Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Unelte și pasageri, expoziție semnată de artistul Bogdan Achimescu, la Casa Artelor

15 mai 2025 – 11 iunie 2025 @ 19:00 –

Bogdan Achimescu va fi și protagonistul unui eveniment desfășurat în Noaptea Muzeelor, prilej cu care propune prelegerea performativă cu titlul „Seara minții – Noaptea muzeelor”.

Articol de Dana Florea, 15 mai 2025, 19:00 / actualizat: 5 iunie 2025, 10:43

Unelte și pasageri, expoziție semnată de artistul Bogdan Achimescu, la Casa Artelor

Între 15 mai și 11 iunie 2025, Galeria Pygmalion a Casei Artelor deschide scena unei ample incursiuni în imaginarul lui Bogdan Achimescu, artist romano‑polonez ale cărui desene investighează distopia și arhitectura fantasmatică. Expoziția intitulată „Unelte și pasageri”, cuprinde două lucrări de mari dimensiuni, având același discurs despre logistica deplasării și limitele umanului.

«Panoramicul „Munte de echipament” (2016), un diptic de peste douăzeci de metri ce transformă un inventar de mărfuri, plante și clădiri absurde întrun masiv montan. Polipticul figurativ „Capacitate: 460 de pasageri” (20182025) este o aliniere de siluete rupestre ce archivează mobilitatea omului la început de mileniu și sfârșit de evoluție. Intim și istoric, grandios și ironic, traseul propus cartografiază ruinele modernității transcrise în limbaj poetic și grafic.» – spune Bogdan Achimescu

«Mare noroc pentru iubitorii artei vizuale din Timișoara că Bogdan Achimescu e în direct la noi în oraș. El nu e doar un profesionist al desenului, cu o inteligență brici, cu excelente și inedite racorduri în mai toate artele, ci e și un om cu mult și rafinat umor, care știe, cum puțini, să livreze ceea ce face zâmbind și făcându-ne cu ochiul, chiar și atunci când poartă ochelari fumurii. Expoziția lui BA e un DA pentru arta fără soclu, fără rame aurite și grele, fără emfază – chiar dacă, deseori, e livrescă –, fără morgă, cât și pentru arta pe care și noi, publicul, o facem, fără să ne dăm seama, trăindu-ne spectaculos ori plictisitor viețile.» – spune criticul de artă Robert Șerban

Vernisajul expoziției are loc joi, 15 mai, de la ora 19.00. Despre artist și creațiile sale va vorbi criticul de artă Robert Șerban.

Noaptea Muzeelor la Casa Artelor

Artistul Bogdan Achimescu va fi însă și protagonistul unui eveniment desfășurat cu prilejul Nopții Muzeelor. Astfel, în 17 mai, începând cu ora 19.00, în sala Studio a Casei Artelor, Bogdan Achimescu propune o prelegere performativă (desene și narațiune live) cu titlul „Seara minții – Noaptea muzeelor”. Cele patru scurte istorisiri audiovizuale se vor desfășura în patru episoade, fiecare cu un titlu sugestiv: de la ora 19:00, la ora 19:40: Un rucsac, o țuică și o pufoaică, de la 20:00, la 20:40: Traducem sau inventăm?, de la ora 21.00 – la ora  21:40 – Beție , iar de la 22:00 – la 22:40: Senator repetent, portar agitator.

Intrarea este liberă.

Despre Bogdan Achimescu

Bogdan Achimescu (n. 1965, Timișoara) este un artist vizual româno polonez ale cărui desene și instalații investighează ereditatea, distopia politică și arhitectura imaginară. După liceul de arte Ion Vidu și Institutul Ion Andreescu, a absolvit în 1992 Academia de Arte Frumoase Jan Matejko din Cracovia, unde predă desenul.

În 2001 a reprezentat România la cea de a 49-a Bienală de la Veneția, ca membru al colectivului Context Network. A expus pe mai multe continente atât în galerii consacrate cât și în situații improvizate sau anonime propunând o investigație ironică asupra tranzițiilor al căror martor a fost și este.

Lucrările sale – de la cărți obiect și monotipii până la „prototipuri” de orașe sau comunitâți portabile – au fost expuse și/sau achiziționate de instituții precum MOMA, New York, National Gallery of Art, Washington DC, Albertina din Viena, MOCAK Cracovia.

