Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Turneul național ”Săptămâna Patimilor” al Corului Madrigal ajunge la Oradea

28 februarie 2026 @ 19:30 –

În perioada 26 martie – 9 aprilie 2026, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” susține Turneul de Paște „Săptămâna Patimilor”, cu evenimente în cinci orașe din România.

Articol de Dana Florea, 28 februarie 2026, 19:30 / actualizat: 9 martie 2026, 14:25

Turneul național ”Săptămâna Patimilor” al Corului Madrigal ajunge la Oradea

Spectacolul Extraordinar „Săptămâna Patimilor”, susținut de Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” și dirijat de Anna Ungureanu, va fi prezentat la Oradea sâmbătă, 28 martie 2026, de la ora 19.30, la Casa de Cultură a Sindicatelor.

De la bucuria intrării în cetate, la momentele de agonie petrecute pe Cruce, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” vă invită să fiți martorii ultimei săptămâni a lui Iisus pe pământ, într-un spectacol special, încărcat de emoție, conceput pentru a reda prin muzică, artă dramatică și scenografie, simbolismul zilelor premergătoare Învierii Mântuitorului.

Experiența publicului va fi completată de textele sacre interpretate de actorii Marius Turdeanu și Richard Bovnoczki, precum și de vocile copiilor din corurile Programului Național Cantus Mundi.

Cu un repertoriu de lucrări de muzică sacră românească și universală, programul include fragmente din celebrul „Florilegiu bizantin” – impresionanta colecție de muzică pascală structurată de Marin Constantin, „Prohodul Domnului”, în aranjamentul lui Nicolae Lungu, „Credo” din „Missa în do minor” de W. A. Mozart, precum și multe alte compoziții spirituale emblematice.

Regia și scenariul:Emil Pantelimon. Scenografia: Vladimir Turturica.

Programul Turneului de Paște „Săptămâna Patimilor” 2026

26.03 | 19:00 | Sala Sporturilor „Constantin Jude”, TIMIȘOARA

28.03 | 19:30 | Sala Mare, Casa de Cultură a Sindicatelor, ORADEA

03.04 | 19:00 | Sala Héritage, Academia Națională de Muzică „Gh. Dima”, CLUJ-NAPOCA

05.04 | 19:30 | Sala Transilvania, SIBIU

08.04 | 19:00 | Aula Magna a Universității Politehnica BUCUREȘTI

09.04 | 19:00 | Aula Magna a Universității Politehnica BUCUREȘTI

Radio România Timișoara este partener media al evenimentului.

 

Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin”

Fondat în anul 1963 de legendarul muzician și dirijor Marin Constantin (1925 – 2011), Corul Naţional de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” a devenit un reper al vieţii muzicale și diplomaţiei culturale.

Corul Madrigal este definit prin sonoritatea sa specifică, tehnica non-vibrato, amplasamentul stereofonic în scenă și costumele impunătoare. Repertoriul său este îndreptat către Renaștere, muzica preclasică și clasică, Romantism, muzica bizantină și creaţia contemporană românească și universală. Prezenţa scenică și componenţa ansamblului au fost în permanenţă rafinate, performanţa sa fiind comparată de critici cu „o vioară Stradivarius în mâna lui Paganini”.

Distins cu numeroase premii internaționale, Corul Madrigal a fost prezent pe cele mai importante scene ale lumii, cu mii de concerte și spectacole. În noiembrie 2016, Madrigalul a fost recunoscut oficial ca Ambasador al Libertăţii, Speranţei şi Păcii, primind premiul „Jean Nussbaum și Eleanor Roosevelt” la Palatul Naţiunilor Unite din Geneva, în cadrul Summit-ului Global de Religie, Pace şi Securitate.

Evenimentele susţinute de Corul Madrigal în ultimii ani au îmbogăţit amprenta spirituală și culturală a muzicii românești în întreaga lume. În anul 2023, Madrigalul a concertat în Statele Unite ale Americii după 35 de ani, într-un amplu turneu de pe Coasta de Est până la Coasta de Vest. În 2024, a susţinut 4 turnee internaţionale, cu concerte în Peru, în premieră, și în Europa – de la Roma, la Chișinău și de la Luxemburg, la Bruxelles. Anul 2025 a adus primul turneu Madrigal în Kazahstan, „Madrigal: Drumul Mătăsii” și o revenire spectaculoasă după 35 de ani în Japonia, la EXPO 2025 Osaka și Festivalul Internațional Coral de la Yokohama. În luna noiembrie 2025, Corul Madrigal, dirijat de Anna Ungureanu, s-a reîntâlnit cu publicul din Spania după mai bine de trei decenii, în cadrul evenimentelor culturale care au inclus filmări în vestigiile romane de la Mérida, expoziții ale Galeriei Madrigal și concerte în cele mai grandioase catedrale și spații culturale din Córdoba și Madrid.

