Ascultă Radio România Timișoara Live • 

TIFF Timișoara la prima ediție: filme, cine-concerte și invitați speciali / PROGRAM

5 septembrie 2024 – 8 septembrie 2024 @ 19:30 –

Prima ediția a festivalului promite filme în premieră, filme de la cea mai recentă ediție TIFF, un cine-concert, ateliere și filme pentru copii, dar și întâlniri cu actori, regizori și producători români.

Articol de Dana Florea, 5 septembrie 2024, 19:30 / actualizat: 8 septembrie 2024, 15:19

TIFF Timișoara la prima ediție: filme, cine-concerte și invitați speciali / PROGRAM

Între 5 și 8 septembrie 2024, prima ediție TIFF Timișoara aduce în fața publicului filme în premieră, un cine-concert, ateliere și filme pentru copii, dar și cele mai apreciate proiecții de la ediția de anul acesta TIFF Cluj-Napoca.

Proiecțiile vor avea loc la Cinema Timiș, Cinema Victoria și la Grădina de Vară Capitol. Biletele pentru proiecțiile de la Cinema Timiș și Cinema Victoria au fost puse în vânzare online. Accesul la cele trei filme care vor rula la Grădina de Vară Capitol, Dogman, Bastardul și Zile Perfecte, este gratuit.

Poate cel mai așteptat film românesc al anului, Moromeții 3 (r. Stere Gulea), va avea o avanpremieră specială, în prezența echipei. Ultimul film din trilogia lui Stere Gulea bazată pe romanele lui Marin Preda, Moromeții 3 îl are în centrul acțiunii pe Niculae, fiul cel mic al lui Ilie Moromete, ajuns un tânăr scriitor chemat să susțină linia partidului și să participe la colectivizare. Distribuția de top îi reunește, printre alții, pe Alex Călin, Horațiu Mălăele, Mara Bugarin, Olimpia Melinte, Iulian Postelnicu și Răzvan Vasilescu.

O altă proiecție inedită va fi și cea a filmului Anul Nou care n-a fost, debutul în lungmetraj al regizorului Bogdan Mureșanu care tocmai a fost selecționat în secțiunea Orizzonti a Festivalului de Film de la Veneția. Pelicula, o tragicomedie a cărei acțiune se desfășoară într-o singură zi, înaintea Revoluției din 1989, îi are în distribuție pe Adrian Văncică, Iulian Postelnicu, Emilia Dobrin, Mihai Călin și Nicoleta Hâncu.

În programul TIFF Timișoara se mai găsesc și alte filme românești noi, precum Clasat (r. Horia Cucuta, George Ganeard) sau Între tăcere și păcat (r. Diana Nicolae), un documentar despre poeta Ana Blandiana.

Timișorenii sunt așteptați și la un cine-concert extraordinar: Blüesferatü – o simfonie de blues. Proiecția celui mai cunoscut film mut al tuturor timpurilor – Nosferatu (r. F.W. Murnau, 1922, Germania) va fi acompaniată live pe ritmuri blues de trupa Blüesferatü din Brașov.

Spectatorii vor avea ocazia să urmărească și filmul câștigător al Trofeului Transilvania de la TIFF.23 – Fetele tot fete (r. Shuchi Talati), care vorbește despre ce înseamnă să fii femeie într-un mediu strict și opresiv.

TIFF Timișoara are și o secțiune dedicată celor mici, care include două filme pentru copii și un atelier de animație în care vor învăța să creeze povești animate cu ajutorul unor personaje imaginate chiar de ei. Participarea este gratuită și se face prin înscriere prealabilă – AICI.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Joi, 5 septembrie

  • Cinema Timiș

19.30 – Moromeții 3

Anul 1954 îl pune pe Niculae Moromete în fața unor alegeri dificile. Iubirea sa tumultoasă cu Vera, o femeie măritată, ajunge într-un moment critic atunci când Niculae nu suportă ideea de a o împărți, iar Vera nu se poate decide.


Vineri, 6 septembrie

  • Cinema Victoria

18.30 – Frate de-o vară

A venit vara și Brian trebuie să aibă grijă de fratele său, Lucien, care suferă de un grav handicap mintal.

Olanda, Belgia – 2023

20:30 – Fetele tot fete

Mira are 16 ani și este elevă într-un pension strict din munții Himalaya. Fata abia așteaptă să descopere pe propria piele ce înseamnă sexul și dragostea, dar în cale îi va sta (sau nu!) mama ei care nu s-a maturizat niciodată.