Nomad prin vocație, artistul a alternat atelierele din Cracovia cu rezidențe și proiecte în spațiul internațional; mobilitatea îi alimentează discursul critic despre ruinele modernității și formele instabile ale identității. Lucrările sale confirmă vizibilitatea internațională a unei voci erudite, subversive și lucid ironice în arta contemporană est europeană.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Bogdan Achimescu

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
5
7
9
10
25
26
28
1
2
3
The Glowing Garden, o oază de lumină și culoare la Iulius Town
Un parc magic, pentru toată familia, cu 170 de instalații luminoase, care recreează tradiționalele felinare chinezești de Anul Nou.
Programul lunii februarie al Teatrului Maghiar Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Expoziția ”Fără cuvinte” a tânărului artist Florin-Alexandru Preda
Artistul aduce în lucrările sale aspecte ale cotidianului sub forma plăcerii sau spaimei, transpunând pe pânză idealul și bucuria de a trăi, precum și tristețea și transformările lumii sale reale contemporane.
Programul lunii februarie al Filarmonicii Banatul din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie al Operei Române Timișoara
Otello, Țara surâsului, Giselle, Văduva Veselă, Contesa Maritza și Madama Butterfly se află printre spectacolele lunii.
Programul lunii februarie al Teatrului Național Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie al Teatrului German din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie la Teatrul pentru Copii și Tineret ”Merlin”
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie la Teatrul ”Regina Maria” din Oradea – Trupa Iosif Vulcan
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 6 – 12 februarie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu filme unul și unul, cu petreceri și lansări de carte, întâlniri cu autori interesanți, spectacole de teatru. La Kunsthalle sunt ultimele zile din „Răsucirea”, o expoziție cu poveste, iar la Muzeul Național de Artă puteți face o incursiune fascinantă în lumea Suzanei Fântânariu. 
Programul evenimentelor în februarie la Biblioteca Județeană Arad
În programul lunii - lansări de carte, școala altfel, lecturi interactive, vernisajul unei expoziții cu obiecte de inspirație tradițională lucrate manual.
Expoziția „Gărâna 2023 – Simpozion de Artă Contemporană”
Expoziția reunește aproximativ 50 de lucrări de pictură și sculptură aparținând unor artiști din țară, dar și din străinătate, artiști consacrați, dar și la început de drum, pentru care atelierul de creație de la Gărâna reprezintă inspirație, relaționare și conectare.
Anton Bruckner 200 – Capodopere corale și organistice, la Arad
Concertul se bucură de participarea extraordinară a organistului Steffen Schlandt, de la Biserica Neagră Brașov.
Expoziția „Răsucirea. 5 niveluri pentru edificarea Banatului Etern” la Kunsthalle Bega
Un proiect interdisciplinar care își propune cartografierea palierelor simbolice pe care cultura Banatului (istoric) le-a acumulat în timp.
”Gală de operă”, spectacol extraordinar la Opera din Timișoara
În program, lucrări din creația compozitorilor: Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Charles Gounod, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Umberto Giordano, Pietro Mascagni.           
Expoziția „Timișoara, în acuarelele Cristinei Renard”
Foarte detaliate, pline de farmec, acuarelele seamănă mai degrabă cu desenele de arhitectură și redau orașul și trecătorii în diferite momente și anotimpuri. Piața Unirii, Piața Operei și canalul Bega sunt locurile care apar cel mai des în picturile artistei.
Expoziție de obiecte lucrate manual de inspirație tradițională, la Biblioteca Județeană Arad
Expoziția cuprinde produse unicat, precum coliere de mărgele inspirate din portul popular, brățări rafinate, cercei în culori vii si luminoase, accesorii din piele naturală cu motive tradiționale și modelele de cusătură atent alese și stilizate, aducând frumusețea tradiției în zilele noastre.
Evenimentele culturale ale săptămânii 13 - 19 februarie
13 februarie 2024 - 19 februarie 2024    
Toată ziua
În această săptămână sunteți invitați să descoperiți noi spații culturale, filme în premieră și un vernisaj muzical.
Tenorul Ştefan von Korch, invitat în ”Văduva veselă” pe scena Operei din Timişoara
Despre prezenţa în rolul Camille de Rosillon la Opera Română din Timişoara, Ştefan von Korch mărturiseşte: “Prezenţa în faţa publicului Operei din Timişoara e o încântare şi o onoare, iar o nouă versiune a rolului pe care l-am jucat în mai multe variante regizorale la Iaşi şi Cluj este desigur o provocare pe care o accept cu plăcere.”
O nouă ediție Expo Mobila, la Timișoara