Din anul 2011, Corul Madrigal derulează Programul Național Cantus Mundi, cel mai mare program de integrare socială prin muzică a copiilor din România, inițiat de renumitul dirijor Ion Marin, ce reunește în prezent 2.510 coruri și peste 87.000 de copii din România și diaspora.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

_MADRIGAL - Turneul de Paste SAPTAMANA PATIMILOR - POSTER

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
23
2
5
6
7
9
12
15
16
22
24
29
30
31
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
"Impro Patzan Show", la "Grădina Roşie"
30 iunie, ora 20:00, "Grădina Roşie", Arad Un super show de improvizaţie la care râzi inteligent! Fiecare spectacol de improvizație este unic și irepetabil… Cel [...]
Lansare de carte:"Oraşul Alb" de Ioan Barb, la Deva Mall
5 iulie, ora 17:00, Deva Mall, etajul IV, Salle d'Or Lansarea volumului "Oraşului Alb", autor Ioan Barb Ioan Barb s-a nascut la 5 noiembrie 1960 [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Garda Felină așteaptă copiii la Shopping City Timișoara
Copiii sunt așteptați în weekend-ul 2-3 iulie 2016, la Shopping City din Timișoara să intre în Garda Felină! Cei mai mici fani Disney sunt invitați [...]
Festivalul de operă în aer liber Opera Nights, la Hunedoara și Deva / PROGRAM
Opera Nights, cel mai mare festival de operă în aer liber din țară, a ajuns la a VI-a ediție și se desfășoară anul acesta în [...]
Gărâna Jazz Festival 2016 - ediția 20 / PROGRAM
Gărâna Jazz Festival, cel mai important festival de jazz open-air din Europa Centrală și de Est, împlinește vara aceasta 20 de ani și va avea [...]
Expoziția colectivă „Axis of Bloom”, la Galeria Brăteanu din Timișoara
Proiectul reunește o selecție de lucrări semnate de cincizeci de artiste care explorează, prin medii și abordări diverse, teme legate de identitate, memorie, corporalitate și transformare.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
”Otello” revine pe scena Operei Naționale Române din Timișoara
După un sfert de secol, montarea revine pe scena timișoreană, păstrând spiritul original și aducând, în același timp, o distribuție valoroasă.
Expoziția ”De la baroc la neo-baroc”, cel mai important eveniment de artă contemporană al anului, la Timișoara
Pentru prima dată în Timişoara, prin stilul baroc urban, va fi recreată axa timpului, odată cu expoziția ”Baroc II Urban - De la baroc la [...]
Etapă Națională de Darts la Timișoara
Organizată de Darts Club Timișoara, competiția face parte din circuitul național de darts și promite un weekend dedicat performanței.
Festivalul – Concurs ”Lada cu Zestre” continuă cu spectacole de excepție la Birda și Dudeștii Noi
Ediția a XIX-a a competiției, organizată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, se desfășoară în perioada 28 februarie și 28 martie 2026, în șase localități din județul Timiș.
Evenimentele săptămânii 17 - 23 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Înscrieri la ediția 2026 a competiției sportive Make it! Race it! Recycle it!
Ajunsă la ediție aniversară, competiția Make it! Race it! Recycle it! transformă malul Begăi într-un spațiu al creativității și sustenabilității, unde echipele concurează cu ambarcațiuni construite din materiale reciclate.
Salonul de Carte Bookfest 2026 la Timișoara / PROGRAM
Salonul de Carte Bookfest revine la Timișoara în perioada 19–22 martie 2026, la Centrul Regional de Afaceri, cu un program bogat dedicat iubitorilor de lectură. Vizitatorii sunt așteptați cu aproximativ 60 de lansări de carte, întâlniri cu autori cunoscuți și reduceri la cele mai noi titluri ale primăverii.
Expoziția colectivă ”Apa - interferențe culturale”, la Palatul Apelor din Timișoara
Ajunsă la a patra ediție, expoziția propune o reflecție vizuală asupra apei ca element esențial și spațiu de dialog între culturi, într-un context artistic care îmbină patrimoniul arhitectural cu expresiile contemporane.
„O lume într-o picătură”, eveniment dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei
Evenimentul are loc la Muzeul Apei din Timișoara și propune participanților o experiență care îmbină educația pentru protejarea mediului cu expresia artistică.
Au început înscrierile pentru King’s Cross 2026, la poalele Munților Zărandului
Iubitorii de mountain bike sunt invitați pe 23 mai 2026, la a treia ediție King’s Cross. Cu două trasee spectaculoase, pentru toate nivelurile, și o cursă dedicată copiilor, evenimentul îmbină sportul cu natura și susține dezvoltarea taberei Woodrocks.
Filmul documentar ”Amy”, proiectat în Parcul Rozelor
Un talent unic într-o generaţie, Amy Winehouse a fost o cântăreaţă ce a captat atenţia întregii lumi. Un artist de jazz în cel mai autentic [...]
Turneul SoNoRo Conac ajunge pentru prima dată la Palatul Lloyd din Timișoara
Turneul SoNoRo Conac revine la Timișoara cu un concert găzduit în premieră la Palatul Lloyd, aducând în prim-plan muzica de cameră într-un spațiu de patrimoniu. Programul serii cuprinde lucrări de Mozart și Halvorsen.
Corul Madrigal prezintă Spectacolul „Săptămâna Patimilor” la Timișoara
Spectacolul de la Timișoara face parte din Turneul național de Paște al Corului Național de Cameră „Madrigal - Marin Constantin” ce se desfășoară în perioada 26 martie - 9 aprilie 2026 în cinci orașe din România.
Festivalul Visuali Italiane revine la Timișoara cu cele mai noi producții italiene / PROGRAM
Între 27 și 29 martie, publicul va putea descoperi șase filme recente din cinemaul italian, semnate atât de regizori consacrați, cât și de voci noi ale cinematografiei contemporane. Proiecțiile au loc la Cinema Studio.
Competiția pentru marele premiu al Festivalului – Concurs ”Lada cu Zestre” se încheie la Ghiroda
Ultima etapă a Festivalului-Concurs „Lada cu Zestre” se va desfășura la Ghiroda, pe 28 martie, într-un eveniment de peste șase ore dedicat tradițiilor locale. Publicul va avea parte de muzică, dans, poezie în grai, expoziții de obiecte gospodărești și artă culinară, susținute de sute de participanți din trei localități laureate ale ediției precedente.
Concert caritabil la Timișoara pentru Gabriel, un copil care luptă cu o boală cardiacă rară
DoomStriker LEMC Banat lansează un nou apel la solidaritate, organizând un eveniment caritabil pentru strângerea de fonduri destinate tratamentului unui băiat de 13 ani cu o afecțiune cardiacă rară.
UPDATE / Festivalul de Operă și Operetă de la Timișoara / PROGRAM
Alăturându-se doliului național, Opera Națională Română din Timișoara își modifică spectacolele prezentate în cadrul Festivalului de Operă și Operetă în aer liber (2-4 septembrie 2016), [...]
Panorama Blues Festival, la Ghelari, Hunedoara / PROGRAM
Iubitorii blues-ului au ocazia să ia parte la o nouă ediție a Panorama Blues Festival, în 5 și 6 august 2016. Festivalul a ajuns la a [...]
Events on 25 februarie 2026
Events on 7 martie 2026
Events on 11 martie 2026
Events on 17 martie 2026
Events on 24 martie 2026
Events on 31 martie 2026
Events on 3 aprilie 2026
no recram
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 14 octombrie 2016, 19:00