India, Franța, SUA, Norvegia – 2023

  • Cinema Timiș

18.30 – Sub supraveghere

Eva este gardian de închisoare. Femeia se trezește în fața unei dificile dileme morale atunci când în penitenciar ajunge un tânăr din trecutul ei.

Danemarca, Suedia – 2024

20:45 – Longlegs

Agenta FBI Lee Harker este desemnată să rezolve misterul din spatele unor omoruri șocante, care par a fi opera unui criminal în serie. Pe măsură ce ancheta se complică și apar indicii din sfera ocultismului, Harker descoperă că are o legătură personală cu ucigașul.

  • Grădina Capitol

21:00 – Dogman

În copilărie Douglas a fost oribil abuzat de violentul său tată. Într-o zi, acesta chiar l-a aruncat în ţarcul câinilor, dar ei, în loc să-l sfâşie, l-au protejat.

Franța, SUA – 2023

Intrare liberă


Sâmbătă, 7 septembrie

  • Cinema Timiș

12:00 – Ateliere de animație Stop-Motion by Beanbag Animation Studio, Cluj-Napoca

Ateliere dedicate elevilor cu vârsta cuprinsă între 6-13 ani – sâmbătă (7 septembrie),  ora 12.00, Cinema Timiș

Intrare gratuită pe bază de înscriere.

17:00 – O viață remarcabilă

Tânărul agent de bursă Nicky Winton vizitează Praga în 1938 și încearcă să salveze cât mai mulți copii, preponderent evrei, înainte ca naziștii să închidă granițele.

Marea Britanie – 2023

19:30 – Anul Nou care n-a fost

O tragicomedie a cărei acțiune se desfășoară într-o singură zi, înaintea Revoluției din 1989, în care personajele caută normalitate, siguranță, iubire, libertate și sens, într-o lume absurdă, alimentată de frică.

România – 2024

Update 8 septembrie:
La finalul filmului , prezentat în premieră națională  la TIFF Timișoara, a fost anunțat faptul că pelicula a fost distinsă cu PREMIUL pentru CEL MAI BUN FIM  al secțiunii Orizzonti a Festivalului de Film de la Veneția, pe lângă alte 3 premii: scenariu, imagine și Premiul Juriului. Anunțul a fost făcut în deschiderea sesiunii de întrebări și răspunsuri la care au fost invitați trei dintre actorii din film.

  • Cinema Victoria

15:00  – Vulpea și iepurele salvează pădurea, +7

Vulpea și Iepurele dau o petrecere pentru prieteni. După petrecere, Bufnița se întoarce acasă și își găsește copacul înconjurat de pâraie de apă, așa că se sperie și zboară încotro vede cu ochii.

Olanda, Belgia, Luxemburg – 2024

17:00 – Clasat

Când o corporație încearcă să mușamalizeze incendiul în care un angajat a murit, un jurnalist independent începe o investigație. Aceasta va dezvălui un mediu toxic de lucru și povestea unui angajat ce devenise o problemă pentru corporație după o conversie religioasă.

România – 2024

20.00 –Bestia

În viitorul apropiat, emoțiile sunt considerate o amenințare. Gabrielle decide să-și purifice ADN-ul într-o mașinărie ce poate îndepărta orice sentiment puternic.

Franța, Canada – 2023

  • Grădina Capitol

21:00 – Bastardul

Este anul 1755 şi căpitanul Ludvig Kahlen are o ultimă soluţie pentru a obţine un titlu nobiliar: va cuceri nordul Danemarcei, construind o colonie pe acest tărâm extrem de sălbatic şi neospitalier. Dar nu trece mult şi acţiunile lui Kahlen vor stârni furia unui nemilos nobil local.

Danemarca, Suedia, Germania – 2023

Intrare liberă


Duminică, 8 septembrie

  • Cinema Timiș

12:00 –  Ateliere de animație Stop-Motion by Beanbag Animation Studio, Cluj-Napoca

Ateliere dedicate elevilor cu vârsta cuprinsă între 14-18 ani – duminică (8 septembrie), ora 12.00, Cinema Timiș

Intrare gratuită pe bază de înscriere.

17:30 –  Cine-concert Bluesferatu

Un proiect cu muzică originală interpretată live de trupa Blüesferatü din Brașov produs de Asociația Transilvania Arts & Events și Transilvania Blues.

Germania – 1922

20.00 – Povești din bucătărie

E ora prânzului și toată lumea dă buzna în „The Grill”, un restaurant newyorkez pentru turiști care servește mii de clienți într-o zi de vineri obișnuită ca aceasta. Au dispărut bani din casă și toți angajații sunt suspecți. Pedro, unul dintre bucătari, este un tânăr mexican care vrea mai mult de la viață decât ceea ce-i poate oferi slujba actuală. Visător și neliniștit, el e îndrăgostit de Julia, o chelneriță americancă ce nu-și dorește o relație oficială cu un imigrant fără acte. Rashid, proprietarul restaurantului, i-a promis lui Pedro că îl ajută cu documentele. Dar când Pedro e acuzat că a furat banii, lucrurile o iau razna, oprind haosul din bucătărie odată pentru totdeauna.

Mexic, SUA – 2024

  • Cinema Victoria

15:00 – Arnold cel precaut și piatra fericirii, +7

Julius are o imaginație bogată – poate chiar prea bogată, se tem uneori părinții lui. Într-o zi, el îl întâlnește pe misteriosul Arnold cel Precaut, care se prezintă drept vampir, adoră sucul de căpșuni și locuiește într-o casă părăsită.

Finlanda – 2023

17:30 – Între tăcere și păcat

Într-una dintre cele mai brutale dictaturi ale lumii, poezia a conținut ultimele molecule de libertate, iar poeții care au îndrăznit să spună adevărul au devenit simboluri de rezistență și dușmani ai sistemului comunist.

România – 2024

20:00 – Fericiții câștigători

Sunt șanse mai mari să fii făcut una cu pământul de un meteorit decât să câștigi la loto! Dar șansele nu sunt zero și, printr-o nemaipomenită lovitură a destinului, eroii filmului câștigă. Doar că entuziasmul inițial se transformă într-un adevărat coșmar, iar viața lor va deraia complet…

20:00 – Povești din bucătărie

Este ora prânzului la The Grill, restaurant newyorkez unde zilnic se bulucesc mii de turiști. Pedro, un tânăr bucătar mexican convins că viața are mult mai mult să-i ofere decât slujba de la The Grill, va provoca haos atunci când este acuzat că a furat bani din casa de marcat…

Mexic, SUA – 2024

  • Grădina Capitol

21:00 – Zile perfecte

Hirayama pare cât se poate de mulţumit de viaţa sa. Lucrează ca spălător de toalete publice în Tokyo şi, în afara rutinei zilnice de la serviciu, se bucură de muzică şi cărţi. Iubeşte copacii şi îi fotografiază.

