Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Turneul național ”Săptămâna Patimilor” al Corului Madrigal ajunge la Oradea

28 februarie 2026 @ 19:30 –

În perioada 26 martie – 9 aprilie 2026, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” susține Turneul de Paște „Săptămâna Patimilor”, cu evenimente în cinci orașe din România.

Articol de Dana Florea, 28 februarie 2026, 19:30 / actualizat: 9 martie 2026, 14:25

Turneul național ”Săptămâna Patimilor” al Corului Madrigal ajunge la Oradea

Spectacolul Extraordinar „Săptămâna Patimilor”, susținut de Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” și dirijat de Anna Ungureanu, va fi prezentat la Oradea sâmbătă, 28 martie 2026, de la ora 19.30, la Casa de Cultură a Sindicatelor.

De la bucuria intrării în cetate, la momentele de agonie petrecute pe Cruce, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” vă invită să fiți martorii ultimei săptămâni a lui Iisus pe pământ, într-un spectacol special, încărcat de emoție, conceput pentru a reda prin muzică, artă dramatică și scenografie, simbolismul zilelor premergătoare Învierii Mântuitorului.

Experiența publicului va fi completată de textele sacre interpretate de actorii Marius Turdeanu și Richard Bovnoczki, precum și de vocile copiilor din corurile Programului Național Cantus Mundi.

Cu un repertoriu de lucrări de muzică sacră românească și universală, programul include fragmente din celebrul „Florilegiu bizantin” – impresionanta colecție de muzică pascală structurată de Marin Constantin, „Prohodul Domnului”, în aranjamentul lui Nicolae Lungu, „Credo” din „Missa în do minor” de W. A. Mozart, precum și multe alte compoziții spirituale emblematice.

Regia și scenariul:Emil Pantelimon. Scenografia: Vladimir Turturica.

Programul Turneului de Paște „Săptămâna Patimilor” 2026

26.03 | 19:00 | Sala Sporturilor „Constantin Jude”, TIMIȘOARA

28.03 | 19:30 | Sala Mare, Casa de Cultură a Sindicatelor, ORADEA

03.04 | 19:00 | Sala Héritage, Academia Națională de Muzică „Gh. Dima”, CLUJ-NAPOCA

05.04 | 19:30 | Sala Transilvania, SIBIU

08.04 | 19:00 | Aula Magna a Universității Politehnica BUCUREȘTI

09.04 | 19:00 | Aula Magna a Universității Politehnica BUCUREȘTI

Radio România Timișoara este partener media al evenimentului.

 

Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin”

Fondat în anul 1963 de legendarul muzician și dirijor Marin Constantin (1925 – 2011), Corul Naţional de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” a devenit un reper al vieţii muzicale și diplomaţiei culturale.

Corul Madrigal este definit prin sonoritatea sa specifică, tehnica non-vibrato, amplasamentul stereofonic în scenă și costumele impunătoare. Repertoriul său este îndreptat către Renaștere, muzica preclasică și clasică, Romantism, muzica bizantină și creaţia contemporană românească și universală. Prezenţa scenică și componenţa ansamblului au fost în permanenţă rafinate, performanţa sa fiind comparată de critici cu „o vioară Stradivarius în mâna lui Paganini”.

Distins cu numeroase premii internaționale, Corul Madrigal a fost prezent pe cele mai importante scene ale lumii, cu mii de concerte și spectacole. În noiembrie 2016, Madrigalul a fost recunoscut oficial ca Ambasador al Libertăţii, Speranţei şi Păcii, primind premiul „Jean Nussbaum și Eleanor Roosevelt” la Palatul Naţiunilor Unite din Geneva, în cadrul Summit-ului Global de Religie, Pace şi Securitate.

Evenimentele susţinute de Corul Madrigal în ultimii ani au îmbogăţit amprenta spirituală și culturală a muzicii românești în întreaga lume. În anul 2023, Madrigalul a concertat în Statele Unite ale Americii după 35 de ani, într-un amplu turneu de pe Coasta de Est până la Coasta de Vest. În 2024, a susţinut 4 turnee internaţionale, cu concerte în Peru, în premieră, și în Europa – de la Roma, la Chișinău și de la Luxemburg, la Bruxelles. Anul 2025 a adus primul turneu Madrigal în Kazahstan, „Madrigal: Drumul Mătăsii” și o revenire spectaculoasă după 35 de ani în Japonia, la EXPO 2025 Osaka și Festivalul Internațional Coral de la Yokohama. În luna noiembrie 2025, Corul Madrigal, dirijat de Anna Ungureanu, s-a reîntâlnit cu publicul din Spania după mai bine de trei decenii, în cadrul evenimentelor culturale care au inclus filmări în vestigiile romane de la Mérida, expoziții ale Galeriei Madrigal și concerte în cele mai grandioase catedrale și spații culturale din Córdoba și Madrid.

Din anul 2011, Corul Madrigal derulează Programul Național Cantus Mundi, cel mai mare program de integrare socială prin muzică a copiilor din România, inițiat de renumitul dirijor Ion Marin, ce reunește în prezent 2.510 coruri și peste 87.000 de copii din România și diaspora.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

_MADRIGAL - Turneul de Paste SAPTAMANA PATIMILOR - POSTER

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
6
7
12
14
18
21
27
28
1
+
2
+
3
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 iulie, la Timișoara
Bienala Art Encounters se încheie duminică, Teatrul Thespis împlinește 60 de ani, iar în weekend, cavaleri, domnițe și turniruri ne poartă în Evul Mediu, la Festivalul Medieval al Casteluilui Huniade.
Expoziția ”DATA MUNDI [error 500]”, la Galeria Helios din Timișoara
Expoziția reunește lucrări recente de pictură în ulei, parte dintr-o serie ce reflectă o critică subtilă a societății digitale.
Gărâna Jazz Festival 2025 / PROGRAM
Cea de-a 29-a ediție a Gărâna Jazz Festival reunește pe scena din Poiana Lupului artiști consacrați și proiecte experimentale din peste 8 țări.
Conferința ”Ioan Slavici – 100 de ani de moștenire literară, jurnalistică și culturală”, la Șiria
Reputați cercetători, critici literari, istorici și jurnaliști vor analiza contribuțiile fundamentale ale lui Ioan Slavici la dezvoltarea literaturii române, a presei și a spiritului civic.
Maratonul inimii la Buziaş
Pasionaţii de mişcare şi de alergare sunt invitaţi să participe la Maratonul inimii, care are loc la Buziaş, în 7 mai 2016. Evenimentul cuprinde trei [...]
„Povești nespuse”, un spectacol despre curaj, vulnerabilitate și puterea artei
Spectacolul aduce în fața publicului 14 confesiuni scenice puternice – monologuri construite din experiențe reale sau inspirate de traume profund cercetate, interpretate de tineri actori.
Evenimentele culturale ale săptămânii 15 - 21 iulie, la Timișoara
O săptămână cu filme pentru mci și mari la Ceau, Cinema!, cu petreceri pe malul apei, tururi ghidate la Nodul Hidro și festivalul Orgile Cetății.
Festivalul de reconstituire istorică ”DacFest – Sub semnul lupului”, lângă Simeria / PROGRAM
Festivalul reunește în perioada 17 - 20 iuie 2025 aproximativ 350 de reenactori din țară și din străinătate, care vor aduce la viață atmosfera lumii antice prin confruntări, ritualuri, ateliere interactive, dansuri și spectacole cu foc.
FilmparaDE continuă cu drama ”Pe când visam” în regia lui Andreas Dresen
”Pe când visam” în regia lui Andreas Dresen, la FilmparaDE, în 31 martie 2016, de la ora 18.30, la Librăria Cărturești (Mercy) https://www.youtube.com/watch?v=r7-fgG3oBkU Suburbiile din [...]
”Povești din vecini”, în inima cartierului timișorean Calea Lipovei
Duminică, începând cu ora 11.00, timișorenii se vor putea bucura de spectacole și ateliere creative pentru copii și adolescenți, momente artistice, muzică live, zone de relaxare și spații de întâlnire pentru vecini, prieteni și familii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 iulie, la Timișoara
Programul Royal Women aduce pe marele ecran patru femei regale excentrice, pe malul Begăi sunt party-uri, iar În Spatele Casei e un târg cu lucruri faine peste zi și muzică pe seară.
Expozitie de grup T40 - ”Fragmente de continuitate”, la Galeria Park
Expoziția reunește lucrări artistice diferite ca stil și formă, dar care converg în jurul ideii de identitate artistică aflată în schimbare, de memorie afectivă și de reconstrucție simbolică a cotidianului
"Magic Revolution Show" la Teatrul de Artă
"Magic Revolution Show"   Magicianul Mario vă  invită la spectacolul ,,Magic Revolution Show" ce va avea loc vineri 11 Martie 2016 orele 11:00 si 18:00 [...]
Nedeea Românilor de Pretutindeni, o nouă ediție lângă Peștera Românești
În 26 și 27 iulie, pe Valea Fărășeștiului, va avea loc cunoscuta manifestare artistică, “Nedeea Românilor de Pretutindeni”, ajunsă la ediția cu numărul 51.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 iulie - 4 august, la Timișoara
Ziua Timișoarei aduce în centrul orașului și în alte peste 35 de spații peste 180 de evenimente, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate preferințele.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Expoziție Dumitru Gorzo „Oameni de zgură”, la Școala Pittner din Reșița
Expoziția face parte din proiectul Niște artiști și un muzeu ”închis” al Muzeului Banatului Montan și reunește lucrări noi, realizate în timpul rezidenței artistului în Reșița, inspirate de arhitectura monumentală a clădirilor industriale și a furnalelor orașului.
Ziua Timișoarei 2025 / PROGRAM
Peste 180 de evenimente gratuite, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate gusturile, în centrul Timișoarei și în alte peste 35 de locații, între 1 și 3 august.
Festivalul Theros: patrimoniu, muzică și comunitate, în cartierul Fabric din Timișoara / PROGRAM
Festivalul marchează un moment simbolic pentru oraș, prin montarea festivă a statuii alegorice a verii - Theros, a doua lucrare reconstituită din ansamblul celor patru anotimpuri ce împodobeau fațada Palatului Karl Kunz.
Events on 10 iulie 2025
Events on 12 iulie 2025
Events on 30 iulie 2025
ritmul vietii cinema timis magnum team
Alte evenimente culturale, spiritualitate miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș
poezie si rock biblioteca judeteana arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad
visit timisoara

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
secession
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:30

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

8 octombrie 2016 - 23 octombrie 2016 @ 18:30 - A cincea ediţie a Festivalulului Baroc va avea loc la Timișoara  în perioada 8 – 23 octombrie...

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

22 mai 2026 @ 10:00 - Printre temele abordate în cadrul conferinței, intitulată „Administrație Românească Arădeană”, se află memoria...

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT

18 mai 2026 @ 18:00 - 20:00 - Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) vă invită la un nou eveniment cultural dedicat dialogului despre cultură...

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 16 mai 2026, 15:00

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia

16 mai 2026 - 31 decembrie 2026 @ 15:00 - Muzeul Interactiv pentru copii se deschide pe 16 mai 2026 în Bastionul Theresia. Destinat copiilor cu...

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 23 mai 2026, 21:00

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

23 mai 2026 - 24 mai 2026 @ 21:00 - 0:30 - Programul propune o experiență culturală complexă, cu proiecții de film mut, concerte live,...

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul