

Sâmbătă, 3.09.2022

ora 19, Sala mare -Facultatea de Arte Dramatice, Universitatea de Arte din Belgrad (Serbia)

Lux in tenebris, de Bertolt Brecht, regia: Đorđe Nešović

ora 20.30, Sala Studio- Departamentul de Artă Teatrală, Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu

Noi, copiii cu aripi, dramatizare după Christiana F., regia: Mariana Cămărășan

Duminică, 4.09.2022

ora 20, Sala mare-Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca

Medeea,de Euripide, regia: Denisa Hălăngău

ora 21.30 Sala Studio-Departamentul de Artă Teatrală, Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu

AutoPsyCo, adaptare după Gérald Gruhn, regia: Ofelia Popii

Luni, 5.09.2022

ora 18, Sala mare-Athanor Akademie Passau (Germania) –

Ypsilòs. The Birth of the Tragedy, Teatru-dans, regia: Edith Buttingsrud Pedersen

Marți, 6.09.2022

ora 18, Sala mare-Facultatea de Teatru, Universitatea Națională de Arte ”George Enescu” Iași

Perfect necunoscuți, după Paolo Genovese, regia: Octavian Jighirgiu

ora 20.00, Sala Studio-Unfold Motion Timișoara – Unfold Motion Timișoara

Je suis Giselle, Teatru-dans, regia: Lavinia Urcan

ora 21, Sala mare-Facultatea de Teatru, Universitatea Națională de Arte ”George Enescu” Iași

Prenumele, după Matthieu Delaporte, regia: Octavian Jighirgiu

Miercuri, 7.09.2022

ora 17, Sala mare-Departamentul de Arte și Media, Universitatea din Craiova

Iulius Cezar, de William Shakespeare, regia: Romanița Ionescu

ora 21, Sala mare-Facultatea de Muzică și Teatru, Universitatea de Vest din Timișoara

Ivanov, de A.P. Cehov, regia: Laura Avarvari și Claudia Ieremia

Biletele pentru spectacolele studențești sunt gratuite, iar locurile se pot rezerva  pe platforma ”Poftim cultură!”  (https://poftimcultura.ro/)

Programul spectacolelor de stradă

  • ”Exodul” (Teatrul Masca) – Piața Libertății, miercuri, 31 august 2022 , ora 19.00
  • ”Light dancers”( Spania) – Piața Libertății, sâmbătă, 3 septembrie 2022, de la orele 18.00, 21.00, 22.00
  • ”Flower Sway Poles”( Italia) – Piața Libertății, sâmbătă, 4 septembrie 2022, de la orele 17.30, 19,30, 20.00
  • ”Flying Piano”( Italia) – Bastion, sâmbătă, 10 septembrie 2022, de la orele 19.00, 20.30, 22.00
  • ”Statui vivante” ( Facultatea de Muzică și Teatru Timișoara) – Piața Libertății, sâmbătă, 3 septembrie 2022

La toate acestea accesul este liber.

”Aeroport” e producția Flight over Borders care, în 4 septembrie, ora 18.00, în Piața Libertății,  aduce aeroportul în stradă, acolo unde o lume desprinsă din imaginația fără limite a copilăriei, cu personaje ludice și bizare, îi va face pe spectatori să fie parte din spectacol.

Unul cu multă interacțiune cu publicul, care vă va invita să intrați în jocurile propuse de actori. Nu vor lipsi controlorii vamali, agenții de securitate, verificarea actelor, într-o binecunoscută atmosferă de aeroport, dar un pic altfel. Comică și bizară.

Totul va culmina cu un flashmob realizat de studenții școlilor de teatru invitate, împreună cu spectatorii.

Spectacolul ”Aeroport” este o producție Flight over Borders, finanțat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara

Spectacolele de teatru profesionist pe care SUNLIGHT THEATRE le propune anul acesta sunt:

  • ”Happy End”(Tudor Aaron Istodor și Raluca Aprodu) – 30 august, ora 20.30, Sala Capitol
  • ”Natura moarta cu nepot obez” ( Teatrul ODEON) – 8 septembrie, ora 19.00Sala Mare,Teatrul Național Timișoara
  • ”Sunt un orb” (Horațiu Mălăele) – 11 septembrie, ora 20.30, Casa de Cultură Dumbrăvița
  • ”Masacrul ” (UNTEATRU) -7 septembrie, ora 20.30, Sala Capitol

Bilete pentru aceste spectacole se găsesc pe  iaBilet.ro

Oamenii care cred în visurile lor și le fac să devină realitate sunt mereu inspiranți. Un astfel de om este regizoarea Chris Simion Mercurian, cea care și-a propus să construiască primul teatru independent din România.  ”Atitudinea din spatele unui vis împlinit. Grivița 53”  este titlul sub care se va desfășura dialogul cu aceasta, în 14 septembrie pe Malul Begăi.