Veți putea achiziționa, la preturi de producător, mobilier din lemn masiv, accesorii, bucătării, dormitoare, sufragerii, livinguri, canapele și fotolii, biblioteci, saltele, decoraţiuni pentru amenajările interioare şi exterioare, produse de curățenie și altele.
Se redeschide librăria Cărturești de pe strada Mercy
Odată cu redeschiderea librăriei, apare și prima bere Cărturești, hamei x condei,  în stoc limitat, inspirată de tradiția berii din oraș și de povestea lui Florimund de Mercy, la inițiativa căruia au fost pus bazele primelor fierbătorii de bere din Timișoara.
Concert simfonic la Filarmonica Banatul. Dirijor: Radu Paponiu
Solistul concertului va fi violonistul Florin Iliescu, solist în Rezidență al Filarmonicii Banatul Timișoara în Stagiunea 2023/24.
”Madama Butterfly” de Giacomo Puccini, la Opera din Timișoara
”Madame Butterfly” este prima incursiune a lui Puccini în lumea exotismului. Încărcată de procedee provocatoare, acestea îl introduc pe auditor într-o cromatică delicată, ajutându-l să ia parte pe rând la trăirile eroinei, la încercările ei de a transcende regulile perfide ale unei societăţi care o condamnă pentru ambiţia de a-şi înfrânge destinul.
Tur Masonic în Banat, organizat de Asociația Culturală Ariergarda
O incursiune inedită și captivantă în misterele masoneriei din Banat, intr-o excursie de o zi în Timișoara, Arad și Lipova.
Musicalul ”Micuța Dorothy” la Opera din Timișoara
”La prima impresie, Dorothy poate părea doar un copil, dar e un copil care înfruntă multe. Iar dacă în continuare nu-i recunoști povestea, este pentru că drumul înapoi la copilărie, la tine însuți, este mereu lung și întortocheat, presărat cu obstacole la tot pasul, magicieni, vrăjitoare și maimuțe înaripate.”, spune regizorul Ștefan Munteanu.
Concert Riff – Acoustic Shock în sala Teatrului Merlin
Concertul ”RIFF - Acoustic Shock” este o provocare atât pentru spectatori, cât și pentru membrii grupului, care au inovat sunetul, au reorchestrat piesele, căutând culoarea și nuanțele potrivite fiecărei melodii.
Evenimentele săptămânii 20 – 26 februarie  2024
Vine, vine primăvara! Și-n cultura de la Timișoara  Ne pregătim de un an cultural interesant, iar primii bani așteaptă deja proiectele cele mai faine. Până [...]
Salonul Industriei Ușoare, prima ediție din acest an, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Recital cameral în Sala Auditorium a UPT
Recital va fi susținut de Rebecca Tajo – flaut, Luminița Burcă – vioară și Roxana Ardeleanu – pian.
"Asimpotmatic", un film realizat de Timișoara Film Society
Cu scene filmate în diverse locații din Timișoara, Sasca Montană, Peciu Nou și Giroc, acest proiect aduce pe marele ecran nu doar o poveste captivantă, ci și frumusețea și autenticitatea regiunii Banat.
Cadouri unice pentru cei dragi la Harababura Fair
Timp de trei zile, veți găsi la Harababura Fair piese vestimentare, accesorii și bijuterii, ilustrații și cărți, produse locale.
„Sărutul morții”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
„O carte a suferinței, a victoriei împotriva morții, scrisă cu har, cu înțelepciune și cu o vie inteligență, încercând, totodată, să răspundă la marile întrebări pe care ni le punem cu toții, în efemera noastră existență, pe o planetă supusă atâtor și atâtor incertitudini”. (Dumitru Constantin-Dulcan)
Spectacol extraordinar de Dragobete cu violoncelistul Răzvan Suma, la Timișoara
Spectacolul-concert „Liragobete” va fi susținut de orchestra de cameră „Lira”. Alături de violoncelistul Răzvan Suma, va fi invitat și poetul Constantin Romulus Preda.
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 februarie - 4 martie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu teatru, operă, concerte la Filarmonică, expoziții cu tot cu tururi ghidate și multe petreceri.
Documentarul „Timebox” deschide seria proiecțiilor Club fARAD
Filmul prezintă un portret al tatălui regizoarei filmului, Nora Agapi, profesorul Ioan-Matei Agapi, fotograf și cameraman din Iași, deținător al unei colecții unice de filme și fotografii care documentează aproape 50 de ani din istoria orașului.
Ioan Popovici lansează EP-ul de debut alături de Melting Dice
Acesta este primul material discografic în format fizic pe care Ioan Popovici îl pune la dispoziția fanilor de când proiectul se prezintă în această formulă, astfel că show-ul va cuprinde mai multe surprize.
Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad
Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului.
Programul lunii martie al Teatrului Național Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Filarmonicii ”Banatul” din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Events on 13 februarie 2024
Events on 15 februarie 2024
Events on 18 februarie 2024
Events on 19 februarie 2024
Events on 20 februarie 2024
Events on 22 februarie 2024
Events on 27 februarie 2024
Events on 2 martie 2024
AUDIO / „Leii din Banat” devin SCM Politehnica
sâmbătă, 27 septembrie 2025, 06:51

