Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad

1 martie 2024 @ 18:00 –

Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului.

Articol de Dana Florea, 1 martie 2024, 18:00

Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad

Când

1 martie 2024    
18:00

Unde

Complexul Muzeal Arad
Piaţa George Enescu nr.1, Arad, Arad

Tip de eveniment

Complexul Muzeal Arad, cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Arad, vă invită la inaugurarea noului spațiu expozițional extins din cadrul Pinacotecii muzeului, unde sunt expuse lucrări din colecția de pictură europeană a muzeului (a doua jumătate a secolului al XIX-lea și început de secol XX).

Evenimentul va avea loc vineri, 1 martie 2024, în Pinacoteca Palatului Cultural Arad, ora 18.00, în prezența reprezentanților autorităților locale, Asociației „Kölcsey” Arad, conducerii muzeului, istoricilor arădeni și specialiștilor muzeului.

Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului, conceput pentru cele mai valoroase lucrări de artă europeană ale Pinacotecii.

Evenimentul va continua cu un concert de muzică clasică susținut de „Cvartetul arădean”.

După aproape jumătate de secol, Pinacoteca s-a redeschis publicului în primăvara anului 2022, în vechiului spațiu expozițional, restaurat. Definitorie pentru lucrările selectate din colecția de artă europeană a muzeului, constituită în mai bine de o sută de ani, este estetica curentelor care s-au succedat sau au coexistat: romantism, academism, realism. Nume care au marcat istoria artei central-europene se regăsesc în contextul expozițional: Munkácsy Mihály, Lotz Károly, Joseph August Schoefft, Barabás Miklós, Than Mór, Feszty Árpád, Liezen-Mayer Sándor.

Lucrările pentru extinderea Pinacotecii au continuat anul trecut, iar pe simezele noului spațiu expozițional sunt expuse picturi din a doua jumătate a secolului al XIX-lea și început de secol XX, reprezentative pentru influența centrelor artistice: Budapesta, Viena, München, Weimar, Düsseldorf, Berlin, Dresda, Paris.

Începând cu luna martie a acestui an, statuia „Aradul întristat” este prezentată în cadrul expoziţiei „Tezaur 1848-1849”, alături de cele mai valoroase obiecte de patrimoniu ale colecţiei, în jurul cărora s-a constituit muzeul arădean la sfârșitul secolului al XIX-lea, deschis publicului în data de 15 martie 1893.

Statuia „Aradul întristat” („Búsuló Arad”), opera sculptorului arădean Aradi (Landshut) Zsigmond (Arad, 1839 – Veneția, 1899), a fost amplasată în centrul orașului, în data de 8 februarie 1873. Monumentul era ridicat de autoritățile orașului în amintirea luptelor de stradă de la Arad din 8 februarie 1849, din timpul Revoluției de la 1848-49. De-a lungul timpului, statuia a fost amplasată în diferite spații publice din Arad, pentru ca în anul 1932 să fie retrasă în depozitul de istorie al muzeului din Palatul Cultural. 

Programul de vizitare: marți-duminică: 09.00-17.00 (ultima intrare: ora 16.30), luni – închis.

Mai multe evenimente din Arad și din partea de vest a țării.

 

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
Bărbat din Arad, jefuit de 4.500 de lei printr-o îmbrățișare pe stradă
vineri, 20 martie 2026, 18:03

Bărbat din Arad, jefuit de 4.500 de lei printr-o îmbrățișare pe stradă

Un bătrân de 89 de ani a trecut printr-o experiență șocantă pe străzile Aradului. Un necunoscut l-a abordat sub pretextul unei probleme...

Bărbat din Arad, jefuit de 4.500 de lei printr-o îmbrățișare pe stradă
Teatru din Arad, fără pagina de social media după un atac cibernetic: „Parcă nu am existat niciodată”
vineri, 20 martie 2026, 17:30

Teatru din Arad, fără pagina de social media după un atac cibernetic: „Parcă nu am existat niciodată”

Situație dificilă pentru Compania de Teatru Maghiar de Cameră din Arad, după ce contul oficial de Facebook al instituției a fost spart și...

Teatru din Arad, fără pagina de social media după un atac cibernetic: „Parcă nu am existat niciodată”
Petiție pentru refacerea drumului Făget–Săvârșin: „Arată ca după război”
vineri, 20 martie 2026, 17:15

Petiție pentru refacerea drumului Făget–Săvârșin: „Arată ca după război”

Sute de oameni din zona Făgetului au semnat o petiție prin care solicită ca tronsonul de drum din Timiș care face legătura între Făget și...

Petiție pentru refacerea drumului Făget–Săvârșin: „Arată ca după război”
A murit actorul american Chuck Norris
vineri, 20 martie 2026, 17:01

A murit actorul american Chuck Norris

Actorul american şi fostul campion mondial de karate Chuck Norris a murit, a anunţat familia sa pe Instagram. “Cu inima îndurerată, familia...

A murit actorul american Chuck Norris
vineri, 20 martie 2026, 14:46

AUDIO / Coman: ”UTA m-a ajutat cel mai mult, să ajung la națională!”

Componentul Bătrânei Doamne e văzut drept una din soluțiile de moment ale liniei ofensive a tricolorilor, pentru jocul de la Istanbul, de joia...

AUDIO / Coman: ”UTA m-a ajutat cel mai mult, să ajung la națională!”
vineri, 20 martie 2026, 13:22

78 de milioane de lei din fonduri europene pentru Inelul 2; două poduri noi și un bulevard cu patru benzi

Timișoara va beneficia de aproape 78 de milioane de lei fonduri europene, prin Programul Regional Vest 2021–2027, pentru completarea Inelului 2...

78 de milioane de lei din fonduri europene pentru Inelul 2; două poduri noi și un bulevard cu patru benzi
vineri, 20 martie 2026, 10:51

Oradea nu are emoții în propriul bazin; urmează derby-ul cu Steaua

Gazdele au marcat primele 13 goluri ale partidei și nu au avut emoții în condițiile în care antrenorii Petar Kovacevic și Ciprian Cîmpianu au...

Oradea nu are emoții în propriul bazin; urmează derby-ul cu Steaua
vineri, 20 martie 2026, 07:30

9 din 10 copii se lovesc de bullying online: de ce nu e soluția să le iei telefonul

Tot mai mulți părinți încearcă să limiteze timpul petrecut de copii pe telefon sau pe rețelele sociale. Însă interdicțiile totale nu dau...

9 din 10 copii se lovesc de bullying online: de ce nu e soluția să le iei telefonul