Psihologul Mircea Dragu și actorul Robert Schein Bogdanov,  ne vor demonstra puterea tămăduitoare a artei, la atelierele de dramaterapie ”Oameni (in)vizibili”, care vor avea loc în 16 septembrie în Parcul Lidia, 17 septembrie în Parcul Dacia, 18 septembrie în Parcul Alpinet și în Parcul Regina Maria.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
4
6
10
11
17
18
23
24
25
28
1
+
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 noiembrie în Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, petreceri, expoziții ale unor artiști care au scris istorie în arta românească, dar și un spectacol cu unul dintre cele mai renumite ansambluri din lume, Akademie für Alte Musik Berlin, în premieră la Timișoara.
„O privire de aproape”: o nouă perspectivă asupra expoziției permanente Corneliu Baba
Expoziția reunește cea mai amplă și cuprinzătoare colecție publică de lucrări ale maestrului Corneliu Baba, prezentată dintr-o nouă și inovatoare perspectivă curatorială.
Producători de vinuri la târgul ”Tradiții de iarnă” de la Arad
Evenimentul reunește producători de vinuri din podgoria Miniș-Măderat și oferă celor interesați ocazia de a-și îmbogăți cunoștințele despre vinuri și de a împărtăși experiențe cu alță pasionați de vinuri.
Curse de ciclism și alergare pentru toate vârstele și degustare de vinuri pe Lunca Timișului
Continental Anvelope CX se va desfășura pe parcursul a două zile, pe un traseu de 3 km marcat pe Lunca Timișului, la Urseni, la 10 km de Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 12-18 noiembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: se deschide expoziția Caravaggio, John Malkovich joacă din nou la Timișoara, de trei ori în două zile, în weekend puteți degusta cele mai bune vinuri, făcând în același timp o faptă bună, la Rovinhud. .
Expoziție retrospectivă 70 - Mihai-Corneliu Donici
Expoziția cuprinde lucrări reprezentative dintr-o activitate continuă  în  arhitectură, design și arte vizuale.
Game ON! Festival, la Timișoara / PROGRAM
Festival promite o experiență captivantă, cu competiții incitante, board games, târg de jocuri de societate, escape rooms fascinante și activități potrivite pentru toate vârstele.
Expoziția “Luminile lui Caravaggio”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția este deschisă în perioada 16 noiembrie 2024 - 6 martie 2025. Cele 43 de opere expuse reprezintă reflexele inovației caravaggești, însușite cu măiestrie de către 33 de creatori ai picturii europene.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19-25 noiembrie la Timișoara
Filme, stand-up comedy, lansări de carte, expoziții, spectacole, concerte și petreceri fac parte din oferta culturaă a săptămânii.
„Dincolo de Mureș”, expoziție de fotografie la Biblioteca din Arad
Fotografiile surprind frumusețea naturală și legătura adâncă dintre Râul Mureș și oamenii care trăiesc de-a lungul său.
Au început înscrierile pentru Concursul ”Cangurașul matematician”
Concursul este destinat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV și va avea loc în 17 decembrie 2024. Elevii pot susține testul atât offline, cât și online.
Conferinţa internaţională ”1989, anul revoluţiilor europene în memoria colectivă”
Conferința, organizată de Memorialul Revoluției din Timișoara, reunește specialiști din opt țări. În cadrul conferinței vor mai avea loc un vernisaj și o prezentare de carte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Events on 14 noiembrie 2024
Events on 30 noiembrie 2024
CCR declară constituțională legea prin care cresc taxele locale
miercuri, 10 decembrie 2025, 13:40

CCR declară constituțională legea prin care cresc taxele locale

Curtea Constituţională a României a respins sesizarea AUR în legătură cu legea privind stabilirea unor măsuri de redresare şi eficientizare a...

CCR declară constituțională legea prin care cresc taxele locale
Colinde tradiționale românești la Palatul Cultural din Arad
miercuri, 10 decembrie 2025, 11:03

Colinde tradiționale românești la Palatul Cultural din Arad

Duminică, 14 decembrie, de la ora 19.00, Asociația Suflet Tânăr Arădean, vă invită la concertul de colinde tradiționale românești...

Colinde tradiționale românești la Palatul Cultural din Arad
Ancheta pariurilor a ajuns și la Petroșani
miercuri, 10 decembrie 2025, 11:00

Ancheta pariurilor a ajuns și la Petroșani

Jiul Petroșani este vizată pentru un meci jucat sezonul trecut. Primul termen de judecată este la 15 decembrie. Comisia de Disciplină și Etică...

Ancheta pariurilor a ajuns și la Petroșani
Naționala de polo pregătește „Europeanul” cu un cantonament în Serbia
miercuri, 10 decembrie 2025, 09:52

Naționala de polo pregătește „Europeanul” cu un cantonament în Serbia

Naționala de polo pe apă a României a dat startul pregătirilor pentru Campionatul European de la Belgrad. Competiția se va desfășura în...

Naționala de polo pregătește „Europeanul” cu un cantonament în Serbia
miercuri, 10 decembrie 2025, 07:27

West Deva pierde și încasează trei cartonașe roșii / VIDEO

West Deva a pierdut pe terenul echipei Sepsi Sf. Gheorghe, ieri, în meciul care a închis etapa a 11-a din prima ligă de fotbal în sală. Scorul...

West Deva pierde și încasează trei cartonașe roșii / VIDEO
marți, 9 decembrie 2025, 20:00

Dominic Fritz, alături de președintele Nicușor Dan la Paris

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a făcut parte din delegația oficială care l-a însoțit pe președintele României, Nicușor Dan, în vizita...

Dominic Fritz, alături de președintele Nicușor Dan la Paris
marți, 9 decembrie 2025, 19:01

Turcia – România se joacă pe un stadion de 42.590 de locuri

Federația de Fotbal din Turcia a anunțat locul de desfășurare a partidei Turcia – România, programate pe 26 martie. Este semifinala din...

Turcia – România se joacă pe un stadion de 42.590 de locuri
marți, 9 decembrie 2025, 17:52

Oradea, în căutarea celei de-a zecea victorii consecutive

Baschetbaliștii de la CSM Oradea încep faza secundă a grupelor din FIBA Europe Cup cu un meci pe teren propriu. Mâine, de la ora 19:00, la Oradea...

Oradea, în căutarea celei de-a zecea victorii consecutive