Japonia, Germania – 2023

Intrare liberă.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
25
28
8
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Oradea / PROGRAM
Din 29 noimebrie până în 26 decembrie vor avea loc evenimente specifice sărbătorilor de iarnă în Piața Unirii și Piața Ferdinand.
Concert simfonic la Filarmonica Banatul, cu o lucrare în primă audiție
Concertul este susținut de Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii sub bagheta dirijorului Robert Moody.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
„Tectonica norilor” de José Rivera, la Teatrul German din Timișoara
Spectacolul produs de Teatrul German, în regia lui László Bocsárdi, bifează o premieră mondială – este prima montare din lume în limba germană a piesei scrise de José Rivera.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
”35”, expoziție comemorativă a Revoluției din `89
Realizată de artistul plastic Adrian Florin Pop pornind de la fotografiile revoluționarului Cătălin Regea, expoziția reprezintă un spațiu și un timp tranzitoriu ce rememorează consecințele epocii de dinainte și de după 1989.
Programul lunii decembrie al Operei Naționale Române Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Concurs „treasure hunt” pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989
Concursul „Circuit 89”, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, are ca scop descoperirea și cunoașterea istoriei locale legate de Revoluția din 1989 și se adresează elevilor din clasele IX-XII.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 decembrie la Timișoara
O săptămână cu multe spectacole de teatru de mare succes, cu deschiderea Cinematografului Studio, cu expoziții, party-uri, colinde și, firește, Târgul de Crăciun din centrul orașului.
Spectacole și expoziții ale cursanților Școlii de Arte din Timișoara
Colinde, expoziții, muzică experimentală, dansuri moderne, poezie și multe surprize alcătuiesc programul  lunii decembrie la Școala de Arte Timișoara.
Lumea fantastică din imaginarul colectiv, expoziție de grafică a artistei Marijana Oro
Artista Marijana Oro din Serbia a deschis nouăsprezece expoziții personale şi a participat la numeroase expoziții de grup, simpozioane sau colonii de creație, atât în Serbia, cât şi în străinătate.
Salonul Anual al Artelor Vizuale Timișoara
Salonul reunește lucrările artiștilor vizuali membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara, precum și ale absolvenților facultăților de artă.
Târgul de Iarnă 2024 de la Deva
În cadrul târgului, deschis în perioada 5 decembrie - 7 ianuarie, vizitatorii se vor putea bucura de o varietate de produse tradiționale specifice sărbătorilor de iarnă, dar și de colinde şi cântece de Crăciun.
Concert in memoriam Nicu Covaci la Timișoara, la Pixel TM
Concertul este susținut de Titi Dragomir & Vest Phoenix Cover, într-o seară dedicată muzicii, amintirilor și pasiunii care i-a unit.
Cinema Studio se redeschide cu un program special cu filme europene și românești
Biletele vor fi puse în vânzare de marți, 26 noiembrie, ora 16.00.
Campanie și eveniment umanitar UMFT pentru copiii bolnavi - MedTalents & TimMedfest
Donați de sărbători pentru copiii de la Spitalul ”Louis Țurcanu” din Timișoara!
Lansarea romanului „Ziua înmormântării lui Gheorghe” de Ștefan Mitroi, la Arad
„Ziua înmormântării lui Gheorghe” este o carte care recreează, cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, lumea satului natal al autorului, Siliștea din Teleorman.
Ștefan Hrușcă, recital de colinde, la Timișoara
Celebrul cantautor îi va avea alături, în recitalul său, pe percuționistul Mario Florescu și pe Radu Rotaru (claviaturi). 
Evenimentele culturale ale săptămânii 10-16 decembrie, la Timișoara
O săptămână cu evenimente dedicate Revoluției din Decembrie 1989, concert Moonlight Breakfast, o premieră la Teatrul Maghiar, spectacole la FEST-FDR, două recitaluri vieneze și concerte de colinde.
Expoziție de fotografie Constantin Duma: ”Libertate 1989”
Expoziția aduce în prim-plan imagini încărcate de emoție și dramatism, surprinse de Constantin Duma în timpul Revoluției din Decembrie 1989.
Festivalul Internațional de Poezie Ion Monoran / PROGRAM
Festivalul aduce în prim-plan o serie de activități literare și culturale, menite să celebreze poezia și rolul său în spațiul public.
Harababura Fair - Crăciun alternativ și sustenabil la Timișoara
Târg de Crăciun alternativ este destinația perfectă din luna decembrie, unde poți descoperi cadouri inedite și te poți bucura de o atmosferă caldă și prietenoasă.
35 de ani de libertate, evenimente dedicate comemorării Revoluției de la Timișoara / PROGRAM
Împlinrea a 35 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989 va fi marcată la Timișoara în perioada 12 - 21 decembrie prin expoziții, dezbateri, conferințe, filme, teatru, concerte, lansări de carte, poezie, tururi ghidate.
”Aniversarea”, la Studio Uțu Strugari al Teatrului Național Timișoara
O poveste despre mecanismele interne ale unei familii, ”Aniversarea” pleacă de la „replay”-ul pe care îl dă sărbătorita mamă a cărei aniversare perfectă dă semne de explozie.
Librăria independentă ”La Două Bufniţe” sărbătorește 8 ani de activitate
Aniversarea librăriei este marcată prin lansarea celui mai recent roman al scriitorului Bogdan-Alexandru Stănescu, ”Sorele negru”, apărut recent la Editura Trei.
Premieră la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara: „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila
Spectacolul „Zbor adânc”, ultima premieră a acestui an a Teatrul Maghiar din Timișoara, este o invitație la introspecție și un dialog artistic despre libertate și dezvoltare personală. 
Recviem In memoriam dedicat victimelor comunismului la Filarmonica Banatul
Conceptul, care a presupus crearea unei lucrări alcătuite din șapte părți, scrise de compozitori din tot atâtea state foste membre ale blocului comunist unde au avut loc revoluții, îi aparține  maestrului Gabriel Bebeșelea.
Portalul Libertăţii, instalaţie dedicată Revoluţiei din Decembrie 1989, la Timişoara
Portalul, amplasat pe malul Begăi, va face o legătură simbolică cu trecutul și ne va invita să retrăim emoția din decembrie 1989 la Timișoara.
Tururi ghidate pe traseul Revoluției, la Timișoara
Tururile ghidate refac traseul dramatic al primelor zile, al primilor români care au strigat împotriva dictaturii în 1989.
Art Your Christmas, târg de artă contemporană la Timișoara
În cadrul târgului vor avea loc diverse ateliere, un maraton de pictură, întâlniri cu artiștii, alături de care puteți petrece noaptea de Revelion.
Târgul de Crăciun de la Săvârșin / PROGRAM
La Săvârșin, în județul Arad, se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.
Expoziția „Krausz-Expresii ale modernismului” la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția își propune să promoveze personalitatea artistului și arhitectului Albert Kristóf-Krausz, care a transformat spațiul urban și scena artistică a orașului nostru în perioada interbelică. la modelarea spațiului urban și artei locale.
”Gala Libertății” marchează 35 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism
Această gală este un prilej de a reflecta asupra luptei pentru libertate din 1989 și de a evalua cum valorile acelei ere se reflectă în Timișoara de azi.
" Cioburi de oglindă" cu Maia Morgenstern, în premieră la Timișoara
Spectacolul are regia "colectivă" și este o sinteză dramatică de texte din autori celebri precum Shakespeare, Henrik Ibsen, Tennessee Williams, Matei Vișniec, Marin Sorescu.
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 11 decembrie 2024
Events on 21 decembrie 2024
Events on 22 decembrie 2024
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Reabilitare termică pentru 12 blocuri din zona Dacia cu bani de la primărie
miercuri, 17 septembrie 2025, 18:38

Reabilitare termică pentru 12 blocuri din zona Dacia cu bani de la primărie

Consiliul Local a aprobat proiectele de hotărâre pentru lucrările de reabilitare a 12 blocuri din zonele Brândușei, Circumvalațiunii, Gheorghe...

Reabilitare termică pentru 12 blocuri din zona Dacia cu bani de la primărie
Sorana Cîrstea, în optimi la Korea Open. Înfruntare cu Swiatek
miercuri, 17 septembrie 2025, 14:11

Sorana Cîrstea, în optimi la Korea Open. Înfruntare cu Swiatek

Cîrstea a învins-o în runda inaugurală pe jucătoarea rusă Anastasia Zaharova, scor 6-3, 6-1, într-o oră şi 5 minute. Prin calificarea în...

Sorana Cîrstea, în optimi la Korea Open. Înfruntare cu Swiatek
Aproximativ 5.700 de arădeni au rămas fără asigurare medicală după 1 septembrie
miercuri, 17 septembrie 2025, 13:34

Aproximativ 5.700 de arădeni au rămas fără asigurare medicală după 1 septembrie

Aproximativ 5.700 de persoane dintre cele 15.515 care erau coasigurate de familii au rămas fără asigurare medicală după 1 septembrie în...

Aproximativ 5.700 de arădeni au rămas fără asigurare medicală după 1 septembrie
Începe Festivalul „Mariana Drăghicescu”
miercuri, 17 septembrie 2025, 12:42

Începe Festivalul „Mariana Drăghicescu”

Joi, 18 septembrie, se împlinesc 73 de ani de la nașterea Marianei Drăghicescu. Festivalul care-i poartă numele peste generații, ajunge la...

Începe Festivalul „Mariana Drăghicescu”
miercuri, 17 septembrie 2025, 08:39

FC Bihor deschide runda a șaptea din Liga a doua

Sâmbătă se vor disputa alte șapte confruntări, de la ora obișnuită, 11:00, printre acestea și duelul vestic dintre Corvinul și CSC...

FC Bihor deschide runda a șaptea din Liga a doua
miercuri, 17 septembrie 2025, 08:33

Costache în echipa etapei, Padula – înapoi la antrenamente

Pe de altă parte, conform sportarad.ro, UTA i-a pierdut pe Mino Sota și Hakim Abdallah pe o perioadă mai lungă, de două-trei luni, dar l-ar...

Costache în echipa etapei, Padula – înapoi la antrenamente
miercuri, 17 septembrie 2025, 07:20

Apiterapie și turism apicol pe Ruta Mierii din Banat

Universitatea de Științele Vieții, în parteneriat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională din Pancevo și Asociațiile de Crescători de Albine,...

Apiterapie și turism apicol pe Ruta Mierii din Banat
miercuri, 17 septembrie 2025, 04:50

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea se va răci semnificativ față de ziua precedentă însă se va ameliora sub aspectul precipitațiilor. Cerul se va degaja treptat...

Vremea în vestul țării