AUDIO / „Leii din Banat” devin SCM Politehnica

Echipa de baschet a Timișoarei poartă, din acest sezon, denumirea de SCM Politehnica. Colaborarea dintre Universitatea Politehnica și Sport Club...

AUDIO / „Leii din Banat” devin SCM Politehnica
CSC Dumbrăvița și UTA își cunosc programul în grupele Cupei României
vineri, 26 septembrie 2025, 16:38

CSC Dumbrăvița și UTA își cunosc programul în grupele Cupei României

Cele două echipe din vestul țării rămase în Cupa României la fotbal și-au aflat azi adversarele din faza grupelor. În Grupa A a fost...

CSC Dumbrăvița și UTA își cunosc programul în grupele Cupei României
AUDIO / Dumbrăvița, Reșița, Corvinul și FC Bihor – în direct la Radio Timișoara
vineri, 26 septembrie 2025, 13:13

AUDIO / Dumbrăvița, Reșița, Corvinul și FC Bihor – în direct la Radio Timișoara

În etapa a 8-a din Liga a II-a de fotbal, toate cele patru vestice vor juca mâine, de la ora 11.00, în transmisiune directă la Radio Timișoara....

AUDIO / Dumbrăvița, Reșița, Corvinul și FC Bihor – în direct la Radio Timișoara
fluturi gigant
vineri, 26 septembrie 2025, 10:23

Fluturi de doi metri și alte insecte gigantice, într-o expoziție educativă la Timișoara

O buburuză, un greiere și un fluture, fiecare măsurând aproximativ doi metri și jumătate, alături de alte insecte gigantice îi așteaptă pe...

Fluturi de doi metri și alte insecte gigantice, într-o expoziție educativă la Timișoara
vineri, 26 septembrie 2025, 10:09

Mii de participanți la UVT Liberty Marathon. Restricții de circulație în Timișoara

UVT Liberty Marathon va reuni în weekend mii de participanți și un traseu extins care traversează zone centrale ale orașului. Pentru siguranța...

Mii de participanți la UVT Liberty Marathon. Restricții de circulație în Timișoara
vineri, 26 septembrie 2025, 10:03

CSM Lugoj participă la un nou turneu în Ungaria

Voleibalistele de la CSM Lugoj participă la acest final de săptămână la un turneu în Ungaria, la Nyiregyhaza. Mâine, în prima zi, CSM Lugoj...

CSM Lugoj participă la un nou turneu în Ungaria
vineri, 26 septembrie 2025, 09:23

Risc de acțiuni în instanță în cazul suspendării proiectelor pe fonduri UE executate sub 30%

Suspendarea proiectelor pe fonduri europene cu grad de execuție sub 30% poate atrage acțiuni în instanță. Directorul Aquatim, Ilie Vlaicu,...

Risc de acțiuni în instanță în cazul suspendării proiectelor pe fonduri UE executate sub 30%
vineri, 26 septembrie 2025, 09:13

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea va fi apropiată de normalul termic al perioadei. Cerul va fi temporar noros. Pe arii restrânse la munte și izolat în rest va...

Vremea în vestul țării