Dansul contemporan ajunge în Piața Sfântul Gheorghe din Timișoara

14 octombrie 2016 @ 19:00 - Concertul simfonic din 14 octombrie 2016 de la Filarmonica Banatul din Timișoara oferă melomanilor trei lucrări...

Dansul contemporan ajunge în Piața Sfântul Gheorghe din Timișoara
lansare de carte biblioteca judeteana arad

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad

6 iulie 2026 @ 11:00 - Evenimentul este dedicat poeziei contemporane și operei poetului Tibu Gelu B. Publicul va putea descoperi patru dintre cele...

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad
concurs elevi poezie Brancusi

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți

18 iunie 2026 - 27 iunie 2026 @ ore diverse - Asociația Culturală In Ars Veritas lansează proiectul „Brâncuși inspiră poezie”, dedicat...

„Brâncuși inspiră poezie” – concurs de poezie pentru liceeni și studenți
tur ghidat opera din timisoara
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 19 iunie 2026, 15:00

Tur ghidat la Opera Națională Română din Timișoara

19 iunie 2026 @ 15:00 - Evenimentul oferă ocazia de a pătrunde în lumea din spatele cortinei și de a descoperi spațiile în care iau naștere...

Tur ghidat la Opera Națională Română din Timișoara
Alte evenimente culturale, spiritualitate luni, 10 octombrie 2016, 19:00

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne

10 octombrie 2016 @ 19:00 - Sub genericul ”3M”, cei trei magnifici, Horațiu Mălăele, Marcel Iureș și George Mihaiță, deschid a 25-a...

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
Alte evenimente culturale, spiritualitate joi, 6 octombrie 2016, 10:00

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

6 octombrie 2016 @ 10:00 - 16:00 - Elevii și studenții interesaţi să studieze în România şi în străinătate se pot întâlni cu...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara